ASCENT OF VOLCAN LLAIMA - טיפוס על הר הגעש יאימה

טיפוס אדיר על הר געש פעיל יחסית (התפרץ לאחרונה ב-2008), נוף מדהים במהלך הטיפוס ומלמעלה, שווה כל מאמץ!

גם לצ׳ילה חשוב לקחת מכשיר לוויני של RescueOne

  • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
  • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
  • הודעות ללא הגבלה
  • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיולFebruary 2011
משך הטיוליום אחד

רקע

הטיפוס עצמו הוא יום אחד (בערך 10 שעות, כשמתוכן 5 שעות של טיפוס ממש). כדאי להגיע יום קודם ולהתחיל לטפס מוקדם בבוקר.

הטיפוס קשה וטיפה מסוכן, לכן אם אתם יוצאים עם מישהו אז רק אם אתם סומכים עליו במאה אחוז. חשוב ביותר לוודא שמזג האויר טוב ביום הטיפוס. בשום אופן אל תתפסו אם יש ערפל, גשם או שלג. בעת הטיפוס לכו אחד אחרי השני ולא ברווחים גדולים, שכן בזמן שאתם מטפסים אתם תדרדרו אבנים למטה. חוץ מהטיפוס, יש מסלול הליכה של שלשה ימים בערך בפארק עצמו (Parque Nacional comguillo) , ככה שאפשר אולי לשלב איכשהו ולהפוך את זה לטרק וטיפוס ביחד. קחו בחשבון שהטיפוס קשה, ככה שלא בטוח שיהיה כוח לשלב אותו עם טרק.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

אל הטרק

יוצאים מהעיר פוקון. הכי נוח להשכיר רכב. ההגעה לטרק באוטובוסים קצת מסובכת וברכב אפשר לשים את כל הציוד בפנים ולהשתמש רק בתיקים הקטנים בטיפוס עצמו. יש שתי סוכנויות זולות ברחוב Colo Colo בפוקון, שם אפשר להשכיר פיאט אונו בסביבות 40 דולר ליום. תקנו מפת כבישים של צ'ילה באחת מתחנות הדלק (יש בכולן) וכשאתם נוסעים סעו דרך Temuco ולא דרך כל מני דרכי קיצור מעפר. הרכב ממילא מתפרק וזה רק מאריך את הדרך.

את הטיפוס כדאי להתחיל מוקדם בבוקר, כך שכדאי לצאת יום קודם בערב, לישון ליד ההר (כשעתיים הליכה מבסיסו) ולהתחיל את הטיפוס מוקדם בבוקר. צאו מספיק מוקדם כדי שתגיעו באור. בכניסה לשמורה, אם הגעתם אחרי אזור חמש שש בערב כבר לא יהיה אף אחד ולא יגבו מכם כסף.

קצת אחרי הכניסה פונים ימינה במזלג דרכים לכיוון Refugio Llaima ו- Refugio Aleman. אחרי קצת נסיעה תגיעו לעוד פיצול, אחד מורה לרפוחיו יאימה והשני לרפוחיו אלמן. פנו ימינה (זה יותר להמשיך ישר כזה בעצם) לכיוון רפוחיו אלמן, סעו עוד קצת ואז מגיעים. המקום הוא מעין מבנה שנמצא בתוך חווה כזאת עם אדם תמהוני בפנים. נראה די עלוב שם, אי אפשר לבנות על לישון שם או לקבל מהם איזה שהם שירותים. נראה לי שאפשר לישון שם, אבל הוא פשוט היה כ'כ מוזר ולא מסביר פנים שפתחנו אוהל מחוץ למתחם, ליד הכניסה. אין שם כלב מת, לא יגידו לכם כלום.

אם בכל זאת בא לכם לנסוע באוטובוס, יש אוטובוס מטמוקו ל- Cherquenco. זה המקום הכי קרוב לפארק ומשם אפשר לנסוע בטרמפים או למצוא מישהו עם טנדר שיקח אתכם. אבל תשכירו רכב, עזבו אותכם.

מה לקחת

א. מקלות הליכה או גרזן שלג, חובה!!! כמעט בלתי אפשרי בלעדיהם, שכן בחציו הראשון של ההר השלג מחליק ובחציו העליון, כשאין כבר שלג, האדמה מתדרדרת וחייבים משהו להיעזר בו.

ב. כדאי להשכיר קסדות לטיפוס. זה לא אמור לעלות יותר מדי ועשוי להועיל, כיוון שמדי פעם יש אבנים שמתדרדרות (זה לא קורה להן לבד, כתוצאה מהטיפוס מדרדרים אדמה שמפילה את האבנים). אין צורך להיבהל, אבל רצוי לבוא מוכנים.

ג. אוכל - ללילה לפני וליום הטיפוס. אפשר להביא גם סוכריות טופי או סתם סוכריות רגילות, זה נחמד וכאילו מקצועי כזה. אם אתם מתכננים על תה למעלה תביאו מגן לגזיה/בנזיניה מהרוח.

ד. תיקים – קחו את התיקים הקטנים. אם אתם באים באוטו אז את כל הציוד תשאירו באוטו, ואם באוטובוס אז אולי כדאי להביא בנוסף לתיקים הקטנים איתם תטפסו שני תיקים גדולים עם שאר הציוד של כולם ולהשאיר אותם באוהל כשעולים לטפס.

ה. מפה – המפה שמקבלים בכניסה לפארק (אם מגיעים לפני שעות הערב כשעובדי הפארק עדיין שם) לא כוללת את מסלול הטיפוס, אלא מסלול של יומיים שלשה בתוך הפארק. לטיפוס אין צורך במפה, אם עושים את הטרק המפה של הפארק טובה.

ו. מים – ממלאים ברפוחיו לילה קודם ליציאה.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

המסלול

צאו מוקדם בבוקר, אזור שש. הולכים לכיוון ההר, לאורך הרכבל הנטוש והמחליד עד לסופו ואז ממשיכים הלאה עד שמגיעים לבסיס ההר. מהרפוחיו זה בערך שעתיים הליכה. בערך באמצע ההר, בחזית שפונה לכיוון מערב, יש בליטה ברורה של סלעים, מעין 'אף' כזה, לשם צריך לשאוף. עד לשם עולים על קרח בקו אלכסוני, ומשם פשוט עולים בקו ישר למעלה. בעלייה כדאי ללכת בזיגזגים של כמה מטרים לכל כיוון, ואת המקל/גרזן להחזיק תמיד ביד שקרובה להר (כנקודת אחיזה). לכו צמודים (כאמור, בגלל האבנים), ואם אבן מתדרדרת מתיישבים עם התיק לכיוון האבן, ככה שאם היא פוגעת היא תפגע בתיק. מתחילת הטיפוס לוקח בין ארבע לחמש שעות לפסגה. הירידה זה כלום, אולי שעה, בגליצ'ים על השלג, ועוד שעתיים הליכה חזרה לרפוחיו. סה'כ תשע-עשר שעות מיציאה עד חזרה.

חזרה מהטרק

אם אתם עם רכב, סבבה. אם באוטובוס תתפסו טרמפים בבוקר למחרת לטמוקו או לצ'רקנקו, ומשם אוטובוס לטמוקו. האזור הנמוך של הפארק מלא באגמים יפים ומקומיים רבים מגיעים לשם בקיץ לנופש, ככה שיש סיכוי טוב לתפוס טרמפ. אם אתם יוצאים לטרק בשמורה אחרי הטיפוס, תחזרו לכניסה איפה שלקחתם ימינה ומשם תכנסו לשמורה.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )