שלושה שבועות בטבע פראי בקמצ'טקה

מידע כללי וטיפים על הטיול בקמצ׳טקה

גם לרוסיה חשוב לקחת מכשיר לוויני של RescueOne

  • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
  • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
  • הודעות ללא הגבלה
  • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיולAugust 2018
משך הטיול3 שבועות
עונה מומלצתיולי אוגוסט

רקע

טסנו לטייל בקמצ'טקה אני ובן זוגי (הגר ואמיר) בתקווה שנמצא בקמצ'טקה אנשים להצטרף אליהם לחלק מהטרקים כיוון שהבנו שלא מומלץ לטייל בזוג בגלל הדובים. בפועל, בעיר הגדולה לא הצלחנו לראות כלל וכלל תיירים ורק כשהגענו לשטח הטרקים התחלנו לראות תיירים. את כלל הטרקים בסוף עשינו רק אנחנו כזוג, דבר שלא הכי מומלץ (במיוחד למי שמפחד מדובים כמוני) אבל אפשרי אם יש לכם/לכן חלום לטוס לשם.

קמצ'טקה היא ארץ טבע פראית אבל חשוב לנו לציין שהאנשים שם לא הכי אדיבים ונחמדים בעולם אבל יעזרו אם כי ללא חיוך גדול במיוחד (חוץ משתי נשים שפגשנו בעת צרה שהיו כמו מלאכיות וסייעו לנו מאוד).
חשוב לדעת כמה מילים ברוסית כי הם לא מדברים בכלל אנגלית.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

פרטים כללים שחשוב לדעת

1. דרכי הגעה:
ישנן טיסות ישירות ממוסקבה לקמצטקה אולם בתאריכים המבוקשים הן נתפסות מהר ולכן כדאי להזמין טיסה מספיק זמן מראש (אנחנו בדרך לקמצטקה הינו צריכים לטוס ממוסקבה לחברוסק ורק אז לקמצטקה כך שהטיסה הלוך היתה גם יקרה יותר וגם ארוכה יותר).
שדה התעופה נמצא בעירה בשם יליזובו שנמצאת קרוב לעיר הגדולה בקמצטקה בשם פטרופבלובסק-קמצט'טקי.

2. מקומות לינה + לוגיסטיקה שחשוב לדעת:
ביליזובו יש את כל מה שצריכים והכל נגיש ובמרחק הליכה ולכן אנחנו לא ראינו צורך לישון בפטרופבלובסק.
• גסטאוס מומלץ ביותר!! שבשבילנו היה כמו בית (עם מטבח, מכונת כביסה, סלון ומאחרים נחמדים)- kamchatskiy stilw hostel – למארחת קוראים אולה (קיצור של אולגה)- 79512906742+. עלה 2200 רובל לחדר זוגי הגסטאוס נמצא במיקום מעולה- מרחק הליכה מהתחנה המרכזית של יליזובו, מסופר גדול, צמוד למסעדה ובית קפה מומלצים(מפורט בהמשך).

• חנות ציוד טיולים ענקית שיש בה הכלל כולל אמצעים נגד דובים, גז, כובעי רשת, משרוקיות ופשוט הכלל- חנות שנמצאת בפטרופבלובסק אבל שווה לנסוע אליה. נקראת start (כן כן ממש ככה באנגלית- כתובת: ulitsa vladivostokskaya 19 .

• פרמיטים- ישנן שמורות טבע שצריך לשלם אליהם פרמיט כניסה (שמורת טבע נאליצ'בו- ניתן לשלם במרכז מידע וכן אצל הרנג'ר בתחילת המסלול ,שמורת הטבע של טולבצ'יק ושמורת טבע של אסו).

• מרכז מידע שחשוב להגיע אליו- nature park "volcanoes of Kamchatka"- נמצא ביליזובו- מרכז המידע של שמורות הטבע בקמצטקה- מקום שבו יושבים המון גיאולוגים והוא המרכז של שמורות הטבע. מקום מעולה להגיע אליו לפני הטרקים להתיעץ על מסלולים, לנו הם העבירו קבצי gpx למסלולים שונים באזור נאליצבו וטולבציק(מפורט בהמשך). ניתן לשלם במקום את הפרמיטים לשמורות טבע.

• אוטבוסים ותחבורה- האוטובוסים באזורים המיושובים (של פטרופבלובסק והעירות מסביבה) מאוד מסודרים.
מהשדה תעופה ליליזובו- נסיעה של 10 דקות- קו 104 עובר כל 10 דקות(ולכן אין צורך במונית).
104- מיליזובו לפטרופבלובסק קמצטקי- כשעה נסיעה
110/112- מיליזבו לטרמנילי- כשעה וחצי נסיעה
108- מיליזובו לקוזירבסק כשמונה שעות נסיעה

• מפות- מומלץ להוריד את התוכנה "sovit military map pro" שעליה ניתן לשים שכבות של מסלולי טיול gpx (גם אם אתם מנווטים טובים, יש ימים עם ערפל שלא ניתן לראות 10 מטר קדימה ולכן מומלץ להעזר בקבצי "עקבות" גי פי אקס של המסלולים!). במרכז מידע ניתן לקנות מפות טופוגרפיות אבל קשה לנווט איתן, הן יעילות מאוד להבין איפה יש נקודות מענינות/מים/בייס קמפ ועוד.

• אוכל- כשמגיעים לקמצטקה, למרות שזה נשמע סוף העולם מרגישים שנמצאים במדינה שהיא מעצמה יחסית מתקדמת ולכן אין כלל בעיה למצוא סופרים גדולים (בצמוד לתחנה מרכזית ביליזבו יש סופר מעולה) שניתן לקנות בהם את כל האוכל לצרכי בישול. בעירות הקטנות יותר יש סופרים מאוד קטנים שלא כדאי להסתמך עליהם.
מסעדה מומלצת- ביליזובו יש cafe (כך הם קוראים למסעדה שהיא בופה) אוזבקי עם אוכל מעולה וזול (פלוב, מנטי, לגמן, שניצל, פירה, גולש ועוד). לא מומלץ ללכת למסעדת הפיצה/פסטה- מאוד יקרה ולא טעימה ולכן תשאלו את המקומים על cafe ולא restaurant.

• מז"א- יש לא מעט ימים שמתחילים יפה וברגע נהפכים להיות עם ערפל דבר שלתחזית קשה לצפות ולכן צריך להיות מוכנים לכך. כמו כן, בלילות קר ולכן צריך להצטיד בציוד חם וטוב.

טרק 1- אל הרי הגעש גורלי ומוטנבסקי

אנחנו הינו ב3 שמורות טבע ולכן נפרט רק עליהם אולם יש עוד דברים נוספים לראות ולהיות- יש לנו קבצי gpx לשלוח ונשמח לחלוק ולהסביר ביתר פירוט על הטרקים.
א. הרי געש גורלי ומוטנבסקי- הטרק הכי יפה שעשינו! 4 ימים (כולל יום הליכה למעיין חם בדרך חזרה ליליזובו). השמורה ממוקמת דרומית ליליזובו.

הגעה- ניתן לקחת אוטובוס 110 לטרמנילי (יורדים בתחנה האחרונה ואז יש לחזור אחורה כקילומטר עד שמצד שמאל יש שביל עפר שנכנס לשטח) שם כדאי לתפוס טרמפים בכדי להיכנס לשטח לתחילת המסלול.
יש אופציה להתחיל מגורלי ולסיים בתחנת הכוח שבאזור מוטנבסקי ויש אפשרות לעשות זאת הפוך. רוב האנשים שפגשנו עשו מגורלי למוטנבסקי (אנחנו עשינו הפוך).

יום ראשון- הצלחנו לתפוס טרמפ בתוך עשר דקות לתחנת הכוח שבאזור מוטנבסקי והתחלנו לצעוד ב12:00. יום זה הוא בעליה אבל לא קשה מידי. הגענו לישון מתחת למוטנבסקי.

יום שני- עליה למוטנבסקי, ירידה והליכה עד לשינה מתחת לגורלי. עלינו למוטנבסקי (לקח כשעה וחצי/שעתיים להגיע לתוך מוטנבסקי, כולל חציית קרחון) ועוד כשעה לחזור. לאחר שירדנו התחלנו לצעוד לכיוון גורלי. הליכה זו היא קצת מיגעת וחשוב לדעת שהיא כוללת הליכה בחול+ הליכה רצופה על שלג. יום זה אומנם הוא לא טיפוס אבל הוא ארוך ומעיף. ישנו מתחת לגורלי(אבל לא איפה שהשביל הראשי לגורלי עולה ).

יום שלישי- טיפוס קשה לגורלי בשביל שהיה לנו על המפה אבל לא ראינו שביל בשטח ולכן ניווטנו. ירידה דרך השביל הראשי(שהרבה קבוצות עושות אותו). תפסנו טרמפ לכיוון היציאה כאשר ירדנו בצומת לרודניקובה. ירדנו כ6 ק"מ לכפר מוזר מאוד בשם רודניקובה שהיו אמורים להיות שם מעינות חמים התאכזבנו מאוד כי מסתבר שהיה צורך לחצות 2 נחלים (ללא גשר) כדי להגיע למעינות חמים שהם בעצם נמצאים ממש על גדת הנחל.

יום רביעי- עליה של ה6 ק"מ שירדנו יום לפני כן וטרמפים חזרה לטרמנילי ומשם חזרה ליליזובו.
מוטנובסקי וגורלי הם 2 הרי געש מדהימים וכל האזור לא מיוער, מה שמייצר נוף מאוד יפה ופתוח.
באזור יש פחות דובים (ראינו בתחילת הטרק כמה עקבות וצואה ולאחר מכן לא ראינו סימנים של דובים).
מומלץ בחום!!

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

טרק 2- שמורת טבע נאליצ'בו

שמורת טבע שנמצאת צפונית ליליזובו וצמודה אליה. 5 ימים.
באופן אישי זה טרק שפחות נהנו ואנחנו פחות ממליצים עליו כיוון שהולכים בו 3 ימים בתוך יער שלא רואים בו כלום עם עשבים גבוהים מאוד כך שרואים רק את השביל קדימה. היתרון של טרק זה שקל להגיע אליו.
את הטרק התחלנו בפאניצ'בו וסימנו באבצ'ינסקי (כל הקבוצות שראינו עשיו הפוך מאיתנו וכך גם מומלץ, ללכת מאבצינסקי לפאנציבו).

בתחילת הטרק בפאניצ'בו יש רנג'ר שבודק את הפרמיט (שאנחנו שילמנו עליו ביליזבו אבל ניתן לשלם גם ישירות לרנג'ר) ובנוסף מסביר קצת על השמורה, בקתות שניתן לישון בהם וכיצד להתגונן מדובים. זוהי שמורה מרובה מאוד בדובים.
לפאניצבו לקחנו מונית שעלתה 700 רובל.

יום ראשון- הליכה בגשם זלעפות כ16 ק"מ מפאניצבו לבקתה הראשונה שישנו בה (אינה עולה כסף ויש בה רק דרגשים שניתן לשים עליהם שק שינה) הליכה רק בתוך יער וסבך. בדרך יש סככה אחת שניתן לעצור בה למנוחה.

יום שני- יום שני של הליכה בגשם זלעפות. עליה לכיוון הפאס (באזור הפאס מתחיל להיפתח הנוף מהיער), ירידה והליכה למרכז שמורת הטבע נאליצ'בו. אחרי הפאס חוזרים ללכת בתוך יער וסבך. הגענו לנאליצ'בו, שם יש את המעיינות החמים ובקתות בתשלום שניתן לישון בהם (ביקתות עם דרגשים ותנור עצים, אנחנו ישנו ב400 רובל).

יום שלישי- התענגנו קצת במעינות החמים ובשעה 11:00 התחלנו ללכת בכדי שהימים לאחר מכן יהיו קצרים יותר.
מפאניצ'בו עד סוף יום שלישי ישנו שביל ברור.

יום רביעי- יום ללא שביל והרבה ניווט. ביום זה מתחילים לעלות. בסוף היום הינו צריכים לחצות אזור עם דרדרות ובולדרים. חשוב לנווט בזהירות ועל פי השביל המסומן על המפה בGPX, ללא שביל GPX מאוד מסוכן וכמה פעמים הגענו לקרחונים של 90 מעלות מאוד מסוכנים לחציה.

יום חמישי- ביום זה היה ערפל כך שלא ראינו 10 מטר קדימה. הינו צריכים ללכת באזור מאוד קשה להליכה, לחצות קרחונים ואזורים עם בולדרים נאוד תלולים, ההליכה קשה וכנראה שללא מעקב אחרי עקבות הjpx ונסיון עבר בניווט לא בטוח שהיינו עוברים. לבסוף הצלחנו להגיע לאוכף שמתחת האבצ'ינסקי. משם הדרך לחניית המטיילים (רובם ככולם מקומיים) קצרה, נוחה וברורה.
המסלול המופיע במפה(יום רביעי וחמישי) הוא המסלול שאנחנו עשינו, אולם אין שביל ברור בשטח ולכן יש לנווט

טרק 3- טולבצ'יק

בצפון היותר רחוק ישנו שמורת טבע של הרי געש פעילים.
המלצה חשובה- לנו לא נשאר זמן אבל ישנו טרק שהרבה אנשים עושים אותו (וניתן לקבל מפה שלו במרכז מידע ביליזובו) שמקיף את הטולבציק. במפה מסומן איפה יש נקודות מים(זה אזור בלי הרבה מים זורמים בגלל שהיתה שם התפרצות געשית ב2012 והאזור מלא בלבה שהתקשתה). הטרק אמור לקחת כ-5 ימים. זהו אזור יפה מאוד, ללא חשש מדובים, בלי יער כלומר ניתן לראות נוף ומלא בהרי געש מרשימים. לכן, בדיעבד הינו עושים את הטרק הארוך באזור זה ולא בנאליצ'בו.

הגעה- לקחנו אוטובוס מתחנה מרכזית יליזבו לכפר בשם קוזירבסק (יוצא אוטובוס כל יום שלוקח כ8 שעות וכדאי לקנות אליו כרטיסים יום לפני). ישנו בקוזירבסק אצל מריה (79246881360+) עלה 900 רובל לאדם לבקתה קטנה מעץ עם שירותים משותפים. יש באנה שפעילה בערב ומטבח שניתן לבשל בו(שכדאי להגיע מצוידים באוכל מהעיר הגדולה). דרך מריה ניסינו למצוא קבוצה שנכנסת לשמורה עם משאית כדי שנוכל לתפוס איתה טרמפ. האנשים שם כנראה מכירים את החבר'ה בלי הרכבים ולמדו לעשות מזה כסף. יש בחור בשם ניקולאי שהוא "מתווך" בין מטילים לקבוצות. הוא לקח 2000 רובל לאחד על התיווך (כלומר 4000 לשניים) ומצא לנו קבוצה שנכנסת לשטח, אולם הקבוצה גם ביקשה כסף (3000 רובל לאחד) להצטרף אליהם לכניסה לשטח+יום טיול בתוך השמורה. סה"כ יצא לנו 10,000 רובל לכניסה לשטח כולל יום טיול ביער המת ובכמה קונוסים. בהתחלה התבאסנו לשלם כל כך הרבה אבל בפועל אין הרבה אופציות אחרות להיכנס לשטח ולא רצינו להיתקע.
אנחנו הקמנו אוהל בביס קמפ של הטולבציק (יש שם 3 בקתות שניתן לבשל בתוכם) ועשינו טיול כוכב.

יום ראשון- כניסה לשטח+סיבוב ביער המת+טיפוס לקונוסים עם הקבוצה. הכניסה לשטח לוקחת כ4 שעות.

יום שני- טיפוס לטולבציק (יום ארוך עם טיפוס וירידה של 1300 מטר). הירידה היתה כבר בתוך ערפל. לקח לנו כעשר שעות סה"כ

יום שלישי- שוב מז"ג לא טוב- הסתובבנו באזור+ התפללנו שתגיע קבוצה עם משאית שנוכל לצאת איתם מהשטח. (לשמחתנו הרבה הגיעה משאית ב19:00 בערב שישנה שם את הלילה, תכננו לעשות סיבוב קצר ולצאת בצהרים של יום למחרת).

יום רביעי- מז"ג נפלא! עלינו קצת להרי געש באזור הבייס קמפ ויצאנו מהשטח שמחים ומרוצים.
אזור יפיפיה עם המון הרי געש, געש שהתקשה לאחרונה.

אגם קוריל ומלא דובים

חוויה מטורפת ובלתי נשכחת בקמצ'טקה שאומנם עולה ביוקר אבל שווה כל דולר.
טיסה במסוק- בגלל שכ"כ פחדתי מהדובים ובטרק בנאליצ'בו שראינו הרבה צואה ועקבות של דובים צעקתי והרעשתי כל הזמן, לא ראינו אף דוב במהלך הטרקים. לכן, החלטנו לשלם למרות שזה היה מאוד יקר(600 דולר לאחד) כדי לטוס לאגם קוריל ולראות מלאא דובים. יש טיול מאורגן קבוע לכל החברות טיולים שגם עולה אותו מחיר. הטיול כולל טיסה לאגם קוריל, נסיעה בסירת מנוע לאזור מלא מלא דובים, הסתובבות בביס קמפ של האגם. טיסה לתוך לוע הר געש ומשם למעינות חמים.
ממליצים בחום לעשות את זה כי אם כבר מגיעים עד קמצטקה זו חוויה נהדרת.

ראינו דובים במרחק נגיעה מאיתנו, צדים סלמונים ואוכלים עם הרבה תאבון.
חשוב- ברגע שיש בעית מז"ג הם מבטלים את הטיסות אז צריך לדעת שבשביל להצליח לטוס חיבים להיות גמישים עם התאריכים.
המלצה- אם יש לכם זמן ויכולת כלכלית, יש באגם קוריל בייס קימפ שניתן לישון בו, מומלץ מאוד.

טיפים

  • מומלץ לקנות חולצה דקה ארוכה שנוח לטייל איתה נגד היתושים הרבים שישנם
  • מכשיר לוויני הוא חשוב בקמצ'טקה במיוחד כיוון שאין קליטה במהלך הטרקים
  • אגם קוריל- מדהים ביופיו ובתקופה בו יש דובים, לא שווה לוותר על אף העלות היקרה.
  • גסטאוס ביליזבו kamchatskiy stilw hostel . אולגה- 79512906742+.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )

קבלו שק שינה מקצועי, תרמיל יום משובח וגרבי טיולים

ציוד טיולים של Mountain Equipment, Gregory ו- Bridgedale בשווי כולל של מעל 2500 ש״ח מתנת Gravity ישראל בתחרות החודש