מקיר האמוניטים לתצפית מרהיבה על מכתש רמון

טיול יומי מדהים ביופיו מתאים למשפחות ולאנשים שפשוט רוצים לראות נוף משגע

לא יוצאים לטיול בלי מכשיר לוויני של RescueOne

  • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
  • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
  • הודעות ללא הגבלה
  • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיולDecember 2013
משך הטיוליום אחד
עונה מומלצתסתיו, חורף, אביב

רקע

כ-4 ק"מ של תופעות גאולוגיות, נופים משגעים והרגשת סיפוק מושגעת, כאשר הכל במרחק יריקה מהכביש!
המסלול לוקח בערך 3 שעות עם כל העצירות וההתבוננות בנוף ובתופעות הגאולוגיות.
מומלץ לקחת מפות סימון שבילים מס' 17 ו18 וכ2 ליטר מים לאדם.
מומלץ ביותר למשפחות (ישנה עליה לא מאוד קלה באמצע!)

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

הגעה לתחילת מסלול

כמו רוב המסלולים ניתן להתחבר אליו מנק' אחרת (לסיים בקטע זה את המסלול משן רמון).
בכדי להגיע לנק' ההתחלה נוסעים בכביש 40 (דרומה), עוברים את מצפה רמון ונכנסים למכתש, לאחר כמה דקות של נסיעה ישנו שלט חום "נחל גוונים" ואז הכביש עושה פניה חדה שמאלה (שם נגמר המסלול) אנחנו נמשיך עוד קצת דרומה על הכביש ומצד ימין יופעה שלט חום המורה ל"קיר האמוניטים ושן רמון.
חונים במפרץ החניה ומתחילים ללכת לעבר הנוף המשוגע!
לנקודת ההתחלה אין תחבורה ציבורית, ניתן להגיע בטרמפים.

המסלול

המסלול מתחיל מנק' החניה, יורדים לצד דרום מערב של הכביש (ימין לנוסעים דרומה) ומתחברים מיד לשביל אדום. השביל מתרחק מהכביש והשקט מתחיל לחלחל, לאחר כ 500 מטר ישנו שביל ירוק שמתחבר מצד ימין, אנו ממשיכים שמאלה על האדום.
לאחר עוד כמה מאות מטרים ישנו שלט והמון סימונים של שביל ישראל, אשר עובר שם (שביל ישראל עובר באזור זה בשני תוואי דרך שונים לכן ישנו הסבר על מפה), אנו ממשיכים עוד קצת על האדום לכיוון קיר האנמוניטים (אמוניטים - הסבר בהמשך), לאחר 3 דקות הליכה מגיעים לשלט מצדו השמאלי של השביל המורה על קיר האמוניטים (הנמצא מצדו הימיני של השביל) מומלץ להסתובב באזור ולחפש את האמוניטים הגדולים והמרשימים אך בכדי לשמור על פלא זה אסור לטפס על הקיר! (גם לא ילדים!), (גם אם הם ממש רוצים!) תודה! לאחר שראינו את הקיר המאונך עם היצורים המוזרים מסתובבים וחוזרים חזרה על האדום עד לאיפה שהיה השלט של שביל ישראל, שם אנו פונים שמאלה לכיוון השביל הירוק, רואים את הקירות הדרומיים של מכתש רמון ניצבים לפנינו ומתחילים ללכת בערוץ הנחל, ההליכה מאתגרת ומאוד חוויתית לילדים ולאוהבים הטיפוס. כמה מטרים לאחר הטיפוס הראשונים אפשר לראות מצד ימין את השביל מתחיל לעלות לכיוון תצפית מרהיבה על מכתש רמון מדרום, מומלץ לעקוב אחר סימון השבילים, הוא יוביל אתכם בדרך הנוחה והבטוחה ביותר לפסגה! העלליה תלולה ולא קלה אך ברגע שמגיעים למעלה כל הכאב והזיעה נעלמים ואם אתם אם ילידם יהיה לכם נסיעה שקטה בדרך חזרה. בסוף העלייה הלא מאוד ארוכה מגיעים לתצפית המדוברת, עוצרים נחים אומרים וואו שותים קפה ומחזירים קצת סוכרים. בסוף המנוחה, כשהדופק חזר למצב נורמלי מתחילים את הירידה להליכה המשגעת לאורך המצלעות הדרומיים של מכתש רמון, חשוב לשים לב לילדים מכיוון השדרך צרה. מהתצפית יורדים ימינה על הירוק. בסוף החלק הראשון של הירידה מגיעים לתצפית יפה על הקיר ההפוך (הסבר בהמשך), ממשיכים בירידה, נזהרים מעמוד החשמל הניצב על האוכף וממשיכים לרדת, לאחר כמה מאות מטרים מצד שמאל יתחבר שביל עם סימון שקוף שמוביל לממצאים גאולוגיים (מומלץ אך לא חובה), ממשיכים בירידה על הירוק שוב פעם מצד שמאל מתחבר שביל, הפעם אדום, ממשיכים על הירוק לקטע הסופי של הירידה שמגיע עד לכביש.
למעשה כאן נגמר הטיול אפשר להשאיר את הילדים ולחזור כ-1 ק"מ לקחת את האוטו ולאסוף את החברה שנשארו.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

אמוניטים

אמוניטים הם חלזונות ים ששלטו בחיים הימיים בתקופה שבין לפני 200 מליון ל65 מליון שנה, כאשר המם מתו הם שקעו לקרקעית והתאבנו. בזמן היווצרות המכתש ובגלל שברי הרוחב (שבר הרמון) התרוממנו השכבות ממצבם המאונך לזוויות שונות וכך למעשה נחשפו שכבות עתיקות כמו השיכה של מאובנים אלו.
עובדות מעניינות:
1. פעם היו הרבה יותר מאובנים כלו אך המון אנשים לוקחים אותם, אנא השאירו את הפלא הזה גם לאחרים ואל תקחו/תעקרו/תשברו או כל פעולה אחרת לחיות המסכנות.
2. כיום בעיקר ביפן קיימים בני דודם של האמוניטים הנקראים נאוטילוס.
3. האמוניטים נמצאים במגוון גדול של צורות (ישרים, כמו ידית של כד, כמו חלזונות וכו) ובגדלים שונים (מקטנים מאוד עד ל2 מטר!)

הקיר ההפוך

כמו שנאמר בפיסקה על האמוניטים השכבות של האבנים ששכבו מאונכות התרוממו בזוויות שונות בעקבות שברי הרוחב. המסלול עובר בשבר הרוחב הנקרא שבר הרמון (בגלל מקומו) ואחד המקירות הניצבים האלו התרוממם בזווית הגדולה מ90 מעלות כלומר הוא "הפוך" ולכן נקרא הקיר ההפוך.
שווה להסביר לילדים!
הצלחתם למצוא?

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )