Maladeta national park

טרק\שני טיולי יום עם נופים עוצרי נשימה ומלא בעלי חיים בפירנאים

גם לספרד חשוב לקחת מכשיר לוויני של RescueOne

  • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
  • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
  • הודעות ללא הגבלה
  • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיול2016 M08
משך הטיוליומיים
עונה מומלצתיולי - אוגוסט

רקע

זה הטרק השלישי שלי בפירנאים, הראשון היה שלושה ימים באגוואסטורטס השני היה שלושה ימים באורדסה והפעם החלטתי לבדוק את שמורת מלדטה שאיכשהו אצלי הצטיירה כ"פחות שווה" מהפארקים האחרים (אבל מהר מאוד למדתי אחרת!).
הטיול הנוכחי פוצל לשני טיולי יום (המומלצים ביותר) במיקומים שונים באותה השמורה.
מיועד למיטיבי לכת!

שמורת מלדטה

ממוקמת בארגון, צפון ספרד. גובה השמורה 1500 – 3300, השמורה כוללת בתוכה את ההר הגבוה ביותר בפירנאים פיקו אנטו.
השמורה פחות מתויירת וגם בשיא העונה זכינו לטייל רוב הזמן ללא מטיילים נוספים ולראות המון חיות (מרמיטות, נשרים, שועל אלפיני, דלק (סוג של חמוס אלפיני), נחש, צפרדעים ומכרסמים שונים).
הכניסה לשמורה אינה בתשלום, החנייה אינה בתשלום, ניתן לישון בשמורה באוהל החל מ200 מ' גובה, איסור על הדלקת מדורה.

ערב ולילה ראשון

הגענו לבנסק אחר הצהריים ועצרנו לקנות מפה, ובלון גז, מבנסק ממשיכים בכביש הראשי עד להוספיטל דה בנסק ומחנים שם (החנייה בחינם), יש שם ביקתת מודיעין- היו נחמדים מאוד ומציידים במפה פשוטה. בגדול מותר לפתוח אוהל מעל 2000 מטר ואסור להדליק אש ברחבי השמורה. במודיעין רמזו לנו שאם אנחנו מוצאים מקום נסתר מהעין אנחנו יכולים לפתוח אוהל גם מתחת ל2000 מטר..
יצאנו מהחנייה (בגובה 1770) מטר בשעה 19:45 והתחלנו לטפס על שביל S2 עד שהגענו לפיצול הראשון ולקחנו שמאלה על ה GR-T-46 וטיפסנו שעה וחצי עד למקום שטוח ליד נחל קטן בגובה 2010 מטר ושם פתחנו אוהל (היינו מתמקמים גם במקום נמוך יותר אבל חיפשנו שטוח וליד מים).

היום הראשון

התחלנו את הבוקר מאוחר והמשכנו בטיפוס אינטנסיבי סביבות 10:00 על השביל GR-T-46 לעבר האוכף והגענו לאוכף (2445 מ') שהוא גם צומת שבילים מרכזי סביבות 12:00, החבאנו את התיקים בנקיק וטיפסנו מהאוכף עד לפסגה של Salvaguardia (2738 מ') הטיפוס מהאוכף לפסגה לקח כ45 דקות, הפסגה היא על הגבול הטבעי בין צרפת לספרד ויש נוף מדהים לכל הכיוונים.
ירידה מהפסגה וחבירה לתיקים לקחה כ25 דקות וירדנו חזרה לאוכף משם לקחנו את השביל שיורד לכיוון La Besurta שזו היא העצירה האחרונה לשאטל. בשלט באוכף השביל נקרא כSpital de Benasque 5,8. מהאוכף לחנייה ממנה יוצאת ההסעה לקח לנו שעה וחצי של הליכה במורד ההר. תפסנו את השאטל חזרה לחנייה בה החננו (כרטיס עלה 2.5 יורו לנוסע) ו15 דקות נסיעה הגענו לחנייה. עצרנו לארוחת צהריים מאוחרת, שנ"צ וקפה בנחל שליד החנייה.
משם נסענו לחזרה לכיוון בנסאק והחננו בחנייה Borda Llibrada ופתחנו אוהל בשביל צדדי ליד הנחל מול סכר גדול.

היום השני

לקחנו את היום השני כטיול יום, ללא התיקים הגדולים. מדובר ביום בעצימות גבוהה עם הרבה מאוד עלייה, נופים עוצרי נשימה. טיפוס כולל של 1000 מ' וירידה חזרה לרכב של 1000 מ'.
השארנו את התיקים הגדולים באוטו (1300 מ') ולקחנו תיקי יום עם אוכל ומים, והתחלנו לטפס על הGR11 עד לפיצול עם השביל S3 (1560 מ') ולקחנו את הפיצול שמאלה וממשיכים בטיפוס אינטנסיבי על הS3 עד לאגם קטן שמהווה צומת שבילים בשם Ibonet de Batisielles (1900 מ' ושעה וחצי הליכה מהחנייה) וממשיכים בS3 עד לאגם מדהים בשם Ibones d'Escarpinosa (2030 מ' ו35 דקות מהאגם הראשון) ושם עצרנו לשחייה באגם וארוחת בוקר. משם לקחנו שביל פחות מתוייר ופחות ברור (אבל עם נוף מדהים) שמסומן ברוג'ומים שיוצא מצפון מערב האגם וממשיך מערבה לו בטיפוס על בולדרים וסלעים עד שמתחבר לשביל המרכזי GR11.2 נקודת החיבור (2300 מ' ושעה טיפוס מהאגם השני) משם לוקחים את GR11.2 צפון מזרח ומגיעים חזרה לאגם הקטן Ibonet de Batisielles ומשם חזרה בשביל לחנייה לקח לנו שעתיים הליכה.

טיפים

  • טיילנו בתחילת אוגוסט והשמש זורחת ב06 ושוקעת לקראת 21 ולכן יש המון שעות אור לטייל
  • ביום הראשון של הטיול אין מאיפה למלא מים מרגע שעוברים את ה2000 מ' ועד יורדים חזרה לנחל המרכזי ולכן צריך לסחוב מים על הגב. ביום השני של הטיול לעומת זאת אפשר למלא מים כל הזמןו מפלגי מים זורמים ואפשר לסחוב רק שלושה ליטרים.
  • שווה לשקול לעשות גם את היום הראשון בלי תיקים גדולים – לישון באוהל במקום נחבא מהדרך ולעשות את המסלול עם תיקים קטנים עם אוכל ומים.
  • לא כל השבילים מסומנים היטב וממולץ מאוד להשתמש בGPS, אנחנו השתמשנו באפליקצייה לאייפון בשם TwoNav והורדנו מפה של השמורה והאזור alpina_valle_de_benesque_2015 ב11 יורו.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

אנונימי ( להתחברות )