טיולי יום באזור ה-Golden Bay

חופים פראיים ונידחים, דיונות חול בתוליות, קשתות בסלע ומושבת כלבי ים. הצצה קטנה לעבודת אומנות נדירה שיצר הטבע

תאריך הטיולMarch 2014
משך הטיוליומיים
עונה מומלצתאוקטובר - אפריל

הקדמה

לגולדן ביי הגענו כשחיפשנו מקום רגוע ושקט לתפוס בו שלווה בימים האחרונים שלנו כאן באי הדרומי. האזור מציע חופים יפים ושוממים, מפגש פראי עם בעלי חיים ותופעות טבע מעניינות, טיולי חוף רגליים באורכים שונים ואטרקציות ימיות כמו שייט, קייאקים וכו'. נציע כאן כמה אפשרויות לטיולים שאנחנו עשינו כשהסתובבנו באזור, אבל קיימות עוד אופציות רבות ואפשר להקדיש זמן לא מבוטל לאזור הפלאי הזה, בחלקו הצפוני של האי הדרומי.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

מסלול מעגלי בלשון היבשה farewell spit, וצפייה בשלדי לווייתנים (12 ק"מ)

כמה ימים אחריי שנחתנו בניו זילנד הגיעה לאוזנינו השמועה אודות "בית הקברות ללווייתנים" בלשון היבשה פירוויל הנידחת, בקצה הצפוני של האי. בהמשך התברר לנו כי מדובר בתופעת טבע שהינה ייחודית מאד ומתרחשת במספר חופים בודדים בעולם, בה להקות של לווייתנים נסחפות/ שוחות לחוף ומוצאות שם את מותם ("החפת לווייתנים"). על אף שהוצעו סיבות שונות לתופעה העצובה הזו, עדיין לא נמצא לה הסבר מדעי ברור.
מפה של השבילים שעוברים באותה לשון יבשה מצאנו רק בכניסה לבית קפה חמוד, הממוקם ממש בחיבור המערבי של הלשון, כמה דקות נסיעה מהעיירה הקטנה Puponga. למסלול שהולך על הלשון אפשר לצאת ממש מבית הקפה או ממגרש החנייה מתחתיו. אנחנו התחלנו מהחנייה התחתונה והתקדמנו צפונה עם השילוט ל-Fossil Point. אחריי שחצינו כמה מכלאות בקר והתקדמנו במעלה החורש הגענו לחוף, שם קיבל את פנינו כלב ים חמוד! התקדמנו בחוף מזרחה כ-4 ק"מ עד שהגענו לשלט בו כתוב שאסור להתקדם הלאה וחצינו דרך הדיונה הענקית לחוף השני של הלשון, איתו חזרנו למגרש החנייה. למרות שהאזור נראה ברושם ראשוני שומם וקודר, יש ממנו תצפיות יפות מאד על ה-Golden Bay ולאורך הדרך ליוו אותנו להקות ציפורים מרשימות. בדרכנו חזרה על רצועת החוף הדרומית של הפירוויל מצאנו כעשר גופות של לווייתנים שרועות על החוף – עדות לתופעה העצובה שמאפיינת את המקום.
בנוסף, האזור כולו מתאפיין באירועי גאות ושפל קיצוניים. בגדול אפשר לצאת למסלול גם בשעות הגאות אבל כדאי מאד לבוא גם בשעות השפל ולראות את ההבדלים.

טיול חופי לאורך ה-Wharariki Beach

ה-Wharariki הינו חוף מהמם ובתולי שממוקם צפון-מערבית לגולדן ביי. במקום אפשר לטייל משעה ועד ליום שלם, או פשוט לשכב בו על החוף וליהנות מהשקט. אנחנו עשינו טיול של 3 שעות בזמן הבוקר, אז הייתה במקום גאות, התאהבנו והחלטנו לחזור למחרת ולראות את הרצועה בשעות השפל.
ממגרש החנייה, הנמצא 6 ק"מ מערבית לעיירה Puponga על דרך עפר נוחה, הלכנו ישירות לחוף (כ-20 דקות). בדרך חצינו דיונות מיוחדות של חול אפור, וכשהגענו התקדמנו לאורך רצועת החוף עד למפגש עם הסימון שעולה ממנו. בשעות הגאות ישנם מקומות בהם צריך לחצות מקטעים קצרים בים כדי להמשיך את ההליכה על החוף. הרצועה הינה יפה במיוחד, וכוללת סלעי ענק וצורות שונות בחול, כך שהיא נראית כאילו צוירה ופוסלה על ידי האמנים המוכשרים ביותר בעולם.
אחריי שעלינו מהחוף פנינו עם הסימון ימינה, והלכנו כ-20 דקות עד שהגענו לרצועת חוף נוספת הנקראת Green Hill Beach. משם שבנו על עקבותינו עד הפיצול וחזרנו דרך האגמים Nikau ו-Dune לעבר המכונית. כשחזרנו למקום בשעות השפל מצאנו אותו יפה יותר – עשרות קשתות ומנהרות שנוצרו בסלעים משחיקת המים יצרו במקום גן שעשועים של טבע ונוף. כמו כן נחשפה לנו בריכת שכשוך בה רחצו גורים של כלבי ים ואפשר היה לראותם ממש מקרוב.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

מקומות לינה באזור ה-Golden Bay

בגולדן ביי אין חניונים זולים של ה-DOC, מה שהופך את השהות באזור ליקרה מעט. להלן הצעות של מקומות הלינה בהם ישנו אנחנו, רובם היו פשוטים יחסית:
Wharariki Beach Holiday Park – מקום נחמד (ואפילו יש שולחן ביליארד!) אבל מעט הזוי ולא בנוי להכיל הרבה אנשים. 18 דולר נ"ז לאדם ברכב + 2 דולר עבור מקלחת. השירותים במקום כימיים ויש לקחת את הזבל אתכם. החניון ממוקם ממש בתחילת המסלול ל-Whaririki beach ואנשי המקום אדיבים ויידעו להמליץ לכם על טיולים בסביבה.
Farewell Garden Motor Camp – מומלץ! חניון צנוע עם נוף לים בקצה העיירה Puponga. במקום שני מטבחים קטנים ומקלחות נקיות. זהו החניון הקרוב ביותר ללשון היבשה, כך שכדאי לישון כאן לפניי/ אחריי הטיול במקום. 16 דולר נ"ז לאדם ברכב/ באוהל.
Pakawau Beach Park Motor Camp – המיקום יפה מאד ונמצא ממש על החוף, אבל החניון מעט מוזנח ומלוכלך. 15 דולר נ"ז לאדם ברכב/ באוהל.
Takaka Camping Ground – מקום חמוד ומסודר בשוליי העיירה Takaka. 16 דולר נ"ז לאדם ברכב/ באוהל.

טיפים

  • Cape Farewell – נקודת תצפית נחמדה על הדרך בין Puponga ל-Wharariki beach (כ-5 דקות הליכה). זוהי הנקודה הצפונית ביותר באי הדרומי!
  • ללכת לחוף Wharariki בשעות השפל!
  • כדאי להצטייד באוכל. הסופרמרקט האחרון נמצא בעיירה Takaka.
  • יש תצפית יפה על לשון היבשה מבית הקפה שנמצא בתחילתה, ממש בסמוך ל-Puponga.
  • אין אפשרות להתקדם ברגל יותר מארבעה ק"מ על גבי לשון הפירוויל. הדרך היחידה להגיע לקצה היא באמצעות סיור רכוב שיוצא בשעות השפל.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )