שישבת באזור פחות מטויל במכתש רמון

יצאנו ליומיים ארוכים במכתש, עם הרבה ירוק, רוח וקצת גשם, בשביל סובב המכתש בחלקו הדרום מערבי, כמעט לבד...

לא יוצאים לטיול בלי מכשיר לוויני של RescueOne

  • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
  • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
  • הודעות ללא הגבלה
  • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיולMarch 2019
משך הטיוליומיים
עונה מומלצתחורף!

מידע כללי

יצאנו ליומיים של "טיול שנתי" בדרום. מסורת של 14 שנה עד כה (כן יירבו...), אחי ואני במדבר.
בחרנו במסלול שברובו עובר על שביל סובב מכתש רמון. שביל ארוך, מסומן היטב (לעתים אפילו יותר מדי... ), ובעיקר מרוחק יחסית ופחות פופולרי.
את הטיול מומלץ לקיים בחודשי החורף, הכל פורח, והטמפ' סבירות.
אוהל - אנחנו בדעה שאוהל זה לחזקים... הוא שוקל יותר מדי ולכן לא חובה בכלל. אבל קחו בחשבון שיכול להיות קר יחסית בלילה (לנו סביב 5-7 מעלות).
הטמנת מים - מומלצת בחום - יש הרבה אפשרויות - אנחנו הטמנו בחניון הלילה במפער פיטם (160 ש"ח להטמנה).
יוצאים לדרך...

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום שישי - כביש 171 בחיבור לדרך המובילה לנחל עקרב ועד חניון הלילה מפער פיטם

השכמה ב-04:15, החלק הפחות מהנה בטיול. הנסיעה לחניון בלטרון, שם אני פוגש את אחי, קצרה והכביש ריק. מי קם בשעות האלה בשישי בבוקר (חוץ מהבת בת ה-3.5 שלי)?...
מעבירים את הציוד לרכב השני, ויוצאים דרומה. זריחה על כביש 6, דוחים את הקפה של הבוקר לאזור עין עבדת ובסוף גם עליו מוותרים. 0700 במרכז המבקרים במצפה, המון יעלים מסביב. קריר, מעונן, והמכתש מרהיב ביופיו.
אנחנו פוגשים את הטרמפ שלנו ויוצאים לדרך לעבר תחילת המסלול. כבר מהג'יפ רואים שהמדבר ירוק, והגשם שירד לא מזמן, ממש לפני כמה ימים, עוד משאיר את אותותיו - שלוליות קטנות, מעט בוץ, והמון המון פריחה.

מתחילים ללכת ב-0750, שביל ירוק/ סובב מכתש בסגול. יום ארוך לפנינו - כ-24 ק"מ עד חניון הלילה.
2-3 ק"מ ראשונים בתוך הנחל, הכל ירוק ומלא פריחה. מגיעים לשפת המכתש (חיבור לשביל אדום), סוף סוף קפה ראשון של בוקר (הנוף בהחלט מכפר על היעדר הקפה עד כה). אנחנו בוחרים לרדת אל המכתש בשביל האדום, יורד וחוצה את המכתש ישירות דרומה לעבר הר עידו.
מזג האוויר עד כה מאיר לנו פנים, שכבת עננים דקה מכסה את השמים, הכובע מיותר, והטמפ' מושלמת. הר עידו מולנו, ואני בטוח שהנה אנו רואים 2 מטיילים על ראש ההר. משום מה הם לא ממש זזים, וכאשר אנו עולים אנו מבינים שמדובר בשני רוג'ומים ענקיים. מהר עידו נשקף נוף מרשים של חלקו הדרומי של המכתש, משחקי אור וצל על רקע ה"קיר" הצפוני של המכתש הופכים את המראה למרשים עוד יותר. מדרום ולכיוון מזרח רואים את המשך השביל בו נלך, ואנו יורדים למטה וממשיכים לכיוון דרום מזרח על השביל האדום אשר כעת חובר לסובב המכתש. לאחר כקילומטר חוברים לדרך 4X4 כחולה. בצומת עם דרך זו - ניתן לפנות ימינה (מערבה) לכיוון חניון לילה הר עידו. אנחנו ממשיכים מזרחה - פוגשים שני רוכבי אופניים שמחפשים קפה (האנשים היחידם שנפגוש עד שבת בצהריים) ולאחר מעט פחות מקילומטר מתפצלים לכיוון צפון לשביל סובב המכתש.

מכאן השביל באמת מתחיל. עולים במעלה נחל עודד לעבר אוכף מרשים, הר עודד מימין. השעה 1300 והגיע זמן ארוחת צהריים ועוד קפה. יש מיכל גז גדול באופן מגוחך, לא חוסכים... השביל ממשיך ומתחתר חלקו בתוך הנחל ובחלקו עולה על הסכין ב"קיר" הדרומי של המכתש. הכל ירוק. פריחה סגולה מרהיבה (תואמת לסימון השבילים), הנופים משתנים כל העת, ועכשיו השמים כחולים ואפילו נהיה חם בטיפוס מעלה.
אנחנו עוקבים אחר הסימונים הסגולים, אשר לעתים ניתן לראות 5-6 מהם קדימה, ולקראת השעה 1630 הערוץ נפתח, ואנו יוצאים לעבר מפער פיטם. 1700 בחניון הלילה, עייפים אך מרוצים. יש מים, יש קרשים במקום, יש המון כוכבים בשמים, ובעיקר - אין אף אחד מסביב. פסטה אל דנטה ברוטב עגבניות, המון (המון) שום וטונה. קר. גטקעס מומלץ בחום. יאללה לשק השינה. מקווים שלא ירד גשם בלילה.
לילה טוב!

יום שבת - חניון לילה מפער פיטם - דרך שן רמון - ועד למצפה רמון

באופן מפתיע, אנו קמים בבוקר נקי מעננים. אני מתעורר לקול הגזיה שמרתיחה מים לכוס תה של בוקר.
תמרים, ביסקוויטים, עוד כוס תה, קיפול מהיר של הציוד וניקוי האזור - וב-0800 יוצאים לדרך.
כתבתי כבר שהכל ירוק, אבל זה פשוט לא נגמר... עץ השיטה המסומן במפה מעט ממזרח מחניון הלילה - פשוט עטוף בפריחה וירוק מכל כיוון.

אנו עולים מעט צפונה על דרך 4X4 אדומה ושוב מתפצלים ימינה (מזרחה) לעבר השביל הסגול. מתחילים לעלות לעבר זקיף רמון, ותוך זמן קצר הנוף הנגלה פשוט מרהיב. הבעיה העיקרית כרגע, שגם הרוח מדימה בעצמתה, לעתים קשה ללכת, והרגל לא נוחתת בדיוק היכן שתכננת. מפסגת זקיף רמון נשקף נוף מרשים לכל הכיוונים - ה"סכינים" של קיר המכתש לכיוון מזרח, מצפה רמון מצפון וכל המכתש פרוס מתחתינו. מדרום הר פיטם והמון מדבר. אנחנו מחפשים מקום מוסתר מהרוח המטורפת, ויורדים מעט מתחת לפסגה "לתוך" המכתש, ויושבים לנוח על מעין מדף מתחת לפסגה המשקיף צפונה. בעיה קלה - יש טפטוף טורדני, שלמעשה מגיע אלינו במאוזן מכיוון דרום. מבט חטוף דרומה ומערבה מגלה גוש אפור, ומסך של גשם ממערב לנו. לאור מזג האוויר הצפוי, חייבים עוד כוס תה...

אנו יורדים מהפסגה ברוח חזקה וטפטוף שלאחר כרבע שעה הופך לגשם של ממש. תענוג :)
השביל עובר כעת מעט מדרום לקיר הדרומי של המכתש, הסלעים מבריקים מהמים, ושילוב הצבעים החום, שחור, אפור של שמים וירוק מסביב - פשוט מרהיב.
לאחר כשעה וחצי לערך, הגשם חולף אותנו צפונה והשמש יוצאת. אנו מתחברים לשביל ישראל ופונים צפונה על השביל האדום/ ישראל לכיוון שן רמון. עד כה, פגשנו 2 רוכבי אופניים ביום שישי בצהריים. מהחיבור לשביל ישראל ועד מצפה - נפגוש קרוב ל-20 מטיילים על השביל.

העליה לשן רמון מרשימה, והנוף - גם מכאן - מרהיב. ניתן לראות כמעט את כל האזורים בהם עברנו עד עתה.
מתחילים "להריח" את סוף המסלול, וממערב מגיע עוד גוש אפור ומאיים. אנו יורדים בהליכה מהירה וחוצים את המכתש צפונה על שביל ישראל. לאחר כמעט 3 ק"מ חוצים את הדרך 4X4 השחורה החוצה את המכתש מדרום מערב לצפון מזרח ולאחר עוד כחצי ק"מ נכנסים לתוך הנחל. הסלעים מעט שונים כאן, חלקים יותר עקב הזרימה והרוח, ולאחר זמן קצר אנו מגיעים לצומת עם השביל הירוק - המוביל ימינה ל"מנסרה" (זכרונות ילדות). אנו ממשיכים שמאלה על השביל הירוק/ ישראל. הפסקת קפה אחרונה לפני העליה למצפה. שוב הגשם מגיע ומפריע את הפסקת הקפה. טפטוף דק, ורוח פשוט מוטרפת בעצמתה בכל מהלך העליה מעלה על השביל הירוק לעבור מצפה רמון. הכל אפור, קשת בענן מצפון על קירו הצפוני של המכתש.
בשעה 1600 אנו מגיעים אל הרכב ליד מרכז המבקרים, היעלים מקבלים את פנינו בברכה.
יומיים מדהימים, מסלול פחות מתויר ומרהיב ביופיו, ומזג אוויר מתעתע שהוסיף לעצמת החוויה.
מומלץ!

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

טיפים

  • השביל מסומן היטב, אבל לא מופיע במפות סימון שבילים מלפני 2017. ניתן לקנות מפה של שביל סובב רמון, או מפת סימון חדשה

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )

קבלו שק שינה מקצועי, תרמיל יום משובח וגרבי טיולים

ציוד טיולים של Mountain Equipment, Gregory ו- Bridgedale בשווי כולל של מעל 2500 ש״ח מתנת Gravity ישראל בתחרות החודש