יומיים במוסקבה

מדריך קצר למטייל במוסקבה, מוסקבה היא עיר מרשימה עם ארכיטקטורה מיוחדת והיסטוריה ארוכה. יצא לי להיות בה פעמיים בקונקשנים ארוכים ולמי שיוצא להיות שם בקונקשן כדאי להקדיש לה ביקור ממוקד

גם לרוסיה חשוב לקחת מכשיר לוויני של RescueOne

  • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
  • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
  • הודעות ללא הגבלה
  • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיולSeptember 2018
משך הטיוליומיים
עונה מומלצתכל השנה

הקדמה

מוסקבה היא ליבה הפועם של הפדרציה הרוסית, מדובר באחת הערים הגדולות בעולם והגדולה ביותר באירופה וכבר מאות שנים שהיא מרכז פוליטי, כלכלי ותרבותי מהחשובים בעולם. ייסוד העיר מתוארך למאה ה-12 והעיר ראתה צארים, רודנים ונפוליאון אחד. במוסקבה מוזיאונים רבים, מבני תרבות ומרכזי קניות ענקיים והרבה מעניקים לה (ובצדק) הרבה יותר מביקור קצר. אני לא יודע למה אבל חשתי בקסם כלשהו בה, לא ציפיתי להתאהב בעיר הזאת אבל בזמן האחרון אני מוצא את עצמי חושב יותר ויותר לעשות טיול ארוך ברוסיה וזאת כתוצאה מהאימפקטים הקצרים שהיו לי עם העיר.

מטבע: רובל רוסי, 100 רובל = בערך 5.5 שקלים.

ויזה: אין צורך בוויזה לישראלים.

תחבורה: חד משמעית להתבסס על מערכת המטרו של מוסקבה, תדירות הקווים גבוהה מאוד (2-4 דקות) ותחנות המטרו בעצמן שוות ביקור- מלאות פאר והדר סובייטי. למי שמתכוון לבקר לא רק בכיכר האדומה אני ממליץ לקנות חופשי יומי, הוא עולה 230 רובל לעומת נסיעה בודדת שעולה 55 רובל.

ביגוד: פעמיים הייתי בספטמבר ולא היה קר, הסתובבתי עם בגדים קצרים.

איך מגיעים מנמה"ת שרמיטייבו לעיר מוסקבה?
מכיר כאלה שעשו את זה במונית ויצא להם יקר יחסית לדעתי הדרך הכי טובה להגיע לעיר היא דרך רכבת Aeroexpress שיוצאת מהשדה לתחנת Belorusskaya במוסקבה. ה- Aeroexpress לא תיקח אתכם ישירות לכיכר האדומה אבל אל דאגה , מתחנת Belorusskaya יוצאים מספר קווי מטרו לחלקים שונים בעיר ככה שאפשר להתחיל ממקומות אחרים ולהגיע לכיכר האדומה בהמשך. מחיר ה- Aeroexpress הוא 500 רובל לכיוון, מתחילות מ5:30 בבוקר עד חצות וחצי.

המלצה שתחסוך זמן יקר: תקנו כרטיסים לקרמלין באינטרנט ותחסכו את התורים בכניסה, הפרוצדורה היא כניסה לאתר מוזיאון הקרמלין ורכישת כרטיסים שם ולאחר מכן איסוף שלהם בקופת הכרטיסים בקרמלין. אם לא קניתם מראש ונחתתם מוקדם במוסקבה ואתם מתכוונים להיכנס לקרמלין אז כדאי לנסות ולהספיק להגיע אליו כמה שיותר מוקדם בכדי לקנות כרטיסים. התורים שם עצומים ואתם יכולים לבזבז המון זמן טיול יקר, אני מכיר כאלה שביקרו בעיר והתמהמהו וכשבאו לקרמלין וראו את התורים ויתרו מראש ופספסו ביקור בו.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

הכיכר האדומה וסביבתה

מתחנת Belorusskaya לוקחים מטרו בקו הירוק לתחנת Teatralnaya (נסיעה של שתיים עשרה דקות) ויורדים ממול לתאטרון בולשוי (Большой театр , התיאטרון הגדול), תאטרון זה הוא מסמלי העיר וערב- ערב מוצגות בו יצירות מופת של מופעי בלט ואופרות ("אגם הברבורים" המפורסם של צ'ייקובסקי הועלה בו לראשונה) למי שיש זמן הייתי ממליץ לבקר במוזיאון (ונדמה לי שגם כולל סיור בו, ההיכל הראשי שם מפואר מאוד). ממול לתאטרון יש פסל של קרל מרקס, רסיס זכרון מהימים שהעיר הייתה מרכז העצבים של האימפריה הסובייטית. בניין הפרלמנט הרוסי, הדומה, נמצא בצמוד לבולשוי. לא רחוק ממנה (7 דקות הליכה) מצויה כיכר הלוביאנקה שקרויה על שם המבנה הצמוד אליה שהיה מטה הק.ג.ב בתקופה הסובייטית ובמרתפו שכן בית מאסר ועינויים ידוע לשמצה. היום בבניין שוכן המטה הכללי של שירות הביטחון הפדרלי פ.ס.ב (ФСБ, מקביל לשב"כ שלנו) וכן מוזיאון לתולדות הק.ג.ב.

משם המשכנו לכיכר האדומה, בכניסה הצפונית לכיכר האדומה מצוי המוזיאון ההיסטורי הממשלתי, זהו מוזיאון חשוב להיסטוריה רוסית והוא נפתח עוד בימי הצארים ובחזיתו ניצב פסלו של המצביא הסובייטי מרשל בריה"מ גיאורגי ז'וקוב, מאדריכלי הניצחון על גרמניה הנאצית במלחה"ע השנייה. לכיוון הכיכר נכנסים דרך שער התחייה וממול נמצאת קתדרלת קאזאן שתפילות פרבוסלביות מוקלטות מושמעות ממנה בקולי קולות. מרגע זה רואים את רחבת המצעדים האדירה שמוליכה על לקתדרלת ואסילי הקדוש, משמאל ישנו את בית הקניות היוקרתי גום, מבנה מפואר זה נבנה במאה ה-19 על מנת לשמש כבית מסחר לתושבי מוסקבה והיו בו בזמנו 1200 חנויות, בתקופת סטאלין הפך למבנה משרדים ולאחר מותו הוסב שוב לבית מסחר והיה לחנות הדגל של השלטון הסובייטי, כיום הוא ידוע כמרכז קניות יוקרתי. מצד שמאל מצוי המוזילאום של ולדימיר איליץ' לנין, המוזילאום עשוי שיש שחור ואדום ומוצגת בו גופתו החנוטה של לנין שמת ב- 1924 וניתן להיכנס ולצפות בה למעוניינים. ממשיכים ללכת ומגיעים למול המגדל המפוסם ביותר בחומת הקרמלין- מגדל ספסקאיה (Spasskaya, Спасская башня) והוא קיבל את שמו מאיקונין שהיה קבוע מעל שערו ולא שרד, במגדל קבועים ארבעה שעונים מוזהבים הפונים לארבעת רוחות השמיים. ועכשיו לסמלה של הכיכר האדומה ומוסקבה כולה- כנסיית ואסילי הקדוש, הכנסייה נבנתה במאה ה- 16 ע"י הצאר איוואן הרביעי ("איוואן האיום") במטרה להנציח את כיבוש קאזאן בטטרסטן וקרויה על שם ואסילי , קדוש נוצרי הקבור בה. הכנסייה בנויה מתשעה מגדלים בעלי בסיס משותף וסופם בגג בצורת בצלים בשלל צבעים.

הקרמלין

הקרמלין הוא מתחם מבוצר היסטורי בלב מוסקבה, הוא הוקם במאה ה- 11 ושימש משכן לצארים ומעוז לשלטון הקומוניסטים. גם כיום מכיל הקרמלין את מוסדות חשובים של הפדרציה הרוסית כמו ארמון הקרמלין הגדול שהוא משכן חגיגי של נשיא רוסיה לאירועים חשובים, ארמון טרם (Terem) שהיה במעבר ארמונם של הצארים במוסקבה וכיום הוא מעונו הרשמי של נשיא רוסיה, ארמון הסנאט המשמש מעון העבודה של נשיא רוסיה וארמון הקרמלין הממלכתי המארח אירועים חברתיים ופוליטים.

הכניסה לקרמלין היא דרך גן אלכסנדר שנפתח בתחילת המאה ה- 19 והוא הגן הציבורי הראשון במוסקבה וקרוי על שמו של הצאר בעת פתיחתו, אלכסנדר הראשון. מיד אחרי המעבר בשערי הגן רואים משמאל את קבר החייל האלמוני, זוהי אנדרטה לחיילי הצבא האדום שנפלו במהלך מלחה"ע השנייה ודולקת בו אש תמיד ומוצב בו משמר כבוד לאורך כל שעות היממה, במהלך כל שעה מבוצע טקס חילופי משמרות עם כל הכללים ומחוות הגוף המוכרים מהג'אנר. משם מוצבים מלבני שיש עם שמות ה"ערים הגיבורות", זהו תואר שקיבלו ערים במערב ברית המועצות על הפגנת גבורה יוצאת דופן במלחה"ע השנייה.

כאן מגיעים לקופת רכישת כרטיסי הכניסה לקרמלין, בקרמלין מוצעים שני מסלולים עיקריים:
(1) ביקור בנשקיית הקרמלין (The Armoury Chamber), למעשה ביקור באוצרות הצארים. כניסה עולה 1000 רובל ליחיד.
(2) סיור בין הכנסיות בקרמלין (The Kremlin territory and Cathedral Square) וכולל שיטוט באזור תחום בתוך הקרמלין. כניסה עולה 700 רובל ליחיד.
יש אופציה לסיורים מודרכים שמרבעים את המחיר, אני לא חשתי בחסרון מדריך. כמו כן ישנה חובה לאפסן תיקים (בחינם) בכניסה לקרמלין. חשוב להדגיש שלא מקבלים מפה והסברים לכן ניתן לפספס בקלות מוצגים (כמו פעמון הצאר למשל). אני עשיתי את שני המסלולים הנ"ל -

נשקיית הקרמלין:
זהו למעשה בית אוצרות הצארים, והוא מצוי באגף של ארמון הקרמלין הגדול. המוזיאון נפתח כבר בתחילת המאה ה- 19 והוא הראשון במוסקבה. הכניסה למוזיאון זה היא דרך מגדל בורווויטצקאיה (Borovitskaya) בפינה הדרום- מערבית שלו. במוזיאון זה מוצגים פריטי דת, בגדי טקסים, כלי נשק ושריונות והמון המון תכשיטים, כתרים ואוצרות של הצארים ומהיסטוריה הרוסית. אסור לצלם בפנים אז לצערי אין לי תמונות משם אבל המוזיאון גדול מאוד ומכילים אלפי פריטים, כולל אוסף המזחלות המפוארות של הצארים וביצי פברז'ה. כדאי להדגיש שהכניסה לקרמלין במסגרת זו היא למוזיאון זה בלבד ומי שירצה לבחון את ארמונות וכנסיות הקרמלין יצטרך לבחור בסיור השני.

סיור במבני הקרמלין:
כאן אין מוצגים אלא שיטוט חופשי בין מבנים ואלמנטים. הכניסה לסיור היא דרך מגדל טרויצקאיה (Troitskaya), כאן אני אפרט את מה שרואים לפי הסדר בכניסה-
* ארסנל הקרמלין (לא ניתן להתקרב אליו), משמש את משמר הקרמלין המגן על המבצר.
* ארמון הסנאט (לא ניתן להתקרב אליו).
* תותח הצאר- זהו תותח שנוצק בשנת 1586 והוא שוקל 38 טונות והוא תותח מבוסס אבק שריפה הגדול ביותר שנוצק אי פעם. מקובל לומר שתותח זה לא ירה מעולם, אך בדיקת המצאות שיירי אבק שריפה בלועו לימדה כי הוא ירה לפחות פעם אחת.
* פעמון הצאר- פעמון ענק שנוצר בשנים 1733- 1735 והוא הפעמון הגדול בעולם בעל משקל של 216 טונות וגובה של 602 מטרים. הפעמון לא צלצל מעולם- בעודו מונח בבור היציקה שלו הוא נסדק וכך הפך לקישוט בלבד.
כאן מגיעים לכיכר הקתדרלות.
* קתדרלת העלייה לשמיים- הקתדרלה החשובה במוסקבה והנצרות האורתודוקסית הרוסית בכלל. הקתדרלה נבנתה במאה ה- 14 וכוללת שלוש כיפות מוזהבות.
* מגדל הפעמונים של איוואן הגדול- המבנה הגבוה בקרמלין, בעל גובה של 81 מטרים. המגדל נבנה בתחילת המאה ה- 16 והוא בעל 34 פעמונים.
* כנסיית הנחת הגלימה- נבנתה במאה ה- 15.
* כנסיית שנים עשר השליחים- נבנתה במאה ה- 17 בסגנון ביזנטי, בעלת 5 כיפות כסופות.
* קתדרלת הבשורה- נבנתה לקראת סוף המאה ה- 15.
* קתדרלת המלאך מיכאל- נבנתה בתחילת המאה ה- 16 על בסיס קתדרלה קדומה יותר.
מלבד מבנים ישנו פארק קטן עם עצים מול פעמון הצאר.

לאיזה מבין הסיורים ללכת? תלוי מה אתם אוהבים - לראות מוצגים או להסתובב , אני נהנתי יותר בסיור בתוך הקרמלין מאשר לראות את האוצרות בנשקייה.

מעט דרומה מהקרמלין נמצאת קתדרלת ישו המושיע, זוהי כנסייה שנבנתה בתחילת המאה ה- 19 לאות תודה על הצלתה של רוסיה מצבא נפוליאון. הכנסייה נהרסה בשנת 1931 ע"י השלטונות הסובייטית מתוך כוונה להקים על חורבותיה מבנה עצום בשם ארמון הסובייטים, לבסוף נבנתה במקום בריכת השחייה הגדולה בעולם. עם נפילת בריה"מ נבנתה הכנסייה שוב וכיום היא הכנסייה האורתודוקסית הגבוה בעולם (102 מטרים). בין הכנסייה לקרמלין ישנו גשר ממנו ניתן לצפות על הצלע הדרומית של הקרמלין.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

מנזר נובודוויצ'י ואיצטדיון לוז'ניקי

מתחנת Okhotny Ryad שנמצאת בקצה הצפוני של הכיכר האדומה לוקחים קו מטרו אדום לתחנת Sportivnaya, שם במרחק הליכה של 7 דקות מצוי מנזר נובודבייצ'י והוא מנזר נשים שנבנה במאה ה- 16. המנזר הוא פלא אדריכלי ולכן הוכרז כאתר מורשת עולמית, הוא כולל חומות, מגדלים וכנסיות. לצערנו אנו הגענו כשהאתר היה מכוסה בפיגומים בשיפוצים ולכן לא היה ניתן ליהנות ממנו. ניחמנו את עצמנו בסיבוב ליד אצטדיון לוז'ניקי (שאירח את גמר המונדיאל כמה שבועות לפני כן).

קרמלין איזמאילובו

מתחנת Ploschad Revolyutsii שנמצאת כמה דקות הליכה מזרחית לכלבו גום עולים על קו המטרו הכחול לתחנת Izmaylovo ומגיעים לקרמלין איזמאילובו.
קרמלין איזמאילובו (Izmailovo) אינו באמת קרמלין היסטורי אלא אתר תרבות רוסית שהוקם בעשור הראשון של המאה ה- 21. בקרמלין יש מבנים רבים בסגנון רוסי קלאסי ואת המבנים מכילות חנויות מזכרות וסדנאות שונות. אני ציפיתי לחוויה מיוחדת כשקראתי שזהו מתחם תרבות המשחזר את חיי היום יום ברוסיה של ימי הביניים והתאכזבתי לגלות מתחם עמוס במלכודות תיירים, עדיין אני ממליץ על ביקור במקום (לא בעדיפויות ראשונות למי שלחוץ בזמן) בשל הארכיטקטורה הבאמת מרהיבה שלו.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )