שביל סובב עמק המעיינות

שביל ארוך (כ 150 ק"מ), סודי ביותר, מלא מעיינות, שמעטים מכירים ומעטים עוד יותר מטיילים בו, מה שהופך אותו לאחד הייחודיים בארץ. חובה למי שלא מכיר (וגם למי שמכיר) את אזור בית שאן וצפון הבקעה.

לא יוצאים לטיול בלי מכשיר לוויני של RescueOne

  • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
  • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
  • הודעות ללא הגבלה
  • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיול2016 M09
משך הטיול6 ימים
עונה מומלצתחורף, סתיו ואביב

קצת על המסלול

שביל עמק המעיינות (בעבר עמק בית שאן) הוא שביל ארוך, כ 140 קילומטר, סלול בצורה נהדרת לכל אורכו, נוח מאוד לטיול כי עובר בהרבה מקורות הצטיידות. טוואי המסלול נוח יחסית ולמעט ימים שני ושלישי הוא ברובו בדרכים מישוריות. מגוון רב של מקורות מים, חלקם תלויי גשם, לאורך המסלול.
הייחודיות של השביל הוא בחוסר הפרסום לו הוא זוכה, מסיבה לא מוצדקת (ביחס לשבילים ארוכים אחרים בישראל). היתרון בכך הוא שבחלק גדול מהמסלול לא פוגשים מטיילים רבים.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום ראשון

יום מאוד מאתגר, לא מהסיבות הנכונות.
היום מאוד פשוט להגיע לבית שאן כי יש רכבת לשם, וגם התחבורה הציבורית מעט השתפרה. אבל הגעה לישוב מירב מאתגרת מאוד, יש מעט מאוד קווי אוטובוס שעולים לשם ומונית מאוד יקרה (כ 200 שקלים). דבר שמייצר אתגר להגיע לנקודת ההתחלה, ובעיקר לוקח זמן.

בסופו של דבר לאחר שהגעתם לנקודה (בצומת מירב), מדובר ביום יחסית קצר, להתרגל למשקל התיק, במגמת ירידה עד לעין מודע. מי שלא מכיר- מדובר במעיין מהמרשימים בעמק המעיינות ובארץ, גודלו כבריכה אולימפית ואם יש לכם אפשרות (והמקום לא עמוס), תעבירו שם שעות רבות. באתר יש מקור למילוי מים.

יום שני

יום מאתגר, עדיין לוקח זמן להתרגל למשקל התיק. מתחיל בעוד מספר מעיינות לאורך הדרך, ומשם ממשיך דרך בית שאן (תחנת דלק למילוי סוכרים) בטיפוס מתון אך לא נגמר לכוכב הירדן. טיפוס שלא נגמר לאורך קילומטרים רבים. דורש סבלנות רבה, כדי להתאושש מהטיפוס תביטו מדי פעם אחורה ותראו את הנוף המרשים של הגלבוע, זה בטוח ישפר לכם את מצב הרוח.
בסוף היום מגיעים לכוכב הירדן, מקום נוח לשינה עם תצפית מהפנטת, אך גם רוח חזקה (קחו זאת בחשבון). יש שם אפשרות למילוי מים. לחובבי ההיסטוריה, מנקודת השינה צופים על מקום מגוריו (בעבר) של מאיר הר ציון.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום שלישי

יום גם לא פשוט, כולל עליות וירידות, חציית נחל תבור- אתגר לא פשוט כל כך. אם תצליחו לאמץ כוח, ואתם מטיילים לאחר ימי גשם- אל תפספסו את ערוץ נחל בזלת שמטפס צפונית מנחל תבור, תוספת קלה למסלול אבל מקטע מקסים ביותר. בסוף היום אתם מסיימים בירידה ארוכה לאחר ששתיתם קפה בראש מעלה אילות על רקע הכינרת (זו התצפית היחידה לכיוון הזה במסלול). מגיעים למנחמיה, אנחנו ישנו בגן משחקים שהיתה שם ברזיה. יש בישוב גם מכולת במידה ואתם צריכים "למלא מחדש"

יום רביעי

ימים מהירים מאוד שמאפשרים הליכה ארוכה. ימים בהליכה מישורית לאורך הירדן הדרומי, יפתיע רבים לגלות שגם החלק הזה של הירדן מלא במים זורמים (אבל אולי זה עונתי).
באמצע היום עוברים בצמוד למסעדת רוטנברג (הזדמנות למלא מים למי שצריך). עצירה מחייבת לאוכל איכותי ומפנק מאוד.
ממשיכים לירדנה, מצאנו שם פיסת דשא לישון עליה, בערב עוד עברנו במכולת להצטייד (החלק במכולת למצרכים לתאילנדים היה יותר גדול מהחלק של המקומיים..)

יום חמישי

בדומה ליום הקודם, הליכה לאורך הירדן עם מעברים דרך מעיינות כאלו ואחרים, תחנת דלק בדרך מאפשרת להתפנק בגלידה. את היום מסיימים בהליכה ארוכה במקביל לבריכות הדגים של ישוב טירת צבי, אם מזדמן לכם לתפוס חקלאי מקומי, אולי תצליחו לשכנע אותו לקבל דג מפנק לארוחת ערב. אנחנו בכל מקרה התפנקנו במנגל מפנק עם חברים שבאו לבקר. ישנו על תל שלם, הרבה רוח הייתה למעלה- עדיף לישון למרגלותיו. אין מים בתל.

יום שישי

זהו, היום האחרון.
הליכה נוחה עם תיק שכבר לא שוקל כלום, בדרך חובה עליכם לעבור בעין הנציב לטבילה אחרונה לפני הגעה לבית שאן וחזרה לחיים.

זהו להפעם

חבל ארץ מקסים, אנשים נחמדים מא(ע)ין כמותם. מילה טובה לכל מתכנני ומוציאי לפועל של המסלול הזה. מעניין לעשות אותו בחורף, שהטמפ' יחסית נעימה ואין גשמים רבים באיזור.

בהצלחה לכולם.

טיפים

  • אורך מסלול- לאורך המסלול יש הרבה נקודות שניתן לקצר בהן את המסלול בבטחה- מהווה גמישות רבה בתכנון הטיול.
  • משך המסלול- שישה ימים הופכים את המסלול למאוד לחוץ, מומלץ לפרוס לפחות לעוד יום או יומיים כדי להינות מכל מקור מים ומהיופי של הדרך.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

אנונימי ( להתחברות )