טאבאן בוגד

הטרק המלא אורך בין 7-9 ימים, והולך לאורך אגמים מרהיבים, טיפוס למעבר הרים, ושיאו בטיפוס לעבר מחנה הבסיס (base camp) של שרשרת הרי הטאבאן בוגד ("5 הקדושים"), משם ניתן לטפס על ה-Malchin Peak על קו הגבול רוסיה / מונגוליה בגובה 4050 מ' לתצפית על קרחון ועל הפסגות האחרות

תאריך הטיולAugust 2014
משך הטיול8 ימים
עונה מומלצתקיץ: יולי-אוגוסט. בספטמבר-אוקטובר גם אפשרי, אם כי עשוי לרדת שלג.

הגעה ויציאה

אל הטרק יוצאים מהעיירה אולגי (Ölgii) שבמערב מונגוליה.
על-מנת להגיע לשם מעיר הבירה (אולאן באטאר), אפשר לקחת טיסה ישירות (כשעתיים); טיסה לעיר חובד (Khovd) ומשם לתפוס הסעה לאולגי (שעתיים + 4-6 שעות); אוטובוס קשה ומפרך (כ-48 שעות בדרכי עפר).

הטרק בדרגת קושי בינונית, ויש צורך לסחוב אוכל לכל משך ההליכה (מים יש בשפע, אם כי צריך לטהר), וכן אוהל וביגוד חם (הטמפרטורות עשויות לרדת אל מתחת לאפס בלילה גם בשיא הקיץ). ברוב הימים ישנים באוהלים, אך ייתכן ויציעו לכם לישון באחד מהגרים (Ger - אוהל מונגולי) של המקומיים הפזורים שם תמורת תשלום מינימלי.

לפני היציאה לטרק, יש לדאוג לפרמיט צבאי. על-מנת להוציא אותו ניתן לגשת לאחת מ-2 סוכנויות הטיולים באולגי (Blue Wolf או Kazah Tours) עם צילומי דרכונים. שימו לב שאת הפרמיט ניתן להשיג רק בימים שני-שישי בין השעות 09:00-17:00.

הסוכנויות הללו מארגנות גם ואן שיקח אתכם לנקודת ההתחלה של הטרק ויאסוף אתכם מנקודת הסיום (כ-6 שעות נסיעה בכל כיוון). ניתן להתחיל את הטרק מאזור האגמים (מומלץ), או מאזור ה-Base Camp.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יומיים ראשונים: לאורך החוטון נור (אגם חוטון)

הנהג יוריד אתכם בסמוך לבסיס צבאי (בין 2 האגמים במפה). לאחר בדיקה של הפרמיט והדרכונים ע"י אחד החיילים ששם תוכלו לצאת לדרך. כיוון שנסעתם כבר כ-6 שעות מאולגי, תגיעו לכאן באזור הצהריים, לכן אל תתכננו על יותר מ-3-4 שעות הליכה ביום הראשון. הולכים לאורך האגם כאשר הוא מימינכם, לאורך דרכי עפר רבות. ישנם גרים רבים באזור, וניתן לישון בכל נקודה שהיא לאורך האגם, וכן למלא ממנו גם מים. אנחנו ישנו יחסית בתחילתו.

היום השני כולל ברובו הליכה לאורך האגם צפונה, לאורך דרכי העפר. לאחר שתעברו את האגם תפגשו בגשר גדול ולידו בסיס צבאי. ייתכן וידרשו מכם להראות את הפרמיט שלכם שוב. מומלץ להמשיך וללכת עוד קצת עד לגשר נוסף ולישון שם באזור.

עד ההגעה למעבר ההרים

לאחר הגשר השני תלכו בגדה הימנית של נחל (המזין את החוטון נור). תראו 2 עמקים צרים למולכם, ועמק נוסף מימינכם. המשיכו ללכת לאורך הנחל, ותראו גבעה גבוהה אותה תעקפו מימין. הנחל יתפתל ויכנס לתוך העמק המרכזי מבין ה-3. עליכם להמשיך לשם. היעזרו במפות ככל הניתן כיוון שהשביל לא מסומן בצורה טובה כאן. לאחר הכניסה לתוך העמק הצר, הנחל (וכן אתם ביחד עם השביל) תתחילו לטפס. ההליכה עד למרגלות מעבר ההרים מכאן אורכת כ-5 שעות (כיוון שיש צורך לחצות מספר ביצות) ולכן אם השעה מאוחרת, מומלץ לחפש מקום לינה. לאחר כשעה הליכה מהכניסה לעמק תגיעו לכר דשא רחב שם ניתן לישון (ויש גם נחל הזורם בסמוך אליו).

מכר הדשא ממשיכים לטפס, כאשר השביל בשלב זה מאוד ברור. חולפים משמאל לאגם וממשיכים בהליכה. בשלב מסוים השביל ירד בחדות אל עבר הנחל (שמשמאלכם) וכאן תאלצו לחצות ביצה. לאחר חציית הביצה תפגשו שוב בשביל ותטפסו מעט על ההר.
מספר שעות לאחר מכן, תתחברו שוב אל הנחל ותלכו מעט לאורך הגדה שלו (שוב, עדיין מימינו). בהמשך תראו מעין בקתה כזאת ושם תבלו את הלילה לפני העלייה למעבר ההרים.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

מעבר ההרים עד ל-South Gate

מהבקתה, התחילו לטפס ימינה (צפון-מזרחה). השביל בנקודה זו לא ברור, אך חשוב שתדעו שהעלייה למעבר ההרים הינה לפני הנחל הבא שתפגשו אם תמשיכו צפונה מהבקתה. קצת תפירות במעלה ההר, ותפגשו בשביל בנקודה מסוימת. המשיכו לטפס לאורכו של הנחל כשהוא משמאלכם. בנקודה מסוימת הנחל מתרחב מאוד ואז גם תחצו אותו (הסתכלו ותראו שביל סוסים בגדה השנייה - כך תדעו שצריך לחצות). השביל ממשיך ומטפס, ולאחר מספר שעות סוטה בחדות שמאלה לטיפוס קשה ותלול אל עבר מעבר ההרים.

בנקודת מעבר ההרים תראו רוג'ום ענק המסמן את הנקודה. הנוף מכאן לא מרשים במיוחד, ודי קר, לכן כדאי להמשיך במהירות, כיוון שיש עוד כ-3 שעות של הליכה. השביל בנקודה זו שוב לא מסומן טוב, אך עליכם להמשיך מטה ממעבר ההרים במגמה נוטה שמאלה. שוב, היעזרו במפות ככל שניתן, וחפשו שביל ברור. הוא אמור להופיע בשלב מסוים ממש בחלק השמאלי של ההר.
מכאן ממשיכים ללכת לאורך השביל עד שרואים למרחוק מספר גר-ים מונגוליים. מומלץ לבלות את הלילה שם.

יום המחרת הוא יום קצר במסגרתו מגיעים רק עד ל-South Gate, וזו גם נקודת האיסוף שלכם בסוף המסלול (לאחר שתטפסו ל-Base Camp). הולכים בעמק הרחב לאחר הגר-ים ומחפשים שביל בקצהו השמאלי. בנקודה מסוימת בעמק תראו פיצול, ושם תמשיכו שמאלה אל עמק אחר שם ממוקם ה-South Gate. טיפוס קל, וירידה קלה בשביל ג'יפים יובילו אתכם לנחל בצבע עכור-לבן. שימו לב כי המים שלו אינם טובים לשתייה. המשיכו ללכת לאורכו (כאשר הוא מימינכם). יש חצייה 2 נחלים (ללא גשר) עם מים נקיים (מהם אפשר לשתות) ולאחר מכן גשר גדול החוצה את הנחל העכור. מיד לאחריו תגיעו ל-Ger Camp וזו נקודת ה-South Gate. מומלץ לבלות כאן את הלילה.

Base Camp

מה-South Gate ממשיכים לאורך הנחל (כשהוא מימינכם) לאורך שביל. השביל יסטה לאחר כשעה הליכה בחדות ימינה ויחל לטפס במעלה הגבעה. המשיכו ללכת לאורך השביל הברור עוד כ-4-5 שעות, חוצים מעט ביצות בדרך.
בשלב מסוים יופיעו מולכם הרים מושלגים, השביל יסטה מעט ימינה, כשההרים משמאלכם. שימו לב לשביל בנקודה זו, כיוון שתצטרכו למצוא אותו בדרך חזרה (יש כאן פיצול לא ברור אל ה-North Gate, וקל להתבלבל בדרך חזור).
בנקודה מסוימת תפגשו במעין אבן גדולה. זוהי מצבה המרוחקת כ-500 מטר מה-Base Camp. המשיכו עוד עד שתגיעו ל-Base Camp עצמו, שם תראו אוהלי מטפסים רבים פזורים, ואף מספר גר-ים. זוהי הנקודה בה תישנו.

למחרת השכימו קום, וטפסו לעבר ה-Malchin Peak. השביל בתחילה ברור מאוד וממשיך מה-Base Camp צפון-מערבה. בשלב מסוים השביל יעשה מטושטש מעט, ולכן חפשו רוג'ומים על-מנת להבין כיצד מטפסים. חשוב מאוד לעקוב אחר הרוג'ומים כיוון שטיפוס מחוץ למסלול יהיה קשה מאוד. לאחר כשעה מתחילים לטפס לאורך "סכין" עד לפסגה. הנוף מהפסגה מדהים. משמאלכם תראו את קרחון עצום ומימינכם - רוסיה.

הירידה מהפסגה קלה מאוד. האזור כמעט תמיד מושלג לכן תוכלו להחליק על התחת כמעט כל הדרך למטה. כדאי להביא את כיסויי הגשם של התיק על-מנת להחליק עליהם.
בהתאם לזמנים, ניתן לבלות לילה נוסף כאן, או לחזור כבר באותו היום עד ל-South Gate ולנקודת האיסוף (כ-5-6 שעות).

טיפים

  • לבעלי מכשיר אנדרואיד - מומלץ מאוד להוריד את האפליקציה Soviet Military Maps הכוללת מפות טופוגרפיות באיכות טובה של כל האיזור.
  • בתיאום למועד החזרה, מומלץ לקחת ימים ספייר. ניתן לעשות את הטרק ב-7 ימים, אך מומלץ לתאם חזרה לאחר 9 ימים לאחר היציאה (יש 6 שעות נסיעה חזרה, לכן האיסוף יוצא לרוב בשעות הבוקר / צהריים וכך זה מותיר לכם יום ספייר אחד בדיוק).
  • מומלץ לצאת לטרק עם בנזינייה. אם לא, יש לקנות את מיכלי הגז (הברגה) כבר באולאן באטאר. בשאר מונגוליה (כולל באולגי) מוכרים מיכלי גז בעלי חיבור שלא מתאים לגזיות שקונים בארץ, אלא רק לגזיות מקומיות (שכמובן ניתן גם לקנות באולאן באטאר).
  • מומלץ מאוד להביא סנדלים בנוסף לנעלי טיולים. יש חציה של נחלים מעט עמוקים (גובה ברכיים) וביצות.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )