מסביב לויאטנם ב30 יום

ויאטנם המופלאה בעלת התרבות השופעת, ירוק העד ואטרקציות שלא מהעולם הזה. בסיפור דרך זה אספר לפי ציר זמנים את סיפור טיולנו בויאטנם, ואצרף קישורים לסיפר הדרך המורחב שכתבתי.

תאריך הטיולJune 2018
משך הטיולחודש
עונה מומלצתבויאטנם מומלץ לטייל באזור דצמבר עד פברואר עד מרץ. אם זאת אנחנו לא טיילנו בעונה המומלצת והמזג אוויר לא היווה פקטור משמעותי בטיול. יש הבדלים קטנים בעונות המומלצות בין האזורים השונים, אתייחס אליהם בסיפורי הדרך הספציפים לאזור.

רקע כללי

ויאטנם מדינת מזרח מאוד מפותחת, ולרוב אורכה תוכלו למצוא כבישים סלולים, משרדי תיירות דוברי אנגלית, אטרקציות מהשורה הראשונה ואת כל הדברים שצריך לחופשה טובה. למרות שהמדינה מאוד מתויירת ומפותחת לתיירות, ניתן עדיין לראות את שורשיה המקומים של המדינה, ועדיין תמצאו לאורך הדרך את האנשים הפשוטים שיעבדו את שדות האורז שלהם עם כובעי הקש הויאטנמיים המסורתיים. למרות שעבר זמן לא מועט, ניתן לראות עד היום את השפעותיה של המלחמה העקובה מדם שהתרחשה בויאטנם בין הצפון לדרום, ובמקומות רבים יש מוזיאונים המוקדשים לנושא החשוב הזה.

ויזה- יש שתי אפשרויות להשיג ויזה לויאטנם:
הראשונה, ויזה אינטרנטית. ויזה שממלאים דרך האינרנט, והיא מאפשרת קבלת ויזה בכניסה אווירית בלבד. ניתן להגיש בקשה לויזה לחודש אחד ולשלושה חודשים, בעלת כניסה אחת או כניסות מרובות. צריך לשלם סכום מסוים (בהתאם לסוג הויזה שביקשתם) לאתר לקבלת הטופס הראשוני, איתו תגיעו לשדה התעופה בויאטנם, ושם תקבלו את הויזה הרשמית בדרכון. עלות הויזה בשדה התעופה היא 25$ והיא תשלום נוסף ללא קשר לתשלום הראשוני באתר. מצרף קישור לאתר שאנחנו עשינו דרכו את הויזה באינטרנט: http://vietnamvisapro.com.
השנייה, לגשת לשגרירות ויאטנם במדינת המוצא שממנה באתם (מומלץ לקרוא את כל הדרישות לנושא), ולאחר מספר ימי טיפול לקבל את הויזה חתומה בדרכון. אופצייה זו רלוונטית לכניסה אווירית וקרקעית גם כן, אני לא יודע על עלות מדויקת מכיוון שאני עשיתי ויזה דרך האינטרנט.

אופן טיול- את ויאטנם נהוג לרוב לעשות מצפון לדרום או מדרום לצפון (במידה ורוצים לטעום מכל המדינה), והכיוון תלוי ביעד הבא. לאחר ויאטנם אנחנו המשכנו ללאוס, לכן התחלנו מדרומה של המדינה ועלינו לצפונה.

בויאטנם הנהיגה היא בצד ימין כמו בארץ. בהרבה מקומות בויאטנם ניתן להתנייד באופן עצמאי עם אופנוע, מאוד לא מומלץ האנוי הו צ'י מין ובשאר הערים הגדולות (סכנת נפשות אמיתית). יש שלל דרכי התניידות- מוניות, אופנועים אוטובוסי יום ולילה ועוד... באופן כללי חשוב שתדעו שההתניידות באופנוע בויאטנם מאוד נפוצה ובעצם יש שם בחלק מהמקומות יותר אופנועים מאנשים. ובכל זאת, הם נוסעים באופן מאוד מסוכן שאנחנו לא מורגלים אליו אז סעו בזהירות בכל כלי תחבורה!

המטבע מקומי הוא דונג, שקל אחד הוא 6400 דונג, לחישוב מהיר ניתן לחשב ש100,000 דונג הם 15 בערך 15 שקלים (ישנם רק שטרות בויאטנם, והסכומים הם בין עשרות אלפים למיליונים).
חשוב לציין שטיילנו בזוג אז המחירים שארשום הם המחירים לזוג אלא אם אציין אחרת. הטיול הינו טיול תרמילאי ולכן מגבלות התקציב והלינה בהתאם.

אפליקציות שימושית לתרמילאים בויאטנם בפרט ובמזרח בכלל:
agoda- כמו בוקינג רק של המזרח, עוד מקום להשוות מקומות אירוח
booking- הזמנת מלונות
hostel world- מציאת הוסטלים, בעיקר דורומס
xcurrency- המרת מטבע
airbnb- השכרת דירות וחדרי אירוח
paypal- אפליקציה לתשלום באינטרנט על חדרי אירוח/טיסות ושלל אופציות אחרות, מקובלת ונוחה לשימוש.
uber,grab- הזמנת מוניות במחיר הכי משתלם. מאוד מומלץ!
maps.me- אפליקצית ניווט. ניתן להוריד את המפות מראש ולנווט בלי אינטרנט, מאוד שימושית.
windy- אפליקצית חיזוי מזג אוויר. כמה שאפשר לחזות מזג אוויר במדינה טרופית...
trip advisor- המלצות על מקומות אוכל, לינה, סוכנויות ועוד...
dive + - לצוללים שביניכם, משפר פלאים תמונות של צלילה.

ויאטנם היא אחת מן המדינות המיוחדות ביותר מבחינה קולינרית- לטוב ולרע. הם אוכלים שם כל דבר שהוא לא בן אדם- ולצערי זה כולל גם כלבים במקומות מסוימים. אם זאת, מרבית האוכל המקומי שלהם מיוחד וטעים מאוד. אני מאוד התחברתי למנת הwanton (כמו פיתה קראנץ' עם עגבניות ממעל) המטוגן שלהם והban me (לחמנייה עם חביתה ושלל דברים טעימים בפנים). תנסו להצטרף למקומיים ולשבת במסעדות עם המקומים על שולחנות הפלסטיק הקטנים שנמצאים מחוץ למסעדה. שתו כוס בירה ב5000 דונג (פחות משקל לכוס בירה!). בתאבון ולרוויה!!


בסיפור הזה אכתוב בראשי פרקים לפי זמנים את המקומות שהיינו בהם במהלך הטיול בויאטנם, ואצרף קישורים לסיפורי הדרך הרלוונטים שכתבתי. קריאה מהנה :)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

דרום ויאטנם- 28.5-10.6

הו צ'י מין, דלתת המקונג, מוי נה, דאלאת ונה טרנג. דיונות חול, לונה פארק ענק, שוק צף ועוד שלל חוויות בדרום הקסום והפחות מתויר של ויאטנם :) קישור לסיפור בתחתית העמוד

מרכז ויאטנם וטאם קוק- 11.6-16.6

הוי אן פונג נה וטאם קוק. סדנאות, מערות ושלל חוויות במרכז ויאטנם! קישור לסיפור בתחתית העמוד

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

צפון ויאטנם- 17.6-30.6

סאפה, הא ג'יאנג והאנוי הבירה. טרסות אורז עוצרות נשימה ודרכים שצבועות בירוק עד. אינספור חוויות וריגושים בצפון ויאטנם! קישור לסיפור בתחתית העמוד

מילות סיכום

ויאטנם היא מדינה כיפית מאוד, קלה מאוד לטיול באופן יחסי ומספקת שלל חוויות. נהנתי מאוד מביקורי במדינה, ואני ממליץ לכם מאוד להגיע ולהתחבר לאו דווקא לאטרקציות שיש בשפע, אלא דווקא לתרבות המקומית ולאנשים הנחמדים.

טיפים

  • בערים הגדולות בויאטנם ישנם לעיתים גניבות של טלפונים מאופנועים רכובים. תשתדלו לנהוג במשנה זהירות בעת שימוש בטלפון ליד כבישים וברחובות סואנים.
  • בהרבה שירותים שנצרכים גם על ידי מקומים וגם על ידי תיירים ישנם הבדלים משמעותיים במחיר. לפעמים זה הנוהג ולפעמים זה סתם סחטנות של כסף. לפני שאתם מנסים להשתמש בשירות כלשהו תנסו לראות כמה שילם הבחור המקומי שהיה לפניכם בתור.
  • רמת האנגלית ברובה של המדינה נמוכה! הצטיידו מראש בגוגל טרנסלייט עם תרגום קולי וליאטנמית, יחסוך לכך לא מעט צרות ותנועות ידיים מוגזמות.
  • ההתניידות בין המקומות נעשית בעיקר בעזרת סליפרים (בטיול תרמילאי לפחות). מומלץ להעמיס כמה שפחות ציוד ביחד איתכם במיטה שבסליפר בשביל לשמור מקום לרגליים ולשינה טובה :)
  • אלתוש טוב זה הכרחי! מומלץ לקנות אלתוש מקומי.
  • ויאטנם מלאה באטרקציות. תנסו להגיע קבוצה גדולה ואולי תקבלו הנחות יפות.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )