מדריך מפורט למטיילים במערב סצ'ואן

המלצות לטיול באזור הטיבטי בסצ׳ואן, סין

גם לסין חשוב לקחת מכשיר לוויני של RescueOne

  • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
  • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
  • הודעות ללא הגבלה
  • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיול2014 M10
עונה מומלצתמאי- אוקטובר

כללי

"הבאק- דור" היא למעשה הדלת האחורית ליונאן, כביש מתפתל של 8-10 שעות בדרך קופצנית אך יפייפיה שיוצאת מהערים דאוצ'אנג או שיאנצ'אנג שבמחוז סצ'ואן אל הערים שנגרילה או ליג'יאנג שבמחוז יונאן. אבל כשמתייחסים לבאק-דור הרבה פעמים מתכוונים גם לכביש המהיר סצ'ואן טיבט שחוצה את המחוז מצ'נגדו דרך קנגדינג, ליטאנג וממשיך לתוך טיבט. מרבית המטיילים נשארים על הדרך הזאת ומבקרים את הכפרים והאתרים שעל הדרך. הכביש גם מלא ברוכבי אופניים סינים שעושים את כל הדרך מצ'נגדו עד ללאסה בירת טיבט. ליטאנג הוא הכפר שממנו מתחילים את הנסיעה לכיוון הבאק דור לתוך יונאן.

כאן מפורטות כל הנקודות המרכזיות ששוות ביקור באזורים הטיבטיים של מערב סצ'ואן בכלל ו"בבאק דור" בפרט.

טאגונג (3700 מ')

כפר טיבטי יפייפה על הדרך בין ליטאנג לקאנדינג אפשר לקחת ואן או אוטובוס אבל אפשר גם לעשות את הדרך בטרמפים. לנו לקח 4 טרמפים שונים ו9 שעות להגיע מליטאנג לטאגונג.
הכפר עצמו נמצא שעתיים נסיעה מקאנדינג והוא מוקף בגבעות ירוקות אין סופיות שעליהן המוני פרחים אוהלי נוודים ועדרי יאקים (בחודשי האביב והקיץ). למרות שתיירותית הכפר לא מפותח יש במרכז העיר כמה גסט האוסים נחמדים ובית קפה מסעדה של אמריקאית בשם אנג'לה שיכולה לעזור בהתארגנות לטיולי סוסים, home stay, מציאת מדריכים ועוד.. . חוץ מזה בתוך הכפר יש מנזר קטן ונחמד (20 יואן כניסה).
מומלץ מאוד לקחת אופניים ולהסתובב באזור ובכלל לנסות ולאלתר מסעות קטנים בין הכפרים והנוודים באזור.
מרחק של רבע שעה נסיעה מטאגונג יש כפר יפה שנקרא "אני- גומפה" ולידו בית ספר לנזירות טיבטיות ובתוכו מקדש יפה שכל היום סובבים אוו זקנים וזקנות טיבטיות.
טרק לשמורת Yala: מאני גומפה אפשר לצאת לטרק של 3-4 ימים בשמורת Yala shan שכולל פס יפה, מעיין חם, אגם ועוד. אפשר גם עליו לקבל מידע אצל אנג'לה. בכל מקרה כדאי לקחת כמה ימים טובים כדי להתרגל לגובה לפני שיוצאים לטרק.

ליטאנג (4,000 מ')

נמצא בערך 8 שעות מקנדינג. זהו אחד הכפרים המפורסמים בסצ'ואן. הוא נמצא בעמק רחב בלב הרמה הטיבטית בגובה של 4000 מטר ומסביבו גבעות ומרחבים ירוקים שבעונה מלאים בנוודים טיבטים שחיים באוהלים (בעונה) ורועים עדרי יאקים שעירים.
אחת "האטרקציות" העיקריות היא לראות את קבורת השמיים, קבורה טיבטית מסורתית שבה מבתרים את הגופה לחתיכות ונשרים גדולים באים ואוכלים אותה. בדרך כלל אפשר לבוא ולצפות בקבורה שמתרחשת 15 דקות הליכה מהעיר, 3 פעמים בשבוע: שני, רביעי ושישי (אם מישהו נפטר כמובן) צריך רק לשאול את בעל הגסט האוס שלכם איפה ובאיזה שעה זה קורה ואז ללכת למקום שלא קשה לזהות אותו בגלל כמות הנשרים והישראלים שמחכים לגופה שתגיעה.
חוץ מזה כדאי לקחת אופניים או אופנוע ולשוטט באזור בין הגבעות ולהיכנס גם לאוהלי הנוודים שהם מכניסי אורחים ובכלל אנשים מעניינים ונחמדים מאוד וסתם להסתובב בעיר, בשוק ובמקדשים הטיבטיים.
מליטאנג מתחילה הירידה לכיוון יונאן. ואן לוקח בערך 8 שעות עד לשיאנצ'אנג או לדאוצ'נג ומשם לשנגרילה. יש גם אפשרות לצאת צפונה לכיוון הכפרים הפחות מתויירים שבצפון מערב סצ'ואן.

שיאנצ'אנג

הנסיעה לשיאנצ'נג משנגרילה יוצאת פעם ביום בשעה 8:00 בבוקר ולוקחת 8 שעות בדרך קשה וקופצנית אבל יפה להפליא. שיאנצ'נג היא מקום לא מעניין במיוחד אבל בתור מקום לעבור דרכו בדרך לסצ'ואן היא עדיפה על העיר דאוצ'אנג. מה שכן אפשר לעשות שם זה ללכת למקדש הלאמה שבקצה העיר או ללכת למסעדות המקומיות.
משיאנצ'נג יוצא כל בוקר בשעה 6:00 האוטובוס לליטאנג ולוקח לו 4 שעות להגיע. כדאי להזמין מקומות יום לפני.

דאוצ'אנג

על אף הדרך היפה לשם וההרים שמקיפים אותה דאוצ'אנג היא עיירה אפורה ומשעממת ומלאה בחברה עם כובעי קאוובואי ושכמיות ארוכות שמוכרים בכל פינה קליפה של תולעים מתות שבתוכן צמחה לה פטרייה שנחשבת לאחת התרופות הסיניות החזקות ביותר שיש. הסיבה היחידה להגיעה לדאוצ'נג היא בשביל להגיע לשמורת יאדינג שהיא שמורה יפייפיה שאפשר לטייל שם יומיים שלושה עם אוהל או בגסטהאוסים בשמורה.

שמורת יאדינג

שמורה הנמצאת בדרום מערב סצ'ואן על גבול יונאן כ- 3 שעות נסיעה מדאוצ'נג. השמורה די מתויירת ובחלקה מלאה בשבילי עץ מסודרים. אך יש גם אפשרות לעשות טיול של יומייים באזורים יותר טבעיים עם ברכות מים ונופים יפים.
יש אפשרות להגיע לשמורה בטרק של 7- ימים מאגם לוגו ח'ו שבמחוז יונאן או ברכב בכביש עוקף.

הר ארבע הבנות / 4 girls mountains

מערבית לצ'נגדו על הכביש בדרך ל"דנבה" (צפונית לבאק-דור) עוברים דרך שני כפרים טיבטיים יפים אך פחות מתויירים וידועים למערביים. הגדול יותר שנקרא Wolong נמצא מרחק של בערך 4-5 שעות נסיעה מצ'נגדו. בWolong אמורה להיות שמורה יפה של פנדות ואזורי יפים לטייל בהם. עוד שעתיים (פלוס מינוס) מWolong יש כפר נוסף שנקרא Rilong. רילונג הוא כפר נחמד שמוסתר בין הרים גדולים וואדיות עמוקים. במקום יש המון גסט האוסים שבחגים בעיקר מתמלאים עד אפס מקום ומאוד קשה למצוא שם חדרים זולים. יש אפשרות להגיע באטובוס שהוא זול יותר אבל לוקח יותר זמן, או להתארגן על וואן שאמור לעלות 200 יואן לבן אדם (עד רילונג). בכלל הדרך בין צ'נגדו לדנבה נחסמת לפעמים בעקבות שיטפונות ולכן יש לברר מראש עם הדרכים פתוחות.
העניין העיקרי ברילונג היא שמורה יפייפיה הקרויה על שם ארבע הרים גבוהים ומושלגים שניצבים זה ליד זה ונקראים ארבע האחיות או ארבע הבנות כשהפסגה הגבוהה בינהן מגיעה עד לגובה של 6,250 מטר. בשמורה ישנם שלושה ואדיות גדולים ויפים אך שניים מהם מרושתים בשבילי עץ אשר מוליכים לאורכו של רוב הנחל ולכן פחות נותנים תחושה טבעית. בשניהם יש אפשרות לקחת רכב לסוף המסולל בשביל לראות את הנוף.
הואדי השלישי הוא הפחות מפותח והוא גם זה שמוביל לארבע האחיות. יש אפשרות לעשות טיולי של יומיים שלושה או אפילו יותר. בעיקרון צריך לקנות כרטיס כניסה לשמורה ומחייבים גם לקחת מדריך שבעונה עולה בסביבות 200-300 יואן ליום אבל אין בעיה פשוט להכנס לשמורה ולהתחיל ללכת בה בלי לקנות כרטיסים או לקחת מדריך.
בשביל להיכנס לשמורה צריך פשוט לחתוך מאזור הגשר בכניסה לכפר לכיוון ההר שמאחורי הכביש גישה שמוביל אליו עד שמגיעים לשביל עפר שמתחבר לשביל עץ שאיתו ממשיכים עד לראש ההר ומשם ממשיכים עם השביל.
כל השבילים בשמורה מאוד ברורים ולפעמים אם יורד גשם הופכים לממש נחלים של בוץ בגלל כל החמורים שהולכים שם הלוך ושוב. השביל הראשי מוביל עד לחנות/ גסט האוס קטנה בפיצול שבילים שממנה אפשר או לרדת לכיוון הואדי או להמשיך לכיוון הבייס קאמפ של ארבע הבנות.
טיול של יומיים- לילה ראשון ישנים ליד אחד האגמים שבואדי ובשני הולכים עד לבייס קאמפ ובחזרה לכפר.
יש אולי אפשרות לישון בגסט האוס שבפיצול השבילים ואמורה להיות גם אפשרות לישון בפס. בשני המקומות אפשר לקבל מים חמים וקצת אוכל בתמורה לתשלום.
ציוד מומלץ: אם ישנים בשטח יש להביא את כל הציוד (אוהל, שק"ש גזייה וכו'..) בגדים חמים, נעליים עמידות למים ומעיל גשם, חובה.
יש גם אפשרות להצטרף למשלחות טיפוס להרים אבל הן לוקחות כמה ימים ובשביל זה כנראה שחובה לצאת במשלחת מאורגנת. משלחות כאלה מתארגנות באופן מסורתי בחודש אוקטובר ורובם ככולם של המטיילים סינים.

דנבה (1800 מ')

הכפר נמצא 4-5 שעות נסיעה מטגונג ובערך 10 שעות נסיעה באוטובוס מצ'נגדו. הדרך אליו עוברת ב-Wolong ו- Rilong ולפעמים נחסמת בשטפונות ומפולות לכן כדאי לבדוק מראש את טיב הדרך.
דנבה נמצאת על חיבור של שלושה נהרות גדולים ומרשימים אבל מלבד זאת היא עיירה די גדולה ולא נעימה או מעניינת במיוחד. העניין הוא שמדנבה אפשר לצאת לטיולי יום לכמה כפרים באזור. הדרך לדנבה מאוד יפה. שעה וחצי נסיעה מטגונג לכיוון דנבה יש את הפנייה לשביל העפר שמוביל לאגם ולמעיינות החמים של שמורת Yala shan. בהמשך הדרך יש בצמוד לכביש הראשי מעיינות חמים בנויים מבטון, לא עצרתי שם אף פעם כי הם תמיד היו מלאים במקומיים כשהגעתי.

אטרקציות באזור:
ישנם שלושה כפרים עיקריים במרחק של כמה קילומטרם מהעיר שאפשר לצאת אליהם לטיולי יום ובחלקם יש אפשרות לישון אצל מקומיים. אני הגעתי רק לשניהם ובאף אחד מהם לא ישנתי אבל חברים ומטיילים אחרים אמרו לי שהחוויה הייתה הרבה יותר מוצלחת מהשינה בדנבה.
Suopo 梭坡-נמצא במרחק 4 קילומטר דרום מערבית מדנבה. כפר יפה ונעים שמתפרס על שטח גדול מאוד. העניין העיקרי בכפר הוא מגדלי האבן שמפוזרים בכפר. מקומי סיפר לי שישנם ארבעה סוגים שונים של מגדלים: מגדלי שמירה, מגדלי תצפית, מגדלים שמשפחות עשירות בנו עם הולדת הבן הראשון וכל שנה הוסיפו להם קומה עד שהילד הגיע לגיל 18 ומגדלים שבנו משפחות עשירות אשר נולדו להן רק בנות וע"י בניית המגדל הפגינו את הכוח והעושר של המשפחה וכך משכו את החתנים שיבואו לחיות איתם במקום שהחתנים יקחו את הכלה לבתיהם כפי שהיה מקובל במסורת הסינית.
אל רוב המגדלים לא ניתן להיכנס אך יש כמה שאפשר לטפס בהם תמורת 10-15 יואן. חלק מהמשפחות גם נותנות תמורת 5 יואן להיכנס לבתים ולקבל תצפית טובה על המגדלים. הכפר מאוד גדול ונמצא במדרון לכן קשה לטייל בכולו. האוירה מאוד נעימה והכפר מלא בעצי פרי מכל מני סוגים ופרות וחזירים מסתובבים בו חופשי. גם הבתים עצמם מאוד יפים ומעניינים.

Jiaju甲居-נמצא 12 קילומטר צפונית לדנבה. מחיר כניסה- 30 יואן. הייחוד בכפר הזה הוא הבתים המסוגננים שלו. הכפר נבחר ע"י נשיונל ג'יאוגרפיק לפני כמה שנים לכפרי הכי יפה בסין (למרות שאני פחות אוהב אותו -מSuopo) ההבדל כאן שכמעט שלא רואים אנשים או בעלי חיים ברחובות. יש אפשרויות לשינה אצל מקומיים אבל לא בדקתי.

Zhonglu中路- נמצא 12 קילומטר מזרחית לדנבה. מחיר כניסה 20 יואן. לכפר הזה לא הגעתי. יש אפשרות לעשות הום סטיי.

לינה:
רוב המלונות והגסט האוסים בדנבה ממוקמים במזרח העיר. לא היה היצע רחב מדי וכולם היו ברמה די בסיסית.

גנזי 柑子

מרחק 8-9 שעות נסיעה מדנבה ו- בערך 7 מטגונג. הדרך ברובה טובה אך בערך שעה לפני טגונג גנזי הופכת לשביל עפר שכרגע נמצא בבנייה.
בדרך מטגונג או דנבה לגנזי עוברים בשלושה כפרים:
1) Bamei כפר לא גדול שנמצא על צומת דרכים חצי שעה מטגונג ו3-4 שעות מדנבה יש שם מנזר יפה ומסביב הרבה שדות חרדל. זהוא מקום טוב לתפוס בו טרמפים לשני הכיוונים.
2) Daofu שעה וחצי שעתיים צפונית ל- Bamei. זה הוא כפר גדול יותר שבאזור שלו אמורים להיות כמה מעיינות חמים. יש שם הרבה מסעדות ומלונות לישון בהם.
3) Lu huo נמצא שעה וחצי מDaofu ושלוש ארבע שעות מגנזי. זהוא כפר גדול שנמצא על צומת דרכים ממנו אפשר לסוע ל-Seda.

גנזי היא עיירה די גדולה בעמק רחב ויפה. לעיירה יש שני חלקים. העיר החדשה שבנוייה מבתי אבן מכוערים בעלי כמה קומות. בחלק החדש נמצאת התחנת אוטובוס והמלונות. אין גסט האוסים למטיילים וכל המלונות מספקים חדרים זוגיים או בודדים במחיר של 80 יואן לחדר בודד ו-100-150 יואן ומעלה לחדר זוגי. אין גסט האוסים לתרמילאים. בעיר החדשה ישנו גם שוק גדול, הרבה מסעדות, והמון חנויות לבדים, פרוות, ציוד לנזירים עתיקות וכו'..
החלק השני של העיר בנוי בסוג בנייה ישן יותר של בתי טיט ובוץ וכדי להגיע אליו ברגל פונים ימינה ביציאה מהתחנת אוטובוס עד לנהר שחוצה את העיר ומשם ממשיכים עם הנהר בכיוון ההפוך לכיוון הזרימה עד שמגיעים לאזור עם בתים נמוכי קומה בנויים עץ ואבן. האזור הזה הרבה יותר נעים ויפה (לא מצאתי בו גסט האוסים) יש בו מנזר שנמצא מעל "קסבה" של בתי עץ וטיט בהם גרים הנזירים ונישא על ראש גבעה שמשקיפה על כל העיר. שווה להסתובב בין הרחובות הצרים ולעלות אל ראש ההר שמאחורי המנזר. אין בעיה להיכנס למנזר.
חוץ מזה ישנם עוד שני מקדשים בסביבת העיר שאפשר ללכת לבקר בהם.
כ- 30 ק"מ מגנזי ישנו מנזר די גדול שנקרא Darjay Gompa . זה הוא מנזר יפה שבתוכו שני מקדשים. אפשר להגיע לשם בטרמפים או בוואן שנוסע ל-Dege בתמורה ל30 יואן. כ-10 דקות הליכה מהמנזר, בשביל היחיד שיוצא ממנו ישנו מתחם של כמה בתים בהם גרים שלושה נזירים שמפעילים מין הוסטל צנוע (מאוד) שנקרא dala gong guesthouse בו אפשר לישון בתמורה ל-40 יואן לאדם. זהוא מקום נחמד מאוד עם אוירה טובה. שלושת הנזירים דואגים לקבלת פנים טובה ומספקים "צמבה" (מאכל טיבטי של קמח שעורה עם חמאה, סוכר ותה חמאת יאק מעורבבים יחד) ואינסטנט נודלס. התשלום על האוכל הוא כראות עיניכם בסוף השהייה במקום.
אפשר גם ללכת למכולת הקטנה שמול המנזר הגדול ולקנות שם קצת אוכל או לאכול במסעדת נזירים שנמצאת ליד אך נסגרת די מוקדם. בכל מקרה אל תצפו למטעמים.
כ5-10 דקות הליכה מהמנזר יש מעיין חם/פושר שמקומיים רבים הולכים אליו. כל המקומיים הם גברים לכן לנשים כדי לברר מתי שעת הרחצה של הבנות או ללכת בזמן פחות עמוס כי התחושה של הגברים שנועצים עיניים לא בטוח שתהייה נעימה. מלבד זאת אפשר להסתובב בין הכפרים והמנזרים שבאזור.

אגם מניגאנגו
הגעה בואן או מונית (בערך 60 יואן לאדם) ישנה אופציה לתפוס אוטובוס בסמוך לחנות אם הוא לא מלא. שעה וחצי ומגיעים לעיירה מניגנגו. משם לוקחים מונית/ואן (20 יואן לאדם, 20 דק') לאגם. בסמוך לאגם יש גסט האוס פשוט וחמוד (40 יואן לאדם), במקום מגישים ארוחות אך הן לא זולות במיוחד.
האגם: כניסה 20 יואן לאדם, 5 דק' הליכה ממהוסטל, האגם יפייפה וכדאי להעביר כמה שעות על גדותיו ולאמיצים הרחצה ממולצת.

Dege

הסיבה העיקרית להגיע בשבילה לדגה היא לראות את המנזר בו מכינים את קלפי התפילה לכל המנזרים והמקדשים באזור..
דגה היא נקודה שממנה אפשר להמשיך צפונה למחוז צ'ינגחאי.

הגעה: לדרך בין גנזי לדגה יש נטייה להשתבש ולההירס. אם היא תקינה אפשר לנסות לתפוס אוטובוס ממרכז העיר מניגנגו, או להזמין ואן דרך ההוסטל (80 יואן לאדם ,4 שעות). או בטרמפים.

לינה: המקום המומלץ בלונלי hexie hotel (80 יואן לחדר זוגי)
המנזר נמצא כ 10 דק' הליכה מההוסטל ומספיקים בו כ שעתיים סיבוב (עלות כניסה כ 50 יואן) במנזר ניתן לראות את הנזירים מדפיסים את הקלפים , את החדרים המכילים את הכתבים השונים וכו'.

מדגה ישנו אוטובוס היוצא פעם ביום בבוקר ומגיע לטאגונג בצהרי היום שלמחרת.
צריך לקנות כרטיס יום לפני, האוטובוס יוצא בסביבות 7:00 ומגיע לעיירה הנקראת לוחו לאחר כ 14 שע' נסיעה. את הלילה מעבירים בגסט האוס הסמוך לתחנה בה חנה האוטובוס ולמחרת ב6:00 בבוקר עולים שוב על האוטובוס וממשיכים עוד כ 5 שעות לטאגונג (לבקש מהנהג לעצור בטאגונג כי זאת לא התחנה הסופית שלו).

Seda

שתי הדרכים שמובילות לSeda הן יפייפיות. היפה מביניהם נמצאת בערך חצי שעה מגנזי ולוקחת חמש שעות. רובה של הדרך היא שביל עפר מתפתל אשר מכוניות מעטות נוסעות בו והיא יכולה להחסם בקלות עקב מפולות. השניה מתחילה בLu huo ולוקחת פחות או יותר זמן זהה. תחילתה של הדרך גם היא בשביל עפר שנמצא בבנייה ולכן הנסיעה בה איטית מאוד אך חלקה השני נמצא על כביש סלול. גם כאן ייתכנו חסימות של הדרך.
Seda עצמה היא עיר די גדולה שלא נשארתי לראות מה יש לה להציע אך במרחק של 20 ק"מ נמצא אחד המקומות הכי יפים ומרשימים בסצ'ואן שמעטים מאוד מגיעים אליו. זה הוא כפר הנזירים Luo ruo xiang, כפר שרוב תושביו הם נזירים ונזירות (בסביבות 9000) רובם טיבטיים אך ישנם גם סינים רבים ופה ושם גם זרים אשר רוצים ללמוד את הבודהיזם הטיבטי. הכפר בנוי כולו מבתי עץ, טיט ואבן חד קומתיים אשר בנויים האחד על השני וצבועים באדום כצבע גלימות הנזירים בצפיפות גדולה אשר יוצרת שרשרת של סמטאות ומבוכים יפייפיים שבינהם מסתובבים נזירים שחובשים כובעים סגולים,צהובים, אדומים וכתומים. בעיר ישנם כמה מקדשים ומנזרים מעניינים חלקם פתוחים רק לבנות, חלקם רק לבנים וחלקם פתוחים לכל. לחלק מהמנזרים ניתן להיכנס ולראות כיצד הנזירים לומדים. ליד המנזר הראשי עומדים סירי ענק שבהם מערבבים נזירים עם משוטי עץ אוכל לתלמידים, בבוקר תה חלב אותו מחלקים לנזירים עם בצק קשה מטוגן בשמן, ובערב מבשלים נזידים ומרקים שונים.
בערב כדאי לעלות למקדש שעל ראש אחד ההרים ולהשקיף ממנו על העיר. את המקום סובבים מהבוקר עד הלילה מאמינים מכל הסוגים ומסובבים את גלגלי התפילה חלקם אף לובשים שקים וסובבים במשך שעות את המקום תוך שהם משתטחים כל שלושה צעדים על הקרקע.
ישנה גם תצפית יפה מאוד על הכפר מההר הגבוה שניצב מעל הכפר.
הנזירים עצמם לא אוהבים שמצלמים אותם. בדרך כלל הם מביעים זאת בצורה יפה אך לעיתים גם בתקיפות.
תיירים רבים באים לכפר כדי לראות את קבורת השמים. זהוא המקום המרכזי באזור הסיני של טיבט בו מתבצע הטקס. טיבטים רבים מגיעים ממרחק רב רק כדי לבצע את הטקס במקום הקדוש הזה. הטקס מתרחש כמעט כל יום בשעה 14:00 לא רחוב מהכפר. הצפייה בו אינה חוויה קלה. את הטקס אסור לצלם.
לינה: ב- Seda ישנם כמה גסט האוסים ומלונות. אפשר גם לישון בכניסה לכפר תמורת מחיר סביר.

נכתב ע"י יובל לוי, מדריך טיולים בסין, מתמחה בעיקר במחוזות יונאן וסצ'ואן. דובר, קורא, כותב וחי את השפה והתרבות הסינית. גר שנתיים בצ'נגדו- בירת סצ'ואן וכעת מתגורר בעיר העתיקה של דאלי שבחבל יונאן. מוציא ומדריך טיולים בהתאמה אישית לקבוצות ויחידים בדגש על תרבות, דת, טבע וחוויות יחודיות כמו טרקים ,טיולים קולינריים ומסעות.

אם אתם זקוקים למידע נוסף, ייעוץ או עזרה נוספת אתם מוזמנים לכתוב לי במייל yuvallevi03@gmail.com או להיכנס לדף הפייסבוק שלי "לשם ובחזרה- טיולי בוטיק בסין"

*** יובל לוי, מדריך טיולים- סין ***

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

אנונימי ( להתחברות )

קבלו שלושה פק"לים לבישול ולקפה בתחרות החודש!

פרסים מפנקים מתנת חברת Finjan - פק״ל בישול מצוין ושני פק״לי קפה עם כל מה שצריך.