6 ימים בסיירה נבאדה - ספרד בתחילת נובמבר

3 ימים בGR7 בסיירה נבאדה + יומיים באזור האלפיני (טיפוס לפסגת המולאסן)

גם לספרד חשוב לקחת מכשיר לוויני של RescueOne

  • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
  • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
  • הודעות ללא הגבלה
  • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיולNovember 2019
משך הטיול6 ימים
עונה מומלצתאביב עד סוף הסתיו

רקע

שני חברים בגילאי העשרים המאוחרים, התפנה לנו חלון בתחילת נובמבר ודרום ספרד נראה כאחת האופציות הסבירות היחידות לטרק לא ארוך מדי עם מזג אוויר טוב. השתמשנו בעיקר בסיפור דרך של יותם וייס https://www.sipurderech.co.il/...
ובאפליקציית המפות של wikiloc
אבל התאמנו אותו לעונה ולקצב ההליכה שלנו.
מכיוון שזו היתה סוף העונה לא היו טיסות נוחות (או זולות מדי), ולכן היה עלינו לתפור טיסות באופן עצמאי. בכיוון הלוך טסנו לגרנדה דרך ברצלונה (נורוויג'ן לברצלונה + ויולינג לגרנדה), בחזור המראנו ממלאגה דרך ברצלונה (ויולינג וארקיע). כל מה שהיה בסיפור לעיל נכון ורלוונטי, רצינו להוסיף את הגוון שלנו לטרק.
הערות כלליות:
1. טיסות: ממאי עד אמצע אוקטובר יש טיסות ישירות (!) למלאגה, משם אפשר לקחת אוטובוס לגרנדה. הטיסות שלנו היו לא מספיק נוחות (בגלל קונקשן של 3.5-4 שעות בכל כיוון), בדיעבד עדיף היה לנו לטוס למדריד ולקחת אוטובוס לגרנדה (אם אין טיסה ישירה) - 5 שעות, יותר זול, יותר סביבתי ופחות המתנה.
2. ניווט - כאמור השתמשנו בwikiloc מהיום השני- אפשר להירשם לשירות נסיון ולבטל אחרי הטרק, המפות טובות והסיפור דרך יכול היה לחסוך לנו התברברות ביום הראשון (אם היינו משתמשים בו מראש). בנוסף קנינו מפה עם ספרון במרכז המבקרים בLanjaron - היה פתוח בערב שבת לפני שיצאנו.
3. אוכל וציוד - התארגנו בגרנדה על אוכל לרוב הימים, ערב אכלנו בכפרים. באופן כללי יש בכפרים חנויות מכולת אם צריך להשלים פה ושם (ירקות, גבינה, פירות יבשים, נקניק ולחם לדוגמה). כדאי לשים לב כשקונים גז שהוא מתאים לגזיה שלכם (אנחנו קנינו בלון שגוי ולכן לא השתמשנו בו כל הטיול). באופן כללי למתפנקים אפשר להסתדר בלי גזיה ולקנות קפה/תה בדרך (הקפה של הספרדים מעולה, ודי זול באופן כללי)
4. מזג אוויר - מלבד רוחות חזקות ביום הראשון מזג האוויר היה מצויין - גשם קל מאוד לכמה דקות בחלק מהימים, קצת שלג בפסגות בלילה דבר שאיפשר לנו להינות מכל העולמות. עם זאת מזג האוויר עשוי להיות הפכפך לכן כדאי תמיד לבדוק תחזית עדכנית ולהתאים את הטיול בהתאם.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

הגעה לגרנדה, התארגנות ויציאה לנקודת ההתחלה בLanjaron

נחתנו בגרנדה בשישי בערב, ישנו בהוסטל 4u המצויין במרכז העיר, הכל חדש נקי ומאובזר, אין מקום לבשל אבל יש מסעדה בקומה הראשונה והמון מקומות לצאת באזור. זה היה סוף השבוע של האלווין כך שהמחירים היו יקרים יחסית (33 יורו לאדם) והרבה רעש בחדרים, אבל הסתדרנו עם אטמי אזניים. למחרת הסתובבנו קצת להינות מהעיר ולהצטייד בסים מקומי (10 יורו במרכז העיר לגלישה ו50 דקות שיחה בתוך ספרד), אוכל ולהשלים ציוד בדקאטלון, נזכרנו מאוחר מדי לחפש מפה אחר הצהרים כאשר חנויות הספרים היו סגורות. אחר הצהרים לקחנו אוטובוס לתחנה המרכזית ומשם לLanjaron, נקודת ההתחלה של הטרק. ישנו בHotel Central שעלה 37 יורו לשנינו, מקום פשוט, בלי תלונות. אכלנו במסבאה מקומית, לא חסר מבחר ויש כדורגל ואווירה מקומית כיפית

Lanjaron to Soportújar

התחלנו את היום לאורך הGR7, במסלול שעובר בין בתי חווה באזור הררי, התברברנו במחצית השניה של הבוקר כי מסלול ההליכה GR7 לא מסומן תמיד ומסלול האופניים בלבל אותנו. יצא שטיפסנו יותר מדי מעל ערוץ Sucio אבל הצלחנו לחתוך בחזרה לשביל ולהמשיך דרך הסכר על הערוץ כדי להגיע לCanar בצהרים. בדרך רחצנו בבריכה על השביל לקראת Canar. אחרי מנוחה קלה בכפר המשכנו כשעתיים נוספות עד לכפר Soportújar. התארגנו בבר של אנטוניו על ארוחת ערב ולינה בדירת אירוח מצויינת (44 יורו לשנינו). הגענו יחסית מוקדם לכפר כך שהיה זמן להסתובב ולבחון את פסלי המכשפות ונקודות העניין (הכפר בקטע של מכשפות וזה די חמוד). בנוסף היו רוחות די חזקות 40-60 קמ"ש במשך שעתיים בבוקר בזמן שהלכנו, הסתבר שבכל ספרד היו סופות כאלה (כדאי לשים לב לתחזית, יש אתרים יעודיים לרוחות).

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Soportújar-Capileira-Refugio Poqueira

יצאנו מSoportújar על הGR7. נוף אופייני לשביל בין בתי חווה ועצי פרי. לקראת Pampaneira השביל עובר לכמה מאות מטרים על הכביש הראשי, יש ללכת בזהירות לצידו עד שהוא פונה בחזרה מעל למפעל החשמל. המשכנו לBubion ומשם עזבנו את GR7 לכיוון Capileira. יש שילוט ברור ואפילו מפה בכל כפר כך שלא היה בעיה להסתדר ביום זה. הגענו לCapileira בסביבות 11:30 ואחרי ארוחת בוקר, מנוחה קלה והתייעצות עם אנשי הרפוחיו החלטנו לוותר על לינה בכפר ולטפס אליו באותו יום. העליה היתה ארוכה ובסופה גם סבלנו מרוח חזקה, אבל הגענו עד הערב לרפוחיו.
הרפוחיו חדש יחסית, יש מים חמים (בתשלום נוסף, כשאין רוח חזקה), וויפי מעולה ואוכל סביר. במקום יש אווירה טובה ואפשר לקבל מידע והמלצות על מסלולים ועדכוני מזג אוויר

Refugio Poqueira- Mulhacén-Refugio Poqueira

השארנו את חלק מהציוד בבקתה ויצאנו לכיוון פסגת הMulacen. יש 3 דרכים שמובילות אליו מהבקתה - מזרחית מרכזית ומערבית. בחרנו לטפס ממזרח - עולים לאורך ערוץ הMulacen עד בקתה נוספת ומשם טיפוס בשביל מתפתל לפסגה. משלב מסויים היה קצת שלג וקרח במסלול. אכלנו בוקר בRefugio Vivac de la Caldera- בקתה אלפינית קטנה שאפשר גם ללון בה (בלי שירות) עם נוף לעמק אלפיני. המשכנו בטיפוס על ההר, כ200-300 מטר מהפסגה החלטנו לעצור בגלל חשש מהחלקה מהשלג והקרח (לא היה לנו ציוד מיוחד ולא היינו מנוסים בהליכה בתנאים אלה), הנוף עדיין מדהים, במיוחד עם הגוון המושלג. בדרך חזרה פגשנו עדר יעלים מקומיות שלא נראה שמתרגשות מכמה מטיילים.

Refugio Poqueria-Siette lagunas-Travelez

בחרנו בדרך שבעת האגמים לTravelez. יום לא קשה אבל ירידה ארוכה יחסית. מסלול מסומן יחסית ברור במפה ובשטח. עמק שבעת האגמים מאוד יפה (במיוחד בשלג), אין להכנס למים כדי לא לפגוע באקולוגיה המקומית. משם ירדנו בדרך המתפתלת לכפר Travelez (סה"כ 7-9 שעות). ישנו בLa Fragua II
אחד משני מלונות שהיו פתוחים (59 יורו לשנינו) תנאים מצויינים.

Travelez-Busquístar-Granada

היה לנו יום ספייר ולכן בחרנו לחזור לGR7 וללכת עד Busquístar (היו המלצות על מקטע זה באינטרנט). בדיעבד - לא מוסיף הרבה עניין על מה שהלכנו במסלול עד כה, יכולנו לוותר ולקחת אוטובוס עם שחר לגרנדה. ניסינו לתפוס טרמפים לעיר מרכזית בלי הצלחה ולכן נאלצנו לחכות לאוטובוס היחיד שיקח אותנו אחר הצהרים לגרנדה (יש בערך 2 ביום בציר זה). אחרי יום נוסף בגרנדה נסענו למלאגה ובילינו בה ערב ובוקר - ממליצים בחום להוסיף לטיול גם יומים בכל עיר - יפות, מעניינות וכיפיות.

תמונות כלליות

טיפים

  • רוב הזמן אפשר להסתדר עם האנגלית השבורה של המקומיים. לבעלי ספרדית בסיסית יהיה יתרון בתקשורת כמובן. יש לקחת בחשבון שהספרדים פחות סבלניים בשפה ומדברים מהר (בשונה ממרכז אמריקה שם יותר קל להסתדר עם ספרדית בסיסית)
  • האוטובוסים של ALSA מצויינים ולא יקרים (גם אם לא תכופים מדי)
  • לא הצלחנו לתפוס טרמפים כמעט, ממליצים לא להסתמך על כך
  • כאמור אפשר לוותר על בישול ולהסתמך על כריכים ומסבאות מקומיות - לא מיקר במיוחד והרבה יותר פשוט ונוח, מים יש בדרך ברזים, 2 ליטרים לאדם זה מספיק בהחלט בנובמבר
  • בגרנדה למעוניינים בהפוגת שופינג מומלץ לקפוץ לקניון הsierra navada הענקי, ולא לוותר על ארמון אלהמברה (יש להזמין כניסה מראש מוקדם ככל האפשר אחרת אין דרך להכנס!)

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )