עמק הצבאים

טיול קצר בפנינת טבע הנמצאת בלב ליבה של העיר ירושלים.

לא יוצאים לטיול בלי מכשיר לוויני של RescueOne

  • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
  • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
  • הודעות ללא הגבלה
  • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיולNovember 2017
משך הטיוליום אחד
עונה מומלצתפארק עמק הצבאים פתוח בכל השנה אך מומלץ להגיע באיזור הסתיו או האביב שמזג האוויר נעים יותר.

כללי

עמק הצבאים (שבעבר נקרא עמק פרי הר) היה עד אמצע ה-80 מטעי פרי של הקיבוצים מעלה החמישה וקריית ענבים שהחכירו את השטח למטרות חקלאות, במקביל חי באיזור עדר של הצבי הארץ ישראלי. בסוף שנות ה-80 עקב אי כדאיות כלכלית וביקוש נדל"ני גבוה זנחו הקיבוצים את עיבוד המטעים והגישו תכנית מפורטת להקמת מתחמי הייטק ו1400 יחידות דיור.
תושבי השכונות הסמוכות (קטמונים וגבעת מרדכי) שהבינו שגוזלים מהם שטח ירוק ופתוח ליד ביתם התאגדו והתנגדו לתכנית הנדל"ן גופים ירוקים הצטרפו ועזרו לתושבים במאבק ולאחר מאבק ארוך וממושך שארך 18 שנים (עד לשנת 2015) התושבים הצליחו לנצח ולקבוע שהשטח יוכר כפארק טבע ובית שימור טבעי לצבאים החיים בו.
בזמן המאבק, נבנו כבישים סביב העמק לשטחים הפתוחים ולא היה כל פיקוח על הנעשה בעמק, התוצאה: צבאים שנדרסו בעת שניסו לחצות את הכביש, טריפת עופרים ע"י כלבים משוטטים ושיסוי של כלבים בצבאים. הייתה סכנה ממשית להמשך קיומו של העדר באיזור, כיום יש סימנים מעודדים של שיפור והתרבות של הצבאים בעמק הודות לגידור העמק (מניעת דריסות וטריפה ע"י כלבים משוטטים בעיקר) ופיקוח וניהול של החברה להגנת הטבע.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

עמק הצבאים

בעבר הצבי הארץ ישראלי היה מצוי בכל איזורי מדינת ישראל (למעט הערבה והנגב שם יש קרובי משפחה שלו צבי הנגב והצבי הערבה), כיום הצטמצמו איזורי מחיותו עקב הפיתוח העירוני המואץ ועקב ציד נרחב ולא חוקי שלו (בעיקר ע"י אוכלוסיות של ציידים בני מיעוטים), במדינות השכנות שלנו הצבי נכחד לגמרי. עמק הצבאים מהווה איזור שימור חשוב של הצבי בסביבתו הטבעית וקיים הודות לתושייתם של תושבי, השכונות הירושלמיות קטמונים וגבעת מרדכי.
העמק עצמו מתפרש על שטח של 205 דונם, הכניסה לפארק עמק הצבאים חופשית וללא עלות והדבר נכון גם לגבי החניה של הפארק.
יש 3 שבילים עיקריים בהם ניתן לטייל: השביל המרכזי שמוביל לאגם הגדול(לא באמת אגם, נקרא כך רק משום שהוא מקור המים הגדול ביותר בעמק), שביל הציפורים (שמקביל לנחל רקפות) ושביל הבתה.
הצבאים מסתובבים בחופשית בכל העמק וכרגע לפי הערכות יש כ-24 צבאים בעמק. בנוסף, קיים מגוון ביולוגי רחב הכולל מיני ציפורים רבות (מקום מומלץ לחובבי צפרות), עצי פרי (זכר למטעים שהיו באיזור), צמחיית נחלים וצמחי חורש אופיינים לאיזור.

שעות פתיחת הפארק:
6:30-17:00 בכל ימות השבוע לרבות סופי שבוע

טיפים

  • מומלץ להגיע באמצע שבוע

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )