סיפור דרך מפורט לניווט עצמי - טרק בקרקול, קירגיזסטן

חמישה ימי טיול מג'טי אוגוז לאלטין ארשן, כולל טיפוס לאגם אלה קול היפה בעמק קרקול

גם לקירגיזסטן חשוב לקחת מכשיר לוויני של RescueOne

  • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
  • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
  • הודעות ללא הגבלה
  • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיול2017 M07
משך הטיול5 ימים
עונה מומלצתיולי- אוגוסט. יוני וספטמבר אפשריים אך פחות מומלצים.

טיפים כללים לפני שמתחילים

טרק אגם אלה-קול הינו בין המסלולים המוכרים והידועים ביותר בקיריגיזסטן. עם זאת, המסלול עובר בנופים מדהימים ואין בו תחושה כלל של "דרך ראשית". לאורך המסלול תוכלו להיתקל ברועי צאן מקומיים הגרים ביורטים, לצד אינסוף עדרי סוסים ופרות, נחלים זורמים, הרים מושלגים וכמובן, גולת הכותרת - האגם. קיימים מספר סיפורי דרך באתר לטרק - ניסינו כאן לתת כמה שיותר נקודות ציון שיאפשרו לכם לנווט בקלות את דרככם.

*חלוקת הימים: את הטרק אפשר לעשות בין שלושה לחמישה ימים. אנחנו בחרנו לרווח מעט את הימים, ולכן לנו במקומות שנציין. בסוף הסיפור מופיעה המלצתנו לחלוקת הימים בצורה שנראית לנו הנוחה ביותר. ניתן גם לקצר את הטיול וללכת מעמק קרקול עד לאגם, ולדלג על היום וחצי הראשונים (ויתור על פס טלטי).
*השביל: הדרך איננה מסומנת בשום שלב באופן ברור. בחלק מהמקומות קיימים רוג'ומים שאפשר לעקוב אחריהם. כדאי לדעת שברוב המקרים יש שביל שצריך למצוא... אם מצאתם את עצמכם הולכים בביצה אינסופית, מטפסים על בולדרים במשך שעה או הולכים בסבך - הסתכלו מסביב, יש להניח שקיים שביל שפיספסתם.
*מים: לאורך כל המסלול אפשר למלא מי שתייה בזמינות גבוהה. לאור ריבוי העדרים, כדאי מאוד להקפיד על טיהור המים בכלור/יוד.
*חציית נחלים: השביל כולל לא מעט חציה של נחלים. אין חציה מסוכנת, אבל בהחלט יש חציות בהן יש להפעיל שיקול דעת, לבחור מקום בטוח ונוח וגם להירטב. מומלץ להביא סנדלים.
*מזג האויר: מזג האוויר שיחק לנו, וכמעט כל הזמן הייתה שמש וחם. עם זאת, בשבוע הראשון של יולי ירד שלג והרבה גשם. צריך להיות ערוכים לתנאי קור ורטיבות, לצד כובע וקרם הגנה.
*מפה: יש מפה נוחה של האזור שניתן לקנות בבישקק בGEOID. שימו לב שהשביל לא מסומן באופן מדויק (למשל לעיתים יסומן בצד אחד של הנחל אבל ילך בשני). כדאי להסתמך על המפה לטופוגרפיה בלבד, ולא להכוונה של השביל.

יום ראשון: מג'טי אוגוז עד (קרוב) לתחתית פס טלטי

הגעה מקרקול: מקרקול ניתן להגיע במרטרושקה לכפר ג'טי אוגוז ומשם לקחת מונית. אנחנו לקחנו מונית ישר מהשוק ב-1000 סום, שהורידה אותנו באזור הגסטהאוסים והמסעדות של ג'טי אוגוז, בנקודה בה רוב המוניות מסרבות להמשיך לסוע. לטענת הסוכנויות, רק רכב 4X4 יכול לעבור מנקודה זו, אך למעשה המקום מלא ברכבים פרטיים של מקומיים שנכנסים ליורטות הרבות. הסוכנויות ינסו "למכור" הסעה עד לנקודה העבירה האחרונה סביב 2500 סום. אנחנו פשוט תפסנו טרמפ פנימה כמה קילומטרים, ואפשר גם להתחיל ללכת מנקודת זו אם התחלתם מוקדם מספיק.

תיאור הדרך: אנחנו ירדנו מהטרמפ בפיצול הערוצים הגדול של קאוסקי/ג'טי אוגוז/סג'טאו בולוק, אזור מלא ביורטים לאירוח. מנקודה זו ההליכה על דרך ג'יפים רחבה ונוחה כ-7 ק"מ. בנקודת הפיצול הבאה של הנחלים חוצים את הנחל בגשר, עוזבים את נחל ג'טי אוגוז ומתחילים לטפס. נקודת הפיצול מזוהה על ידי בית עץ מצד שמאל, שלט לבן (כתוב טלטי ברוסית) ויורט קיץ ממש ליד הגשר. מכאן השביל עולה בחלק מיוער בשביל שהופך לשביל הליכה צר, חלקו ליד הנחל וחלקו מעליו, בגדה הדרומית (הנחל משמאלכם).

לינה: אנחנו לנו כ-5 ק"מ אחרי הפיצול, בשטח דשא פתוח ליד הנחל.
*התחלנו את ההליכה בשעה 14:00 בצהריים. במידה ותתחילו בבוקר, כדאי להמשיך עד למרגלות הפס.

יום שני: פס טלטי

זהו יום ארוך שכדאי להתחיל מוקדם, ולקחת בחשבון שהעליה לפס ארוכה.

תיאור הדרך: מנקודת הלינה השביל ממשיך לעלות לאורך הנחל כ-3 ק"מ. בערך כק"מ אחד מאיפה שישנו, יש בית קיץ של רועה ולידו גשר עץ קטן. חוצים את הנחל והולכים כשהנחל מימינכם (הגדה הצפונית). חשוב לחפש את הגשר, כי החציה בהמשך הופכת לבעייתית וקשה.
נקודת העליה לפס מתחילה ליד שלט לבן שכתוב עליו ECOTREK באנגלית וברוסית. אם הספקתם להגיע עד כאן ביום הראשון, מומלץ לישון כאן.
מנקודה זו אמור להיות שביל שעולה בצמוד לערוץ. אנחנו פיספסנו את תחילת השביל ועלינו על השלוחה (בין השיחים, פחות מומלץ...) עד לנקודה בה התחברנו לשביל. השביל הולך בצד הדרום מזרחי של הערוץ (הנחל משמאל), בניגוד למסומן במפה. מרגע שעליתם על השביל, הוא ברור לאורך כל הדרך עד לפס. כשהערוץ מתעקל ימינה, חוצים את הנחל (יש רוג'ום ורואים את השביל משני צידי הנחל). מכאן השביל מתחיל לטפס על השלוחה בחדות. החלק הירוק נעלם והופך לסלעי. תיתכן גם הליכה על שלג בחלקים, עד להגעה לפס.
לנו העליה לקחה כ-5 שעות, אך כמובן תלויה בקצב ההליכה שלכם. הנוף מהפס (3800 מטר) מרשים מאוד.

מהפס יורדים לנחל טלטי. בהתחלה הירידה חדה ותלולה והולכת בחלקה דרך השלג. לאחר מכן הערוץ מתמתן, אבל יש קושי למצוא את השביל. איפה שניתן, צריך להיצמד לגדה הצפון מערבית (הנחל מימין) כי הגדה השניה הופכת לבלתי עבירה (בולדרים ולבסוף כיפה סלעית). אנחנו הלכנו קצת על הבולדרים ולבסוף חצינו את הנחל בנקודה סבירה שלא דרשה הרטבות.

לינה: העברנו את הלילה כ-4 ק"מ מתחת לפס, באזור בו הנחל נפתח באופן יחסי על כר דשא.

יום שלישי: יום קצר למנוחה

אנחנו בחרנו לעשות יום קצר ולנוח בין העליה לפס טלטי לבין העליה לאגם אלה קול. תוכלו לוותר על יום זה ולחבר אותו עם היום השני והיום הבא.

תיאור הדרך: ממשיכים לרדת במורד הנחל, כשהנחל מימינכם. אחרי זמן קצר יש חץ לבן מעץ על עמוד שמרמז שצריך לחצות את הנחל, למרות שהשביל קדימה נראה מבטיח והחציה נראית לא סבירה. אבל - תקשיבו לחץ! במורד הנחל אין שום מקום טוב לחצות והשביל יעלם בצד הזה. חוצים את הנחל (כן, כן, מרטיבים רגליים אם צריך) וטיפה מעליו עובר שביל ברור. השביל יורד בהתחלה במתינות מעל הנחל, נכנס לתוך היער וממשיך לרדת בצורה תלולה אך נוחה, עד לעמק קרקול.
כשמגיעים לעמק השביל מוביל שמאלה, בגדה המערבית של נחל קרקול (הנחל מימין). חוצים שני יובלים בגשרים קטנים מבולי עץ. ממשיכים עם הדרך, שהופכת לדרך ג'יפים, עוד כ-2 ק"מ על למחנה BASE CAMP / ALPINE CAMP. במקום יש אוהל גדול שמשמש כמטבח וחדר האוכל של הצוות, ובו גם שולחנות שאפשר לשבת בהם, לשתות צ'אי או לבקש להשתמש להכנת ארוחת הערב שלכם.

לינה: אפשר לישון ביורט נחמד (350 סום לאדם), באוהל שלכם (150 סום לאוהל) או באוהלים שעומדים שם עם תאורה (1000 סום לאוהל). במקום גם משלמים לפקח (רינג'ר) 250 סום לאדם על כניסה לשמורת נחל קרקול. אפשר גם לישון קצת לפני או אחרי המחנה אם תרצו שלא לשלם על הלינה, אבל המקום מזמין ונחמד, ואת הכניסה לשמורה תצטרכו לשלם בכל מקרה (הפקח צופה על כל העוברים בשביל עם משקפת...). יש נקודה נוחה למילוי מים מערוץ קטן שזורם עד למחנה.

יום רביעי: עליה לאגם אלה קול ופס אלה קול

תיאור הדרך: יוצאים מהBASE CAMP והולכים לאורך הנחל. מיד יש ערוץ קטן שצריך לחצות שמגיע משמאל - קצת במעלה השביל (כ-50 מטר) יש גשר עץ קטן. מיד לאחר החציה תגיעו לגשר גדול שחוצה את נהר קרקול. במידה ובחרתם לעשות את הטרק מעמק קרקול, זו נקודת החיבור שלכם למסלול.
מתחילים לטפס בתוך היער, בשביל די ברור. השביל עולה, לעיתים השביל נכנס לחלק פתוח וחוזר לתוך היער. קרוב לסיום החלק המיוער, לאחר מפגש עם הנחל וירידה קטנה, תופיע הבקתה הראשונה. זו בקתה פחות מוסדרת מהבאה, אבל נחמדה. כ-10 דקות הליכה נוספות יובילו אתכם לבקתה "האמיתית", גדולה יותר, שבה ניתן לעצור ולנוח או ללון (באוהל שלכם או לפי מה ששמענו, אפשר גם בבקתה. ויש גם בר...). הגובה כאן כ-2950 מטר.
מהבקתה מתחילים לעלות בצמוד לנחל (הנחל מימין) לאורך כל הדרך עד לאגם. העליה ארוכה, והולכת ונהיית תלולה מאוד לקראת סופה. קחו בחשבון שלוקח זמן לעלות... השביל ברור, ובמידה ונעלם לרגעים יש רוג'ומים. בסוף העליה יגלה לפניכם האגם - מדהים!
אם תרצו לישון כאן, אפשר ללון בחלק הראשון שנגלה לפניכם ליד מחסות רוח מאבנים, או כמה מאות מטרים אח"כ בECO TOUR CAMP. השביל מופיע לאורך האגם במפה, אך למעשה עולה כמעט ישר מהנקודה בה ראיתם את האגם לראשונה ומתחבר עד לעליה לפס, רובו בעלייה מתונה. חפשו את המשך השביל לאחר העליה הראשונית מהאגם, ושימו לב לא לרדת לקמפ (אלא אם כן אתם מעוניינים לישון או למלא מים). במידה וירדתם, תצטרכו להמשיך ללכת על צלע ההר באזור של בולדרים גדולים לאורך רוג'ומים עד שתחזרו לשביל הנוח שנמצא מעליכם, בערך ב2/3 גובה.
העלייה לפס נוחה באופן יחסי (בוודאי נוחה יותר מהעליה לאגם). הפס יופיע בבירור מולכם בערך מאמצע הדרך. השביל ברור ברובו והנוף של האגם המלווה אתכם מימין לאורך כל הדרך יפיפה.

הירידה מהפס תלולה מאוד בהתחלה, דרך דרדרת ואף ייתכן שדרך שלג. זהו חלק קצר יחסית במרחק אך יכול לקחת זמן (כ40 דקות עד שעה). חפשו שביל (סביר) שיורד משמאל לקרחון/ דרדרת המרכזית. בהתחלה השביל דורש קצת ירידה עם הידיים ואולי אף על הטוסיק, ואז ממשיך לדרדרת. לא נעים, אך לא מסוכן (הפעילו שיקול דעת בבחירת נתיב הירידה). מסוף החלק הזה השביל נהיה נוח. חוצים נחל קטנצ'יק ורדוד, וממשיכים לרדת במתינות כשהנחל מימינכם.

לינה: אנחנו ישנו כמה ק"מ אחרי הפס, באזור מרעה ליד הנחל.

יום חמישי: למעיינות החמים באלטין ארשן

יום קצר, שהוא למעשה חצי יום שאפשר לחבר ליום הקודם (אם ישנתם בבקתה והלכתם מהר, או באגם).
מנקודת הלינה, ממשיכים לרדת במתינות כשהנחל מימינכם. לאחר כמה ק"מ (2/3) יש בקתת רועים קטנה ולידה יורדים לנחל וחוצים. ייתכן וידרוש מעבר לסנדלים או הרטבות. ממשיכים ללכת בשביל ברור, כשהנחל משמאל. השביל נכנס ליער, והופך למספר שבילים שרובם ככל הנראה הולכים לאותו מקום - למטה. כשהיער נפתח למרעה, יש פיצול בצורת V. בוחרים בשביל הימני ומתחילים לרדת באופן תלול אך נוח, כמעט עד לנחל ארשן. חפשו שביל משמאל שלא יורד ממש עד למים, אלא ממש טיפה יותר גבוה על קצה היער. צריך לחצות שלושה יובלים קטנים - אפשר בגשרי עץ מאולתרים (מפוקפקים למדי). אנחנו ירדנו עד לנחל ארשן וחצינו במפגשי היובלים עם הנחל (בסנדלים) במקום רדוד. השביל עד לאלטין ארשן הולך בקצה קו היער, מעט מעל הנחל בגדה המערבית (הנחל מימין) כ-2 ק"מ נוספים. כשבתי העץ יגלו לפניכם, תגיעו לגשר גדול שמאפשר לחצות לתוך "הכפר".

לינה: אנחנו ישנו בELZA GUESTHOUSE, מקום משפחתי ונחמד עם דורמס ויורט אחד. האוכל נחמד (200 סום לאדם לארוחת ערב) ויש מעיין חם צמוד ופרטי בבקתת עץ (200 סום לאדם). היום קצר, ואם תרצו להמשיך לקרקול באותו יום בחזרה תוכלו לעשות זאת. אנחנו בחרנו להישאר לנוח ולהנות מהנוף היפה עוד קצת...

יציאה מאלטין ארשן: הדרך הופכת לדרך ג'יפים וממשיכה עד לאק-סו בשביל עולה ויורד. ניתן ללכת ברגל כ-4 שעות (לפי הדיווחים). אנחנו בחרנו לצאת במונית, והזמנו מונית ל-5 (2500 סום) שלא הגיעה (ככל הנראה נתקעה בדרך). בסוף עלינו עם ג'יפ סובייטי ישן ופתוח שהסכים להוציא אותנו. הנסיעה מאוד לא פשוטה, אך הנהג היה מיומן והדרך לא מסוכנת, רק לא נעימה במיוחד. הנסיעה לקחה שעה וחצי ועלתה 3000 סום (לחמישה אנשים). מאק סו לוקחים מרשרוטקה לקרקול (25 סום).

חלוקת ימים מומלצת

על סמך הטיול שלנו ושיחות עם אחרים שהלכו במסלול, זו חלוקת הימים שאנחנו ממליצים:

יום 1: התחלה בבוקר, הליכה מג'טי אוגוז עד לתחתית פס טלטי. לינה מתחת לפס.
יום 2: עליה לפס טלטי, ירידה עד לעמק קרקול. לינה בבייס קמפ בעמק.
יום 3: עליה לאגם. יום קצר אך לא קל. לינה באגם.
אם לא רוצים לישון באגם בגלל קור, לינה כמה ק"מ אחרי הפס או ממש למרגלותיו (יש שטח נוח ושטוח בסוף הירידה התלולה).
יום 4: עליה לפס אלה קול, ירידה עד לאלטין ארשן. לינה באלטין ארשן.
יום 5: הרגעות באלטין ארשן ויציאה חזרה לקרקול.

טיפים

  • נשמח לשמוע עדכונים כדי לשמור על סיפור הדרך מעודכן ככל הניתן :)

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

אנונימי ( להתחברות )

קבלו שלושה פק"לים לבישול ולקפה בתחרות החודש!

פרסים מפנקים מתנת חברת Finjan - פק״ל בישול מצוין ושני פק״לי קפה עם כל מה שצריך.