הנביעות הטבעיות באלטין ארשן

טיול קצר בין הנביעות הטבעיות של אלטין ארשן

גם לקירגיזסטן חשוב לקחת מכשיר לוויני של RescueOne

  • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
  • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
  • הודעות ללא הגבלה
  • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיול2015 M09
משך הטיוליום אחד
עונה מומלצתיולי - ספטמבר

סיור ב5 הנביעות באלטין ארשן

אלטין ארשן הוא ריכוז של כ-7 גסטהאוסים סביב אזור של מעיינות חמים, דרום מזרחית לקרקול.
היא יעד מועדף בעיקר כסיום הטרק מאגם אלא קול (וכך גם מומלץ לחוות את המקום!) אך אפשר גם להגיע רק לשם בג'יפ מקרקול ולהתפנאן במעיינות החמים.
יש סביבה נחמדה לטיול יום מסביב לנביעות לכיוון אגמים קטנים באזור.
לחלק מהבקתות יש מעין נביעה פרטית - בעצם בנו מקום מקורה לרחצה צמוד לבקתה שלהם, אך בסביבה יש גם את מה שנקרא הנביעות הטבעיות, אלו שנמצאות על גדת הנחל ויש בהן בריכות בנויות קטנות, שאותן אני אסקור כאן.
קודם כל חשוב לציין שהנביעות הטבעיות לא מתקרבות באיכות שלהן לאלו של הגסטהאוסים. המקום הטוב ביותר לפי הבדיקה שלנו הוא הנביעה של הגסט האוס הדרומי ביותר, שכתוב עליו מבחוץ שלט ענק SHOP, היא הכי גדולה והכי נקיה ומשתמשים בה גם גסטהאוסים אחרים ביניהם זה של ולנטין שחביב על הישראלים. אנחנו ישנו בגסט האוס הזה (שכתוב עליו SHOP) ונהנינו ממזרון מפנק מאוד וגם מהחוויה של להיות צמודים לאמבט החם שאין לזה מחיר.
הנביעות הטבעיות:
לטיול יוצאים צפונה, במורד הנחל על הגדה המזרחית שלו, לאורך הגסטהאוסים. בין הגסט האוס האחרון, הצפוני ביותר לבין הנחל משמאל עובר לו שביל עיזים קטן ומתחברים אליו. בכל התלבטות או פיצול ניקח את השמאלי, הקרוב ביותר לנחל. תוך כ5 דק' נגיע למעיינות הראשונים, 2 בריכות קטנות בצורת לב, בקוטר מטר בקשי ובעומק של 20-30 סנטימטר גג. מים חמימים אך לא מאוד מזמינות לרחצה.. נחמד לצלם. נמשיך הלאה על השביל כשמשמאלנו הנחל. לאחר עוד כ5 דק' נגיע למעיין הבא, שנזהה אותו בשביל שיורד לכיוון הנחל, ושם יש מבנה קטן מקורה מאבנים עם צ'ופצ'יק קטן מלמעלה (אפשר לראות בתמונה), כשמתקרבים רואים מין כוך קטן ונחמד לרחצה, לא עמוק - חצי מטר גג. המים חמים יותר מהלבבות ונראים נקיים. פה כבר שווה לשקול טבילה אך המקום מתאים ליחיד בקושי. נעלה חזרה לשביל ונמשיך הלאה. לאחר כ10 דק שהשביל עולה קצת ויורד נגיע למבנה קטן מימין בצורת צפרדע. נחמד מאוד, חם, ואפשר להנות בו 2 אנשים מטבילת רגליים.
לא נתייאש ונגיע לאחרון, לדעתי גם הכי נחמד מבין כולם במיוחד אם אתם יותר מ2. תמשיכו ממש עוד כמה מטרים אחרי הצפרדע ותראו מימין מין מערת אבן. אין אליה גישה נוחה היא דורשת טיפה לטפס אך שווה את זה, אפשר להיות בפנים 4 וחלק אפילו יכולים להיכנס לגמרי פנימה. המים שיוצאים מצינור שם חמים ומדהימים, המים בבריכה קצת יותר קרים ומלוכלכים אך סבירים.
אלו הבריכות הבנויות שמצאנו אך לפי הכמות בהחלט מומלץ להמשיך ולסייר שם לאורך הנחל ויש סבירות לנביעות נוספות.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

אנונימי ( להתחברות )

כותבים סיפורי דרך וזוכים!

הפרסים מתנת חברת לפידות המשווקת ציוד שטח מקצועי לעבודה בגובה, טיפוס, גלישה, חילוץ, מחנאות וריצה. תמצאו אצלהם ציוד מעולה של חברות מובילות כמו - Petzl, MSR, Therm-A-Rest ועוד...