עמק המעיינות והגלבוע

מסלול בעמק המעיינות- נחל הקיבוצים, עין שוקק, עין מודע והר הגלבוע

תאריך הטיולMay 2014
משך הטיוליום אחד
עונה מומלצתכל השנה

דרכי הגעה

נקודת ההתחלה היא בחניון נחל הקיבוצים.
ההגעה לחניון היא או דרך צומת בית השיטה לכל אלו אשר מגיעים מכיוון כביש 6 ומישור החוף.
הדרך השנייה היא דרך בית שאן והגעה לנחל הקיבוצים (יש שילוט) שנמצא בסמוך לקיבוץ ניר דוד.
הכביש עוקף את הקיבוץ ומגיע לחניון שנמצא ממש בסמוך לתחילת המסלול. החניון נמצא ממש על סף הנחל יש בו נקודת מודיעין של רשות הטבע והגנים.

חשוב לדעת כי לא ניתן להגיע בעזרת רכב אל כל האתרים לאורך המסלול של נחל הקיבוצים או שמורת עמק המעיינות מפני שכל האזור נחסם במחסומים מאז שרשות הטבע והגנים לקחו עליו אחריות.

נקודת הסיום היא בתצפית על שם דובי וערן שמיר בראש הגלבוע בסמוך לישוב מעלה גלבוע.


המסלול אינו מסלול מעגלי

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

חשוב לזכור

חציו הראשון של היום נעשה בתוך הליכה במים, על כן מומלץ להימנע מלהביא ציוד שעלול להיהרס ומומלץ לנעול סנדלים וללבוש בגדים שניתן להרטיב...

חשוב להביא מים (אתם תצטרכו אותם לעלייה לגלבוע).

נחל הקיבוצים לעין שוקק

המסלול מתחיל מחניון נחל הקיבוצים מהקצה המערבי שלו (פשוט נלך מערבה עם הנחל). לאחר שנעבור סכר קטן שיוצר בריכה קטנה ניכנס אל המים (ניתן גם להתחיל את המסלול מהצד השני, פשוט ללכת על צד הנחל עד שמגיעים לעצי דקל).
לאחר שנעבור את הסכר ניכנס אל המים, אנחנו הולכים עם הנחל לכיוון מערב. ההליכה אינה קשה במיוחד ומאוד מהנה, עומק המים לא עולה על 1.5 מטר. לאחר הליכה של 400 מטר נגיע לגשר שהמים עוברים מתחתיו בצינורות. מנקודה זו יש לנו עוד 500 מטר של הליכה עד שנראה בקצה הדרומי של הנחל קבוצת עצי דקל שם נחתם המסלול.

מרחק ההליכה בנחל הוא 800 מטר.

מנקודה זו אנחנו עוזבים את הנחל ומתחילים ללכת לכיוון עין שוקק. מומלץ להשאיר את כל הציוד ברכב ורק לשלוח מספר מועט של אנשים אל הרכב להביא את הציוד לאחר ההליכה בנחל. המרחק לחניון הוא קצר מאוד.

מסיומו של הנחל אנחנו ממשיכים ללכת על השביל לצידו של הנחל בשביל שאינו מסומן. כעבור 200 מטר נפגוש שביל מסומן שצבעו כתום, שביל זה מסמן את "שביל דרך המעיינות", שביל שעובר לאורך 160 ק"מ וסומן ע"י המועצה המקומית ומכינת העמ"ק הנמצאת בתל תאומים.
נלך על השביל לכיוון דרום וכעבור 200 מטר נוספים נבחין בשילוט המורה לכיוון מערב אל עין שוקק, מנקודה זו כעבור 200 מטר נגיע לעין שוקק, מעיין זה אינו עמוק, אבל נחמד לשבת בצל האקליפטוסים ולטבול את הרגלים במים הקרירים.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

עין שוקק לעין מודע

מעין שוקק אנחנו חוזרים לשביל עמק המעיינות ואיתו הולכים לכיוון מזרח וכעבור קילומטר השביל פונה דרומה. השביל הוא שביל רחב אשר מתאים גם לנסיעת רכב (אסור להכניס רכבים פרטיים, ניתן לשכור רכבי גולף לנסיעה בשמורה). זו דרך מישורת ונוחה.
נרד איתה דרומה על השביל כ- 2 ק"מ עד שנראה מימיננו שילוט המוביל לעין מודע. עין מודע הוא מאגר מים גדול מאוד השוכן בין עצי אקליפטוס, זהו מקום נהדר לעצירה (יש שולחנות, נק' מים וכד'..). המעיין לא עמוק מאוד, לא עולה על גובה של 1.5 מטר.

עין מודע- מעלה אבינדב- תצפית דובי וערן שמיר

מעין שוקק אנחנו יוצאים לקראת עליית הגלבוע.
בכל הדרך אנחנו הולכים על גבי שביל "עמק המעיינות". תחילה השביל יוביל אותנו דרומה אך לאחר 500 מטר הוא יתחיל לקחת אותנו לכיוון מערב ולכיוון הגלבוע. השביל יסטה צפונה ולאחר מכן ישוב להיות לכיוון מערב. מנקודה זו נתחיל לטפס על הגלבוע.

העלייה לגלבוע נחשבת קשה, אם כי אין להפריז בקושי שלה. מדובר בעלייה מגובה של 80 מטר לגובה של 450, כלומר עלייה של כמעט 400 מטר אשר נפרשת על 4 ק"מ, כלומר 100 מטר לקילומטר. תחילת העלייה היא תלולה ביותר והיא כוללת הליכה בתוך נחל צביה, כעבור קילומטר של עלייה העלייה הופכת להיות פחות תלולה אם כי היא עדין קשה. כעבור 2 ק"מ של עלייה מתחילים העלייה הופכת מתונה הרבה יותר ויחסית נאמנה לקו גובה אחד. הקילומטר האחרון של העלייה הוא גם די תלול אם כי הוא בסך הכל לא נורא כלל. למרות העלייה הקשה הדרך היא יפה מאוד, שינוי נוף מהעמק שהלכנו בו בחציו הראשון של היום. מדי פעם נעצור ונביט לאחור ונראה את שדות העמק, בשדות שמסביב לקיבוץ ניר דוד נוהגים בכל שנה בתקופת הקציר להשאיר סימנים וציורים בתוך השדות.
העלייה נחתמה עם ההגעה לכביש 667, כביש מעלה גלבוע- מרב. עם הגעתנו לכביש נפנה לכיוון צפון ונלך על גבי הכביש כ- 300 מטר עד שנראה משמאלנו את תצפית דובי וערן שמיר, אב ובנו שנהרגו במהלך שירותם הצבאי. העלייה אל המצפור מלווה בשירי העמק שנחרטו בסלעים.

דובי נולד בשדה אליהו ונהרג כסמג"ד בעת אימונים בניצנה ב-1977. בנו ערן נהרג במבצע מרכבות האלים בלבנון ב-1997. שביל מוביל מכביש 667 לפרגולת עץ ולאורכו שירים הקשורים לגלבוע ולעמק. מהמצפור-מראה מרהיב של עמק חרוד וקורות חייהם של דובי וערן.

בנקודה זו נסיים את המסלול. במידה והשארתם את הרכב בנקודת הסיום פשוט סעו הביתה. במידה ולא זהו אזור שלא עוברות בו מכוניות רבות, אבל אלו שעוברות בדרך כלל עוצרות, ניתן להתקדם לכיוון מעלה גלבוע על מנת לעמוד בנקודה יותר אסטרטגית

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )