עבדת-עין עקב עליון-עין עקב תחתון-רמת דבשון

יום טיול ארוך, לא מתוייר באחד האזורים היפים ביותר של הנגב הישראלי, וכמובן- מעיינות בדרך תמיד נותנים נוף אחר למדבר

תאריך הטיולMarch 2007
משך הטיוליום אחד
עונה מומלצתאביב, סתיו

הגעה למסלול

המסלול אינו מעגלי ולכן יש להשאיר מכונית גם בסוף המסלול או לקחת טרמפ/הקפצה.
המסלול מתחיל בעבדת- נמצא על כביש 40 דרומית לשדה בוקר. יש שם תחנת דלק פז וארומה וחנייה בה ניתן להשאיר את הרכב.

את הרכב השני מחנים מתחת לשדה בוקר- יש להיכנס למדרשה, לפנות ימינה בכיכר בכניסה, עוברים את מבואות הרשות ליד קבר בן גוריון, נוסעים בכביש המפותל היורד לכיוון הנחל. בסופו יש חניון לילה שם ניתן להחנות את הרכב.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

ההגעה לעין עקב עליון

לאחר שמחנים את האוטו בתחנת דלק בעבדת, הולכים קצת עם הכביש לכיוון צפון ואחרי הגדר פונים ימינה (מזרחה) ומתחילים ללכת בשביל השחור. ישנן בדרך שני פיצולים שבילים עם שבילים בסימון ירוק- אלו הן אופציות נוספות להגיע למסלול עליהן אפרט בהמשך, יש להמשיך בשביל בסימון השחור.
בדרך רואים חוות ביזנטיות וחקלאות מיש=דברים מהתקופה ההיא.

לאחר כ2 ק"מ מתחילת המסלול צבע המסלול הופך לכחול (ללא פיצול). ישנה עלייה קטנה (לא קשה במיוחד) ומגיעים לנק' תצפית יפה לכיוון מזרח. לאחר התצפית השביל ממשיך ויורד למטה כאשר בסוף הירידה, בהגעה לנחל, מגיעים לפיצול שבילים- ימינה בסימון כחול ושמאלה בסימון שחור המוביל לעין עקב תחתון. אנו אמנם ממשיכים בסימון השחור לכיוון עין עקב תחתון אך אם תפנו ימינה בסימון הכחול ותלכו מס' מטרים תגיעו לעין עקב עליון.

בעין עקב עליון אין מים לרוב, אך המקום מאוד יפה ויש בו צל טוב לארוחה (מומלץ מאוד). שימו לב- הקטע בין סוף הירידה לעין עקב עליון יכול להיות קצת מבלבל ויש לעקוב אחר סימון השבילים.

ההגעה לעין עקב תחתון

מעין עקב עליון, יש לחזור מעט בסימון הכחול ולהמשיך בסימון השחור במורד הנחל (שאגב שמו- נחל עקב). בסוף הערוץ, לקראת עין עקב תחתון מגיעים לפיצול שבילים-
ימינה בסימון ירוק (למתכננים טיול של מס' ימים)
שמאלה בסימון ירוק היוביל אותנו חזרה לשדה בוקר, אך תחילה נרד לעין עקב בסימון הכחול. הירידה למעיין בסימון הכחול מעט מסוכנת (יש בה סולמות) ויש להיזהר. בנוסף, בנק' זו ליד פיצול השבילים נמצאת הנביעה של מעיין עין עקב תחתון- המים בנביעה מעט מליחים והם לא מומלצים לשתייה!! (במידה ונתקעתם בלי מים המים האלו יכולים לשמש לבישול אך רק במקרה הצורך).

לאחר הירידה בסימון הכחול תגיעו לעין עקב תחתון, שהוא כנראה בין גבי המים האדירים ביותר בנגב- הוא עמוק וגדול (הוא מלא כל השנה!!). בימי חג ובעונת הטיולים, כנראה שתצטרכו לחלוק את עין עקב תחתון עם עוד הרבה מטיילים.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

מעין עקב תחתון לשדה בוקר- דרך רמת דבשון

מעין עקב תחתון יש 2 אופציות לחזור לרכב הנמצא מתחת למדרשת שדה בוקר:
1. אם יש לכם כוח ורצון להמשיך עוד קצת ללכת אני ממליצה על הדרך הזו:
עולים חזרה בסימון הכחול אל מעל הנחל ובראש המעיין פונים ימינה (מערבה) בסימון הירוק. בהתחלה יש עלייה המגיעה לרמת דבשון, ולאחריה יש להמשיך ללכת בסימון הירוק לאורך הרמה. שימו לב שבשלב מסויים על הרמה יש נק' תצפית יפה מאוד על שדה בוקר ונחל צין. בסוף הרמה יש ירידה המובילה אתכם היישר לרכב המחכה לכם בחניון הלילה למרגלות מדרשת שדה בוקר.

2. במידה ומצאתם טרמפ עם ג'יפ, אפשר לחזור מעין עקב תחתון דרך שביל הג'יפים ישירות לחניון הלילה (סימון כחול ואז שמאלה בסימון אדום). בשביל זה לא מומלץ ללכת ברגל- קצת מתיש ומעייף, אז תמיד אפשר למצוא בדרך טרמפים שיחזירו אתכם לשדה בוקר.

למי שיש רכב אחד- אל תוותרו על המסלול!!!

במידה אין לכם שני רכבים- יש מס' פתרונות לכך:
1. מחניון הלילה מתחת למדרשת שדה בוקר אפשר לקחת טרמפים ישירות למדרשה ומשם אוטובוס/טרמפים לעבדת.

2. מחניון הלילה מתחת למדרשת שדה בוקר יש מעלה הנקרא "מעלה אייכמן" המוביל ישירות למדרשה המעלה הוא בשימון אדום והוא עלייה מעט קשה אך אך אפשרית.

טיפים

  • יש לטייל עם מפה 15 של הנגב התיכון.
  • המסלול ארוך מאוד יחסית ליום אחד (11 ק"מ) ולכן יש להצטייד במספיק מים.
  • אפשר להגיע למסלול בשתי אופציות נוספות: שביל ירוק היוצא מחניון לילה צפונית מעט לעבדת ומתחבר אל השביל השחור בהתחלה, או שביל ירוק היורד מהעיר עבדת ומתחבר גם הוא לשביל השחור (מתאים לאלו המעוניינים לעשות תחילה סיור קצר בעיר עבדת).
  • ישנן מס' אופציות לעשות נודדים באזור זה (טרק של מס' ימים), ובמקרה זה ניתן להמשיך מעין עקב עליון או מהתחתון לעין שביב (יש לתכנן את המסלול לפי המפה).
  • עד עין עקב תחתון הסימון הוא גם של שביל ישראל.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )