צרויה חבר איסיים ערוגות

בלב מדבר יהודה, סמוך לשמורת עין גדי, שוכנת רמת חבר. מסלול יפייפה, שמוכיח שגם ב"טיול של יום אחד" אפשר להגיע לפסגת העולם, ולהתאהב

תאריך הטיולFebruary 2012
משך הטיוליום אחד
עונה מומלצתעונת הנדידה, אביב

הקדמה

את גבי חבר גיליתי לראשונה כשיצאתי לשנת שירות בבי"ס שדה עין גדי. עלינו לרמת המדבר כדי לחפש מים אחריי השיטפונות באחד מימי החורף הסוערים. למרבה הפתעתנו, מצאנו את הגבים מעופשים ומלאים בצואת יונים, אבל הנוף הנשקף מהם אל עבר נחל חבר ובקעת ים המלח היה היפה ביותר שראיתי במדבר יהודה.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

הגעה לתחילת מסלול

המסלול מתחיל סמוך לקיבוץ עין גדי ומסתיים בשמורת עין גדי - במבואה של נחל ערוגות. השביל המסומן בצבע ירוק, אשר מטפס במעלה הר צרויה לעבר רמת המדבר, יוצא מכביש הגישה של קיבוץ עין גדי (כ-150 מטרים לפניי שער הכניסה לקיבוץ), כך שהכי נוח יהיה להשאיר את האוטו בחנייה בכניסה לקיבוץ ולחזור ברגל לעבר השביל (לא תפספסו אותו - במקום יש גם שלט שמכוון לעבר הר צרויה).

הר צרויה

מכיוון שמדובר ביום הליכה ארוך מאד, שמוגבל בין היתר בשעות כניסה לנחל ערוגות בשמורת עין גדי, כדאי להתחיל את ההליכה מוקדם מאד בבוקר. עם הדרך המסומנת בירוק נטפס כמעט 2 ק"מ עד לפסגת הר צרויה. בעונת הנדידה הטיפוס לעבר רמת המדבר צפוי להיות חוויה נדירה של מופעי ציפורים ודורסים..

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

גבי חבר

מראש הר צרויה נמשיך בכיוון דר'-מע' בשביל המסומן בירוק לכיוון רמת חבר. על אף יופיה של רמת המדבר, קשה למצוא בה מקומות עצירה מוצלים, ולכן אם רוצים להתחיל את הבוקר בארוחה טובה כדאי לשבת לפניי שהשמש יוצאת. כעבור חצי ק"מ השביל מתחבר לדרך ג'יפים (עדיין מסומנת בצבע ירוק), נמשיך איתה עוד כשני ק"מ עד למפגש עם דרך ג'יפים המסומנת באדום. נפנה לדרך האדומה בכיוון דר'-מע' לעבר גבי חבר. ההליכה על רמת המדבר לגבים ובחזרה לוקחת לפחות שעתיים וחצי (לרוב גם יותר) וקיימת אפשרות למי שרוצה לקצר את המסלול ולוותר על הגבים (ראה: אופציה לקיצור). נמשיך בדרך האדומה כ-2 ק"מ על רמת המדבר, עד לירידה תלולה לעבר ערוץ נחל חבר. על הגדה הדרומית של הנחל מחכה לנו מדרגת סלע נהדרת ומוצלת לארוחת בוקר.
את גבי חבר כמעט תמיד מצאתי מעופשים ומלוכלכים, אבל התצפית מראש המפל על נחל חבר ובקעת ים המלח יפייפיה שאין לתאר במילים.

אופציה לקיצור המסלול:
מי שרוצה לוותר על ההליכה לגבי חבר, יכול לפנות צפונה בשביל להולכי רגל המסומן בכחול, עד למעלה האיסיים ומשם לנחל ערוגות. השביל יוצא מהדרך ג'יפים שהלכנו עליה (המסומנת בירוק), כק"מ אחד אחריי ראש מעלה צרויה. לחלופין, מי שרוצה לקחת את הזמן ברוגע/ להתחיל את הטיול מאוחר, אפשר לפצל את הטיול ליומיים. מצפון לדרך ג'יפים הירוקה נמצא חניון לילה רמת חבר ואפשר להעביר בו את הלילה.

"נחל ערוגות זה הידוע... מהלכו ישיר אל תוך הים"

נטפס חזרה לגדה הצפונית, ונחזור על עקבותינו בדרך האדומה צפונה-מזרחה. . כעבור 2 ק"מ נגיע למפגש שבילים אדום - ירוק (מוכר לנו..), והפעם נמשיך בדרך הג'יפים האדומה כ-2 ק"מ נוספים צפונה עד לראש מעלה האיסיים. מכאן נותר לרדת במעלה האיסיים עד לנחל ערוגות - לטבילה מרעננת במים הקרירים.
הירידה במעלה האיסיים לוקחת כשעה וחצי. רצוי להגיע לנחל ערוגות עד השעה 13:00 בשעון חורף (14:00 בשעון קיץ) בשביל להספיק "לקפוץ" לטבילה בבריכות העליונות של הנחל (25 דקות הליכה במעלה הנחל, מתחתית מעלה האיסיים). גם במידה ולא נותר זמן לבריכות העליונות - אינספור בריכות מים יפייפיות וצוננות מחכות בחלקיו התחתונים של הנחל. תהנו!

טיפים

  • לבירור ושאלות על שעות הפתיחה של נחל ערוגות, אפשר להתקשר לשמורת עין גדי: 086584285
  • יש להצטייד במפת סימון שבילים 11 - דרום מדבר יהודה. סיפור הדרך הוא המלצה בלבד ואיננו מהווה תחליף למפה...
  • שמורת עין גדי נסגרת בשעה 16:00 לפי שעון חורף.
  • מומלץ להתחיל את המסלול מוקדם מאד בבוקר - בשל מחסור בצל על רמת המדבר, וכן שעות הסגירה של שמורת עין גדי

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )