וריאנטה של Truly Nomadic Land trek

טרק קשוח ומאתגר של ארבעה ימים בהרי הAlay מדרום לאוש.

גם לקירגיזסטן חשוב לקחת מכשיר לוויני של RescueOne

  • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
  • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
  • הודעות ללא הגבלה
  • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיולSeptember 2019
משך הטיול4 ימים
עונה מומלצתמאי - ספטמבר

רקע והתארגנות

לאחר הטרק בסארי מוגול נחתי קצת ותכננתי את סוף הטיול שלי בקירגיזסטן. מבין כמה אופציות לטרקים בחרתי בטרק Truly Nomadic Land מכיוון שהוא נראה לי יותר off the beaten track, בעל קושי ניווטי ומאתגר. ניסיתי להשיג מידע בcbt באוש ובdestination osh אבל הם לא רצו למסור מידע על הטרק הזה מבלי שאני אקח מדריך. ניסיתי אפילו לסדר מונית חזור אך לשווא.
שימו לב שהטרק האמיתי אמור לקחת ארבעה ימים אם מצליחים להשיג מונית חזור, אחרת רוב הסיכויים שהוא ייקח חמישה ימים.
את הקניות לטרק עשיתי באוש כי הנחתי שבכפרים הקרובים לתחילת הטרק לא יהיה מבחר. לצערי אין מרשטורקה לאזור הזה ולכן לקחתי מונית מליד הבאזר עליה שילמתי 500 סום לכשעה נסיעה אל הכפר Kyzyl-Tuu הנמצא דרומית לאוש ומשם רציתי לשלם למישהו מקומי עבור ההסעה לתחילת הטרק. במקרה נפלתי על נהג מקומי שהזמין אותי לתה בביתו ואז לקח אותי לתחילת הטרק בעבור עוד 500 סום נוספים בעבור חצי שעה של נסיעה על דרך עפר. שימו לב שהשביל מתחיל קצת לפני הנחל Shut כך שנהג יוריד אתכם לפני הגשר בגדה המזרחית. הלכתי כחצי ק"מ ומצאתי מקום להקים את האוהל קצת לפני העלייה.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום ראשון

המסלול מתחיל בעלייה בנקיק Shut, רוב העלייה היא בגדה הצפונית אבל מזגזגים בין הגדות, לרוב על ידי גשרי עץ. העלייה בתוך הנקיק נמשכת קצת יותר מ3 ק"מ. לאחר מכן מגיעים לעמק עם בתים נטושים, יש לעבור את הנחל וללכת לאורכו בגדה הדרומית פשוט כדי להמנע מהיתקלות בגדרות של המקומיים. כאשר אתם מגיעים לסוף העמק תעברו בחזרה את הנחל ותתחילו לעלות על הגבעה - תמשיכו לעלות לכיוון צפון מזרח. אתם שוב תתקלו בבתים נטושים, עברו אותם והמשיכו באותו הכיוון. תוך כדי העלייה הזאת אתם תראו חצים אדומים - אז פקחו עין. חלק זה של העלייה הינו די תלול. הפנייה חזרה לכיוון הנחל מתרחשת לפני הגבעות המיוערות וכאשר תראו סימון אדום המצביע על הפנייה. מפה תלכו על מרעול/שביל לכיוון דרום מזרח המתחיל להקיף את השלוחה. השביל הוא די ברור, ואחרי כחצי ק"מ השביל חותך כלפי מעלה לכיוון מזרח. אחרי העלייה הזאת רואים שוב את הנחל ויורדים לכיוונו (לכיוון מזרח). כאשר תגיעו אל הנחל תראו מימין(מהגדה הדרומית) בית של מקומי. כעת תלכו לאורך הנחל עד לעלייה האחרונה של הפס. שימו לב שהשביל קצת נעלם בחלק הזה ולכן תעברו את צד הנחל לפי האיכות של השביל.
‌גם בעלייה האחרונה של הפס השביל נעלם, לכן אני בחרתי ללכת ישר לכיוון הפס עד שהגעתי למעין שביל שהוביל אותי אל Shut pass. יש גם מרעולים בעלייה הזאת אבל אני לא מצאתי מרעול שממש עולה למעלה. מהפס תבחרו מרעול לכיוון צפון והתמידו איתו עד שתעברו את היובל. מכאן יש ירידה די ברורה לאורך הנחל - היצמדו לנחל עד לאיחוד נחלים בהמשך. קצת לפני האיחוד עברו לגדה הצפונית וקחו את השביל ההולך בחצי הגובה. השביל הזה די נשאר באותו גובה כאשר מתקדמים לכיוון צפון מזרח. לאחר מעבר של יובל אכזב השביל מתחיל לרדת ירידה די תלולה לכיוון דרום מזרח עד שהוא מגיע לשני בתים של מקומיים שם תקימו את האוהל. במפה מסומן שצריך לרדת עם הנחל עד לעמק אך איני מאמין שזהו השביל.

‌מרחק - כ16 ק"מ.
‌עלייה - כ1550 מטר.
ירידה - כ600 מטר.

יום שני

ראשית, אני רוצה לציין שזהו יום ארוך ומורכב מבחינה ניווטית - יש שני פסים לא פשוטים בדרך. אם היה לי יותר זמן הייתי מפצל אותו ליומיים.

המקטע הראשון - Too-Jailoo pass:
מתחילים ללכת במעלה הנחל Kalmyzra-Tor, כדאי לעבור לצד השמאלי כי משם עולים לפס. יש גשר ליד המחנה אך אפשרי לדלג מעל לנחל גם אחר כך. לפני העלייה תראו חץ אדום על סלע גדול המצביע על כיוון העלייה(צפון מזרח). העלייה היא די תלולה ופשוטה - לאחר העלייה הראשונית מגיעים למעין מישור שם חוצים את הנחל לצידו הצפוני וממשיכים לעלות על הפס.
כאשר מסתכלים מהפס ישר רואים גבעה - תרדו אליה. כעת אם תסתכלו לצד ימין תוכלו לראות את השביל ההולך באותו הגובה ולבסוף חוצה את השלוחה(יש שם קצת עלייה). משם המשיכו דרומה על מנת להקיף את העמק הקטן ועברו גם את השלוחה הזאת. מפה נפרש לפניכם העמק אליו אתם יורדים. כדי לרדת תלכו לכיוון (דרום מערב) ואז תרדו באחד מהשבילים המובילים אתכם אל בית של מקומי (שאני הייתי הוא היה נטוש). יש שם חץ על העץ ליד המצביע לכיוון שמאל- תלכו בעקבותיו כאשר אתם חוצים גבעה או שתיים. לאחר מכן אמור להיות עוד חץ המחזיר אתכם לכיוון הנחל(כיוון דרום מזרח) ומשם הירידה היא בסמוך לנחל.
כאשר תגיעו אל איחוד הנהרות של Ermen וKyrk-Kechuu, תצטרכו לחצות את הנהר(אני הורדתי נעליים בשביל לחצות).

המקטע השני - Kyr-Kechuu pass: בשלב זה אני עקבתי אחר המפה והלכתי למעלה הנהר Kyrk-kerchuu כאשר ציפיתי למצוא חץ או דרך למעלה. לא מצאתי משהו בסגנון ולכן עליתי בשיפוע לא נחמד במטרה להתחבר עם השביל. אני חושב שהדרך האמיתית היא דרך הנקיק ואז תוכלו להתחבר לשביל המוליך אל הפס. הדרך אל הפס Kyr-kechuu אינה מסומנת טוב ולפעמים קרובות פשוט נעלמת. אני ממליץ שתנווטו בעזרת הsoviet maps כדי שתמצאו את השביל. השביל עולה בכיוון צפון מזרח לשלוחה הנמצאת ליד הנחל Shish-Dobo (שימו לב שאינכם עוברים לצד השני של השלוחה). השביל ממשיך בחצי הגובה(עולה כל הזמן) לכיוון מזרח. בעת ההליכה לצד ההר הסתכלו בsoviet maps כי מצויינת שם נביעה - עליכם לעלות אל מקור הנביעה ולהמשיך מזרחה. לאחר מכן יש עלייה כשל מאה מטרים ואז תוכלו לראות את הפס Kyr-kechuu. המשיכו באותו קו גובה לכיוון מזרח ואז ולכיוון צפון עד שתגיעו לפס. מהפס תקחו את המרעול המוליך לכיוון צפון לאחר כמה דקות תראו ירידה תלולה המתחברת אל הנחל- זאת היא הדרך שלכם אל העמק. אני לא הצלחתי להגיע עד למקום הלינה המתוכנן לפי המפה אלא נעצרתי כ3 ק"מ לפני כן.

מרחק - 20 ק"מ.
עלייה - 1300 מטר.
ירידה - 1300 מטר

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום שלישי

אני התחלתי את היום בירידה שלא סיימתי ביום השני. המחנה המקורי היה אמור להיות ליד התיישבות של מקומיים באיחוד הנחלים ולאחר מכן יש להמשיך עוד כ100 מטרים במורד הנחל Taldik על דרך ג'יפים בשביל להגיע אל נחל Kurandy. עולים במתינות במעלה הנחל Kurandy בערך כ-4 ק"מ עד שמגיעים לחץ אדום המסמן להמשיך קדימה. באותו מקום מתחבר גם יובל מכיוון ימין(דרום-מערב). אני בחרתי להמשיך בכיוון החץ אבל ניתן לפנות ימינה לכיוון היובל. לאחר מאה מטר נתקלתי בחץ עם כיתוב cbt המסמן לעלות על השלוחה מימין. פה עליתי על המרעול והתחלתי להקיף את השלוחה וכך התחברתי עם הדרך מהיובל. שתי הדרכים טובות. מפה נעלמת הדרך ויש לטפס במעלה ההר בשיפוע חד. לכן בחרתי להשתמש במרעולים ובשבילי פרות על מנת לרסן את השיפוע. לפי המפה הדרך אמורה לעלות לצד היובל ולחתוך לכיוון צפון-מזרח קצת לפני הסלעים החשופים. אני ממליץ פשוט לעלות עם המרעולים כלפי מעלה כאשר הכיוון צריך להיות צפון מזרח. כאשר תגיעו לשם תראו דרך יחידה החוצה את הגבעה, מן הגבעה תוכלו לראות את הפס Kum-bel מימין כאשר הדרך עולה אליו מצפון ליובל. כאשר תגיעו לפס kum-bel הקפידו ללכת דרומה ואז מזרחה על אותו קו הגובה בשביל להקיף את השלוחה שממול. כאשר אני הגעתי לשם הייתי תחת ערפל ולא יכולתי לראות קדימה יותר מכמה מטרים ולכן עקבתי את המפה והשתמשתי בSoviet Maps כדי לנווט. לפי המפה תצטרכו לרדת במורד השלוחה(דרומה) עד לגובה 3000 ואז לפנות מערבה לכיוון הנחל ושם תרדו בצמוד לנחל עד לעמק. אני לא מצאתי דרך ממשית ולכן אלתרתי דרך וירדתי בין המרעולים עד שהגעתי לתחילת הנחל. שם מצאתי דרך המובילה למטה במורד הנחל. אפילו ראיתי סימון בדרך חחח. כאשר הגעתי לאיחוד הנחלים ממנו תתכנתי לעלות בשביל להגיע למחנה הבא. בחרתי לשנות כיוון בשל מזג האוויר ולרדת במקום זה לכביש המחבר בין אוש לגולצ'ה. לכן פניתי צפונה והתחלתי לרדת במורד הנחל Jaily-Suu עד שהגעתי להתיישבות של מקומיים שם אכלתי איתם ארוחת ערב מוקדמת והקמתי אוהל לידם.

מרחק - 15 ק"מ.
עלייה - כ800 מטר.
ירידה - 800 מטר.

יום רביעי

אחרי שהחלטתי לחתוך מהטרק בגלל המזג אוויר ולהתקדם לכיוון הכביש המחבר בין אוש וgulcha. יצאתי ממחנה וחציתי את הגשר המוביל לבית של המקומיים (לגדה המזרחית). הדרך מתחילה משם. התחלתי לרדת במורד הנחל תוך כדי קפיצה בין הגדות. הצלחתי בנס לא להרטיב את הנעליים. כאשר הנחל מתכנס לתוך נקיק( כלומר אין יותר מעבר לצד גדות הנחל) תלכו על הדרך המובילה מעל לגבעה בצד ימין (מזרח)- היא פשוט עוקפת את הנקיק. לאחר המעקף הזה תמשיכו במורד הנחל עד שתגיעו לגשר, משם הדרך נעשית לדרך ג'יפים עד לכביש. בכביש תפסתי בקלות טרמפ לאוש.

מרחק- כ11 ק"מ.
ירידה - 600 מטר.

טיפים

  • יש לנווט עם המפה של Osh/Alay Region Trekking Maps ועם הSoviet maps
  • המסלול מסומן בחצים אדומים, אבל הם מופיעים לעיתים רחוקות ולכן אין לסמוך עליהם.
  • יש לבדוק את המזג אוויר לפני היציאה לטרק בyr.no
  • חציתי נחל אחד בלי הנעליים ולכן אולי כדאי להביא סנדלים.
  • המסלול קשה ודורש כושר ניווט ולכן לא הייתי ממליץ לעשות אותו כטרק ראשון.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )