TORRES DEL PAINE CIRCUIT - פארק טורס דל פיינה

הטרק ההיקפי הנמשך 8 ימים והוא למעשה מסלול מעגלי בפארק לאומי טורס דל פינה שבצ'ילה

תאריך הטיולMarch 2011
משך הטיול8 ימים
עונה מומלצתדצמבר-אפריל

רקע והגעה

עיר גישה: פורטו נטאלס (Puerto Natales)
מגיעים אל העיר באוטובוס מאל-קלפטה (35 פסו, כ-7 שעות). בירידה מהאוטובוס כבר יחכו כמה עובדי הוסטלים שיציעו לכם לבוא אליהם. זה זמן מצוין להתמקח טיפה על המחיר, אם אני זוכר נכון אנחנו שילמנו משהו כמו 2500 פסו ללילה, אולי אפילו פחות.
כל התיירות של העיר בנויה סביב הטרק הזה, וזה עובד ככה שאת ההסעה לטרק עושים דרך ההוסטל בו נמצאים. זה כרטיס הלוך חזור פתוח, כלומר כאשר אתם מסיימים את הטרק אתם פשוט עולים על אחד האוטובוסים חזרה לעיר, לא משנה מתי. כדאי להתעדכן על שעות החזרה של האוטובוסים. שעת החזרה הכי רלוונטית היא 14:00, אבל יש גם אחד יותר מוקדם, נראה לי ב-09:00. בכל מקרה, כרטיס כזה עולה בסביבות 9000 פסו ובאים לאסוף אתכם בבוקר מההוסטל.

כדאי לקרוא את ההסברים על ההסטוריה של הפארק ועל החי והצומח בו בעמ' 217-219 בספר Trekking in the Patagonian Andes.
טרק זה, 'ההיקפי', משכו 8 ימים והוא למעשה מסלול מעגלי בפארק לאומי טורס דל פינה שבצ'ילה. יש כמה דרכים שונות וקצרות יותר לעשות את הטרק הזה, כאשר הפופולארית ביניהן היא מה שנקרא ה-'W', שזה בעצם מסלול שעובר כביכול במקומות היותר אטרקטיביים של הפארק. למה כביכול, כי זה שטות. הערך המוסף של הטרק ההיקפי גדול עשרות מונים מאשר ה-W בלבד. היומיים-שלשה האחרונים של הטרק ההיקפי הם למעשה ה-W עצמו. בנוסף, בהיקפי יש הרבה פחות אנשים ורוב הזמן תהיו לבד (עד שתיכנסו ל-W). מכיוון שזהו הטרק המטוייל ביותר בפטגוניה (ואולי בכל דרום אמריקה), יש גרסאות רבות של כאלה שעשו את ההיקפי בשישה ימים, חמישה ימים ואפילו שלשה. בתכל'ס אפשר להשתגע, אבל באמת חבל. קחו את הזמן, תהינו מהנופים האדירים ואל תרוצו. הנופים של הפארק הזה לא יאומנו בעוצמתם וביופיים.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

עלויות

העלויות של הטרק גבוהות יחסית, אבל בהתחשב בזה שהוא ארוך זה לא נורא כ"כ.

1. מחיר כניסה- 15,000 פסו. נרשמים וגם מקבלים מפה.

2. מנקודת הרישום יש הסעה לתחילת המסלול עצמו והיא עולה 1000 פסו. את ההסעה הזו כדאי לקחת רק אם מזג האויר טוב ומחליטים לטפס לטורוסים ביום הראשון במקום ביום האחרון (ראו הסבר היכן שכתוב על המסלול).

3. חלק מהקמפינגים כרוכים בתשלום (לא מבוטל) של 3500 פסו וצפונה, תלוי בסוג הקמפינג. תשתדלו לחשב את הקילומטרים היומיים שלכם ככה שלא תצטרכו לישון בקמפינגים בתשלום (יש כאלו שהם בחינם ואפשר לתכנן את כך שתישנו רק בהם).

מה לקחת

א. אוכל – הטרק ארוך ויש להצטייד בהתאם. אפשר גם לקנות במהלך הטרק (בחלק מהרפוחיואים יש חנויות קטנות) אבל המחירים מופקעים וחבל לבזבז על זה כסף. כדאי להביא אפילו יום-יומיים ספייר, כיוון שמזג האויר הפכפך ויתכן שלעיתים תאלצו לחכות יום שלם עד שיהיה אפשר להמשיך ללכת.

ב. מפה מקבלים בכניסה.

ג. כדאי להצטייד בבלוני גז ובנזין בהתאם לאורך הסלול (גם כאן המחירים על בלוני גז מאוד גבוהים ברפוחיואים).

ד. אין בעיה של מים, בקבוק אחד לבנאדם מספיק.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

המסלול

המסלול מאוד מטוייל ואין סיכוי להתבלבל. כדאי עם זאת לתכנן את הימים כראוי:
1. אם הגעתם לתחילת המסלול ומזג האויר טוב והשמים בהירים, קחו את ההסעה מנקודת הרישום (Guarderia Laguna Amarga) לקמפמנטו לאס טורס ומשם תעלו לראות את הטורוסים כבר ביום הראשון. כלומר תעשו את היום האחרון של המסלול ליום הראשון.
2. אם יש עננות ולא רואים טוב את הטורוסים כדאי להתחיל את המסלול רגיל ולקוות שבסופו השמיים יהיו בהירים. במקרה זה לא לוקחים את ההסעה ופשוט מתחילים ללכת מנקודת הרישום לאורך ריו פיינה (Rio Paine) לכיוון קמפמנטו סרון.

אנחנו נניח שמזג האויר טוב, ולכן היום הראשון יהיה העלייה לראות את הטורוסים.

היום הראשון

לוקחים כאמור את ההסעה מנקודת הרישום לקמפמנטו לאס טורס.
העלייה למעלה עד לקמפינג של היום הראשון (Campamento Torres) לוקחת כ-4 שעות באיזי, ועוד שעה מהקמפינג עצמו לתצפית על הטורוסים. אין טעם לעלות לראות אותם בשקיעה, אבל את הזריחה אסור בשום פנים ואופן לפספס!!!

היום השני

למחרת בבוקר עולים מוקדם עוד בחושך כדי להיות למעלה בדיוק בזריחה. הקפידו לא לאחר - כל המחזה הזה אורך כרבע שעה בלבד! לאחר מכן יורדים, חוזרים לתחילת המסלול ומתחילים את ההיקפי על לקמפינג פואסטו סרון (כ-6 שעות מתחילת המסלול). קמפינג זה בתשלום, אבל אם לא כ"כ בא לכם לשלם, אז כקילומטר וחצי-שניים לפני הקמפינג, כאשר יורדים לעמק גדול בו הקמפינג נמצא (אפשר לראות אותו מרחוק), בסוף הירידה מימין אפשר למצוא מקומות טובים לישון ליד אחד היובלים שזורמים לריו פיינה ושנמצאים בסמוך לשביל.

היום השלישי והרביעי

למחרת יש שתי אפשרויות:
1. אם בא לכם יום רגוע (18.5 ק"מ) - הקמפינג הבא הוא דיקסון, אך הוא בתשלום. הקמפינג נמצא באזור מדהים לגדותיו של אגם דיקסון.
2. אפשרות נוספת היא לצאת מוקדם ולעשות יום של 27 ק'מ עד ל- Campamento Los Perros, שמרוחק 9 ק"מ מדיקסון ואינו כרוך בתשלום. קמפינג לוס פרוס נמצא ליד קרחון לוס פרוס המרשים, שכאילו נשפך במפל קפוא ללגונה שמתחתיו.
אני ממליץ לחלק את הקטע ליומיים, פשוט כי האזור כ"כ יפה שחבל לרוץ.

היום החמישי

מקמפמנטו לוס פרוס ממשיכים ל-Campamento Guardas (בספר כתוב שביום זה כדאי להגיע עד קמפמנטו פאסו, אולם המרחק בין פאסו לגוארדאס הוא כשעה וחצי בלבד, אז אפשר להתקדם). בדרך עוברים את הפס, שמעברו השני נגלה קרחון גריי העצום (שמעתי שהוא קיים עוד מעידן הקרח). יום זה לוקח כ-7 שעות ולא 10 כפי שכתוב במפה שמקבלים בכניסה. קמפינג גוארדאס (כמו גם פאסו) לא עולה כסף.

היום השישי

מקמפמנטו גוארדאס יורדים לאורך אגם גריי והולכים עד Campamento Italiano (תתעלמו מחלוקת הימים המוזרה בספר), מהלך של כארבע שעות. גם שם הלינה חינם. אם הגעתם מוקדם אפשר כבר באותו יום לעלות לעמק הצרפתי.

היום השביעי והשמיני

אם לא עליתם עדיין לראות את העמק הצרפתי - זה הזמן! עולים כשעתיים עד ל-Campamento Britanico ומשם ממשיכים עוד כשעה שעתיים למעלה עד לנקודת תצפית על העמק. שימו לב שאתם לא עולים יותר מדי. נקודת התצפית היא קצת לפני שנגמרת הצמחייה, באזור מעין מעוגל בו אין צמחייה כלל. אם ממשיכים לטפס מגיעים בסוף לטורוסים מהצד השני שלהם. בלילה של היום הזה אפשר לישון שוב בקמפמנטו איטליאנו ולמחרת לצאת מוקדם ולסיים את המסלול. אפשר גם לצמצם לכיוון הסוף ולישון ברפוחיו לאגו פאואה (Refugio Lago Pehoe) ומשם לצאת למחרת לסוף המסלול. ברפוחיו זה הלינה בתשלום, ומשם לוקח כחמש שעות עד הסוף. אם לא התחלתם מהטיפוס לטורוסים ביום הראשון, ישנים בקמפינג לאס טורס ולמחרת מטפסים.

חזרה

מקמפינג לאס טורס יש הסעות לנקודה הרישום שם מחכים האוטובסים. ההסעות הן בשעה 14:00 (יש שם פתק עליו כתובות השעות) והאוטובוסים יוצאים ב-15:00 חזרה לפוארטו נטאלס.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )