17 יום ברואנדה

מידע והמלצות על יעדים ברואנדה

תאריך הטיולJune 2018
משך הטיול17 ימים
עונה מומלצתהעונות היבשות הן באוקטובר-נובמבר ומרץ עד מאי, ביניהן עונות גשומות- דצמבר עד פברואר, ויוני עד ספטמבר. גם בעונות היבשות קיים סיכוי לגשם, אבל הוא קטן יותר.

רקע כללי

מטבע: פרנק, 1 שקל= 250 פרנק
ויזה: ניתן לעשות ויזה בכניסה למדינה. ויזה ל30 יום עלתה לנו 30$.
אוכל: במסעדות המקומיות לרוב יש "בופה", משלמים על צלחת ולוקחים מה שרוצים וכמה שרוצים (בלי ריפיל). יש ברוב המקומות- אורז, פסטה, תפוחי אדמה, בטטות, בשר, שעועית, מתוקי (סוג של בננה שהם מבשלים), קסווה וכל מיני תוספות משתנות.
תחבורה ציבורית: התחבורה הציבורית מאוד נוחה. יש מיניבוסים ואוטובוסים (תלוי באורך הנסיעה וביעד שלה). בתוך העיר יש בודה-בודה (אופנוע). [ברואנדה יש חוקי בטיחות נוקשים. חייבים לחבוש קסדה, ומותר לנסוע רק נוסע אחד על בודה (ונהג כמובן)].

מסלול (שבועיים וחצי): קיגלי- גיסני- קונגו נייל- קיבויה- קיגלי
*היינו בקיגלי שבוע כי התחברנו למשפחה שאירחה אותנו*

לרואנדה הגענו מאוגנדה. דרכי הגעה:
מקבאלה (אוגנדה) לרואנדה-
אפשרות אחת- אוטובוס של חברת יגואר מקבאלה לקיגלי. יוצא כל יום ב3 בצהריים ועולה 20,000 שילינג אוגנדי.
אפשרות שנייה- לקחת מונית משותפת מקבאלה לקיגלי (מכונית פרטית שיוצאת כשהיא מתמלאת). עלה לנו 15,000 שילינג אוגנדי לכל אחת, 5,000 על התיקים לשתינו. הנסיעה לקיגלי לקחה 3 שעות (כולל את המעבר גבול).
*במשרדים של המוניות המשותפות אפשר להחליף כסף. אנחנו החלפנו כמעט בשער הרגיל.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

גיסני

הגעה מקיגלי לגיסיני- אוטובוס של ריטקו, 3,300 פרנק לאחת, לקח לנו בערך 4 שעות.

גיסני זו העיר ממנה יוצאים לקונגו נייל טרייל- טרק של כמה ימים לאורך האגם, שעובר בין כפרים. העיר עצמה נמצאת על האגם.
ישנו במלון גארדן לודג׳, מיקום לא רע אבל גם לא ממש במרכז (הליכה של 10-15 דקות לאזור המרכזי עם המסעדות). החדר גדול (אנחנו ישנו 3 במיטה) ויש מרפסת, אבל המקלחת היא באקט (לפחות כשאנחנו היינו,אבל נראה שהמקלחת הייתה בשיפוץ). שילמנו 8,500 פרנק, כולל ארוחת בוקר. יש גם וואיפיי.
*בודה בתוך העיר אמורה לעלות בין 300 ל400 פרנק.
*למעוניינים לצאת לקונגו נייל- האינפורמיישן של green hills, היו ממש נחמדים ועזרו לנו להבין הכול על היציאה לטרק, ביקשו בשבילנו הנחה במקומות הלינה שבמסלול, ונתנו לנו מפה נוחה.

קונגו נייל טרייל (הסבר מפורט יותר בנפרד)

טרק של 3-4 ימים. בעבר הוא היה 10 ימים, אך סללו כביש על חלק ממנו, והיום אפשר ללכת רק עד שמתחיל הכביש ליד מושובטי, שם ההליכה נהיית מסוכנת ולא נעימה, או עד בומבה. הטרק ברובו משקיף או מלווה את אגם קיוו, עובר בין כפרים ושדות ומאפשר לחוות את האזורים הפחות עירוניים של רואנדה. ההליכה יחסית קלה והארגון פשוט. אין צורך במדריך, הדרך ברורה והמקומיים (ומפס מי) יכולים לעזור במקומות שפחות ברור.
-יצאנו לטרק 4 אנשים, ל4 ימים-
*אוכל: ארוחות בוקר וצהריים אכלנו לחם, אבוקדו ועגבניות, ארוחות ערב אכלנו במקומות בהם ישנו. בדרך עוברים בכפרים, אבל לא תמיד יש בהם דברים, אז לא כדאי בהכרח להסתמך על זה. לחם טרי מצאנו כל יום, אבל ירקות לא תמיד, אז שווה להערך בהתאם עם אוכל לפני היציאה לטיול.
++ביום שישי (ואולי גם בעוד ימים) יש שוק גדול בכפר שעוברים בו ביום השני לטיול. אנחנו עצרנו שם להצטייד בירקות ופירות, ובכלל זו הייתה חוויה להגיע לשם- אנשים מכל האזור מגיעים למכור ולקנות, לבושים בבגדים חגייגים- מחזה מיוחד.
*לינה: בלילה הראשון ישנו בבייסקמפ בקיבירי. עלה לנו 35,000 פרנק ל4 אנשים כולל ארוחת ערב (אחרי התמקחות, ישנו בחדר אחד עם 2 מיטות. יש שם כמה אופציות לחדרים במחירים שונים).
בלילה השני ישנו בקינונו בכנסייה, שילמנו 20,000 פרנק ל4 אנשים כולל ארוחת ערב (יש שם חדרים עם מיטות יחיד). בלילה השלישי ישנו אצל משפחה במוססה, הגענו אליהם דרך מישהו שפגשנו במסעדה בה אכלנו צהריים. שילמנו להם 25,000 פרנק ל4 אנשים, כולל ארוחת ערב (חוויה מיוחדת להתארח אצל משפחה! ממליצות!).
*תחבורה: מהמלון לתחילת המסלול לקחנו בודה ב800 פרנק לאדם. נסיעה לא ארוכה, 20 דקות בערך. מקצה המסלול לקיבויה הגענו בטרמפ, אפשר גם באוטובוס- יש תחנת אוטובוס ממש בקצה המסלול, עולה 1,000 לאדם.
*כשהגענו לקיבויה גילינו שאפשר לשלוח את התיקים מגיסני לקיבויה וזה מאוד פשוט ונוח. זה עולה 2500 פרנק (כמו מושב של אוטובוס) ועוד על מונית שלוקחת את התיק מהמלון לאוטובוס. המנהל של המלון שישנו בו (סיינט ג'ון) עשה לנו את הפרוצדורה, בגדול צריך לדבר עם חברת האוטובוסים ולסגור מולה את כל הפרטים.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

קיבויה

העיר הקרובה לנקודת הסיום של הקונגו נייל טרייל. נמצאת על האגם, עם נקודות תצפית יפות ומקומות להיכנס למים. יש אפשרות לשוט בסירה לאיים באגם, וסתם לנוח במקום היפה הזה.
ישנו בסיינט ג׳ין, עלה לנו 3,000 בדורמס, לכל אחת, לא כולל ארוחת בוקר, יש מים חמים וואייפי, והמנהל היה מקסים! עזר לנו בכל דבר שהיינו צריכות. המיקום מושלם- על המים (יש קצת דשא ומקום להיכנס), עם נוף יפייפה. הליכה של רבע שעה מהמרכז, שם יש שוק ומסעדות.

מקיבויה המשכנו לקיגלי- יש אוטובוסים לאורך כל היום. לנו המנהל של המלון הזמין מקום באוטובוס ודאג שיאספו אותנו מהמלון. עלה לנו 2800 ולקח 4 שעות.

קיגלי- בירת רואנדה

קיגלי זו הבירה הראשונה בטיול שנהנינו להסתובב בה. זו עיר מערבית לגמרי- מלאה במקומות בילוי, עם תחבורה נוחה וכבישים סלולים. לפני שהגענו לשם לא הצלחנו כל כך למצוא מלון שנראה לנו והחלטנו לנסות קאוצ' סרפינג- הייתה לנו חוויה נפלאה ומיוחדת אצל משפחה מקסימה.
המלצות בעיר:
*תחבורה בתוך העיר- בודה עולה בין 500 ל700 פרנק, בתוך העיר. אוטובוס פנימי עולה 264 פרנק. יש שעות שעדיף לקחת אוטובוס, אחרי הצהריים נתקלנו בהרבה פקקים והיה שווה לשלם קצת יותר במקום לנסוע שעתיים. בשביל האוטובוס צריך כרטיס (כמו רב קו), אנחנו השגנו אחד, אבל אפשר גם לשלם למקומי שיטען את שלו וינקב עליכם בעליה לאוטובוס.
*סרטים- יש קולנוע בקיגלי טאוור (אחד הקניונים בעיר), 3,500 פרנק לכרטיס. ביום הראשון שרצינו לראות סרט, חצי שעה לפני הודיעו לנו שלא יקרינו אותו כי אין מספיק אנשים שקנו כרטיס, אבל ביום השני הסרט הוקרן.

*מוזיאון- בקיגלי יש מוזיאון שמספר את רצח העם שהיה ברואנדה בצורה מונגשת, באנגלית פשוטה. בסוף הסיור במוזיאון מגיעים לחדר שמספר על מקרים שונים שהיו בעולם, ביניהם על שואת היהודים. לנו היה מאוד מעניין, ואנחנו ממליצות למי שרוצה להתחבר להיסטוריה ולהבין קצת יותר את המקום.
*השוק הגדול- שוק גדול ומקורה, מלא בבגדים, פירות, בדים ועוד מלא שטויות. נחמד למי שאוהב שווקים.
*inema art- מקום מגניב של אומנות, לא גדול במיוחד אבל בהחלט נחמד. יש שם בימי חמישי האפי הוואר עם מוסיקה. הבעלים של המקום מקסימים, הסבירו לנו ועשו לנו סיור.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )