טיולי יום בקומאנו קודו - kumano kodo

טיולי יום בשבילי העלייה לרגל העתיקים ביפן, מקום מושלם המשלב טבע, תרבות, היסטוריה, מקומיים ועוד

גם ליפן חשוב לקחת מכשיר לוויני של RescueOne

 • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
 • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
 • הודעות ללא הגבלה
 • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיולOctober 2018
משך הטיוליום אחד
עונה מומלצתסתיו (סמפטמבר - נובמבר) אביב (מרץ-מאי)

רקע על הקומאנו קודו (Kumano Kodo)

אז מה זה בעצם הקומאנו קודו (Kumano Kodo)?
אחד ממסלולי העלייה לרגל העתיקים והקדושים ביותר בעולם. הקומאנו קודו הוא מסלול העלייה לרגל היחיד ביפן ואחד מתוך שניים בעולם שמוכרים כאתרי שימור מורשת עולמית של אונסק”ו.

אם אתם מחפשים קצת טבע וטיולים רגליים זה המקום המושלם. המסלולים הם בדרגות קושי שונות ובאורכים שונים ואפשר למצוא הכל מהכל.

הקומאנו קודו מציע שתי אופציות טיול:
1. טיול ארוך של ארבעה-חמישה ימים מתחילתו ועד סופו (שינה בכפרים הסמוכים/באוהלים)
2. טיולי יום בצורת כוכב (ישנים במקום אחד וממנו כל פעם יוצאים לקטע אחר בשביל)

הקומאנו נמצא בחלק הדרומי של החצי האי קי (Kii) , במרחק של 100 ק"מ מאוסאקה, ונחשב חלק ממחוז וואקאיאמה. בקומאנו יש שלושה מקדשים גדולים ומוכרים. שבילי ההליכה שבהם עלו לרגל בהלך 1000 שנים נקראים קומאנו קודו. האזור מציע נופים קסומים, יערות ירוקים, טבע מרהיב ומעיינות חמים.

כשקיוטו הייתה בירת יפן, נהגו ללכת בשבילים במשך 30־40 ימים. כל קיסר שרצה לבסס את שלטונו ולהעמיק את תמיכת העם בו הגיע לכאן. כולם באו כדי לבקר בשלושת המקדשים: קומאנו הונגו טאישה, קומאנו נאצ'י טאישה וקומאנו הייאטמה טאישה.

חווית ההליכה בשבילי הקומנו קודו היא בלתי רגילה. לצד הטבע והנוף פוגשים את קדושת המקום. גם אם אתם לא מאמינים או מבינים בבודהיזם או בשינטו קשה להתעלם מהאווירה הרוחנית שיש במקום. הכל שקט, נקי, מסודר. אפשר להיכנס לתוך המקדשים השונים ולהתרשם.

לאורך כל הקומאנו קודו יש כפרים קטנים, אותנטיים שחיים בהם מקומיים. המסלולים משולטים טוב ואין הרבה איפה להתבלבל.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

דרכי הגעה

קומאנו קודו נמצא במחוז וואקאיאמה והוא די מבודד בניגוד לשאר המקומות התיירותיים.
אבל ביפן הכל נגיש ונוח ושהמרחק לא ירתיע אתכם כי זה מקום ששווה להגיע אליו.

הדרך הנוחה ביותר היא להגיע מאוסאקה/נארה. מאמינה שיש דרכים נוספות להגיע אבל לא עשיתי ולכן לא אפרט.

הנסיעה יחסית ארוכה ומתישה אבל אם מתכוננים אליה היא עוברת מהר.
המטרה להגיע לתחנת kii tanabe.
בתחנת kii tanabe צריכים לקחת אוטובוס לאן שאתם מתחילים את המסלול. יש מחוץ לתחנה 4 תחנות ממוספרות ומכל אחת מהן יוצא אוטובוס למספר כפרים. ברגע שאתם יודעים לאיזה כפר אתם רוצים להגיע כך תדעו באיזה תחנה לחכות.
תדירות האוטובוסים היא יחסית מאוד נמוכה (כל שלוש שעות אוטובוס) ולכן כדאי לתזמן את ההגעה שלכם לתחנה. האוטובוס האחרון באזור 16:40. האוטובוסים לא מופיעים בגוגל מפס והדרך הכי טובה היא פשוט לדבר עם המקום בו אתם ישנים בלילה הראשון ולהיעזר בהם בזמני האוטובוס ומספר התחנה.
הנסיעה באוטובוס היא גם יחסית ארוכה (בין שעתיים לשלוש, תלוי איפה אתם יורדים) ועולה באזור ה 2000 יין (פלוס מינוס - תלוי איפה אתם יורדים)

מי שמחליט לישון בכפר yunomine onsen (הפירוט על המקום מופיע בפרק של הלינה באזור) צריך לעלות בתחנה מס' 2, נסיעה של שעתיים וחצי ועולה 1950 יין.

לינה באזור - עם המלצה על ההוסטל הכי טוב ביפן

בכל אזור הקומאנו יש כפרים קטנים בהם יש מקומות לינה (מלונות, הוסטלים, ריוקאנים, מדשאות לאוהלים, בונגלו וכו). מקומות הלינה יחסית יקרים למה שאנחנו מכירים משאר יפן. המלון והריוקנים יקרים מאוד, הוסטלים כמעט ואין ואלו שיש גם יחסית יקרים וכמובן הפתרונות האחרים הם זולים יותר.

צריך להזמין מראש את מקומות הלינה כיוון שאין רבים. אומנם המקום לא מוכר בקרב הישראליים אבל כן בקרב תיירים מאירופה ואמריקה ולכן בזמן העונה כל המקומות בתפוסה מלאה. ממליצה להזמין לפחות חודש מראש כדי להבטיח מקום טוב במחיר סביר.

מי שבוחר לעשות טיולי יום בצורת כוכב ולישון באותו מקום אני ממליצה בחום חום חום לישון ב
J-hoppers guesthouse בכפר yunomine onsen.
כפר זה נמצא באמצע הקומאנו ולכן הגישה ממנו לכל המסלולים היא הכי טובה וגם בלי שום ספק זה ההוסטל הכי טוב שישנתי בו ביפן. הוא בין הזולים שיש באזור והוא מציע המון המון דברים:
1. גולת הכותרת - שלושה אונסנים פרטיים (משמשים כמקלחות) - אחד בחוץ ושניים פנימיים (אונסן - מעיין עם מים חמים טבעיים מפעילות געשית באזור)
2. צוות מקצועי בטירוף, דובר אנגלית שוטפת שעוזר בכל התכנון של הטיול והמסלולים
3. אורז חינם כל יום בשעה 16:00-20:00 ודייסת אורז בחינם כל בוקר.
4. מגוון חדרים (דורמס, חדרים פרטיים, זוגיים - כמובן שהמחיר משתנה)
5. אורחים צעירים, רובם מוצ'ילרים
6. אווירה כיפית, רגועה ונעימה
7. מכולת קטנה בתוך ההוסטל עם מוצרים בסיסיים כמו קארי (תוספת מעולה לאורז חינם), מרקים, ממתקים וכו....

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

אופציות הטיול בקומאנו קודו עם דגש על האופציה של טיולי יום

אז כמו שכתבתי ברקע יש שתי דרכים לטייל בקומאנו:
1. טיול ארוך של ארבעה-חמישה ימים מתחילתו ועד סופו (שינה בכפרים הסמוכים/באוהלים)
2. טיולי יום בצורת כוכב (ישנים במקום אחד וממנו כל פעם יוצאים לקטע אחר בשביל)

על האופציה הראשונה תוכלו לקרוא בסיפור הדרך המפורט של מיכל לב (מצורף כקישור)
אני עשיתי את האופציה השנייה ולכן אפרט פה עליה.

היופי בקומאנו קודו הוא שהוא גמיש ומותאם לכל סוגי המטיילים. מי שאוהב טיולי יום מאתגרים וארוכים, מי שאוהב טיולי יום קצרים וקלילים וכמובן מי שאוהב טרקים ארוכים עם ציוד על הגב וכו.

התחלתם וסופם של הקטעים השונים בקומאנו נגישים באוטובוס ולכן אפשר לישון במקום אחד (מומלץ באמצע) וממנו לנסוע לאן שצריך הלוך וחזור. תדירות האוטובוסים היא לא גבוהה בכלל ולכן חשוב לתכנן טוב טוב את המקטע בו רוצים ללכת ואת הזמנים כדי לא להיתקע וכדי להבין על איזה אוטובוס רוצים לעלות.

את כל המידע על הקטעים ומפות אפשר לקרוא בחוברות ובברושורים שכדאי לקחת ממקומות הלינה או מתחנת הרכבת ב kii tanabe

בפרקים הבאים אפרט על כל המקטעים שיש בקמאנו, נקודות התחלה, סיום, אורך ורמת קושי. אני לא עשיתי את כולם ולכן יש מקטעים מפורטים יותר ויש פחות. לצערי הרב לא הצלחנו להזמין מקום לינה ליותר משתי לילות ולכן לא הצלחנו לעשות הרבה מקטעים. שווה לחקור עוד ולהזמין מספיק לילות במקום השינה.

מקטע 1 - מ Takijiri-oji ועד Takahara

מסלול זה אורך כ 4 ק"מ בערך (2-3 שעות הליכה). המסלול מתחיל בעליה ובסופה יש נקודת תצפית. לאחר מכן יש ירידה ועוד עליה ומישור.
בתחילת המסלול ב Takijiri-oji יש מרכז מבקרים, מקומות לינה, תחנת אוטובוס, מים לשתיה, מכולת ועוד.
בסוף המסלול ב Takahara יש מקומות לינה, שירותים ואונסן. תחנת האוטובוס לא נמצאת בתוך הכפר אלא במרחק של 25 דקות הליכה ונקראת kurisugawa bus stop

לא עשיתי מקטע זה ולכן לא יודעת לפרט עוד על הנוף והדרך. במהלך מקטע זה עוברים בשלוש נקודות עניין (שערים, עתיקות, וכו)

מקטע 2 - מ Takahara ועד Tsugizakura-oji

מסלול זה אורך 13 ק"מ בערך (6-8 שעות הליכה). החצי הראשון של המסלול זה העליה כששיא הגובה הוא 800 מטר ולאחר מכן שאר המסלול הוא ירידה עם עליה לקראת הסוף. במהלך המסלול (לאחר 8 ק"מ) יש אזור מנוחה (michi-no-eki - נסגר ב 18:30) וגם בו יש תחנת אוטובוס רוב המסלול מיוער כשיש מספר נקודות תצפית יפות ומספר נקודות עניין.

תחילת המסלול ב Takahara יש מקומות לינה, שירותים ואונסן. תחנת האוטובוס לא נמצאת בתוך הכפר אלא במרחק של 25 דקות הליכה ונקראת kurisugawa bus stop

סוף המסלול ב Tsugizakura-oji יש מקומות לינה, שירותים תחנת האוטובוס לא נמצאת בתוך הכפר אלא במרחק של 25 דקות הליכה ונקראת nonaka ipposugi bus stop

במהלך המסלול (אחרי 9.5 ק"מ) עוברים בכפר chikatsuyu village כפר יחסית גדול. יש בו מקומות לינה, מכולת ועוד. יש בו גם שתי תחנות אוטובוס chikatsuyu-oji והתחנה kannonji-mae

מקטע 3 - מ Tsugizakura-oji ועד Hosshinmon-oji

מסלול זה אורך 14 ק"מ בערך (6-8 שעות). במהלכו יש עליות וירידות רבות. שיא הגובה במקטע זה בגובה של 700 מטר בערך. במהלך מקטע זה עוברים בהרבה נקודות עניין כמו שערים, מקדשים, גשרים ועוד. רוב המסלול מיוער ויש במהלכו מקומות למנוחה ובתי שימוש.
טייפון שהיה ב 2011 גרם נזק רב בחלק מהמסלול ולכן יצרו שביל שעוקף את הנזק שנגרם. אפשר לברר לפני היציאה האם פתחו את השביל או האם יש לעקוף אותו.

במהלך המסלול יש שלוש נקודות יציאה מהשביל כיוון תחנות אוטובוס (תחנות האוטובוס הן לא על המסלול וצריך לצאת מהשביל כדי להגיע עליהן - אני לא יודעת כמה זמן הליכה לזה לכל תחנה. אם מתכננים לצאת מהשביל מומלץ לברר כמה זמן הליכה זה יוצא)

לאחר 2.5 ק"מ בתוך המסלול אפשר לצאת ל kobiro-oji guchi bus stop
לאחר 3.5 ק"מ בתוך המסלול אפשר לצאת ל kobiro-toge bus stop
לאחר 5 ק"מ בתוך המסלול אפשר לצאת ל doyugawa bashi bus stop (במידה והלכתם בשביל העקפי)

תחילת המסלול ב Tsugizakura-oji יש מקומות לינה, שירותים תחנת האוטובוס לא נמצאת בתוך הכפר אלא במרחק של 25 דקות הליכה ונקראת nonaka ipposugi bus stop

סוף המסלול ב Hosshinmon-oji. אין מקומות לינה באזור זה. יש שירותים ומכונות שתיה. תחנת האוטובוס נמצאת על הדרך ושמה Hosshinmon-oji bus stop

קילומטר וחצי לפני סוף המסלול יש פיצול שבילים, שביל אחד הולך לכיוון akagi-goe U והשביל השני לכיוון inohana-oji. כדי להגיע לסיום המקטע ולתחנת האוטובוס אתם צריכים לקחת את השביל השני. פירוט נוסף על פיצול השבילים מופיע בפרק על מקטע 4

מקטע 4 - מ Hosshinmon-oji ועד komano hongu מסלול מעגלי ארוך או מסלול קווי קצר

מקטע זה הוא קצת יותר מסובך משאר המקטעים כיוון שהוא סוג של מעגלי. (המפה יכולה לעזור כדי להבין)
במקטע זה ממוקם הכפר שמומלץ לישון בו yunomine onsen

מי שעושה את המסלול המלא כטרק של כמה ימים יכול לבחור בשתי דרכים שונות (פיצול השבילים שדובר בפרק על מקטע 3). ומי שעושה כטיול יום יכול לבחור בין שני השבילים (חצי יום) או לעשות את שניהם כמסלול מעגלי וארוך

השביל הראשון והפופלרי יותר הוא השביל הצפוני. שביל זה לוקח מ Hosshinmon-oji דרך mizunimi-oji ו fushiogami-oji ועד komano hongu

השביל השני הוא השביל הדרומי (כשאנחנו היינו שם הוא היה סגור בגלל טייפון שהכה במקום חודש לפני) שביל זה נקרא akagi-goe והוא מתחיל מפיצול השבילים (קילומטר וחצי לפני Hosshinmon-oji) ועובר דרך yunomine onsen ועד komano hongu

פירוט על השביל הראשון:
מקטע זה באורך 7.5 קילומטר (2-3 שעות הליכה). רובו במגמת ירידה. במהלכו יש תצפית על השער הטורי הענק komano hongu taisha המסלול יחסית קליל. רובו מיוער, עוברים בכפרים ויש כמה נקודות עניין נחמדות.

תחילת המסלול ב Hosshinmon-oji. אין מקומות לינה באזור זה. יש שירותים ומכונות שתייה. תחנת האוטובוס נמצאת על הדרך ושמה Hosshinmon-oji bus stop

סוף המסלול ב komano hongu. כפר יחסית גדול. יש בו מקומות לינה, מכולת גדולה, מסעדות וכמובן השער הענק (הכי גדול ביפן) שהוא אטרקציה בפני עצמה בקומנו קודו). יש שתי תחנות אוטובוס בכפר komano hongu bus stop ו hongo taisha-mae bus stop.

אפשר להמשיך ברגל מ komano hongu ל yunomine onsen (הכפר בו אני באופן אישי ממליצה לישון). ההליכה לוקחת שעה (חצי שעה בעלייה חדה וחצי שעה בירידה חדה), לשביל זה קוראים dainichi-goe. אפשר גם לקחת אוטובוס בין שני הכפרים.

פירוט על השביל השני:
מקטע זה באורך 6 ק"מ עד yunomine onsen ולוקח 3-4 שעות הליכה. רובו במגמת עליה ועוד 2 ק"מ מ yunomine onsen ועד komano hongu (חצי שעה עליה וחצי שעה ירידה)
סה"כ 8 ק"מ הלוקחים בין 4-5 שעות. במהלך המסלול עוברים בכמה נקודות תצפית.

תחילת המסלול כקילומטר וחצי לפני Hosshinmon-oji בפיצול השבילים. אין מקומות לינה באזור זה. יש שירותים ומכונות שתייה. תחנת האוטובוס היא Hosshinmon-oji bus stop ונמצאת כקילומטר וחצי מתחילת המסלול.

סוף המסלול ב komano hongu. כפר יחסית גדול. יש בו מקומות לינה, מכולת גדולה, מסעדות וכמובן השער הענק (הכי גדול ביפן) שהוא אטרקציה בפני עצמה בקומנו קודו). יש שתי תחנות אוטובוס בכפר komano hongu bus stop ו hongo taisha-mae bus stop.

אם אתם ישנים ב yunomine onsen אין צורך להמשיך הלאה. תחנת האוטובוס בכפר נקראת yunomine onsen bus stop

פירוט על המסלול המעגלי:
את המסלול אפשר להתחיל ב yunomine onsen או ב komano hongu וכמובן לסיים בכל אחת מנקודות אלה.
מומלץ להתחיל בשביל הדרומי עד Hosshinmon-oji ולהמשיך בשביל הצפוני וכך רוב המסלול יהיה בירידה והנוף היפה יהיה מולכם ולא מאחוריכם. כל המסלול יקח 15.5 ק"מ (6-8 שעות הליכה)
אפשר לוותר על ה-2 ק"מ שבין yunomine onsen ו komano hongu וכך לחסוך שעה הליכה ולקחת אוטובוס.

מקטע 5 - מ ukegawa ל koguchi

מקטע זה באורך של 13 ק"מ והוא לוקח 4.5-6 שעות הליכה. 5 הק"מ הראשונים הם בעליה ולאחר מכן מישור במגמת ירידה ו 3 הק"מ האחרונים הם בירידה יחסית חדה. מסלו לזה נקרא kogumotori-goe

תחילת המסלול ב ukegawa. החלק בין komano hongu ועד תחילת המסלול צריך לעשות באוטובוס. תחנת האוטובוס ממנה מתחיל המסלול נקראת ukegawa bus stop. יש מקומות לינה, מכולת קטנה ושירותים.

סוף המסלול ב koguchi village. יש מקומות לינה, מכולת ושירותים. תחנת האוטובוס נקראת koguchi bus stop.

אפשר גם לסיים את המסלול ב kowase bus stop

מקטע 6 - מ koguchi ועד nachisan

מקטע זה הוא הארוך והקשה מכולם
(שימו לב שבסוף הפרק יש מסלול קצר למי שמעוניין להגיע רק למפל שהוא גולת הכותרת של מקטע זה).

מקטע זה באורך של 14 ק"מ והוא לוקח 7-9 שעות. הוא מתחיל בעליה קשה כששיא הגובה הוא 800 מטר. לאחר מכן יש עליות וירידות קצרות יותר ולקראת סוף המסלול יש ירידה לכיוון המפל המפורסם וסוף המסלול. למסלול זה קוראים ogumotori-goe

תחילת המסלול ב koguchi village. יש מקומות לינה, מכולת ושירותים. תחנת האוטובוס נקראת koguchi bus stop.

סוף המסלול ב nachisan המפל המרשים והמקדשים שסובבים אותו. משם יש אוטובוס ל nachi ולתחנת kii-katsuura ומשם אפשר להגיע ברכבת או באוטובוס לכל מקום ביפן.

למי שמעוניין לעשות טיול יומי נחמד וקצר המגיע למפל נאצ'יסאן:
לקחת אוטובוס לתחנת nachi sta במידה ויש לכם תיקים גדולים/מזוודות שאתם רוצים לאחסן מומלץ לנסוע לתחנת kii-katsuura כי שם יש לוקרים גדולים.
בכל מקרה משתי התחנות אפשר להגיע לתחילת המסלול הקצר.
קונים כרטיס אוטובוס העולה ל nachisan אנחנו קנינו כרטיס הלוך חזור הכולל נסיעה חופשית בתוך הפארק (לא היה לנו צורך בה) ב 1000 יין ויצאנו מתחנת kii-katsuura. האוטובוס עוצר בשלוש תחנות בתוך הפארק עד שהוא מגיע לתחנה הסופית - המפל:
1. daimonzaka
2. kumano kodo
3. nachi taki mae
4. התחנה הסופית nachi san

אם אתם לא מעוניינים בהליכה רגלית ארוכה, יורדים בתחנה האחרונה ושם אפשר להסתובב בין המפל והמקדשים שמסביב. כדי להגיע לנקודת התצפית על המפל הפגודה (כמו בתמונה המפורסמת) צריך לעלות קצת מדרגות (לא יותר מ 10 דק)

אם אתם מעוניינים קצת ללכת רגלית אתם יכולים לרדת בתחנה הראשונה daimonzaka ומשם ללכת ברגל אל עבר הפארק. ההליכה מתחנה זו לוקחת 30 דקות בעליית מדרגות בתוך שדרת עצים ולאחר מכן הסיבוב עצמו בתוך הפארק אל המפל ואל תצפית הפגודה זה עוד סיבוב של 15-30 דקות.
בחזור אפשר לקחת את האוטובוס מהתחנה של המפל ולהגיע ל nachi או ל kii-katsuura.

טיפים

 • להצייד באוכל מספק לכל הימים שאתם שם. גם אם אתם עושים טיולי יום וגם אם טיול ארוך. אין הרבה איפה לקנות בכפרים. לרוב יש מכולת אחת עם מוצרים בסיסיים וזהו. מומלץ בחום להצטייד טוב
 • מקום הלינה J-hoppers guesthouse הוא ללא שום ספק המקום הכי טוב שישנתי בו ביפן ובחול בכללי. אני לא היחידה שאומרת את זה. צריך להזמין אליו מקום לפחות שבועיים מראש אם לא יותר. אנחנו שינינו את המסלול שלנו ביפן כדי להצליח לישון במקום ואני כל כך שמחה שעשינו זאת. מקום מושלם!!!!
 • להביא מספיק מזומן כי אין כל כך איפה להוציא כסף באזור
 • להגיע כמה שיותר מוקדם לאזור כדי לתכנן ברוגע את המשך הימים שלכם בקומאנו. תגיעו מוקדם, תתכננו עם הצוות של מקום הלינה וכך תוכלו לטייל בכיף!
 • להצטייד במפות ומידע על האזור מההוסטלים שאתם ישנים ותחנות האוטובוס
 • להסתכל במפות איפה יש נקודות מעניינות במהלך המסלול ולהגיע אליהן, גם אם זה קצת סוטה מהמסלול. לגלות שער טורי באמצע שום מקום או עתיקות של מקדשים זה מוסיף לדרך
 • אם אתם מתכננים לעשות טיולי יום באזור לפי דעתי אין צורך לעשות את כל המקטעים. לבחור שנים שלושה זה מספיק בהחלט. רוב המסלול מיוער ולכן הנוף לא משתנה יותר מידי. המסלולים שאני הכי ממליצה עליהן זה מקטע 4 ומקטע 6... אולי עוד אחד בתחילת המסלול...

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )