אגווסטורטס

טיול בן 5 ימים - כירכרות האש

גם לספרד חשוב לקחת מכשיר לוויני של RescueOne

  • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
  • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
  • הודעות ללא הגבלה
  • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיול2013 M09
משך הטיול5 ימים
עונה מומלצתיוני עד ספטמבר

כללי

באמצע ספטמבר 2013 זוגתי ואני טיילנו 12 יום בספרד, מתוכם טרק של 5 ימים באגווסטורס
אחרי 5 ימים של טיול בשמורת אגווסטורטס לא הבנתי למה נתקלתי בקושי בתכנון הטיול מהארץ, החלטתי לכתוב סיכום של כל מה שנדרש כדי לתכנן שם טיול.

שמורת אגווסטורטס
מה זה? שמורת טבע בצד הספרדי של הרי הפירינאים, מעט מערבית לאנדורה. פירוש השם הוא המים המתפתלים עקב הנחלים המתפתלים הרבים שיש בשמורה והאופן הלא סדור של אגני הניקוז שלה. שמורה גבוהה (2000-2700 מטר בממוצע) שכוללת המון נחלים ואגמים מדהימים שנוצרו מהפשרת השלגים. חלק מה11GR (שביל מהאוקיינוס האטלנטי לים תיכון בהרי הפירינאים) עובר בשמורה.
מתי זה רלוונטי: שיא העונה הוא יולי אוגוסט והשמורה פתוחה מיוני עד ספטמבר. התאריכים המדויקים של פתיחת וסגירת השמורה לא קבועים לדעתי ותלויים במז"א של אותה שנה. אנחנו היינו באמצע ספטמבר והכל היה פתוח, מז"א מדהים (שמש וקצת קריר). חברים שלי שנסעו בתחילת אוקטובר הצטערו לגלות שרק שני רפוחיו נשארו פתוחים. חברים אחרים שנסעו ביוני הצליחו לעשות רק חלק ממה שהם תכננו כי שלגים שלא הפשירו עדין חסמו חלק מהמסלולים. כדי לדעת בדיוק מה המצב בשמורה נדרש להתקשר לINFORMATION בESPOT ולבקש מידע (טלפון בהמשך).

תחבורה

איך מתחילים: הכניסה לשמורה היא מאחד הכפרים בקרבתה. אני הבנתי שניתן להגיע מVIELHA, BOI וESPOT. אני הגעתי מאספוט ולכן אפרט רק על כפר זה.

תחבורה: שדות התעופה המומלצים הם מדריד וברצלונה. ניתן להגיע בתחבורה ציבורית משדה התעופה לכפרים מסביב לשמורה אבל זה יחסית מסובך, ארוך ולא מגיע ישירות לכפרים הרלוונטיים אלא לכפרים ליד ואז נדרש לקחת מונית. בסה"כ זה לוקח משמעותית יותר זמן והתעסקות ולדעתנו לא יוצא הרבה יותר זול לזוג. עדיף להשכיר רכב - בטח אם מדובר בשלושה אנשים ומעלה. לנו עלה השכרת רכב 5 דלתות 1200 סמ"ק - סה"כ 750 ש"ח ל12 יום. השכרה דרך ECONOMY CAR RENTAL. מוסיפים עוד כמה עשרות יורו כדי לשדרג את הביטוח וזהו.

ESPOT: השער לשמורה. כפר קטן ונחמד מזרחית לשמורה. יש בו כמה בתי מלון שניתן לישון בהם ומסעדות. רצוי להזמין מראש, אנחנו הגענו בספטמבר והיה כמעט מלא. המחירים מעט גבוהים (80 יורו לזוג כולל א. בוקר) אז מי שרוצה יכול לישון באחד הכפרים שבדרך (לא בדקנו שם מחירים אבל מניח שזול יותר). אין בESPOT משהו מעניין מדי לראות אבל יש שם את הINFORMATION שחובה לעבור דרכו לפני היציאה לדרך. רק הם ידעו להגיד לכם באנגלית נורמלית מה מצב השמורה, איפה אפשר לטייל ואיפה לא, איזה בקתות פתוחות ואיזה סגורות. הINFORMATION נפתח ב0900 ונסגר ב1745 עם סיאסטה של איזה שעתיים בצהריים (כמו כל ספרד...) יש גם שתי חנויות מכולת למי שירצה להצטייד לפני היציאה לדרך, אבל הן די בסיסיות ועדיף להצטייד בסופר נורמלי בדרך.

הגעה מESPOT לשמורה: יש מוניות (ג'יפ דיפנדר) שיוצאות מESPOT ברגע שיש 6 נוסעים או חצי שעה מהרגע שהגעת. הנסיעה עולה 5 יורו עד לאגם מאוריצ'י. מונית חזרה יוצאת מהחניון שבו יורדים ועולה גם 5 יורו, יוצאת מאגם מאוריצ'י כל שעה עגולה, מונית אחרונה ב1800. ניתן גם להחנות בחניון שנמצא באמצע הדרך מESPOT לאגם. לדעתנו נכון לחנות בESPOT, לשלם את הכמה יורו ולא ללכת את זה. סתם עלייה בדרך ג'יפים, לא מרשים בכלל. אפשר גם להגיע ישירות למריה בלאנק אבל זה יקר יותר ואני לא רואה סיבה לעשות את זה.

מסלולי טיול אופציונאליים

מסלולי טיול אופציונאליים:
יש refugi's (בקתות)שפזורות בשמורה והטיול הוא בעצם בין ה refugi's השונים. הצעה לטיול של יום - לקחת ג'יפ עד לREFUGI AMITGES ומשם ללכת את המסלול שמוביל לאגם מאוריצ'י. מסלול נוח להליכה, מתאים למשפחות ולמי שאין לו הרבה זמן. לוקח בערך 3 שעות. ללכת תמיד בשביל המערבי יותר, המזרחי הוא על שביל הג'יפים שנוסעים לREFUGI. טיול של כמה ימים - פשוט להסתכל על המפה ולתפור איזה מסלול שבא לכם. אפשר גם להגיע מוקדם לאיזה ביקתה, ולעשות ממנה טיול כוכב. האופציה שאנחנו עשינו וממליצים עליה בחום היא הקפה מלאה, מעבר בכל הREFUGI'S. זה מסלול שלוקח 5-7 ימים(לנו לקח 5 ימים), תלוי בקצב ההליכה וכמה אתם מחליטים להתפאנן. המסלול המלא נקרא CARROS DE FOC ע"י הספרדים ולהבנתי משמעות המשפט זה "כרכרות האש". מצורפת תמונה של המסלול המעגלי של כל השמורה. אפשר לבקש חתימה בכל אחד מהREFUGIS ואם בסוף עברתם בכולם מקבלים חולצה (היו כמה ספרדים שם שכל ערב הוציאו את הדף חתימות שלהם והתלהבו כמו ילדים בני 12 עם מחברת מדבקות של שחקני כדורגל). אפשר לעשות את זה בימנית או שמאלית, וגם לעשות חלק מהמסלול - יש מסלולים שחוצים באלכסון את השמורה וניתן לעשות גם חצי הקפה ב3-4 ימים.

REFUGI'S

ה REFUGI'S: מציעים לינה ואוכל. חובה להזמין מקום מראש ביולי/אוגוסט, מומלץ תמיד. מצורפת תמונה עם הטלפונים של הREFUGIS השונים. שני הטלפונים האחרונים הם של מרכז הREFUGIS ודרכם אמורה להיות אפשרות להזמין לרוב הREFUGIS ולברר זמינות. באתר של כל רפוחיו ניתן לראות מחיר לכל דבר. בגדול לינה עולה בערך 10-15 יורו לאדם ללילה. FULL BOURD שזה כולל לינה, ארוחת ערב, ארוחת בוקר וצידה לדרך עולה בערך 50 יורו לאדם. אנחנו הזמנו רק לינה, הבאנו בנזינייה ובישלנו לעצמנו את הארוחות. לא ניתן לישון בשמורה באוהל(מחוץ ל refugi's). זה היה התכנון הראשוני שלנו אבל אחרי שאיימו עלינו בקנס החלטנו להשאיר את האוהל ברכב שחיכה לנו באספוט. הלינה ברפוחיו היא במיטות שצמודות אחת לשנייה. היה די נוח, אין הרבה פרטיות למי שזה חשוב לו... יש כמובן שירותים נקיים בכל בקתה ומקלחות. רק בחלק מהרפוחיו יש מקלחות חמות וזה בד"כ עולה 2 יורו לאדם. הרפוחיו הם גם סוג של פונדק שפועל כל היום ואפשר להזמין שם משהו לשתות וסנדוויצים בלי קשר לזה שישנתם שם או לא. כל הרפוחיו סבבה, אבל VENTOSA וJ.M. BLANC הכי יפים, MAIIAFRE וAMITGES נראו לנו קצת פחות מזמינים... כל רפוחיו יודע לתקשר אך ורק עם השניים שצמודים אליו בעזרת מכשירי קשר. ניתן להשתמש בזה כדי להזמין את הרפוחיו הבא. ככה אנחנו עשינו - לא הזמנו כלום מראש והיינו גמישים, אם הגענו מוקדם לרפוחיו מסוים המשכנו לרפוחיו הבא. באמצע ספטמבר הרפוחיו היו חצי ריקים אבל הבנתי שביולי/אוגוסט יכול להיות שהרפוחיו יהיו מלאים...

הטיול שלנו

מסלול מדויק שאנחנו עשינו:
יום א' - אגם מאוריצ'י לREFUGI SABOREDO.
יום ב' - REFUGI SABOREDO לREFUGI VENTOSA.
יום ג' VENTOSA לESTANY LION.
יום ד' - ESTANY LION לJ.M.BLANC.
יום ה'- J.M.BLANC לאגם מאוריצ'י ומשם מונית חזרה לESPOT. דילגנו רק על RESTANCA.

הליכה: השמורה בנויה ככה שבין כל זוג בקתות יש פס (מעבר בהרים), הטיפוס והדרך לפעמים קשים יותר ולפעמים פחות. היום הכי קשה הוא מVENTOSA לESTANY LION - מVENTOSA ועד הפס זה בולדרים שמקשים על ההליכה ודי לא נעימים ברגליים, להזהר על הקרסול... חוץ מזה אין משהו מיוחד/קשה מדי. את ההליכה מESTANY LION לJ.M.BLANC אנחנו והרבה אחרים עשינו ביום אחד, אפשר לתכנן ככה, לקחת בחשבון שזה יום הליכה ארוך. הסימון הוא סביר אבל לא מדהים. חובה לדעת לקרוא מפה ברמה בסיסית ולוודא את הסימון על המפה, יש לא מעט מקרים שהדרך משתלבת עם שבילים שלא מסומנים במפה וזה יכול להיות מבלבל.
הדרך מלJ.M.BLANC לESPOT הייתה יפה מאוד. חשבנו בתחילה לדלג עליה ולקחת רכב מלJ.M.BLANC ישירות לESPOT - לא לעשות את זה...

ציוד ומפות

ציוד: תלוי... תיק קטן ולעשות את זה בקלילות, או לקחת קצת יותר ציוד. אנחנו לקחנו תיקים גדולים כי הבאנו אוכל לחמישה ימים. כל אחד מה שמתאים לו. בכל מקרה לא נדרש שק"ש. יש כאלה סדינים מיוחדים שניתן להכנס אליהם לטובת הגיינה (אמור להיות בכל חנות טיולים שמכבדת את עצמה, ויש גם בחלק מהרפוחיו). יש שם שמיכות וכריות - נכנסים לסדין ומתכסים. אנחנו הבאנו שק"שים - היה סתם חם וכבד :(. בכל אחד מהרפוחיו יש כפכפים או קרוקס שניתן ללבוש (חינם) אחרי שמורידים את נעלי הטיולים ככה שמומלץ לא לסחוב סנדלים סתם(כמובן שסחבנו). להביא פנס ראש כי ב2200 מכבים את האורות. בגדים חמים - לא להשתולל עם זה(כמובן שהגזמנו). מכנס ארוך מתפרק + SOFT SHELL אמורים להספיק. למי שסובל מקור להביא עוד איזה חולצה ארוכה או משהו בסגנון. חלפ"ס וכיסוי גשם לתיק - לא חובה אבל לדעתי שווה לסחוב. יכול לרדת גשם אחה"צ וזה סתם יכול לבאס עלינו טפטף יום אחד ושמחנו שהבאנו. בנזינייה/גזייה - אלא אם כן אתם מתכוונים לבשל לעצמכם לא להביא. יש מספיק קפה ותה ברפוחיו. אגב מחברה שפגשנו שם הבנו שיש בחנויות טיולים מיכלי ניקוב אבל לא הברגה. מומלץ נעליים גבוהות לדעתי למרות שרוב האירופאים מטיילים עם נעליים חצי גבוהות. מקלות הליכה נדרשים לדעתי - מומלץ לקנות בספרד. מקלות ההליכה שם זולים משמעותית מבארץ. יש 2 חנויות טיולים בעיירה SORT שנמצאת 20 דקות דרומית לESPOT (חייבים לנסוע משם בכל מקרה), ואני בטוח שמי שיחפש ימצא אחלה חנויות טיולים בערים הגדולות. יש שם חברה ספרדית שנקראת QUECHUA שמוכרת ציוד ברמה טובה והבנתי שגם יחסית בזול.

מפות: ניתן לקנות בINFORMATION וברוב הרפוחיו מפה טופוגרפית 1:25,000 של השמורה עם כל השבילים. עולה כ10 יורו. יש גם ספרון בכמה יורו שמסביר על כל רפוחיו.

טיפים

  • בצהריים אין עם מי לדבר, כולם בשנ"צ. לקחת מפת מישלן לדרכים. לא מדברים כמעט אנגלית, להביא שיחון עברי-ספרדי. לקחת את הזמן ולהנות איפה שנחמד - לא לנסות להספיק את הכל. אנחנו ויתרנו על שמורת אורדסה והחלטנו לעשות 5 ימים באגווסטורטס במקום 3, אח"כ גילינו שרוב שמורת אורדסה כבר נסגרה בימים שטיילנו. לא לסחוב יותר מדי, אנחנו קצת הגזמנו בכמות הציוד שלקחנו.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

אנונימי ( להתחברות )