שבועיים בגן עדן - סרילנקה והאיים המלדיביים

טיול לזוג מבוגר (בני 60) בסגנון FIT (טיול מאורגן בתפירה אישית לנוסע העצמאי. מלווה בנהג מדריך)

גם להאיים המלדיבים חשוב לקחת מכשיר לוויני של RescueOne

  • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
  • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
  • הודעות ללא הגבלה
  • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיולAugust 2013
משך הטיול16 ימים
עונה מומלצתלמעשה כל השנה כי סרי לנקה שוכנת קרוב לקו המשווה ומתאפיינת באקלים טרופי . לסרילנקה שני מונסונים : באוקטובר-ינואר פוקד המונסון את האזורים הצפון-מזרחיים ואילו ביולי-אוגוסט יש מונסון באזורים הדרום-מערביי

יום ראשון 14.8.13 - טיסת לילה דרך עמאן לקולומבו בירת סרי לנקה

בחרנו לטוס עם חברת רואל גורדן. (בחירה מוצלחת). הטיסה יצאה בערב מתל אביב לעמן ועורכת כ-45 דקות. לאחר המתנה של כשעה יצאה הטיסה לקולומבו בירת סרילנקה. בעמאן שדה תעופה חדש אבל בשרותי הנשים שלושה תאים בלבד...תכנון לקוי ואתן עלולות לעמוד בתור...
עם זריחה נחתנו בסרילנקה. את הויזה עשינו מראש דרך האינטרנט כך שהמעבר היה מהיר ופשוט. אפילו לא היה צורך להציג את הניירת.
לאחר איסוף המזוודות מומלץ להחליף את הדולרים לכסף מקומי: רופי סרילנקי. (1 דולר=130 רופי).
הנהג/מדריך שלנו חיכה לנו באולם הקבלה ומשם פתחנו את מסענו.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום שני – בין פילים....

משדה התעופה נסענו היישר לשוק הדגים של נגמבו Negombo . בשעות המוקדמות של הבוקר השוק הומה אדם. דייגים מביאים את השלל שדגו מוקדם יותר ומוכרים אותם לאנשים פרטיים או לסוחרים המובילים אותם למכירה בכפרים הסמוכים. מגוון היצורים גדול מאוד: מיני סרטנים בערמות, דיונונים בגדלים שונים, דגי טונה ועוד.
בעיירה קטנה זו הסמוכה לשדה התעופה, יש נציגות של כל הדתות בסרילנקה. בודהיסטים, נוצרים קתולים, מוסלמים.... הנוצרים הרבים שחיים כאן הם מקומיים שקבלו עליהם את הנצרות בעקבות הכיבוש של הפורטוגזים והולנדים. לכן מצויים כאן כמה כנסיות.

משם המשכנו לביקור בבית היתומים לפילים בפינאוולה (2000 רופי לאחד) - Pinnawala Elephant orphanage
המקום הוקם ב- 1975 ומרכז כ-77 פילים בוגרים וצעירים. בשעות מסויימות (עשר בבוקר ושתיים בצהרים) הם יוצאים לנחל כך שניתן לצפות בהשתכשכותם במי הנהר.
בכניסה לאתר מימין, יש מקום בו ניתן לראות איך מכינים נייר מצואה של הפילים. הפיל הינה חיה צמחונית הניזונה מכמויות אדירות של עשב. לכן צואתו מכילה כמות גדולה של סיבים.
לאחר שטיפה והשרייה עם חומר מחטא להשמדת כל החיידקים, החומר עובר גריסה בבלנדר, משטחים לייבוש על נפה מרושתת בצפיפות, מחליקים במעגילה לקבלת נייר חלק מיבשים סופית ומכינים מגוון מוצרים הניתנים לרכישה בחנות הצמודה.
משם המשכנו לשמורה הלאומית: Minneriya National park מחיר הכניסה (מחיר הגיפ כלול בתשלום לחברה) – כ- 3000 רופי לאחד.
השמורה הוכרזה ב1997 במטרה לשמור על בע"ח וגם על האגם שיש לו חשיבות היסטורית (נבנה על ידי המלך מאהסן במאה השלישית לאחר הספירה כחלק ממערכת שמירת המים). זה פארק המשמש את הפילים בעונה היבשה. בעונה הרטובה אינם כאן ואין כניסה למקום.
הנסיעה בשמורה היא באמצעות גיפ ספארי: ראינו חרדון יפה בצבעי צהוב כתום, קן צרעות, טרמיטים, קופים, עיט דגים והמון פילים פראיים- מראה מרשים הרבה יותר מהאתר הקודם.
הפיל האסייתי (Elephas maximus) נבדל מהאפריקאי בסימנים הבאים: הוא קטן יותר, עם אוזנים קטנות כשהקצה העליון מקופל החוצה (אצל האפריקאי מקופל פנימה). בעל פגמנטציה ורדרדה בעונת הרביה. רק 5% מהזכרים בעלי חיטים ולנקבות אין בכלל חיטים. בחדק אצבע אחת, והם בעלי שעירות בעיקר בראש. הפיל תורבת במאה החמישית לפני הספירה.

הלינה במלון נאה ומומלץ מאוד: Sigiriya Village, Sigiriya www.sigiriyavillage.com

יום שלישי – היום ההיסטורי, חיי המלכים

לאחר ארוחת הבוקר נסענו למבצר המלכותי של סיגיריה - Sigiriya rock fortress . המבצר בנוי בראש סלע בודד וענק - אחת האטרקציות המרשימות ביותר של סרי לנקה (אתר מורשת עולמי של אונסקו). (כניסה:3900 רופי / 30 דולר לאחד לכל חלקי האתר).

את המבצר בנה המלך Kasyapa במאה החמישית לספירה. מלך זה שהיה ככל הנראה מגלומן, רצח את אביו ובסופו של דבר נרצח בידי אחיו שמלך אחריו (משפחה למופת!!!). את המבצר הקיף ב- 3 תעלות הגנה שבעבר שרצו בהם תנינים. כיום רואים רק מערכת אחת הקרובה לסלע והיא מלאה בצמחי לוטוס מרהיבים ביופיים.

פתחנו בביקור במוזיאון הקטן המכיל בין יתר הממצאים גם דגם של מבנה הארמון בראש הסלע ויתר המערכות באזור. אחר כך המשכנו לסיור במערכת הגן שבתחתית הסלע. הגן נבנה במקור כגן סימטרי אבל היום רואים רק צד אחד שנחשף בחפירות. הצד השני נשמר לדורות הבאים....(מחשבה יפה לדעתי, כי הם לוקחים בחשבון מניסיונם שהידע והשיטות הנהוגות כיום, גסות מידי ויתכן וממצאים שונים ילכו לאיבוד...).בהמשך, רגע לפני הטיפוס במדרגות לראש הסלע, מצויות מערות בהם חיו נזירים בודהיסטים. כל מערה מכילה מושב לנזיר ומעליו על התקרה היו בעבר ציורים. בתקרת פתח המערה נחצב הסלע כדי למנוע חדירת מים. עם בניית הארמון על ידי המלך הנזירים הסתלקו. בראש הסלע, אליו טיפסנו בעזרת מערכת מדרגות אין סופית מצויים שרידי הארמון, בריכת שחיה, אזור הגנים ומושב מלכותי בו ישב המלך לצפות בעדת נשותיו המרקדות והטובלות במים...בקיצור, עשה חיים!
בדרך לראש הסלע עוברים במערה שעל קירותיה מצוירות סצינות ארוטיות של נערות יפהפיות (אולי מדגם מייצג מנבחרת הנשים של המלך???). כמו כן, יש במורד בולדר ענק שהתגלגל במורד שעל המשטח העליון שלו הקימו אולם התכנסות מפואר –מקום מפגש בין המלך ליועציו.

משם המשכנו בנוף שדות האורז הנהדרים לבירתה השניה של סרי לנקה מהמאות ה-11- 12 - פולונארוואה, Polonnaruwa (אתר מורשת עולמי) –(כניסה: 3250 רופי/25 דולר לאחד לכל חלקי האתר).

בקרנו במוזיאון המקומי ולאחריו בשרידי ארמון המלך והמרכז השלטוני. במתחם העתיקות ישנם המקדשים ובפסלי בודהה העצומים שנחצבו בסלעים. במקום סטופה גדולה, אגם מלאכותי מרשים בגודלו לאגירת המים שנקרא פריקרמה סמודרה -הים של פריקרמה על שם המלך פריקרמה באהו שהקים אותו. האגם באמת נראה כמו ים והמקומיים אף מגיעים לפעמים לרחוץ ולנפוש בחופיו. תקופתו של המלך הזה מהווה את תור הזהב וסיסמתו המפוסמת - אף טיפה לא תתבזבז , קשורה למרכת אגירת המים שיצר שהביאה לפיתוח החקלאות ואפשרה את גידולי האורז באזור. מערכת זו פועלת עד היום ואליה נוספו אגמים נוספים עם השנים.
מסביב לאזור מקדש בודהה מהמאה ה- 12 מצויים מספר רב של חדרים המיועדים לנזירים. לכל אחד היה חדר עם שרותי "פגע וברח" – שירותים בהם יושבים בכריעה וה"צרכים" נופלים לבור ספיגה.

הלינה- בחדרנו החביב במלון Sigiriya Village

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום 4: מבודהיזים לתבלינים.

עם בוקר נסענו ל Dambulla, דאמבולה (כניסה: 3000 לאדם). עיירה זו מפורסמת בחמש מערות מקדש השוכנות במרומי הצוק של דמבולה(אתר מורשת עולמי) המעוטרות בעשרות פסלים וציורים מחייו של בודהה. שלושת המערות הראשונות גדולות , עתיקות ומצוירות יותר. חלקן מיוחסות למאה הראשונה לפני הספירה.
בחצר לפני המערות צומח פיקוס קדוש Fichus religiosa - אשר על פי המסורת הבודהיסטית תחת צלו נח גאוטמה בודהה, ביצע מדיטציה וזכה להארה. במקומות בהם מצוי צאצא ישיר של העץ המקורי נקרא העץ: עץ הבודהי (Bodhi). מומלץ להשאיר את נעלים שחובה לחלוץ בידי השומר ולהשאיר טיפ 500 רופי....

משם המשכנו דרומה לקנדי. בדרך עצרנו בבית אוטנטי שם ראינו כיצד מיצרים דברים שונים מחלקי צמח הקוקוס, הכנת האורז, הכנת קרי וחידוש רצפת החצר באמצעות ציפוי ב......צואת פרות! (לא מסריח בכלל!!!).
מוצרים מפרי הקוקוס: תהליך ההפקה כולל קילוף הפרי, גיזום השערות, פיצוח וניצול המים לשתייה ובישול.
גרוד הקוקוס, שטיפה במים, סחיטה ואידוי המים לקבלת שמן קוקוס, המשמש לטיגון מזון וכשמן לנרות.
משאריות הקליפה החיצונית מכינים גידור לערוגות, ומקופסת הזרע מכינים כלי בית שונים: כמו: כפות, כלי לאיחסון וכדומה. מסיבי הזרע הענק מייצרים מטאטא ומברשת צבע. ניתן לטוות מהם חוטים ואף חבלים המשמשים למחצלות לניגוב רגליים.

מוצרים מפרחי הקוקוס: חותכים ומהמיץ המתוק (מכונה טודי) שניגר מהם מכינים אלכוהול/ משקה חריף לאחר תסיסה של שעה מקבלים את המשקה (32%). התססה למשך שבוע נותנת חומץ . ניתן לטבול בו בטודי פלחי קוקוס. אם מחממים את הנוזל מקבלים דבש, לאחר חימום ממושך יותר מקבלים סוכריות.

מהעלים קולעים את הגגות וסלים. משידרת העלה מכינים מטאטא גס.

הכנת קרי: צילי, זרעי כורכומין, זרעי כוסברא, זרעי פלפל שחור, חתיכת קליפת קינמון, זרע אחד של קרדימון (הל), כותשים מערבבים עם חלב קוקוס וירק ומבשלים. זה משמש רוטב למאכלים שונים.
מעניין אבל אישית לא אהבתי את הרוטב הזה בגלל שהיה חריף מאוד.

המשכנו דרומה דרך ארץ התבלינים: כאן מגדלים פלפל, קקאו, וניל וקינמון. בעיירה Matale עצרנו לביקור בגן התבלינים ובבית חרושת לבטיק.

הגענו לקנדי התמקמנו במלון ובסביבות 4 וחצי יצאנו לחפש מקום ישיבה לפסטיבל. עבור מקום כזה נדרשנו לשלם כ- 80 דולאר לאחד. לאחר התמקחות וחיפוש מתמשך הצלחנו למצוא מקום טוב הצופה מחלון קומה שניה של מסעדה במחיר של 11 דולר לאחד! הרחובות התמלאו במהירות והיו אנשים שכבר משעות הצהרים שמרו להם מקום לאורך המדרכה. שימו לב ! לא לשלם לפני שאתם רואים מהו המקום!
יש לקחת בחשבון שתמתינו כשעתיים עד תחילת התהלוכה ושהיא נמשכת כשלוש שעות! מתיש אך בהחלט מרשים. הפסטיבל מורכב מרקדנים מסוגים שונים: רקדני אש, להטוטנים, מתופפים ועוד ובניהם צועדים הפילים לבושים במחצלות נאות בשלל צבעים המאירים את הלילה.
הפסטיבל של קאנדי המכונה פסטיבל האסאלה או פסטיבל השן (Esala Perahara , the festival of the tooth) מתקיים מדי שנה סביב הירח המלא של יולי-אוגוסט, ומטרתו הקדומה נועדה להביא עונת גשמים ברוכה (מיוחס למאה השלישית לפני הספירה, התקופה בה הגיע לראשונה הבודהיזם מהודו לסרי לנקה ).
כיום הפסטיבל הוא הרבה מעבר לטקס הורדת גשם, ונערך לכבוד אחת מארבע שיני הבודהא ששרדו בפיו עד למותו. עם מותו הוציאו השיניים והפכו לשרידים הקדושים ביותר לקהילה הבודהיסטית. המסורת מספרת כי במאה הרביעית לספירה אחת השיניים הוברחה מאימת השלטון ההינדואי המתחזק, למקום מבטחים תחת חסותם של מלכי סרי לנקה הבודהיסטים, ומאז חוגגים את פסטיבל השן מדי שנה בתהלוכה גדולה. לפי האגדה הוחבאה השן בקישוט השיער של נסיכה הודית, והיא נשלחה דווקא לסרי לנקה כיוון שהבודהא בעצמו חזה ביום מותו שהבודהיזם יהיה בטוח בסרי לנקה ל-2500 שנה. ואכן, הבודהיזם באמת היה ועודנו בטוח בסרי לנקה ומחוז קאנדי של היום הוא לב ליבה של הלאומיות הסינהלית, לפחות מבחינה סימבולית.

לינהבמלון גדול מאוד. כל יום התקיימה שם חתונה- המלון בסדר אך לא התלהבנו....

Suisse Hotel, Kandy www.hotelsuisse.com

יום 5 - קאנדי (Kandy).

קנדי, הבירה התרבותית של סרילנקה, הינה העיר השנייה בגודלה בסרי לנקה. העיר ממוקמת סביב אגם מוקף גבעות ומהווה מרכז חשוב לבודהיסטים מזרם התֶּרָאוָודָה (Theravada) ברחבי אסיה. במרכז העיר מצוי מקדש השן (Temple of the tooth), בו מצויה על פי המסורת שן משיני הבודהא שהוברחה בידי חסידיו לאחר מותו.

בבוקר ביקרנו במקדש השן 1000 רופי לאחד + 500 רופי למוזיאון הבודהיזים. חשוב להגיע בגוף מכוסה נשים וגברים כאחד!

מאות אנשים נהרו למקדש להביא מנחת פרח הלוטוס. מנהג שמביא לפתיחת כמה דוכנים בהם נמכרים הפרחים בתוך צלחת קרטון. פרח הלוטוס מסמל את החיים הקצרים שהם בני חלוף. כלומר, חשוב לנצל את הזמן הקצר של החיים ולהמנע מעשיית רע או סבל....
במקדש מצוי מוזיאון המציג את הבודהיזם באזורים שונים במזרח.
פסלי בודהה השונים נבדלים בתנוחות הידיים של בודהה. כשהיד מורמת בעמדת עצור, הכוונה שאל פחד. אתה האדון למעשיך . ידיים שלובות מטה- בודהה במדיטציה. יד מורמת והאצבע עם האגודל מחוברות בעיגול – בודהה מלמד. כשיד מראה כלפי האדמה- בודדה אומר דבר אמת- שאל את האדמה....

בהמשך נסענו לפרדנייה Peradeniya לביקור בגן הבוטני . אלו הם הגנים הבוטניים הראשונים שנבנו על ידי המלך סינהלה והורחבו בהמשך על ידי הבריטים. גן מרשים מאוד במיוחד מרשים אוסף העצים הענקיים מרחבי העולם, אוסף מיני הבמבוקים, שדרות הדקלים ועוד.
את היום סיימנו בנקודת תצפית יפה בראש ההר כשקנדי היפהפיה פרושה לרגלינו סובבת סביב האגם הנוצץ שלה. ומעליה יער גשם.

לינה: שוב ב Suisse Hotel

יום 6: מקנדי דרך ארץ התה לנוארה אליה

את הבוקר פתחנו במרכז Arts and craft center שם קניתי את התיק החדש שלי...
משם המשכנו דרומה בדרכים הרריות פתלתלות ב"ארץ התה" של סרי לנקה. הנוף לאט לאט מתחלף מנוף של גבעות לנוף הרים מדהים ביופיו. מטעי התה גדלים על גבעות ובתחתיתן מגדלים המקומיים קנות הודיות וצמחים בעלי פריחה המשווים למקום מראה גנני יפה במיוחד.

התה הינו צמח גבוה מטבעו אך נגזם כשיח כדי שיהיה קל לקטוף את העלים הצעירים הנקטפים אחת לשבוע (באזורים יבשים לוקח יותר זמן). כל 8 שנים גוזמים את הצמח וכל 45 שנה עוקרים אותו , מגדלים במשך שנתיים עשב סרילנקי ואז נוטעים מחדש. בשטח המטע נוטעים עצים המצלים על שיחי התה ומונעים אידוי מוגבר ויוצרים כך את הארומה המיוחדת לתה הסרילנקי.

הסקוטים שהביאו את הגידול הזה לסרילנקה נאלצו להביא גם פועלים הינדים לביצוע העבודה הקשה מאחר והסנהלים סרבו לעבוד בה.

באיזור פוסאלה (Pusellewa) שהיה בעבר בבעלות רוטשילד, בקרנו במפעל לעיבוד תה (Glen Loch) וחזינו בתהליך יצורו.

בהמשך נסענו למפלי רמבודה Ramboda Falls

אחה"צ הגענו לעיירה נואירה אליה Nuwara Eliya שהוקמה ע"י הבריטים, הידועה בכינוי "אנגליה הקטנה", ועדיין משמרת תחושה קולוניאלית. לאחר התמקמות במלון יצאנו לסיור בעיר וקנחנו את היום במבחן טעימות ממבחר הבננות שקנינו בדרך.

לינה: St.Andrews, Nuwara Eliya. www.jetwinghotels.com
מלון נאה, בבית מהתקופה הבריטית

יום 7: ממישורי הורטון לקאטאראגמה

בשעת בוקר מוקדמת (5.30), כחצי שעה לפני הזריחה, עזבנו את המלון וטפסנו עם הרכב בדרך מקסימה ומפותלת לשמורת הטבע של מישורי הורטון Horton plains (מחיר כניסה: 2800 רופי לאחד). זוהי רמה בגובה של 2134 מ' מעל פני הים, בנוף המכוסה תדיר בערפילים הנקרא Patnas ומכיל שני בתי גידול: בחלקו התחתון נוף חשוף של מגוון עשבוניים, ובחלקו העליון עצים מכוסים בטחבים ושרכים. מסלול הטיול עובר בין שתי המערכות הללו לסרוגין ואם יש מזל אפשר לראות גם את הבע"ח הייחודיים למקום: הקוף Bear Monkey, אנטילופה, ומגוון ציפורים אנדמיות. הצמח הבולט כאן הוא הרודודנדרום Rhododendrons הפורח באדום. ערכנו סיור כ-3.5 שעות (כ- 9 ק"מ) לכיוון שתי עמדות תצפית תלולות מאוד הצונחות לעבר מישור החוף הדרומי של האי ונקראות בצדק world’s End -"סוף העולם", ומשם טיפסנו למפלי Bakers falls.

משם המשכנו בנסיעה לכיוון Tissamaharama (בקיצור נקראת Tissa) השוכנת במישור החוף הדרומי של האי. עברנו במעבר אלה, וצפינו בקצרה במפלי ראוונה. לאחר נסיעה ארוכה בדרך מקסימה עוברת בנוף טרופי חקלאי ירוק, הגענו לעיר למלון את היום סיימנו בשכשוך בבריכת המלון.

לינה: Safari Hotel, Tissamaharama www.ceylonhotelscorporation.co...
נחמד מאוד.

יום 8: - שמורות יאלה ובונדלה

גם היום השקמנו קום ובשעה 5.30 יצאנו עם הגיפ לספארי בשמורת יאלה המפורסמת, Yala national Park. (מחיר כניסה: 3000 רופי לאחד).
האזור יבש יחסית ומזכיר את הסוואנות של קניה אך עם עצים רבים יותר. בשטח אגמונים קטנים ובהם ניתן לראות קרוקודילים ומיני עופות מים כמו: הביס שחור ראש, חסידה צבעונים בכמות גדולה, כפנים, תמירונים, קורמורנים ונחשונים, ועוד. יונקים שראינו היו: חזירי בר עם צאצאים קטנטנים, צבי מנוקד , בופלו מים אסייתי השונה מהבופלו האפריקאי, תן, וכמובן פילים. את הנמר המקומי שפרטים ממנו נצפים מדי פעם לא ראינו.
בסביבות 10.00 חזרנו למלון והספקנו להינות מארוחת הבוקר.
לאחר מנוחה במלון בשעה 14.30 יצאנו שוב לספארי עם הגיפ והפעם לשמורת בונדאלה Bundala Park National (מחיר כניסה: 2200 רופי לאחד).
בדרך לשמורה חלפנו על פני שדות האורז הקצורים עם ערמות השקים והקש שנותרו בשטח. השמורה היפה משתרעת על שטח של לגונות והנוף בה מגוון. אזורים ביצתיים, אזורים בהם הצמחייה צפופה יותר וחוף הים. למזלנו המדריך בשמורה שהתלווה אלינו היה מצויין כך שיכולנו בהדרכתו להינות מהמגוון הגדול של הציפורים באזור.
לאורך הדרך ליוו את הגיפ שרקרקים שהפליאו בתרגילי התעופה שלהם בנסיון לתפוס חרקים. בגדות המים ראינו מגוון גדול מאוד של חופמאים, ברוזים, היביס, כפנים חסידות צבועות ועוד. כמו כן ראינו קרוקודילים פעורי פה , על העצים צפו עלינו זוג עיטי דגים מקסים. ומשפחות קופים התרוצצו על העצים זוללים את העלים.
בקיצור, שמורה מקסימה!
לקראת ערב חזרנו למלון.

יום 9 : גול וסביבותיה

עם בוקר נסענו לאורך החוף המערבי של האי. בדרך ראינו את שרידי הבתים ההרוסים – עקבות שהותיר אחריו הצונמי שהיה ב- 2006 וכן את האנדרטה לזכר מאות ההרוגים באותו אסון. בהמשך צפינו ב "דייגי הכלונסאות", היושבים על מקל תקוע בחוף ודגים כך באמצעות חכה.
הגענו לעיר גול Galle וערכנו סיור בעיר העתיקה. העיר מוקפת חומה ובעלת צביון קולוניאליסטי הולנדי. (אתר מורשת הסטורית עולמי). הלכנו לאורך קטע מהחומה וסיירנו ברחובות הצרים והנאים עם הרכב.
בהמשך בקרנו במכרה אבן הירח. בכפר קטן Meethiyagoda בין עצי הוניל מצוי המכרה. הכניסה אליו דמוית באר שם יושב אחד העובדים לאור נר (כשנכבה הוא יודע נגמר החמצן), ממלא סל בחצץ . הסל מועלה מעלה לשטיפה והוצאת האבנים. האבנים עוברות ליטוש ומשולבות בתכשיטים.

המינראל הוא סוג של פצלת השדה והוא מורכב מאשלגן, אלומיניום, סילקון וחמצן. ההינדים מאמינים כי אבן זו היא למעשה אור הירח שהתקשה והיא נחשבת כאבן נשית המחזקת תחושות של רוגע ושלווה ומטפחת את הרגישות לעצמנו ולזולת. מונסטון מחדדת את החושים ומחזקת את השימוש באינטואיציה ולפיכך מעולה לאנשים בתחילת דרכם הרוחנית.

המשכנו משם למדגרה של צבי הים (300 רופי לאחד), פרויקט שנולד בהשפעת גריינפיס ונועד למנוע הכחדתם של צבי הים. המקום מיועד לטיפןל בצבים פצועים וכן כמדגרה לביצים שנאספים מכל האזור. הצבים הצעירים שבוקעים מוחזקים שלושה ימים עד שהשריון נסגר ומתקשה קצת אז הם פחות פגיעים ומשוחררים למים. בחופי דרום סרי לנקה מקננים חמישה מיני צבי ים הנמצאים על סף הכחדה והם מגודלים כאן: הצב הירוק, צב olive ridley, הצב הגלדי, צב הים הקרני וצב הים החום.

המשכנו ל- Balapitiya שם עשינו שייט ספארי בסירה בנהר המאודו Madu ובלגונה. במהלך השיט עוברים בין עצי המנגרובים וצפינו בקופים עטורי הראש השחור עם שער לבן (Tufted gray langur) ולטאה ענקית - מין איגואנה. עולים לאי בו ראינו איך מעבדים את הקינמון.
את העצים גוזמים פעם בחצי שנה. מהענפים, מגרדים את הקליפה החיצונית ואז מקלפים שכבה אחת מהקליפה. זה הקינמון המיועד לתבלין. מהעלים מכינים שמן קינמון הטוב כשמן מרפאה לכאבי ראש...אחר כך הגענו לאי נוסף גדול יותר. על האי יש תושבים וכן מקדש בודהיסטי ששוקם על ידי הבריטים.

לקראת ערב הגענו למלון וקבלנו חדר נהדר המשקיף אל החוף עטור בדקלים. את היום סיימנו בסיור קצר בחוף ושיח על הכורסאות מול השמש השוקעת והדקלים בגן המלון וחגגנו את יום נישואינו ה- 36 בכוס משקה חריף (בר חופשי של המלון!).

לינה: Chaaya Tranz, Hikkaduwa www.chaayahotels.com

יום 10: יער הגשם סינהרג'ה

מיד לאחר ארוחת הבוקר נסענו לכיוון סנהרגה. בגלל הכבישים המשובשים בחר נהגנו בדרך עוקפת. עלינו על הכביש המהיר לקולומבו וביציאה לכביש A8 פנינו ימינה ובעיירה איגמה פנינו שוב חזרה לכיוון דרום מזרח. מכאן והלאה הכביש היה צר מאוד. עברנו ממש בסמוך לחצרות הבתים מה שאפשר לנו הצצה לתוך חייהם. האיזור פורה מאוד ובחצרות הם מגדלים מכל טוב. ממש את כל מה שניתן לגדל בסרילנקה: קוקוס, מנגו, מטעי תה, גק פרוט, פפיה, קפה, פלפל שחורצילי, עץ הלחם וירקות.
ביער הגשם (2350 רופי לזוג) Sinharaja rain forest ערכנו סיור מרתק של שלוש וחצי שעות עם מדריך מצויין. תפס לנו נחש ירוק , הצצנו בדגים השוכנים במים כמו שפמנוניים קטנים ואחרים.
באזור שולשה בתי גידול: שדות בור, נחל, יער הגשם. עלינו במעלה היער ראינו את הקופים האנדמים לסרילנקה: purple-faced langur, וכמובן, מגוון ציפורים כמו : Southern Coucak' berho
ובהמשך אף נכנסנו לעבי הגונגל לסיבוב קצר בתוכו.
לאחר נסיעה לא קלה של כארבע שעות הגענו לגבעה בה שוכן המלון. גבעה יפהפיה מכוסה במטעי תה אולם לא ניתן לעלות עם הרכב. כאן עצרנו והובלנו באמצעות טכסי טוקטוק במעלה הגבעה עד למלון.- אחד המלונות היחודיים שהיינו. נכנסים אליו במבואה דמויית מערה הישר למרפסת המשמשת כחדר האוכל. בהמשכה בריכת שחיה קטנה יפה. גם החדרים מיוחדים. המיטה בנויה מעץ מסיבי, והמקלחת מצויה בחצר פתוחה (אל דאגה, החצר סגורה למציצנים...).
לאחר שחזרנו מהסיור ביער, רחצנו בבריכת השחיה עם הרגשה שכל העולם שלנו בלבד.
המלון מכיל 7 חדרים בלבד. ארוחת הערב והבוקר היו בסגנון המקומי טעים מאוד. בערב קינחנו ביוגוט באפלו ודבש מפרחי הקוקוס. בבוקר אכלנו מעיין מרק שנקרא אבוקדו ליאוס

לינה: Rain Forest Edge, Waddagala www.rainforestedge.com (מומלץ מאוד לא לאסטניסים )

יום 11 - רפטינג

מיד לאחר ארוחת הבוקר עשינו דרכנו חזרה בדרך הצרה בין בתי הכפרים עד לקיטולגאלה Kithulgala
שם, בנהר הקלאני (Kelani) עשינו רפטינג חוויתי מאוד במשך כשעה. הנהר הזורם דרך העיר הקטנה הוא הנהר הרחב ביותר בסרי לנקה וכאן, לטענת המקומיים צולם הסרט המפורסם "גשר על נהר קוואי".
לאחר ארוחת צהרים קלה, המשכנו לבית החווה ב- Kosgama.
הוילה שייכת לסומי בעלת החברה אותה שכרנו וזכינו לערב מהנה באירוח אישי שלה.

לינה: Villa Saffron, Kosgama www.saffronisland.lk

יום 12

בשעות הבוקר יצאנו לכיוון קולומבו - הבירה הכלכלית של סרי-לנקה. ערכנו סיור ברכב שכלל את אתריה החשובים והמרכזיים של העיר. ואף הגענו למרכז קניות. מאחר והיום יום ראשון רוב המקומות המסחריים היו סגורים אך בכל זאת הסתובבנו באחד שהיה פתוח. משם המשכנו למלון שלנו בנלומבו הסמוכה לשדה תעופה.
הפעם סיימנו את היום מוקדם ונותר לנו זמן להסתובב על החוף לקרוא ולהתארגן לנסיעה ללדיבים.

לינה: Goldi sands, Negombo www.goldisands.com.

יום 13- 14: הדובדבן בקצפת - האיים המלדיביים.

בשעה 9.30 המראנו למאלה, בירת המלדיביים. קבל את פנינו נציג המלון שהעביר אותנו לאוירון המים ובטיסה חווית של כחצי שעה הגענו לאי קטן עם חול לבן ומים תכולים-שלוות גן עדן.
החדר הינו בקטה מבודדת על המים. חדר נהדר עם ריהוט עשוי מבמבוק. שולחן זכוכית הצופה במים.
וירידה ישירה לריף.
השכרנו מסכה, שנורקל וסנפירים (10 דולר ליום לאדם) ועיקר הבילוי באי - צלילה בריף הנפלא העשיר במגוון דגים ואלמוגים.

לינה יומיים ב: Safari Island
Tel:00960 6660777 ,Fax:00960 6660727
Email: reservations@safariisland.com....

יום 15: חזרה הביתה

בבוקר עוד צלילה אחת בריף היפה
וחזרה במטוס המים למאלה ומשם חזרה לסרילנקה

לינה: Goldi sands, Negombo www.goldisands.com.

יום ה-16: חזרה הביתה לישראל

המטוס לעמאן יצא באיחור לכן לא הגענו לטיסה לישראל.
לכן, קבלנו חדר וארוחת צהרים במלון בעמאן ובערב עלינו לטיסה לישראל.

טיפים

  • מומלץ ביותר לטייל עם נהג מקומי מאחר ובנוסף לנהיגה מצד שמאל, הכבישים חד מסלוליים וצרים, השילוט בדרכים גרוע והתנהגות של הנהג המקומי בעייתית.
  • החברה איתה טיילנו: () Sumi Atapattu Managing Director (sumi@saffronisland.lk) Saffron Island Destination Management ( PVT) Ltd Leo House 222, Cotta Road, Colombo 08 SRI LANKA T:+94-11-4379779 F:+94-11-2686869 M:+94-777-287849
  • שימו לב למחירי הכניסות לאתרים. הן לא כלולות בתשלום לחברה ויש לקחת אותן בחשבון כשמחשבים כמה רופי דרושים. על זה יש להןסיף את הטיפים שמשלמים לכל אחד שנקרה בדרככם...
  • בעניין הויזה הדרושה בכניסה לסרילנקה - ראו פרטים באתר: http://www.lametayel.co.il/%D7%95%D7%99%D7%96%D7%94+%D7%9C%D7%A1%D7%A8%D7%99+%D7%9C%D7%A0%D7%A7%D7%94+0

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )