Sari Mogol and Kojo Kelen

טיולי יום וטרק קצר בדרום קירגיסטן, ואירוח בכפרים קטנים לאורך הדרך

גם לקירגיזסטן חשוב לקחת מכשיר לוויני של RescueOne

 • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
 • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
 • הודעות ללא הגבלה
 • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיולJune 2015
משך הטיול5 ימים
עונה מומלצתיוני-ספטמבר

רקע

קיבלנו על האזור המלצה חמה מחבר לכן החלטנו להגיע אליו. התכנון היה לצאת לטרק של כחמישה ימים מסרי מוגול דרך הג'יפיטיק פאס לקוזו קלן ואז לסרי בל פאס ובצורה מעגלית להגיע חזרה לסרי מוגול. אילוצים שונים גרמו לנו לעשות טרק של יומיים ועוד כמה טיולי יום באזור. זו אופצייה יקרה קצת יותר אבל קלה יותר פיזית והיא בהחלט איפשרה לנו להכיר ולטייל את האזור המדהים הזה.

הגעה לסרי מוגול- יצאנו מאוש במונית משוטפת מהתחנה המרכזית הישנה של 400 סום לאדם, הנסיעה יפה מאוד שעות ערכה כ-3 שעות. ניתן גם לנסוע במרשוטקה , יש פעמיים ביום ב-9:00 וב-14:00 ועלותה 250-300 סום לאדם, זה יקח קצת יותר זמן.
הנחיתה בסרי מוגל רכה למדי, הכפר יפה ופשוט ובעיקר שקט, פתחנו בארוחת צהריים במסעדה עם מארחת מקסימה, המסעדה נמאצת בבאזר של העיר, לאחר מכאן עשינו קניות- אין בכפר ממש שוק אלא מספר חנויות מכולת קטנות שיש בהן כמעט הכול חוץ מירקות ופירות שיהיה במבחר מצומצם יחסית וטריות גבולית!- אפשר אותם לקנות באוש.
בסרי מוגול יש לשכת מידע לתיירים CBT החבר'ה שם מדברים אנגלית ויכולים לעזור ולתת מידע אם נחוץ. לארגן טרקים באורכים שונים ולעזור בהקפצות. המחירים שלהם דיי יקרים אז קחו זאת החשבון.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

נסיעה לאגם- Tulparkol

כ-25 ק"מ מסרי מוגל ישנו אגם יפיפה ולידו אזור מושלם לקמפ. ההליכה מהכפר לאגם לא נראת כדאית היא כולה על שביל ג'יפים ודיי משמימה. אפשר לקנות דרך ה-CBT הקפצה ב-2000 סום עד לאגם. תוך כדי ארוחה במסעדה שאלנו מקומיים על הקפצה לאגם וכך הגיע בחור נחמד עם ואן 4*4 שלקח אותנו תמורת 1500 סום. לקחנו ממנו מספר טלפון כדי להתקשר אליו כשנרצה לחזור.
הגענו לאגם בשעות הצהריים, זה ממש אפשרי ביום אחד מאוש ועד לאגם. הנוף ממש מוציא את המילים מהפה! הקמנו אוהלים בכר דשא לצד האגם. באמצע העונה יש כאן יורטות שאפשר לישון בהן או לקנות ארוחות. שימו לב לנושא הגובה האגם בגובה של 3500 מטר , לכן קחו לכם זמן הסתגלות לגובה. מומלץ מאוד לטפס על אחר הגבעות מסביב כדי לראות שקיעה.

טיול יום לגבעה האדומה

אחרי לילה יפיפה וזרוע כוכבים, קמנו יקיצה טבעית והתפעלנו שוב מהנוף, פתחנו את הבוקר עם ארוחה טובה.
יצאנו לטיול יום של כ-6 שעות, במטרה לטפס על הגבעה האדומה שמעל האגם. לקחנו תיקים קטנים עם מים ואוכל ואת שאר הציוד השארנו באוהלים. הגבעה האדומה אומנם נמצאת ממש מעל האגם אבל הטיפוס אליה מיכוון האגם תלול מדי ויש להקיף אותה ולעלות מהצד השני. מאגם Tulpar Kol הלכנו לכיוון מערב, (לכיוון הלנין פיק- ההר הגבוה ביותר באזור מעל 7000 מ') לאחר כמה דקות של הליכה נחשף מימין אגם נוסף קטן יותר ואחרי עוד 10 דקות מגיעים לתצפית על הנחל המרכזי הגדול שיורד מהלנין פיק. השביל שלנו ברור למדי לנכנס בתוך ערוץ קטן יותר (זורם) קצת מעל הנקודה שהערוץ נשפך לנחל הגדול. עלנו בערוץ הקטן בשביל נוח כ-20 דקות וכאן בנקודה לא ספציפית פשוט בחרנו ערוצון שיורד מהגבעה האדומה ופשוט טיפסנו בו. הטיפוס היה ללא שביל ודיי תלול אבל בהחלט אפשרי וכדאי. כשעה עלייה מתנשפים דיי הרבה כי אין חמצן מגיעים למעלה והנוף למעלה עוצר נשימה עוד יותר ונגלים לנו האגמים. ממיכים עוד כחצי שעה על קו הרכס בעלייה מתונה הרבה יותר עד לנק' הגבוהה ביותר- הנוף מרהיב רכס הפמיר, הלנין פיק, Alay Valley פרוס מתחת ואגמים בלי סוף ובצבעים שונים. אחרי אין ספור צילומים. נותר לשוב לקמפ.
מומלץ פשוט לחזור על עקבותינו בדרך בא הגענו, כי הירידה ישירות לכיוון האגם תלולה מדי ומלאה בדרדרות.

מקמפ הגבעה נראתה לנו קרובה ולא קשה לטיפוס אבל המפה לא משקרת מדובר ב-600 מטר עלייה והגובה גם עושה את שלו -כך שזה ממש יוצא יום טיול מעולה. ומומלץ בחום!!

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

טיול יום לנחל של הלנין פיק

יצאנו מהקמפ שלנו, והלכנו לכיוון נלנין פיק, יש נקב ממש ברור. חוצים ערוץ נחל קטן שזורם,ועולים לגדה השנייה. ממשיכים להתקדם לכיוון כללי של הלנין פיק על הגזה ההשמאלית (מזרחית) של הנחל המרכזי הגדול. שמו לב שאסור לטייל בצידו השני של הנחל ללא פרמיט מתאים. בגדה השנייה תבחינו המחנה הבסיס של המטפסים ללנין פיק- מס' מבנים ויורטות. ממיכים להתקדם במעלה הערוץ על הגדה (בלי צורך החצות אותו) .הנוף יפה מאוד. במעלה הערוץ תגיעו לפיצול נחלים של נחל אדום ונחל כחול מחזה מיוחד ומוזר. ניתן להמשיך לטפס בערוץ האדום ולהגיע חקניון האדום. הדרך חזרה האותו השביל בו הגענו.
חזרנו מהטיול יום וקיפלו את האוהלים,בצהריים הגיע הנהג לאסוף אותנו בחזרה לסרי מוגול. נפרדנו מאזור נהדר בחזרה למסעדה בבזאר לארוחת אחר"צ. עשינו עוד קצת קניות והשלמות ולקחנו הקפצה נוספת לתחילת טרק קצר של יומיים. ההקפצה עלתה 800 סום לרכב, כ-40 דקות נסיעה בשטח שחוסכת כ-10 ק"מ מהיום הראשון של הטרק, אפשר בהחלט גם ללכת אותם ןויצור יום ארוך מאוד או להוסיף חצי יום הליכה לטיול. הנהג הקפיץ אותנו לנק' הגבוה ביותר שהוא יכל לנסוע בה בתוך נחל ה-Jipitik suu. הלכנו עוד כ-2 ק"מ, בדרך חצינו פעמיים נחל זורם ללא גשר, ושמחנו על ההחלטה לחצות אחר"צ ולא על הבוקר כי המיים היו קרים. לאחר החצייה השנייה הגענו
לאזור נחמד לאוהלים והתמקמנו ללינה.

הליכה לג'יפיטיק פאס- Gipitik Pass

השקמנו קום ויצאנו לדרך. מדובר ביום הליכה ארוך יחסית. את השעות הראשונות העברנו בטיפוס במעלה הנחל. השביל ברור והולך בעיקר על הגדה המערבית. ישנה גם דרך גיפים ישנה ולא פעילה שעולה לפאס אך לא מומלץ ללכת עליה כי היא עושה הרבה סיבובים. פשוט הבנו את הגרך לפי המפה ומצאנו נקב שהולך יחסית בנוח.
עלייה של 800 מטר, הנוף יפה מאוד ועולים לאט כי אין הרבה חמצן. מחצית העליה אין נחל זורם למלא בו מים רק שלג אז יש למלא לפני. סוך העלייה היא על דרך הגיפים. הפס 4185 יפה מאוד והנוף לשני הצדדים פשוט מדהים. בעונה שלנו היה הרבה מאוד שלג בצידו השני (הצפוני) של הפאס, הירידה הייתה מאתגרת ולקחה לנו דיי הרבה זמן: קצב ההתקדמות בהליכה בשלג מעל גובה הברך הוא דיי איטי. בנוסף השיפוע של המדרון תלול למדי, כך שנדרשת זהירות- קרמפונים לא היו מזיקים לנו. השביל היה מכוסה כולו שלג כך שלקח זמן לאתר את הנתיב ירידה הבטוח ביותר. לאחר כשעה וחצי של ירידה כמות השלג התמעטה והתחלנו לראות חלקים של השביל, המשכנו בירידה בכיוון מורד הנחל. 6 ק"מ של הירידה מהפאס לקחו לנו כ-4 שעות ואז הגענו לאזור נוח להקים אוהלים ליד נחל זורם בגובה 3500 בערך. פרט לשלג שהיה בפאס היה לנו מזג האוויר טוב במהלך ההליכה רק בלילה ירדו שלג וברד לסרוגין. אבל יש לקחת בחשבון שתנאי מזג אוויר יכולים להקשות ולעשות את היום הזה דיי בעייתי. (בשיא העונה יש הרבה פחות שלג!)

הליכה לכפר "קוזו קלן" וטיול באזור -Kojo Kelen

יום הליכה נחמד וקצר של כ-12 ק"מ , 4-5 שעות. ממשיכים במורד הנחל יש דרך טובה בגדה השמאלית. עוברים מספר יורטותובתים בודדים. הנחל זורם כול העת והפריחה מרהיבה. אט אט רואים יותר ירוק, ויותר עצים והמסלע משתנה לאבן החול מהאדומה של אזור קוזו.
לאחר שעתיים של ירידה חוצים את הנחל על גבי גשר גדול וממשיכים בגדה השנייה עד שבתי הכפר נגלים מאחורי אחד העיקולים. אכלנו ארוחת צהריים באחד מבתי הכפר, התפריט דל למדיי ומסתכם כמעט לחלוטין בתפוחי אדמה והמחיר מופקע.
אחרי כרבע שעה הליכה בתוך הכפר יש פניה לכיוון ערוץ שעולה ל-sary bel pass חוצים את הנחל בגשר ואחרי מספר דקות מגיעים למספר בתים, אנחנו התארחנו אצל משפחה נחמדה- על הקירות של הבית היו צירים גאומטרים והוא ממוקם משמאל לצומת ולגשר קטן. בעיקרון נראה שאפשר להתארח בכול בית, פשוט לשאול ולראות האם מתאים. קיבלו אותנו בשמחה, ולמרות פערי השפה הסתדרנו כי היו הרבה כוונות טובות. האירוח היה נדיב וכלל ארוחות פשוטות אך מסביעות וחדר נחמד עם מזרונים ושמיכות. הוא עלה 300 סום לאדם.

מומלץ מואד אם יש זמן וכוח לעשות טיול יום קצת מהכפר לכיוון ה"ערוץ הקדוש" -נחל העולה לsary bel pass . מצאנו שזה אחד המקומות היפים ביותר שהיינו בהם. יש שביל שעולה במעלה הנחל בדרך מגיעיים למערה שבה בריכה של מעיין ויש פריחה משגעת וסלעיים מדהימים. פגשנו בנחל מקומיים שמגיעים לעשות פקנייקים והם הזמינו אותנו לארוחה והיה קשה לסרב. לאחר אחר"צ מהדר חזרנו לכפר ובית בו התארחנו.

למחרת ב-5:00 בבוקר לקחנו מרשוטקה חזרה לאוש (250 סום לאדם ותיק) נסיעה צפופה ויפה שלקחה 3 שעות. שימו לב שיש מרשוטקה אחת ביום לאוש. כמובן שאפשר לשלם לאחד המקומיים שיקח אותכם לנו הציעו 4000 סום לרכב.

טיפים

 • 1) בתחילת העונה אין ליד אגם Tulparkol יורטות ויש לקחת זאת בחשבון מבחינת מזג אוויר ואוכל.
 • 2) שימו לב שאין עצים למדורה באזור האגם. קחו גזיה.
 • 3) ניתן לישון בסרי מוגול בחצר של ה-CBT בחינם
 • 4) אפשר להשאיר ציוד למשמרת ב-CBT בסרי מוגול, או לבקש מהם לשלוח אותו לאוש במידה ואתם לא חוזרים לסרי מוגול.
 • 5) היום של ה-Jipitik pass ארוך- במיוחד בתחילת העונה שיש הרבה שלג -יש לצאת מוקדם ולתחנן זמנים.
 • 6) בקוזו קלן אין מכולת- מהמקומיים ניתן לקנות רק תפוחי אדמה בצל ולחם! ולפעמיים צריך לשכנע אותם למכור.
 • 7) לדעתי כדאי לטייל חצי יום או יום נוספים באזור קוזו קלן!
 • לקחת כדוריות לטיהור מים ובעונת השלג גם קרמפונים

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )