אלה ארצ'ה (ALA ARCHA)

טרק של יומיים, יפה וקל יחסית בשמורת "אלה ארצ'ה" הסמוכה לבישקק

גם לקירגיזסטן חשוב לקחת מכשיר לוויני של RescueOne

  • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
  • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
  • הודעות ללא הגבלה
  • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיולJune 2015
משך הטיוליומיים
עונה מומלצתמאי-ספטמבר

התארגנות ונסיעה

שמורת אלה ארצ'ה מפורסמת ולכן הגישה אליה נוחה והמידע נגיש יחסית. הטיול בשמורה מתאים לתחילת טיול, אם אתם צריכים להיכנס לעניינים ולכושר להתחיל בטיול קל יחסית ופשוט לביצוע, או סתם אם יש לכם כמה ימים פנויים להעביר באזור בישקק.
נסענו מאוש באזר (OSHׂׂ) במרשוטקה מס' 265 (עלות 30-40 סום לאדם). המרשוטקה הורידה אותנו בכניסה לשמורה, היא לא נכנסת פנימה. מכאן יש כ-13 ק"מ של כביש גישה בתוך השמורה עד לנק' תחילת הטרק. אפשר ללכת ברגל מה שנראה יפה (אבל מעט משביז על כביש), לקחת מונית ב-500 סום או לתפוס טרמפ. אנחנו לקחנו ממש בקלות טרמפ עד למגרש החנייה שבתחילת המסלול. מטיילים אחרים אמרו לנו שהכניסה לשמורה היא בתשלום של 40 סום לאדם, אך מאיתנו אף אחד לא גבה תשלום.
הגענו לנק' ההתחלה בשעות אחה"צ והתמקמנו על שפת הנחל בנקודה נחמדה להעביר את הלילה שלפני הטרק. בכל אופ, הנסיעה מבישקק אורכת כשעה ויש עוד טרמפ לתפוס, ככה שאם יוצאים מוקדם אפשר באותו יום כבר לטייל את היום הראשון שהוא לא ארוך.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום א'- עליה בנחל אלה ארצ'ה עד לקמפ

יום של 11 ק"מ, לקח לנו בערך 4 וחצי שעות. המסלול פשוט מאוד לניווט ולהליכה. ההליכה ברובה על דרך ג'יפים ישנה ונטושה.
עלינו בערוץ נחל אלה ארצ'ה (שימו לב שיש ערוץ נוסף שבו הולך מסלול אחר) על הגדה השמאלית, ולאחר כק"מ חצינו את הנחל בגשר עץ. הגשר מעט חבוי בתוך העצים אבל חשוב לאתר אותו ולחצות לגדה הימנית. אחרי עלייה קצרה בה חצינו 2-3 ערוצים קטנים וזורמים, הגענו לסלע עליו מסומן @ בגרפיטי - מנק' זו פנינו חזק ימינה (אפילו מעט אחורה כ-10 צעדים) ומשם ראינו את הגשר וחצינו לגדה השנייה. ההליכה במעלה ערוץ זורם, הייתה פריחה מרשימה והרים יפים. לאחר עוד 4 ק"מ הגענו לגשר נוסף ממתכת וחצינו שוב. המשכנו במעלה הערוץ, העלייה נהייתה מעט יותר תלולה אבל לא משהו בעייתי. השביל ברור, בפיצול נחלים יש לפנות לנחל הגדול יותר - הימני. לבסוף הגענו לעמק יפיפה וירוק שהנחל זורם בו בפיתולים, בנקודה זו הקמנו אוהלים והעברנו לילה. מצאנו מבנה נטוש, כנראה תחנה מטאורולוגית רוסית ישנה, שהגן עלינו מרוחות.

יום ב'- עלייה לקרחון וחזרה בערוץ הנחל

השכמנו קום, השארנו את האוהל ומרבית הציוד בתוכו ויצאנו "קלים" במעלה הנחל. הנקב ברור ונוח בגדה הימנית של הנחל (כדאי להיצמר לדרך הג'יפים הישנה), בגדה השמאלית ראינו גם שביל אבל נראה פחות טוב. כשעתיים של עליה בנוף מקסים, בדרך חצינו כמה שלוגיות ונחלים, לא משהו קשה במיוחד. חלק גדול של ההליכה היא על אבנים מה שמאט את הקצב ודורש זהירות.
לאחר כשעתיים נחשפו בפנינו פסגות חדות ומושלגות ביניהן פסגת האלה ארצ'ה וכן קרחון לבן ויפה, נוף שבהחלט שווה את העלייה. ניתן גם להבחין ברכבל ישן ונטוש.
מכאן חזרנו על עקבותינו אל האוהל, לקחנו את הציוד והמשכנו במורד הנחל חזרה. הדרך בחזרה לקחה לנו כשעתיים וחצי, הגענו למגרש החנייה בו התחלנו ומשם לקחנו טרמפ אל מחוץ לשמורה ומשם מרשוטקה 265 חזרה לבישקק.

זה טרק יפה מאוד, אנחנו היינו אחרי טרק ארוך והתאים לנו משהו יותר קליל, כך שזה היה ממש בול. טיילנו בתחילת יוני, כלומר תחילת העונה ממש, וזה מאוד מומלץ - הפריחה הייתה פשוט נהדרת! לא פגשנו אף מטייל במשך יומיים, מזג אוויר היה אחלה.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

טיפים

  • לנסוע בתחבורה ציבורית. אמנם לוקח יותר זמן אבל מפחית משמעותית את העלויות
  • בשמורה יש עוד אופציות לטרקים ולטיולי יום לבחירתכם, ואפילו גסטהאוס באמצע אחד הטרקים שבו אפשר לישון ולאכול.
  • יש מפה טובה לשמורה -1:50000 דבר נדיר במונחים קירגיסטנים
  • תחבורה- מי שישן בבישקק בגסטהוס שלנו- Nomad's Home שהוא ליד התחנה המרכזית הישנה צריך לקחת מרשוטקה 135 לאוש בזאר.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )