הר קניה MT. Kenya

ההר הגבוה בקניה והשני בגובהו באפריקה, לראות את כל קניה מלמעלה הטיפוס לפסגה השלישית נקודת לננה

גם לקניה חשוב לקחת מכשיר לוויני של RescueOne

  • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
  • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
  • הודעות ללא הגבלה
  • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
משך הטיול5 ימים
עונה מומלצתאפשר לעשות את המסלול לכל אורך השנה עדיף בעונות היבשות מדצמבר על אמצע מרץ ומיוני עד לספטמבר

רקע, מחיר איך מגיעים

הר קניה הוא ההר השני בגבוהו באפריקה אחרי הקילימנג'רו והגבוה ביותר בקניה, ההר הוא הר געשי כבוי שעומד בגפו כלומר מנותק משרשרת הרים (מרחוק המראה שלו עוצר נשימה), על ההר יורדים גשמים רבים וכמו כן ישנם קרחונים תמידיים בפסגת ההר שבמהלך השנים האחרונות נשחקים יותר ויותר, מדענים סבורים כי ההר בעבר הגיע מעל ל6000 מטר מעל הים אך בעקבות תהליכי שחיקה גובהו ירד משמעותית.
פסגות ההר נגזרו משמות של ספת המסאיי, השם הר קניה אומר במסאי הר היען בשל דמיונו לנוצות היען, מקומיים האמינו בעבר ואולי עדיין כי ההר הוא משכן האל והוא משחק תפקיד חשוב בתרבות יושבי המקום.
ההר נמצא כשלוש שעות נסיעה צפונה מניירובי וכבר באותו היום של הנסיעה (כאשר יוצאים מוקדם בבוקר מניירובי) אפשר להתחיל לצאת לדרך.

ישנם ארבעה מסלולים לטיפוס על הר קניה, צ'גוריה ממזרח, סירימון מצפון מזרח, נרו מרו מצפון מערב, ועוד מסלול שאינו מפורסם ויוצא מדרום להר ומעט מאוד אנשים הולכים בו.
אנחנו טיפסנו להר מצ'גוריה לסירימון אולם רוב המטיילים בוחרים לטייל בכיוון השני ולכן אסביר את הדרך מהמסלול הזה, אפשר לטפס את ההר בכמה שלבים החל מיומיים ממרו-נרו מסלול שאינו מומלץ במיוחד, ועד לחמישה ימים המסלול שאנחנו עשינו.
על ההר ישנם בקתות בכמה מחניוני הלילה ובשאר יש צורך להשתמש באוהלים.
על ההר נהוג לשכור את שירותיהם של פורטרים מדריך וטבח בעת הטיפוס שלנו לא נתקלנו במישהו שלא עשה כך.
אך עם זאת המסלול לפסגה הוא לא מסובך לניווט ואדם בעל יכולות וניסיון ניווט מסוגל לעשות זאת בפשטות (אם זאת זה לא מומלץ).

נניוקי היא ההעיר הגדולה שנמצאת מצפון להר ומהווה את הבסיס יציאה הגדול לטרק, בעיר יש מלונות שניתן לישון בהן לילה לפני, לשכור שירותי הסעה לתחילת מסלול ולהצטייד באוכל לפני תחילת המסלול.

טבלת מחירים לפארק:
-כניסה- 50$ לאדם ליום
-שינה באוהל באולד מוזס ושיפטונס- 20$ לאוהל
-שינה בבקתות- כ-20$ לאדם למיטה.
-מדריך- 20$
-טבח- 15$
-פורטר- 10$
-אוטובוס מניירובי לצ'גוריה/נניוקי- 5$ לאדם
-הסעה מהעיירה לשער הכניסה- 30$-עד אינסוף
(על הרבה מהמחירים ניתן להתמקח בעיקר על מחירי השינה בבקתות ובאוהלים)
(רוב האנשים לצאת למסלול עם עסקה סגורה עם מדריך הצעת מחיר טובה למסלול היא בין 100-120 מתחת לזה עלול להיות משהו מסריח מעל זה משהו מיותר)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

המסלול

את היום הראשון להליכה מתחילים משער סירימון משם מטפסים כ3-4 שעות על דרך העפר בעוברת בתוך היער עד לבקתה הראשונה אולד מוזס (old mosses) ניתן לישון באוהל בחוץ או לשכור מיטה בבקתה במחירים שכתבתי. מאולד מוזס יש תצפית יפה לצפון ורואים את נניוקי מאוד טוב, היום הראשון הוא קצר אך בהתחשב בנסיעה מניירובי לנניוקי ומשם לתחילת המסלול סביר להניח שתחחילו ללכת רק בסביבות הצהריים לכן ההגעה בשעת ערב מוקדמת. ליוצאים מנניוקי באותו היום ניתן לטפס עד לבקתה השנייה באותו היום אך העלייה יחסית קשה לבצע ביום אחד.

ביום השני נלך מאולד מוזס מערבה נעלה על שלוחות ונרד לנחלים בצידם השני אחרי הנחל השני נטפס על השלוחה הרביעית ונרד בשני שליש גובה שלה ונתחיל לטפס עם הערוץ דרומה עד שנגיע לשיפטונ'ס (Shipton's) הבקתה השניה ההליכה אורכת כ6-7 שעות ומטפסים בה כ1000 מטר ביום לגובה של 4200מטר מעל פני הים. כמו בבקתה שלפניה גם פה ניתן לפתוח אוהל ולישון בחוץ או לשכור מיטה בבקתה.

ביום השלישי ישנם כמה אפשרויות, הראשונה מיועדת לאלה שהגובה מקשה עליהם מדובר לעיתים המדריך ממליץ ליום אתאקלמות שבהם מטפסים לכתף לפני נקודת ג'ון כשלוש שעות טיפוס משיפטונ'ס ושעה וחצי ירידה,
השני מהווה את הבחירה המרכזית של רב המטפסים ובה מטפסים לנקודת לננה הפסגה השלישית של ההר והגבוהה ביותר שניתן לטפס עליה ללא ציוד מיוחד, לנקודת לננה בגובה 4985 מטר נטפס על השלוחה שעולה מדרום מערב למחנה משם נשבור מערבה ונמשיך לטפס עד שנגיע לפסגה של נקודת לננה, העלייה לפסגה בדרך כלל מתחילה בלילה כדי לראות את הזריחה אם הזריחה לא כל כך מעניינת אתכם ניתן לטפס בכל שעה אולם, בסביבות 11 בבוקר מגיעים עננים רבים ועוטפים את הפסגות ככה שמפספסים את הנוף עדיף לטפס בשעות הבוקר או בלילה המאוחר.
אחרי נקודת לננה ניתן לחזור חזרה לשיפטונ'ס או להמשיך למסלול השני צ'וגוריה ולמחנה האוהלים מינטו'ס 4200 מטר, במינטוס אין בקתות ולכן אם ברצונכם לצעוד את צ'גוריה יש צורך לקחת אוהל איתכם, מטיילים שבוחרים לצעוד את צ'גוריה ללא אוהל נאלצים לצעוד את כל הדרך עד לתחתית ולשער הכניסה של צ'גוריה, דבר מצער בעיקר שמדובר בנוף היפה ביותר בטיול.
המסלול השלישי לאותו היום כולל את מה שנקרא סובב הפסגה מטפסים לכתף של נקודת ג'ון מקיפים את כל ההר בדרך מג'עג'עת גלומר הרבה עליות וירידיות עד שבסוף מגיעים לבקתה האוסטרית (austrian hut), בה ניתן למצוא בקתה עם מיטות נוחות ושולחונות, הבקתה מהווה את בסיס היציאה של המטפסים המקצועיים לנליון הפסכה שניה בהר, ויש בה נופים מדהים לפסגה הבקתה ממוקמת בגובה 4700 מטר, מדובר בהליכה קשה מאוד אך בנופים יפהפיים ועוצרי נשימה בנוסף אתה זוכה לראות את הפסגה כמעט בכל הכיוונים.

ביום הרביעי
אם ישנתם במינטוס אתם תרדו היום עד לשער הכניסה של צ'גוריה, היום מתבצע בהליכה בירידה יחסית מתונה למטה על שלוחה מזרחה המרחק באותו יום הוא כ17 קילומטר ויורדים כ1000 מטר עד לשער הכניסה, זה לוקח כ6-7 שעות הליכה באותו היום, מדרום לשלוחה שנרד עליה יש את גורג'ס וואלי ואת המפל שלו שיורד במקביל אלינו והוא מאוד יפה.
אם ישנתם באוסטרין האט ביום זה נטפס לפוינט לננה עליה של 200 מטר כשעה של טיפוס ומשם נרד למינטו'ס בדיוק כמו בתוכנית השנייה, או לחילופין אפשר לחזור לשיפטונס דרך מסלול הסירימון.

ביום החמישי
נרד כמו ביום הרביעי של מינטוס לשער של צ'גוריה.

טיפים

  • הר קניה זה מקום קר אל תפחדו לקחת הרבה בגדים חמים עוד זוגות גרביים ושק שינה של לפחות 5- מעלות. בנוסף אם אתם ישנים באוהל תביאו אוהל טוב ולא אוהל קמפינג, לפעמים יורד גשם בלילה וזה הדבר האחרון שאתם רוצים להיות רטובים
  • ניתן לעשות את כל המסלולים משני הכיוונים, שווה לפני שיוצאים לטיול להתייעץ עם מישהו שמבין על ההר ולקבוע מסלול שמתאים לתקציב וליכולת
  • המחיר ליום טיפוס על ההר עם חברה צריך לעלות בערך בין 100-120 פחות מזה כנראה שהטיול לא כולל את הכל ויותר מזה זה מחיר יקר יחסית. בנוסף לעיתים שווה יותר לסגור את הטיול אם מדריך מאשר לארגן הכל לבד, שווה לחפש המלצות מאנשים שטיפסו את ההר לפני

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )

קבלו שק שינה מקצועי, תרמיל יום משובח וגרבי טיולים

ציוד טיולים של Mountain Equipment, Gregory ו- Bridgedale בשווי כולל של מעל 2500 ש״ח מתנת Gravity ישראל בתחרות החודש