שמורת עין אפק - טיול יום מפתיע באיזור הקריות

שמורה מפתיעה עם היסטוריה, טבע וגשרים מעל המים

לא יוצאים לטיול בלי מכשיר לוויני של RescueOne

  • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
  • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
  • הודעות ללא הגבלה
  • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיולNovember 2014
משך הטיוליום אחד
עונה מומלצתכל השנה

רקע

בשמורת הטבע "עין אפק" ניתן לראות נופי ביצה ונחל רחב, דבר שכבר לא רואים בארץ כמעט. בשביל הביצה שבשמורת הטבע הולכים ממש מעל ביצה שמוקפת בצמחיה עשירה וסבוכה. השמורה היא גם בית גידול לצמחי מים ולבעלי חיים רבים כמו הצב והג'מוס, שהוחזרו לאזור. בשמורה נמצאת גם תחנת קמח עתיקה שאפשר לעלות אליה ולראות ממנו את כל העמק מסביב. בנוסף יש גן בוטני ובו ניתן לראות מגוון צמחים של מישור החוף.

הכניסה לשמורה בתשלום.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

איך מגיעים?

בצומת עין אפק (כורדאני) שבכביש 4 פונים מזרחה לרחוב התל (כביש 7911 בקריית ביאליק). לאחר כ-1.5 קילומטרים מגיעים לשער השמורה. בשבתות בקיץ ובימים יפים השמורה עמוסה במטיילים מהאיזור לכן מומלץ להגיע בבוקר, כדי להינות מהשקט של השמורה ולראות חיות רבות יותר.

טחנת הקמח העתיקה

נתחיל את הטיול שלנו בביקור בטחנת הקמח. זהו מבנה אבן מרשים בן שתי קומות. חלקים מעטים נבנו בתקופה הרומית ורובו נבנה בתקופה הצלבנית (המאה ה-12). המים של הנחל הפעילו את הטחנה, לאחר שנעצרו בסכר והוזרמו בכוח לסובב את אבני הריחיים.

בתוך המבנה מוקרן סרטון נחמד על ההיסטוריה של השמורה ויש תצוגה יפה של כלים חקלאיים של פעם.

נעלה גם לגג טחנת הקמח, שממנו יש תצפית מרהיבה על עמק עכו, הרי הגליל הכרמל והקריות.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

שביל הביצה

נעבור על גשרוני עץ מעל המים, בין הצמחיה ובעלי החיים. מתחתנו, במים, יש דגים ענקיים וצבים. אם נעצור באחת מהפינות הנסתרות ונחכה, נראה ציפורים יפות, כמו שלדגים. בשלב מסויים נגיע לשטח מרעה של ג'מוסים - נוכל לצפות בהם, כפי שהיו לפני שנים. לאחר מכן נעלה על הגשר המרכזי שמעוצב בצורה יוצאת מן הכלל ועובר ממש מעל בריכה גדולה כך שזה יוצר ממש הרגשה של הליכה על המים. בסוף השביל נגיע לגן בוטני של צמחי מישור החוף שנמצאים בסכנת הכחדה. הגן מדמה בית גידול טבעי עבור הצמחים.

תל אפק

אם נשאר לנו כח, נעלה לתל אפק – תל ארכאולוגי בחלק הדרומי של שמורת הטבע. יש שילוט שמוביל לעליה לתל מסוף שביל הביצה. בדרך עוברים דרך כרם זיתים עתיק - שווה לשים לב לצורות המיוחדות של העצים העתיקים. העליה מתונה ולא מאד ארוכה, בפסגה יש ספסלים ואפשר לנוח שם.

בחפירות ארכאולוגיות נחשפו שרידים של התיישבות מהתקופה הכנענית, מהתקופה ההלניסטית ומהתקופה הרומית. מראש ההר יש תצפית עוד יותר טובה על עמק עכו מאשר מתחנת הקמח.

טיפים

  • הביאו אוכל לפיקניק - יש איזור פיקניקים גדול ונחמד בכניסה לשמורה.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )