טרק הגליספי פאס (Gillspie Pass Track)

ארבעה ימים מרגשים בשמורת האספיירינג - עליות בשפע, נהרות זורמים ואגם אלפיני. אנחנו קראנו לזה ״המילפורד לעניים״

תאריך הטיולMarch 2014

הקדמה

טרק הגליספי הנודע ביופיו הינו טרק (כמעט) מעגלי, המתחיל ומסתיים בעיירה הקטנה והיפה Makarora, כשעה נסיעה צפונה לוואנקה. מעבר לנופים הנהדרים שמציע הטרק על ההרים והנחלים בשמורת המאונט אספיירינג, תוכלו לשלב אטרקציות שונות במחירים יחסית אטרקטיביים כמו שיט בסירה או אפילו מטוס שייקח אתכם מלב השטח חזרה לציביליזציה.
אנחנו יצאנו לטרק עם מפת סימון שבילים 1:50,000 של Makarora (BZ-12) והיא כוללת בתוכה את כל הטרק.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

הגעה לתחילת המסלול וחציית נחל המאקרורה

האתגר הגדול ביותר ביום הראשון (!) הוא ללא ספק חציית נחל המאקרורה, אותה אפשר לבצע בכמה דרכים:
1. אפשר להתחיל את המסלול מהחניון של ה-blue pools ולחצות בעזרת הגשר (בשביל להגיע לחניון המשיכו על הכביש בערך רבע שעה נסיעה צפונית לעיירה מאקוררה). המקטע מוסיף כ-7 ק״מ למסלול המוערכים בכשעה וחצי הליכה, מה שהופך את היום הזה לארוך יחסית.
2. אופציה אחרת היא להחנות את הרכב מול מרכז המבקרים של ה-DOC בעלות צנועה של 5 דולר, ומשם לקחת Jet Boat (סירת מירוץ) - שייט של כ-7 דקות שיסתיים בסופו של דבר בגדה השנייה של הנחל. השייט עולה כ-25 דולר לאדם. המשרדים של החברה נמצאים ממש ליד החנייה..
3. לחצות את הנחל ברגל! זה מה שאנחנו עשינו..

את האוטו שלנו החננו במגרש חנייה קטן על הכביש, כ-2.5 ק״מ צפונית לעיירה מאקוררה (עם השילוט ל-young river valley) ומשם התקדמנו במעלה הנחל עם השביל המסומן עד למפגש הנחל של young ו-makarora (בערך רבע שעה הליכה). כשאנחנו חצינו מפלס הנחל היה נמוך מאד והגיע לנו כמעט עד גובה המותניים. גובה הנחל משתנה כתלות בגשמים, כך ששווה לשאול ב-DOC על מצב הנחל לפניי היציאה לטרק. אנחנו חצינו ממש בנקודה בה עובר הסימון הכתום (100 מ׳ צפונית למפגש של ה-young וה-makarora) אבל יכול להיות שיש גם נקודות רדודות יותר וכדאי לבדוק.
בגדול, ״אירוע חציית הנחל״ לקח לנו בערך שעה. המים היו קרים מאד והזרם היה יחסית סוחף. לדעתנו כשהנחל נמוך כדאי לחצות ברגל (אפילו בשביל החוויה המרעננת!), אבל אם היו ימי גשם והמפלס גבוה אל תחשבו פעמיים ופשוט תיקחו את הסירה.

יום 1 - מ-Makarora river ל-Young Hut

20 ק״מ

היום הראשון עולה במתינות לאורך נחל ה-young. מרבית ההליכה היא אמנם ב-bush, אבל כוללת גם הרבה חלונות ומפתחים יפים לעבר הואדי. אחריי שהמסלול חוצה את נחל ה-young יש עלייה תלולה של כחצי שעה, ולאחריה השביל ממשיך במתינות עד הבקתה (בגובה 740 מ׳).

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

היום השני - מ-Young Hut ל-Siberia Hut דרך הגליספי פאס

12 ק״מ

ללא ספק מדובר ביום הליכה יפייפה! אנחנו אמנם עלינו לפאס ביום סוער במיוחד, מה שדרש מאיתנו בעיקר לשרוד (וליהנות מקשת מדהימה), אבל בימי שמש צפויה להיות תצפית אדירה מהפאס. היום מתחיל בטיפוס תלול לעבר הגליספי פאס, ומשם יורד במתינות יחסית לעמק סיביריה (siberia valley). בנקודה המסומנת במפה יש מקום נהדר לאוהל על הדרך…

היום השלישי - טיול יום מהבקתה לאגם Crucible היפייפה

14 ק״מ

תחילת היום בהליכה מישורית עד לפיצול השבילים לאגם. משם המסלול חוצה את נחל הסיביריה ועולה בתלילות יחסית של בערך 3 שעות עד האגם. העלייה אמנם תלולה וקצת ארוכה אבל יפה מאד, והאגם האלפיני המדהים שמחכה בסופה שווה כל רגע. מהאגם ירדנו חזרה באותה הדרך עד לבקתה..

היום הרביעי - מ-Siberia Hut ליישוב מאקרורה: במטוס, בשייט או פשוט ברגל

18 ק״מ

יום ארוך ויפה במיוחד במורד הנחלים Siberia ו-Wilkin. המסלול נע לסירוגין בין מקטעים שהולכים בעמק לכאלה שעוברים בבוש. בעמקים השביל ברור אם כי לא מצאנו את הסימונים. בבוש לעומת זאת השביל פחות נוח ויש הרבה ״תפירות״. בסוף היום חצינו את נהר ה-Makarora בנקודה בה הסימון עובר - הפעם החצייה הייתה עמוקה יותר והמים הגיעו לנו עד מעל לגובה המותניים, אבל הזרם לא היה סוחף בכלל. יכול להיות שאפשר למצוא נקודות רדודות יותר, אנחנו היינו קצת מותשים ולא כל כך חיפשנו…
מהצד השני של הנחל לא מצאנו את הסימונים ופשוט חתכנו לכביש דרך אחת החוות, ומשם תפסנו טרמפ חזרה לאוטו.
כשאנחנו היינו במקום בשעות אחה״צ עברו מעט מאד מכוניות. רק בדיעבד הסתבר לנו שהכביש בין וואנקה למאקרורה נסגר בשעה 18:00, כך ששווה לסיים את היום יחסית מוקדם ולהגיע לכביש לא מאוחר מהשעה 17:00 אם רוצים לתפוס טרמפ עוד באותו יום..

מטיילים רבים מנצלים את ההזדמנות וחוזרים מהבקתה למאקרורה בטיסות חוויה שמביאות למקום תיירים וחוזרות לעיירה ריקות. הרישום לטיסות הללו הוא על בסיס מקום פנוי ועלותן כ-50 דולר לאדם. קיימת גם אפשרות לחזור בשייט Jet Boat לאורך נהר ה-Wilkin בעלות של כ-80 דולר. נקודת היציאה לשייט כ-2-3 שעות הליכה מהבקתה. אפשר להזמין את השייט מראש או להצטרף לקבוצה במידה וקיימת כזו.

הטרק אמנם מטוייל אבל מגיע לנופים פשוט מדהימים… ואנחנו ממליצים עליו בחום! :)

טיפים

  • במידה ויש מזג אוויר טוב וחשק - כדאי לישון באוהל בלילה השני השני ליד הפיצול (תראו במפה) ולחסוך את ההליכה של ההלוך-חזור ביום של האגם
  • לא לוותר על ההליכה לאגם!!! הוא מהמם
  • בקתת ה-Siberia עלולה להיות עמוסה ושווה לקחת את זה בחשבון (להביא אוהל, או אפילו רק מזרוני שטח…)
  • ביום האחרון כדאי לקחת הרבה מים. אי אפשר למלא בנחל כי יש במקום עדרים של פרות..
  • להביא סנדלים לחציית נחלים
  • אנחנו ישנו אחריי הטרק בקאמפ של העיירה Makarora, ממש בסמוך למרכז של ה-DOC. המקום חמוד וצנוע, יש מטבח נקי ומקלחות חמות, ואפילו מסעדה מפנקת לארוחת סוף טרק..

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )