קזחסטן- צ'ארין קניון (Charyn canyon)

אלמאטי יחד עם עיר הבירה אסטנה מהווה מרכז שלטוני ותרבותי בקזחסטן. בסביבתה ניתן לצאת לטיולי יום, מוזיאונים, אתר סקי (בחורף). קניון צ'ארין נמצא כ-215 ק"מ (פחות או יותר..) מזרחית לעיר אלמאטי

גם לקזחסטן חשוב לקחת מכשיר לוויני של RescueOne

  • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
  • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
  • הודעות ללא הגבלה
  • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיולMay 2013
משך הטיוליומיים
עונה מומלצתמאי-ספטמבר

הגעה

בכדי לצאת מהעיר צריך להגיע לתחנת האוטובוסים המרכזית וממנה לתפוס מונית שירות- "מרשרוטקה" אל היעד. נסיעות ארוכות נעשות באופן הזה או בטרמפים.
התשלום הוא לאדם ולפעמים גם על הציוד, בטרמפים צריך לקבוע עם הנהג סכום מראש (אם בחינם מה טוב!). הנסיעה אורכת 3 שעות וצריך להיות עירניים לכל אורכה. כדאי למצוא דובר/ת אנגלית בעיר שיתרגמו לרוסית את שמות המקומות הבאים: Charyn Canyon,Shelek, Kegen.
הנסיעה על הכביש המהיר עוברת דרך כפרים מוזנחים ובצידי הדרך דוכני מזון מקומי ופירות.
אם עצרתם אל תוותרו על שישליק כבש או בקר. אחרי שעוברים את הכפר Shelek הדרך מתפצלת לכיוון דרום מזרח לכיוון הכפר Kegen ו- Charyn Canyon ולכן אם הדרך מתבצעת בטרמפ יש לוודא שהנהג מגיע לכיוון קגן. שלט גדול המבשר על השמורה ממוקם בצד ימין וזה הזמן לרדת מהרכב, לחצות את הכביש ולהתחיל לצעוד מרחק של 10ק"מ עד הכניסה לפארק. צריף ישן,שומר (לפעמים) ומחסום חבל מקבלים את פניכם.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

הקניון

לאחר הצעדה בכביש עפר מגיעים לכניסה. הנוף ממזמן השתנה לנוף סלעי וחולי, הצבעים השולטים הם חום, אדום וצהוב ולא מזכירים בכלל את הנוף הירוק בסביבתה הקרובה של אלמאטי.
השמורה מוכרזת כאתר מורשת עולמי וזוכה למימון של האו"ם וממשלת קזחסטן, הקניון מזכיר במראהו את ה"גרנד קניון" בארה"ב וניתן לחזות בשלט הסבר ברוסית בכניסה ולהתרשם מתמונות הממחישות את מגוון הצמחייה, בע"ח והרכב הקרקע באיזור.

אורכו של הקניון מעל 150 ק"מ ובחלקים מסוימים עומקו עולה על 300 מ'. החלק המתויר מהווה חלקיק קטן- 10 ק"מ בלבד. ההליכה נעשית בשטח חשוף לשמש ואין מקור מים כך שיש להצטייד בכמות מים מספקת טרם היציאה מאלמאטי. עוברים תחת קירות אבן, נקודות תצפית מרשימות ולבסוף לנהר גועש ועמוק ולצידו עצים רבים ונקודות מנוחה. ניתן לישון במקום ולהעביר בו את הלילה. בדרך חזרה אל הכביש המהיר יש סיכוי להיתקל במקומיים בעיקר בסוף השבוע (שבת-ראשון) ושווה לנסות ולתפוס טרמפ אל היעד הבא שלכם.

טיפים

  • טרמפים- חווית הטרמפים המרכז אסיה היא מרכיב מרכזי בטיול. יש לשמור על סבלנות, קור רוח והרבה הומור. צריך לסגור מחירים מראש ולא ישר לקפוץ אל הרכב!
  • לינה- בקזחסטן תיירות החוץ לא מפותחת ואין מלונות או אכסניות בערים. אנחנו הלכנו למתחם ששייך לקהילה היהודית בעיר והתקבלנו בשמחה. ישנו רב הממונה על קהילה בת פחות מ-1,00 יהודים ועוד פחות שבאמת מעורבים בחיי הקהילה. המתחם ממקום ברחוב קלושקובה 23 -Klochkova
  • כדאי לארוז תיק עם בגדים, אוהל, שק שינה, אוכל ומים ולצאת לשבוע שבועיים "מתגלגלים" ובסופם לשוב לעיר ולהמשיך הלאה ליעדים רחוקים יותר. קזחסטן מדינה עצומה (9 בגודלה בעולם) ולכן ההתניידות בה מסובכת וכדאי להתמקד כל פעם באיזור מסוים לתקופה ואחר כך לנוע הלאה.
  • דרכון,כסף, ציוד יקר ערך- תרמילאים מתקבלים בחשדנות במדינה. לא לתת בשום פנים את הדרכון למשטרה,צבא והכי חשוב מיליציה (משטרה חשאית). קיים סיכוי גדול שינסו להחרים לכם אותו לדרוש כמות לא מבוטלת של כסף תמורתו. לא כדאי לבלות יום במעצר בבסיס צבאי קזחי.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )