מונגוליה - טאבן בוגד, 4 ימים, מעגלי

הטרק עובר בנופים משתנים: הרים, אגמים, שיחים צבעוניים, ביצות עשב, קרחונים, הרים מושלגים. שימו לב כי היום האחרון קשה במיוחד ואינו עובר במסלול ברור, לכן מומלץ לצאת מוקדם ועם מפה טובה!

תאריך הטיולJuly 2016
משך הטיול4 ימים
עונה מומלצתקיץ: יולי-אוגוסט

יום ראשון - מהמחסום שמורה הצפוני ל- base camp

מתחילים ממחסום השמורה הצפוני בנחל "איח אייגרין" ומטפסים במעלה הנחל הזורם מכיוון מערב. המסלול על שביל ג'יפים דרך השלוחה הצפונית לנחל. מתקדמים בעמק עד לפיצול נחלים הגדול השלישי בו נחל היורד מדרום מערב מתחבר לנחל הזורם בעמק ממערב. חוצים את האחרון עם סנדלים ומתחילים לטפס על השלוחה שבין הנחלים אל עבר האוכף שבין ההר לכיפה הקטנה. במהלך הטיפוס נראה אגם מימיננו למטה. נרד מהאוכף ונלך במקביל לערוץ הנחל כאשר הוא משמאלנו עד שנגיע לאגם קטן. השביל מקיף את האגם מימין ומתחיל לטפס על השלוחה אל עבר 'סטופה' (רוג'ום ענק עם עמוד באמצע ודגלים) ממנה יש נוף יפה להרים המושלגים והקרחון. נתקדם אל עבר ה-base camp , במגמת ירידה קלה, על השלוחה שמימין לקרחון פוטנין. שימו לב לשבילים המקבילים שעוברים מתחת לשביל שלכם - הם יובילו אותנו ביום השלישי למחסום החיילים הדרומי. ה- base camp נמצא מימין לתל האפר והאבנים אשר תוחם את הקרחון לכל אורכו והוא השארית לאחר שהקרחון נסוג. ניתן למלא מים בנחל הזורם לאורך תל האפר ב-base camp.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום שני - מה base camp להר מלצ'ין ובחזרה ל base camp

ביום זה ניתן לקחת ציוד מינימאלי: מים, נשנושים, בגדים חמים, מעיל גשם וכיסוי נגד גשם של התיק על מנת להחליק עליו בשלג את רוב הירידה מההר. הזהרו מלהשאיר אוכל באוהל סגור, פן תגלו שהמכרסמים הקטנים חוררו את האוהל ועשו מסיבה בזמן שהייתם בהר.
-------------------------------------------------------------
מתקדמים בשביל סוסים, מערבה, מימין לתל האבנים ולאורכה, כשעה וקצת עד שמגיעים למרגלותיו של הר מלצ'ין שחציו אשר בצד הרוסי, מכוסה בשלג. מכאן השביל נהיה פחות ברור ויש לעקוב אחרי הרוג'ומים. מטפסים לאורך השלוחה שהולכת ונהיית צרה יותר במשך כ3-5 שעות עד שמגיעים ל'סטופה' קטנה עם דגלים בשיא הגובה. הנוף מדהים!
בחזרה ניתן להחליק על התחת בשלג כמעט עד למטה (ממש כיף! להזהר מאבנים המסתתרות מתחת לשלג בתחתית ההר), משם ממשיכים לרדת מההר בכיוון ימינה, הולכים על סלעים קטנים, בשלוחה שמעל גיא המוביל חזרה אל כיוון הקרחון והמקום ממנו התחלנו לטפס. חוזרים את הדרך אל ה-base camp לאורך תל האבנים.

יום שלישי - base camp למחסום חיילים הדרומי

מתקדמים מזרחה במקביל לתל האבנים, הפעם בוחרים בשבילי הסוסים הנמוכים, המובילים אל עבר ההר אשר מצפון ל'נהר הלבן' (זהו הערוץ אשר ממשיך את הקרחון ומימיו הלבנים נמסו מהקרחונים). נעבור ליד משהו שנראה כמו אנדרטה/פסל או ציון דרך של טבאן בוגד על גבי מפת גבולות מונגוליה מאבנים ובהמשך נראה את ה'סטופה' של היום הראשון משמאלנו למעלה. נקיף את ההר מצפון, נעבור בין 2 אגמים ודרך עשב בוצי. נרד בגאי המוביל נחל אשר מתחבר בתחתיתו ל'נהר הלבן'. בשלב מסויים הנחל בגאי הופך לערוץ תלול ואנו נלך מזרחית אליו (משמאלו). במהלך הירידה אל הנהר הלבן הנוף יפה מאד וניתן לראות אגם דרומית לנהר הלבן ומעליו. בתום הירידה נראה את מחסום החיילים הדרומי על הגדה הצפונית של הנהר. ניתן להקים אוהל ליד ה'גרים' שאחריו או מעברו השני של הנהר (ע"י חציית הגשר היחידי באיזור!). מים כדאי למלא מהנחל שיורד מהאגם שראינו בעברו הדרומי של הנהר ולא מהנהר הלבן. אם הגעתם מוקדם, תוכלו להשאיר למטה את הציוד הכבד ולטפס לאגם היפה ולחזור או לחלופין לישון על גדותיו.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום רביעי - מהמחסום חיילים הדרומי למחסום שמורה הצפוני

שימו לב כי היום האחרון ארוך וקשה במיוחד, אינו עובר במסלול ברור ותנאי הקרקע אינם נוחים להליכה בחלק גדול מהיום. לכן, מומלץ לצאת מוקדם ועם מפה טובה!
------------------------------------------------------------------
מתקדמים בשביל ג'יפים על הגדה הצפונית של הנהר הלבן, בכיוון מזרח, במורד הנחל. אחרי 6 ק"מ בערך ישנו מפגש נחלים עם נחל שמגיע מצפון. לאימות, מדרום למפגש הנחלים ומעל הגדה הדרומית של הנהר הלבן תראו הר שעל צלעו גדלים עצים. בשלב הזה השביל חוזר למטה, לגובה הנהר וכבר ניתן לזהות את הערוץ שמתחבר מצפון. ניתן לחסוך את הירידה ולהתחיל את הטיפוס צפונה במעלה הנחל ללא כל שביל ברור. ברגע שפוגשים את הנחל ניתן לעשות עצירה ולמלא מים (הוא מוקף בצמחייה וממש נחמד). ממשיכים לטפס על הגדה המערבית של הנחל, מעל הערוץ התלול, כאשר לפעמים יש שביל סוסים ברור אך לא כל הזמן. לאחר כמה קילומטרים, כאשר השביל הופך לעשב בוצי, ניתן לחצות בקלות את הנחל לצידו המזרחי, שם השביל ממשיך בתנאי קרקע סלעיים ונוחים יותר להליכה.
מתקדמים עד לאיזור בו הערוץ מקבל מפנה קל ימינה ואז נחסם על ידי הרים ואוכפים. מטפסים לאוכף הצפוני (הימני), מצידו הימני של הנחל, שימו לב שמטפסים במעלה הנחל הנכון, אשר מגיע מן האגם אשר מאחורי האוכף.
כשמגיעים לאגם הגדול, מקיפים אותו מימין, השביל לא תמיד ברור ועובר בחלקו על סלעים ובחלקו בעשב בוצי. לאחר שעוברים למרגלות כתף שתוחמת את האגם מצפון, (מכאן אין מסלול ברור עד הסוף) ממשיכים ללכת לאורך קו החוף של האגם עד לפינתו. משם ניתן לראות בכיוון צפון מערב, הר נמוך עם שלוש פסגות, מעתה הולכים כל הזמן בכיוון צפון מערב לכיוון הערוץ שיורד מימינו של ההר. כלומר, מטפסים לאוכף שלפני ההר ואז יורדים לערוץ אשר מימין להר, חוצים את הנחל, ומטפסים על השלוחה על-מנת לחצות אותה, עד לתצפית על ה'גרים' ומחסום השמורה הצפוני. מכאן ניתן לרדת בקו ישר אל עבר מחסום השמורה כאשר חוצים שלוחות וגאיות. ממש ליד המחסום, יש לחצות נחל, מומלץ עם סנדלים.

טיפים

  • קחו בחשבון שהנסיעה מאולגי נמשכת בין 5-7 שעות ובדרך כלל זה מוסיף עוד יום הגעה ויום עזיבה מהטרק. יש סוכנויות שמתייחסות לכך כיומיים נוספים בטרק. קחו בחשבון אוכל נוסף כי יתכן ותישנו עוד 2 לילות באוהל.
  • יש צורך לדאוג לאישור צבאי לאיזור הצפוני של השמורה - Permit
  • ביום הרביעי, ממחסום החיילים הדרומי למחסום השמורה הצפוני, אין צורך לסחוב הרבה מים כיוון שיש נחל נגיש לצד רוב המסלול.
  • קחו סנדלים לחציית נחלים בנוסף לנעליים.
  • השתמשו במפות טופוגרפיות סובייטיות או באפליקציה soviet military ma

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )