קירגיזסטן ב-6 שבועות

מדריך מפורט לטרקים בקירגיזסטאן

גם לקירגיזסטן חשוב לקחת מכשיר לוויני של RescueOne

  • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
  • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
  • הודעות ללא הגבלה
  • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיול2014 M07
משך הטיול10 חודשים
עונה מומלצתאוגוסט-ספטמבר

הקדמה

אחד היעדים היפים והכיפים בעולם לתרמילאים חובבי טרקים.

מהסיבה שאין הרבה מידע על קירגיזסטאן באינטרנט, ריכזתי עבורכם את המידע הרלוונטי לתרמילאי הישראלי הממוצע בקירגיזסטאן. המידע נכון לספטמבר 2014.

אמנם קירגיזסטאן מדינה איסלאמית ברובה (השאר נוצרים רוסים בעיקר), אך מאוד ידידותית לישראלים.  ישראלים ידועים בקירגיזסטאן כמטיילים שנפוץ לפגוש, במקומות מתויירים אפילו יזהו אתכם ישר ויזרקו כמה מילים בעברית. עם זאת, אני כן ממליץ להזהר במפגשים עם אנשים רנדומלים (בטרמפים למשל) ולא להזדהות כישראלים, מהסיבה הפשוטה שמי שלא עובד ומכניס כסף מול תיירים אין לו סיבה לאהוב אותנו ואין לדעת מה דעותיו הפוליטיות. שורה תחתונה: יש להפעיל שיקול דעת.

תחבורה

מחוץ לבישקק (עיר הבירה) אין אוטובוסים, יש מוניות שירות שנקראות "מרשוטקה".
בהתחלה הכל יראה לכם כמו בלאגן אבל בהמשך מבינים שזה בלאגן עם סדר משלו. בכל עיר או כפר גדול יש תחנה מרכזית עם נסיעות לערים המרכזיות הקרובות ולכפרים הקרובים  פירוט מחירים בהמשך. מה שכן אציין כאן זה שמרשוטקות לוקחים מחיר קבוע ומוניות צריך להתמקח על המחיר. בשניהם מחכים שיתמלא הרכב ויוצאים.
מרשוטקות מ8:00-17:00 בלי נדר. במקומות מסוימים גם בלילה.
בגדול ניתן לתפוס טרמפים, אנשים עוצרים, אך חשוב לוודא שאינם מצפים לתשלום על הנסיעה. לי יצא ליסוע עם מישהו שטען שהוא שוטר והיה מאוד נחמד ואפילו דיבר אנגלית לא רעה, אך בסוף הנסיעה דרש כסף באסרטיביות כשחברו נותן לו גב ובדרך כלל יבקשו מחיר מופרז. במקרה הזה הוא ידע אנגלית אז סיכמנו איתן על מחיר הוגן אך במקרים אחרים לא  יהיה נעים.
יש גם מוניות משותפות, עדיף את הרכבים הגדולים ושניראים שלמים יחסית. טיפ שקראתי וגיליתי כנכון: נהגים מבוגרים יותר- בטוחים יותר.

הגעה ויציאה

הטיסות מהארץ בדרך כלל דרך טורקיה וזולות יותר ככול שקונים יותר מראש. המחירים הטובים מ-400$-550$ אם קונים מספיק מראש.
לממשיכים לטייל במזרח- אין הרבה טיסות ישירות מבישקק, לכן מומלץ להגיע לאלמאטי (עיר מרכזית בקזחסטאן) במרשוטקה (מונית שירות) ב400 סום (8$) ובערך 5 שעות ולקחת משם טיסה דרךair astana.
יש להצטייד בויזת מעבר לקזחסטאן מראש. (ניתן להוציא בבישקק).

תוכן עניינים

חילקתי את המידע ע"פ  נושאים, כאשר הטרקים והמידע הספציפי לכל מקום נמצאים בסוף, מחולקים לפי מחוזות המדינה. לא כל המחוזות מופיעים, מכיוון שלא הגעתי לכולם.

1. תחבורה
2. הגעה ויציאה
3. אשרות שהייה
4. כסף
5. שפה
6.מפות
7. טיפים להכנות וציוד לרקיע
8. מחוזות וטרקים:
-בישקק
-איסיקול ( קראקול)
-ג'לאל עבד
-אוש

אשרות שהייה

לבעלי דרכון ישראלי: ויזה ניתן להוציא בנחיתה בשדה התעופה (עדיף להגיע בשעות העבודה לדעתי) בעלות של 60$ במזומן למשך חודש. יש להצטייד בשתי תמונות פספורט. את הויזה ניתן להעריך בבישקק (לא יודע בדיוק איפה) ובעיר קראקול (מפורט במחוזות בהמשך) במתחם המשטרה/צבא בעיר. המשרד הוא מאוד קטן ונידח ועל מנת למצוא אותו חייבים שיכתבו לכם ברוסית ולשאול שם את השוטרים. לא כולם יודעים, אך אם תתעקשו תמצאו. ניתן לקבל הסבר באחד ממשרדי tourist information  בעדיפות לeco treck. המשרדים המשטרתיים נקראים "מיליציה". העלות לשבועיים הערכה היא 1000 סום.
ההליך די פשוט ותוך שעה יעריכו לכם. אחרי שמגיעים למשרד מקבלים טפסים והולכים לשלם בבנק הקרוב שנמצא על הרחוב הראשי toktogul. חוזרים למשרד עם שתי תמונות פספורט וקבלה מהבנק וזה הכל.

יכול להיות שניתן להאריך במקומות נוספים אך אל תסמכו על זה.

כסף ושפה

כסף:
המטבע נקרא סום- som (ברוסית- com)
1 שקל = 15 סום
1 דולר אמריקאי= 52 סום

מחוץ לבישקק (עיר הבירה) קשה למצוא כספומטים שניתן למשוך בהם עם כרטיס ישראכארט. לכן מומלץ להגיע עם כרטיס ויזה או לחלופין,  דולרים למקרה חירום או פשוט למשוך יותר כסף ממה שניראה לכם לפני היציאה מבישקק.

שפה:
רוסית, קירגיז ואוזבק.

מפות

המפות הטובות הן 1:100,000 מסומנות בטרקים בסימון אדום וכחול.
הסימון האדום לטרקים המטויילים יותר וגם בדרך כלל עם שביל ברור יותר וקצת סימוני חיצים אדומים ורוג'ומים (ערימות אבנים). סימון כחול קצת יותר קשה להתמצאות. בקנה מידה זה, כל קו גובה מוסיף 40 מטר.
מפות  1:200,000.  קשות לניווט וכל פס גובה מוסיף 80 מטר. לכן כדאי להתייעץ ולשמוע סיפור דרך.
יש חנות מעולה בבישקק ברחוב קייב 107. החנות נמצאת מאחורי פאב בשם black rabbit בכניסה קצת נידחת.
למגיעים מהרחוב הראשי - Chuy  Avenue  , זה נמצא בchuy 142 (קצת מזרחית ממרכז הקניות beta store) צריך להיכנס מאחורי הבניין לטפס על גדר ושם החנות נמצאת משמאל.
ניתן להשיג מפות גם בסוכנות טיולים אקו טרק בעיר קראקול,  אך אך תבנו על זה שיהיה להם הכל וגם המחירים גבוהים יותר. בקיצור תקנו את כל המפות בבישקק. סביב ה250 סום למפה.

מצורפת מפת המשרדים של ארגון cbt. מניסיוני האישי הם בדרך כלל מצפים שתצא דרכם לתור שמכניס להם כסף, ככה שאם אתם רוצים רק מידע- תנסו להראות להם שיש סיכוי שתצאו דרכם לתור.

טיפים להכנות וציוד לטרקים בקירגיזסטאן

טיפים להכנות וציוד לטרק:
* כדאי תמיד לבדוק את תחזיתמזג האוויר באחת מסוכנויות הטיולים לפני היציאה לטרק. מזג האוויר עלול להיות הפכפך ואפילו להגיע לסופת שלגים שלא מאפשרת לראות את השביל והנוף המדהים.
* יש להצטייד במעיל גשם טוב וכיסוי תיק אטום. הכי חשוב אוהל אטום לגשם.
* כדאי לברר איפה נמצאים מקומות עם base camp או פשוט יורט (yurt=מבנה מגורים עגול מסורתי) למקרה של גשם/שלג קיצוניים.
* מים- ניתן לצאת עם 2-3 ליטר ולמלא ממקור הנביעות ולשתות. או ליטר וחצי ולהסתמך על טבליות טיהור או פילטר מיוחד ולשתות מהנחלים. בכל אופן אל תצאו בלי אביזר טיהור מים.
* מקלות מאוד עוזרים במקרים של הליכה בשלג או בוץ.
* כמעט תמיד יש גשרים לחציית נחלים, תנסו לברר מראש ולחפש אותם.

מחוזות וטרקים

בצפון המדינה התושבים יותר רוסים נוצרים משולבים עם קירגיזים - וככל שמדרימים, בעיקר קירגיזים ויותר מוסלמים.

בישקק

עיר הבירה והיחידה המפותחת במדינה.
בתוך העיר יש אוטובוסים ו"טרולי באס"(אוטובוסים על חשמל) וכמובן מרשוטקות (מוניות שירות) בעלות של 10 סום לנסיעה. את מפת הדרכים של האוטובוסים ניתן להוריד באתר Kyrgyzstan cbt. 
לחסכון מומלץ לישון בהוסטל הנקרא nomad's home.
250 סום לאדם לאוהל החצר או 300 ביורק או 500 לחדר. מים חמים מטבח בחצר ושירותים נקיים והרבה אנשים טובים. נמצא ממש מאחור שוק הירקות הקטן דקה מתחנת האוטובוסים המזרחית. נקראת vostochny avtivokzal/vagzal. ההוסטל בחצר של בית 50 מטר מצפון מחניית המשווקות.

טרקים:
שמורת אלארצ'ה
הגעה:
הכניסה לשמורה נמצאת כ-30 קילומטר דרומה מבישקק. אומרים שיש מרשוטקה שמגיעה לכניסה לשמורה, אך לפעמים מגיעה רק לכפר הסמוך ולא עד השמורה. אני לקחתי מונית עם עוד חבר ב450 סום כל אחד. כל המוניות מגיעות עד הכניסה ומשם ידרשו בערך עוד 300 סום כדי להגיע למלון אלה ארצ'ה (המכונה המלון עם הגג האדום). מהמלון מתחילה ההליכה הרגלית לכל הטרקים.  מהכניסה לשמורה עד למלון בערך 12 קילומטר של כביש. הכניסה לשמורה עולה 80 סום.

הטרק:
אנחנו חיפשנו פסגה לטפס אליה שאינה דורשת ציוד מיוחד. מהמלון האדום טיפסנו כ1200 מטרים גובה לאורך נחל Ak-SAY  (הנשפך לנחל Ala Archa) כ-5.75 קילומטרים עד למחנה המטפסים הנקרא "ראצק" ( Ratseka Stand/Ratseka Hut) על שם מישהו שנהרג שם בשנת 1980. שאלנו במקום את האחראי על הבקתה מה הן הפסגות שאפשר לטפס בלי ציוד מיוחד, נאמר לנו שישנן שתי אפשרויות (נכון לספטמבר 2014):
  
Uchitel peack - 4540.1
Boks peak - 4293.2

אנחנו טיפסנו על  Uchitel peak. בהחלט חוויה חזקה להגיע לפסגה כזו, במיוחד עם סופת השלגים שליוותה אותנו כמעט כל הטיפוס. מרוב קור טיפסנו די מהר עם כל הציוד החם שלנו עלינו. הגענו תוך 4.5 שעות מבקתת ראצק לפסגה והדרך חזרה לקחה בערך שעתיים (בריצה). ככה שכדאי לצאת עד 8:00 הכי מאוחר כדי לא להיכנס לשעות הערב.
את הציוד אפשר להשאיר באוהל בשטח הבקתה, אנשים שם רציניים ולא חסר להם ציוד אך לא הייתי משאיר יקרי ערך.(200 סום באוהל או 500 בחדר).

קחו בחשבון שחובה ציוד חם מלא:  גטקעס, טרמית מיקרו פליז, soft shell, חליפת סערה (פונצ'ו גשם), כפפות, חם צוואר וכובע צמר לפחות!
מאוד קר בפסגה והרוח עלולה להעיף אתכם על הקרחון כל הדרך חזרה למטה אם לא תהיו זהירים.

השביל מתחיל 100 מטר במעלה הנחל מבקתת ראצק, ממש מול צריף פח כסוף תיראו שביל עולה שמאלה. מתחילים לטפס על השלוחה משמאל ומשם בדרדרת על השלוחה עד הפסגה. השביל לא תמיד ברור וגם לפעמים מסוכן- תהיו זהירים.

מפה:
1:50,000 של השמורה. קשה להשיג בחנות מפות, אפשר לנסות בחנות ספרים ליד המוזיאון הגדול- מכיוון מזרח.
גם בהוסטלים יש בדרך כלל מפה שעוברת מיד ליד. אנחנו לא השתמשנו במפה וגם השבילים לא מסומנים מעבר לבקתת ראצק. את הפיק שלכם כנראה תיראו מלמטה, ככה שהניווט מסתכם במציאת השביל הנוח והבטוח בשטח ולא בחיפוש אחר הכיוון הנכון.
ישנה מפה על שלט ליד המלון האדום.
ישנם מסלולים פשוטים יותר גם לא בכיוון בקתת ראצק אלא לאורך נחל אלה ארצ'ה ועוד. כדאי להתייעץ.

תהנו ותתייעצו לפני כל טיפוס כזה שתעשו.

לחסכנים מומלץ להגיע להוסטל בשם nomad's home.
250 סום לאדם באוהל בחצר או 300 ביורט או 450-500 בחדר. יש מקלחת חמה, מטבח בחוץ, WiFi והכי חשוב אנשים טובים. ההוסטל ממוקם במרחק דקה הליכה צפונה מחניית המרשוטקות של תחנת האוטובוסים המזרחית
Vostochny Avtovokzal/Vagzal.

למתפנקים: להזמין מראש לסאקורה הוסטל.

אוש

באוש יש בזאר נחמד ומעליו מתנוסס הר סלעי שאליו עולים להתפלל. לא עליתי אבל אמורה להיות תצפית יפה. אמור להיות cbt בעיר לא רחוק מהבזאר.

הגעה:
מבישקק מונית משותפת בעלות 1000 סום לאדם.

טרק:
Sarry mogol
יעד חובה להגיע!
לוקחים מונית בעלות 500 סום מסמטה נידחת בעיר אוש בסמוך לתחנה המרכזית בה מוניות לבישקק. המונית תיקח אתכם עד לכפר Sarry mogol  . הכפר ממוקם מול ההר הגבוה בקירגיסטאן - Lenin Pick  המתנוסס לגובה 7134 מטר וגובל עם טג'יקיסטאן. הcbt משמשים שם גם כגסטהאוס אך מאוד יקרנים. אני פשוט ישנתי על הנחל מדרום לכפר ולמחרת התחלנו ללכת לאורך הקו חשמל לכיוון דרום (לכיוון פיק לנין). חשוב לחפש את הגשר מדרום מערב לכפר אחרת צפויה לכם חצייה רטובה ומסוכנת של הנחל הדרומי לכפר. אין מפות טובות וקשה לנווט שם עם המפה הקיימת ככה שפשוט תלכו עם הקו חשמל עד שהוא מתרחק מערבה מהשביל. אתם תמשיכו עם השביל עפר הראשי עוד בערך חצי שעה הליכה ממקום היפרדות מהקו חשמל לכיוון מפתח בין הגבעות ואז השביל עולה ימינה (מערבה) בין בתים בודדים. תיראו מלא אגמים קטנים עד שתגיעו לאחד גדול בשם Tulpar kol . עד תחילת אמצע ספטמבר גרים שם אנשים נחמדים שאפשר להתארח אצלם בתשלום על שינה ואוכל או לישון באוהל שלכם ולשלם על ארוחה ביום רק בשביל שיהיה איפה להשאיר דברים. כל הסיפור הזה לוקח 7-8 שעות הליכה או 45 דקות נסיעה ברכב בטרמפ או דרך הcbt מאורגן. גם שם הcbt שולטים באנשי ההרים ואם תגיעו שלא דרכם יהיו לכם מחירים זולים יותר. תגידו להם "נייט cbt" ברוסית כושלת והם יבינו.

החלק הכי יפה של הטרק מתחיל כאן. בטולפר קול. אפשר לעשות טיול יום לכיוון הקרחון  (דרום מערב) וחזרה. יש שם נחלים בצבעים שונים, והתצפית הכי יפה שהייתה לי בקירגיזסטאן. תהנו!

ג'לאל עבאד

מחוז בעל ערים אוזבקיות מהימים שהאזור היה שייך לאוזבקיסטאן (ג'לאל עבאד, בזאר קורגון וארסלן בוב ערים אוזבקיות- דוברים אוזבקית ורובם גם קירגיז ורוסית).
בג'לאל עבאד סגרו את הcbt office ולכן פשוט תסתכלו בלונלי פלאנט או שפשוט תשאלו למקום לישון באזור הבזאר וממזרח לו.
הגעה מבישקק מהתחנה המרכזית. המחיר לעיר אוש, שהיא קצת רחוקה יותר זה 1000 סום במונית משותפת אז אני מניח שזה יהיה מחיר דומה גם כאן. 
בעיר יש בזאר מרשים ובערך זהו להבנתי.

טרקים:

כדאי מאוד להגיע לכפר בשם ארסלן בוב לעשות את הטרק holy lake. הcbt בכפר מאוד מאורגן ומקומבן ומחלק את האנשים לאירוח ביתי במה שנקרא homestay באירוח אוזבקי. הם די מחלקים לפי מה שנוח להם ולכן אני ממליץ לכם בחום ללכת שלא דרך הcbt אלא ישירות לביתו של Israil. כן זה שם אוזבקי ובcbt הוא ממוספר מספר 16. אתם פשוט תקבלו מחיר נמוך יותר. (350-400) עם ארוחת בוקר. אנחנו לקחנו עם ארוחת בוקר וערב. בנוסף הוא יכול לספק מדריך שלא בידיעת הcbt (ששולט ביד רמה בקהילה). המדריכים של ישראיל הם לא דוברי אנגלית ולא באמת מדריכים, הם פשוט מקומיים אבל לוקחים חצי מחיר מה cbt . 

רוב הטיפים אומרים לקחת מדריך לטרק להולי לייק מכיוון שקשה למצוא את השביל ויש מקומות קצת מסוכנים אך לדעתי מי שבעל ניסיון ויכולת התמצאות טובה יכול לנסות ומקסימום לחזור.
ניתן גם לעשות טיול סוסים דרך הcbt.
כדאי לבדוק בחנות בבישקק לגבי מפה. לדעתי אין מפות מסומנות אלא רק 1:200,000 או באתר המפות של הצבא הסובייטי 1:100,000 לא מסומן. ניתן לצלם את המפות והשירטוטים הקיימים בcbt office.

הגעה:
לארסלן בוב מגיעים דרך בזאר קורגון. לבזאר קורגון מגיעים או מבישקק עם המוניות של אוש או מג'לאל עבאד ב120 סום  במרשוטקה.

איסיקול- קראקול

המחוז הצפון מזרחי- שם שוכן האגם הגדול בשם איסיקול (קול= אגם).  מסביב לאגם מספר טרקים. העיר המרכזית וגם הזולה ביותר היא קראקול,  שם מומלץ לישון במקום בשם יאק הוסטל. לא התנאים הכי טובים אך ניתן לפתוח אוהל ב 100 סום לאדם ללילה או לישון בחדר ב300 סום ללילה לאדם ההוסטל נמצא ברחוב Gagarina 10, בסמוך לבזאר הקטן והסנטר של העיר. מי שרוצה יש מודעות על מקומות נוספים בבית קפה (עם WiFi!) בשם "קראקול קפה" בסנטר בצד מערב.

הגעה:
מרשוטקה מתחנת האוטובוס המרכזית (המערבית) 400 סום, כולל התוספת 100 סום על תרמיל גדול.
יש גם נסיעת לילה אך צריך להזמין מראש בתחנה המרכזית. הירידה היא בתחנת long distance של קראקול ומשם כדי לחסוך אפשר לקחת מרשוטקה מקומית ב7 סום לסנטר. משם הולכים דרומה שני רחובות ואתם ברחוב גגרינה. היאק הוסטל נמצא מערבית לכנסייה הגדולה. כשתי דקות הליכה.
יש גם את הבזאר הגדול בעיר- אחד המרשימים במדינה.

2 טרקים מומלצים:

Jeti ugoz to Altynarashen
הטרק הכי מפורסם והכי מטוייל בקירגיזסטאן. אחד היפים שעשיתי. לוקח בין 5-8 ימים, תלוי בקצב ההליכה ומזג האוויר. כדאי לבדוק את מצב השלג בפסים אם יש שלג קשה למצוא את השביל.
ישנה גרסה מקוצרת מקראקול עד לbase camp ומשם לעלות לכיוון האגם המדהים alakol וירידה לכפר בשם אלטינארשן שם יש מעיינות חמים. מומלץ להתארח אצל ולנטין ביאק הוסטל (אותו בעלים של ההוסטל בקראקול). ישנם גם מעיינות חמים טבעיים בהמשך הנחל אחרי 10 דקות הליכה, שתי באיכות בצורת לב ועוד כמה דקות הליכה מערה עם אמבטיה מימין. קצת יותר עמוק .
מאלטינאראשן אפשר לצאת לעוד אגם במרחק כמה קילומטרים לכיוון מזרח, אפשר להתייעץ עם ולנטין.
הגעה לג'טי אוגוז דרך תחנת מרשוטקות קטנה על רחוב טוקטוגול דרומית לבזאר הגדול. עלות 50 סום עם תרמיל עד הצומת ומשם טרמפ או מונית פנימה. כדאי להתחיל הליכה מהסנטריום- הנקודה הדרומית ביותר בכפר עם כביש אספלט. (נקרא ג'טי אוגוז אורור).
חזרה מאלטינאראשן או דרך ולנטין ב300-500 סום לאדם לקראקול או טרמפ או יום הליכה ברגל לכפר אקסו ומשם מרשוטקה לקראקול. 
המפה היא מפת קראקול 1:100,000 (בצידה השני מזרח איסיקול)

Barskoon to Tamga
טרק נחמד מאוד. אפשר לקחת מרשוטקה מקראקול מאותה תחנה. בערך שעה וחצי נסיעה לכיוון מערב (דרום אגם איסיקול).
תחילת הטרקלין כ20 קילומטרים דרומית לברסקון, דרך טובה עם הרבה רכבים, אפשר לתפוס טרמפ. קצת לפני תחילת המסלול (בערך קילומטר) יש מפלים יפים ממערב הכביש ומתויירים על ידי מקומיים בעיקר.
מאוד קשה למצוא את תחילת הטיפוס לפס והדרך מאוד תלולה וסבוכה בשיחים בהתחלה. מלבד השעתיים-שלוש הראשונות הטרק לא מסובך. אני העדפתי לסיים עם העלייה בהתחלה ולכן התחלתי בברסקון אבל היה מאוד מאתגר ללכת שלא על השביל בהתחלה. אני ממליץ להתחיל בכפר תמגה. במיוחד למי שלא בעל יכולת התמצאות טובה בשטח.
הטרק לוקח יומיים עד שלושה ואולי אפילו ארבעה למי שלא תופס טרמפ בדרך ברסקון-המפלים. טרק חביב מאוד ואין מטיילים וכמו כן, גם לא סימונים מלבד מקום אחד באזור הפס הצפוני לתמגה.
מומלץ לבעלי ניסיון בניווט, מכיוון שהשביל רוב הזמן לא ברור. המפה היא מפת דרום איסיקול (בצידה השני ישנה את מפת שמורת אלארצ'ה, אבל לא כולל את סימוני השמורה הקיימים במפת 1:50,000, אלא שני טרקים מזרחיים לשמורה בחלק נמוך יותר)- מפה טובה.

טרקים נוספים במחוז יש בצפון האגם ובמזרח יש טרק נוסף על קרחון שכנראה צורך ציוד מיוחד ומדריך להבנתי. לא ניסיתי אך המליצו לי להגיע לאזור אפילו רק כדי לראות.

מקומות נוספים מומלצים

מקומות נוספים מומלצים:
*מחוז נארין:
Orto tokiy reservoir הסמוך לכפר kochor
son kol
chatyr kol

טיפ נוסף: במקרים רבים תתקלו בחמדנות חסרת גבולות מצד המקומיים, אפילו הכי נחמדים ביניהם. זה בדרך כלל יבוא בסוף ובהפתעה- יש לוודא שהסכום והציפיות לאן להגיע או מה אמורים לקבל הם ברורים.

שזה לא יהרוס לכם, קיריגיזסטאן מדהימה.

תהנו!!

טיפים

  • לשים לב שלא מרמים אתכם אבל תשתדלו להיות חכמים ולא צודקים.
  • לא מומלץ להסתובב בלילה לבד, מספר אנשים שאני יודע עליהם נשדדו. ואם אתם יוצאים, אל תקחו עליכם הרבה כסף ומסמכים חשובים. גם פלאפון יקר עדיף להשאיר בהוסטל. לכו ל"בלאק רביט" על קייב 107- זול ולפעמים יש מסיבות עם מוזיקה מערבית.
  • יש שוטרים מושחתים. תבקשו לדבר עם מישהו שדובר Englisky. בגדול תתרחק מהם כמה שיותר.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

אנונימי ( להתחברות )