Three Lakes trek

טרק קליל של שלושה ימים ברכס ה-sandyk mountains הצפוני לאגם סונג-קול

גם לקירגיזסטן חשוב לקחת מכשיר לוויני של RescueOne

  • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
  • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
  • הודעות ללא הגבלה
  • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיולAugust 2019
משך הטיול3 ימים
עונה מומלצתיוני עד ספטמבר

רקע והתארגנות

אני וענת תיכננו לצאת לטרק הזה כאשר היינו בקוצ'קור באמצע אוגוסט. ביררנו על Chaek בהוסטל עוד לפני היציאה לשם ולכן קנינו את המצרכים לטרק בקוצ'קור - זאת הייתה החלטה חכמה מכיוון שהחנויות שם קטנות עם מבחר קטן. המונית המשותפת עלתה לנו 325 סום לאדם עד לChaek - אני מניח שאפשר להתמקח ולשלם פחות - הנסיעה עצמה לקחה כשעתיים. חשוב להגיד שהמידע הקיים בLonely Planet אינו מדוייק בכלל וגם Destination Jugmal שהיה אמור לתת לנו מידע על הטרק כבר נסגר בכפר. לכן המידע שהיה לנו לפני הטרק היה על בסיס המפה Son-Kol & Jugmal Trekking Maps ולפי Soviet military maps app. ישנו בגסטהאוס ששמו Ayperi הגסטהאוס עצמו היה ברמה גבוהה ועלה 500 סום לאדם ודרכו ארגנתי את הנסיעה במונית לתחילת המסלול ומסופו. לצערי ענת לא הרגישה טוב ונסעה חזרה לבישקק ולכן החלטתי לצאת לבד לטרק. המונית לתחילת המסלול עלתה לי 800 סום כאשר תחילת המסלול נמצאת 8 ק"מ של דרך עפר עבירה בהחלט לאחר הכפר bash-kuugandy. הנהג מונית לא ידע לאן לנסוע ולכן חשוב להבהיר לו לאן רוצים להגיע - עדיף להראות על המפה. המונית מסוף המסלול עלתה לי 1000 סום כי הבנתי שהוא צריך לעבור 16 ק"מ של דרך עפר שבחלקה היא יותר דרך ג'יפים. שוב אני מניח שאפשר לסגור על מחיר נמוך יותר אבל בהתחשב בזה שהייתי בערך התייר הראשון שניסה לעשות את המסלול ועוד עם רוסית רצוצה אז התפשרתי.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום ראשון

היום הראשון הוא די פשוט - בסך הכל לעקוב דרך הג'יפים. אפשר להגיע עם מונית לתחילת המסלול כאשר תחילתו היא בגשר הראשון על נחל Bash-kuugandy כ8 ק"מ של דרך עפר. מתחילים ללכת על דרך הג'יפים במעלה הנחל לכיוון צפון-מזרח תוך חצייה של מספר גשרים. אחרי 4 ק"מ עלייה בתוך הואדי. הואדי קצת נפתח וההליכה נעשית מישורית לכקילומטר. לאחר מכן נכנסים אל עמק (במפה מסומן לעבור מיד את הנחל) אני המשכתי עוד 5 ק"מ בעמק בצד המזרחי של הנחל ואז חציתי את הנחל. יש גם דרך בצד המערבי של הנחל אם כי פחות ברורה אז אם אתם מוצאים מקום לעבור לפני אולי כדאי לעבור. העלייה אל האגם Bash-Kuugandy kol ברורה והיא על דרך ג'יפים לכיוון צפון מערב בתוך עמק (זאת למעשה הדרך ג'יפים היחידה החותכת לכיוון הזה) . לפי דעתי כדאי למלא מים תוך כדי העלייה כי אין מים זורמים ליד האגם אלא אם כן החלטתם לישון לצד הנחל הנשפך אל האגם אבל אז תצטרכו לחזור חזרה למחרת אל דרום האגם. אני מציע להקים את האוהל מדרום לאגם כי העלייה לפס מתחילה שם.
מרחק - 13 ק"מ.
עלייה - 760 מטרים.

יום שני

מהמחנה רואים את הפס - לפי המפה צריך להקיף את האגם ואז לעלות עלייה ממש חדה - זו אינה הדרך הנכונה!! צריך לעלות במרעול הכבוש העולה בסמוך למחנה(ולאבן המציינת את כיוון הפס) לכיוון מערב. אחרי כ50 מטר עלייה הוא נעלם יש להמשיך באותו הכיוון ולעבור את הגבעה הקטנה עד שרואים מרעולים המושכים לכיוון הפס( צפון- מערב). בחרו את אחד מן המרעולים הראשונים והתקדמו - צריך להיות שם אבן עם סימון אדום. עליכם להקיף את השלוחה הזאת . זאת למעשה הדרך מעכשיו - הקפת שלוחות תוך כדי עלייה במאמץ להתחבר אל הדרך רועים המערבית לסימון הירוק של השביל על המפה העוברת גם כן בפס. בשלב מסויים תגיעו לנביעה קטנה היוצרת יובל קטן, כעת התחברתם לשביל רועים המסומן במפה ובSoviet maps(גובה כ3100). מפה תבחרו למרעול לכיוון הפס (שוב כיוון צפון-מערב) עם נטייה למעלה- העלייה תהיה תלולה לפעמים אך לרוב נוחה. עד לפס ראיתי הרבה סימונים - דבר מדהים שלעצמו. הפס הזה הוא הנקודה הגבוהה במסלול - 3236. מהפס המשיכו לרדת בצד שמאל של הנחל (גם פה המפה מטעה כאשר היא מראה שצריך להצמד לנחל). בהתחלה אין בלי ממש שביל אך מהר שמים לב לשביל יחיד בחצי גובה הממשיך בכיוון מערב - זהו השביל ( גם פה אתם אמורים לראות סימונים). המשיכו איתו עוד כ2 ק"מ עד שתהיו מעל ליורטות. זה הזמן לרדת, הירידה אל תוך העמק די תלולה (כמאה מטר) בנוסף השביל נעלם לאחר מכן. ביורטות יש גשר קטן כדי לעבור את הנחל, לא באמת חייבים להשתמש בו כי הנחל די קטן. ממשיכים עם הדרך ג'יפים עוד כק"מ ואז עולים כ50 מטר והגעתם לפס השני( גובה 2826) . פה המפה מראה שצריך פשוט לרדת במרעולים ולהתקדם לכיוון האגם אך אני הלכתי עם הדרך ג'יפים לכיוון המרחיק מהאגם(צפון- מערב) כחצי ק"מ ואז ירדתי לכיוון השביל הרועים שיחזיר אותי לכיוון אל האגם. השביל רועים הזה מסומן במפה. זה לא חובה לעשות את העיקוף הזה אבל כתוצאה ממנו אני התארחתי לארוחת צהריים ביורטה אז אני לא מצטער). המשיכו עם השביל בצד המזרחי של הנחל עד שתגיעו לאגם Chon-Tash Kol. כעת יש לעבור את הנחל - הזרימה בדלתא היא לגמרי שולית. הקיפו את האגם מהצד המערבי. הירידה מן האגם היא בצד המערבי של הנחל והק"מ הראשון הוא די תלול. לאחר מכן מגיעים אל עמק ירוק וממשיכים לאורך הנחל כ2 ק"מ בהליכה די מישורית. לאחר מכן יש התחברות של שני נחלים. קצת לפני ההתחברות יש לעבור את הנחל הימני(ששמו Archty-Tor) ואז יש להמשיך עוד כק"מ וחצי למורד העמק בדרך ג'יפים. כעת תראו מצד המערבי עלייה בדרך ג'יפים - זאת הדרך לפס Ak-Byshty. לפני העלייה לפס תצטרכו לעבור עוד נחל - הפעם יש גשר קטן ממתכת שהמקומיים בנו. העלייה היא כמאה מטר אולי 150 מטר. כאשר תראו שהדרך ג'יפים ממשיכה ימינה(לכיוון צפון) הרחק מאיפה שאמור להיות הפס תמשיכו ישר - יש שם שביל מוסתר עם סימונים לא הכי ברורים. תצטרכו לעלות על הרמה ממול - שם הפס. אחרי הפס הדרך די ברורה תרדו קצת ותתמקמו ליד הנחל - יש בסביבה יורטה של מקומיים נחמדים. ליד הנחל יש צמחייה קצת קוצנית אבל זה ללא ספק המקום שכדאי לעצור בו.
מרחק - 16 ק"מ.
עלייה - כ550 מטרים.
ירידה - כ1000 מטרים.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום שלישי

היום הזה הוא מעין יום כוכב כאשר המטרה היא להגיע אל האגם Sary kol ולחזור. בבוקר חוזרים אל דרך הג'יפים מצפון ליורטה וממשיכים עליה כ3.5 ק"מ עד שמגיעים לבית עץ נטוש. לפני הבית עץ יש נחל קטן שניתן לעבור בלי להוריד את הנעליים. אך לאחריו יש נחל שאני לא מצאתי מקום מעבר מבלי להרטיב את הרגליים. לכן הורדתי הנעליים ושמתי סנדלים. אחרי הנחל יש להתקדם לכיוון הגבעה/ כפר (דרום-מערב) ואחרי מאה מטר שוב יש נחל שצריך לחצות אותו. המים בשני הנחלים אינו מגיע אל הברכיים. אני מציע לא להוריד את הסנדלים עד אחרי המעבר השני. לכל מי שהולך יחף - יש שם צמחים קוצניים. משם יש כחצי ק"מ של עלייה מתונה ומעט ביצתית לכיוון הנקיק. מרגע שהגעתם לנקיק יש לבחור בגדה המזרחית, יש שם שביל רועים די ברור. אני מעריך את העלייה כחצי ק"מ של עלייה די תלולה המתחילה בדרך אבנים עד שמגיעים אל היער. בתוך היער העלייה היא עדיין תלולה עם נטייה קלה מערבה. כאשר יוצאים מן היער מתגלה עמק בו פונים מערבה לעוד כחצי ק"מ של עלייה מתונה עד שמגיעים לאגם Sary Kol. לאחר מנוחה קצרה (הפסקת תה במקרה שלי) חוזרים בחזרה אל הפס
Ak Byshty - הדרך חזרה היא כ6 ק"מ. כאשר יורדים מן הפס רואים בתחילת הירידה סימון המוביל לואדי קטן מימין (דרומית) לעלייה ביום הקודם. יורדים בואדי כמאה מטר עד שמגיעים אל העמק. כעת אתם ליד הנקיק, בו תרדו ירידה מתונה של כק"מ ולאחר מכן הדרך נעשית מישורית ולאט לאט נפתח לפניכם עמק בשם Orto-Saz Jailoo. המשיכו בדרך הג'יפים העוקפת את העמק מצד המזרחי ובסוף העמק תראו גשר וזהו סוף המסלול. מכאן המונית צריכה לאסוף אתכם.
מרחק - כ16 ק"מ.
עלייה - כ300 מטרים.
ירידה - כ500 מטרים.

טיפים

  • כדאי לנווט עם אפליקציית Soviet Maps וכן עם המפה Son kol & Jugmal Trekking Maps
  • תביאו סנדלים - יש מספר מעברי נחלים
  • כרגע (2019) אין במסלול יורטות תיירותית אז צריך להביא אוהל.
  • המרחקים הכתובים בסיפור דרך הם על פי הערכות שלי ועל פי אפליקציית Soviet Maps ולכן הם יכולים להיות לא מדוייקים.
  • המסלול באמת היה מדהים במיוחד ההרגשה האותנטית של המפגש המקומיים(מקווה שזה לא ישתנ
  • המסלול מסומן בסימון אדום באופן שרירותי.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )