מקדוניה- טרק במברובו

יצאנו לשישה ימים במקדוניה: שישי שבת באוחריד, ראשון-שלישי טרק מאתגר בפארק הלאומי המקסים מברובו, ויום אחרון לסיום בדבאר. התיאור כאן מתייחס רק לטרק במברובו. יולי 2019, אבא ושני בנים תאומים לפני גיוס.

גם למקדוניה חשוב לקחת מכשיר לוויני של RescueOne

  • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
  • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
  • הודעות ללא הגבלה
  • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיולJuly 2019
משך הטיול6 ימים
עונה מומלצתקיץ

יום א: מברובו- גליצ'ניק

אחרי סופ"ש נחמד מאד באוחריד, יצאנו מוקדם לתחנה המרכזית כדי לנסוע לפארק הלאומי מברובו. אין אוטובוס ישיר עד לשמורה, אז השתלם לנו גם מבחינת הזמן וגם כלכלית לקחת מונית עד לשם (20 יורו אחרי התמקחות).
קוסטה היה נהג נחמד, שסיפר לנו כל הדרך על מקדוניה, וכמה מבאס לחיות בה. הוא לקח אותנו עד לטוריסט אינפורמיישן שיושב על האגם המדהים שבמרכז השמורה. המרכז מידע יפה מבחוץ, והוא כנראה במרכז, אבל מצ'וקמק ממש בכל מה שקשור למידע.
הבנאדם שם היה מאד נחמד ורצה לעזור אבל לא היה לו מושג ("זה נמצא בשטח, אבל לא במפה"). יש מפה תלויה על הקיר, צילמנו אותה. היא לא מספיק מפורטת אבל זה מה יש. לאורך כל הטרק השתמשנו בצילום המפה הזו, בGoogle Maps וב Maps me. השילוב הזה סידר אותנו לא רע בכלל.
בנינו שם מסלול לשלושה ימים, ארוחת בוקר בחצר היפה שם, טרמפ לתחילת המסלול בכפר מברובו עם זוג ישראלים שבמקרה עבר שם, וחסך לנו 5 ק"מ סתמיים על הכביש, ויציאה.
כל השבילים בשמורה מסומנים באדום.. חלק מהסימונים מיועד לרוכבי אופני הרים וחלק להולכי רגל. בחלק מהמקומות הסימון ממש טוב, ובחלק גרוע מאד, שלפעמים קשה עד בלתי אפשרי למצוא. צריך לקחת בחשבון שמאבדים אותו ולכן כדאי להבין את השטח ולהשתמש בג'י פי אס (maps me עשה את העבודה יפה)
לפעמים גם יש שלטים בשטח.
המסלול מתחיל בעליה לנקודת תצפית יפה מאד על האגם וההרים שמסביב, עובר ליד אתר סקי נטוש בקיץ. בשלב מסוים יש צומת עם אפשרות להמשיך על כביש בדרך של רכבים (מסומנת על המפה, לא בשטח, בירוק, או דרך רגלית בהרים- מסומנת באדום) . בחרנו ברגלית. השביל הזה עובר דרך כמה כמה נקודות תצפית ופסגות, שהגדולה והמרשימה מביניהן היא פסגת מדניצ'ה - גובה של 2163 מטר, נוף מדהים של 360 מעלות. הטיפוס לשם קשה ותלול, אבל שווה את ההשקעה. משם הירידה בשטח פראי ויפה ממש, ובשלב מסוים הנוף נפתח ורואים את גליצ'ניק, כפר בתוך ההרים הגדולים והמרהיבים. הירידה אליו תלולה מאד.
ישנו בגסט האוס בגליצ'ניק (בקתה מעפנה, מקלחת ושירותים בחוץ, מטבח משותף עם עוד חדר, 20 יורו).

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום ב: גליצ'ניק- רוסטושה

יצאנו בבוקר מגליצ'ניק לכיוון יאנצ'ה,
היה יום גשום לפרקים.
עצירה במלון Neda שבקצה הכפר לWifi, ארוחת בוקר מול הנוף, ומחסה מהגשם. הליכה של שעה וחצי בערך, ירידה תלולה, נוף מדהים. אחד המקומיים ראה אותנו ורץ להזהיר אותנו מדובה שלטענתו נמצאת בשטח ועלולה לצאת בלילה.
יאנצ'ה כפר חמוד ממש.
מיאנצ'ה למפל דאף. הליכה חוויתית בתוך יער סבוך על שביל צר מתפתל לאורך הנחל. כניסת גיבורים למפל, שמצליף מקלחת מים קפואים בטירוף. כיף גדול. ארוחת צהריים בסככת עץ חמודה שנמצאת מעל המפל.
ירידה לכפר רוסטושה, חצי שעה הליכה. לינה במלון היחיד שם (חדר מעולה 10 יורו לאדם).

יום ג: רוסטושה- טרניצה

לקחנו אוטובוס לסנצה ב7 בבוקר ממרכז הכפר (1.5 יורו לאדם).
האוטובוס עוצר על הכביש הראשי לפני העליה לכפר. אין מה לחכות לטרמפים כי כלב לא מגיע לכפר הזה.
עלינו בעליה התלולה על הכביש לסנצה (2.5 ק"מ), הכפר אכן נטוש כמעט לגמרי.
אכלנו שם ארוחת בוקר, ויצאנו לטיפוס מטורף עד לרכס שמעל הכפר. לא מצאנו את השביל האדום אז אילתרנו לפי טופוגרפיה (בגדול- עלייה) עם שבילי עיזים עד למעלה. מדובר ביער צפוף וסבוך שמידי פעם נפתח ומאפשר תצפיות לנוך המדהים.
גלשנו (באמת) בירידה התלולה לנחל שבצד השני של הרכס. שם פגשנו את השביל האדום לכפר בליצ'יצה. הדרך עוברת בשלב הראשון בערוץ נחל ארוך ומלא בסירפדים וצמחיה עשירה ורטובה אחרי הגשם של אתמול. בשלב מסוים היא הופכת לשביל אדמה מהודק ומישורי ונוח, שחוצה יער יפה לאורך הערוץ שהולך ומעמיק משמאל.
חוויה.
ארוחת צהריים במעיין, ומשם ירידה 4.5 ק"מ עד לטרניצה.
בטרניצה יש מתחם של שניים וחצי בתי הארחה ומסעדה נחמדה ותחנת אוטובוס.
מטרניצה נסענו לדבאר.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

טיפים

  • מקדוניה מקסימה וזולה באופן קיצוני. הזוי שהיינו שם כמעט לבד. טוסו לשם לפני שכל העולם יגלה..
  • הם לא בנויים לתיירים, ולא יןדעים מה זה טרקים. השבילים לא מסומנים טוב. כדאי להוריד google maps ו- maps me ולקחת מצפן ליתר ביטחון
  • יכול להיות קר בפסגות הגבוהות, ועלול להיות גשום. כדאי להתארגן בהתאם.
  • לא לסמוך על הטוריסט אינפורמיישן. הם לא מכירים טוב את השטח.
  • למרות שיש מפלים ונחלים נקיים בדרך, כדאי לקחת מים
  • היום הראשון ארוך וקשה. ממש לא כדאי להגיע לחשכה. אם רואים שלא מספיקים, אז אפשר לתפוס את הדרך הסלולה שמגיעה ישר לגליצ'ניק, ולוותר על הפסגות היפות. זה באסה ממש אז כדאי לצאת מוקדם.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )