עין ירקעם-סנפיר גדול

מסלול יום (ולא מאוד ארוך), מדהים ביופיו שנמצא במרחק 40 דקות נסיעה מבאר שבע. רחצה, טיפוס קשה, נוף עוצר נשימה אל המכתש ולקינוח- חולות צבעוניים

לא יוצאים לטיול בלי מכשיר לוויני של RescueOne

  • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
  • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
  • הודעות ללא הגבלה
  • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיול2014 M05
משך הטיוליום אחד
עונה מומלצתהכל חוץ מהקיץ החם

הגעה

המסלול מסומן במפה מספר 15, הוא כארבעה קילומטרים ומכיל עליה לא מאוד פשוטה. ברובו הוא חופף עם שביל ישראל.

הבאים מצפון: מבאר שבע נמשיך דרומה על כביש 25 (לכוון דימונה וצומת הערבה). נעבור את דימונה ולאחר כמה קילומטרים נפנה ימינה לכוון דרום על כביש 206. נסע כ12 קילומטרים, אז נראה את הפניה אל עבר המכתש, כביש 225 אך נמשיך ישר ואחרי כ-300 מטר נראה פניה על כביש עפר משמאלנו אל חניון עין ירקעם (סמוך למצד ירקעם), שם נחנה את הרכב.

לצערנו אין אוטובוסים לשם אך ניתן לנסות את מזלנו בטרמפ. נקודת הסיום, החולות הצבעוניים, היא 2 קילומטר מערבה אל תוך המכתש על כביש 225 מצידו הימני. אם אתם אם אני רכבים שווה להשאיר את אחד הרכבים בנקודת הסיום בחולות הצבעוניים.

עין ירקעם

עין ירקעם היפה הוא חלק משמורת טבע שנהיית די פופולרית אחרי הגשמים. המקום מושך אליו בשל היותו מעיין וגב שרוב השנה מכיל מים (באיכויות שונות כמובן). ובשל המרחק הקצר בינו לבין הרכב (רבע שעה).

מהחניון יוצא סימון שבילים ירוק בהליכה מתונה, פשוטה וברור לכוון מזרח. נלך על הסימון פחות מקילומטר עד שנראה סימון שקוף המוביל בשביל מצד ימין שלנו. אנחנו נרד איתו במדרגות חצובות אל המעיין והגב.

מזה סימון שקוף? סימון בעל שני פסים לבנים כאשר בניהם אין צבע. באופן אישי סימון שקוף אשר מפתיע באמצע מסלול כזה או אחר, עושה אותי מאושרת. סימון שקוף אינו מסומן על המפה אלא רק בשטח והוא מעין 'הפתעה' למטייל. הוא מעיד על נקודת עניין שווה במיוחד (מעין, מהרה, תצפית, בולען וכו') שנמצאת בהמשך השביל השקוף. לרוב זאת תהייה סטייה לא ארוכה מהדרך שנצטרך לחזור אותה חזרה אל המסלול.

אז נלך עם הסימון השקוף עד שיסתיים ונגיע כאשר הגב משמאלנו. אפשר לעשות שם הפסקת צהריים ולהתרחץ. הירידה לגב בימים בו הוא מלא לחלוטין היא רק בקפיצה. בקיץ כנראה שהגב יהיה ריק או שרק חלקו התחתון יהיה עם מים. בהמשך מצד ימין נמצאת הנביעה אך המקום לא מרשים במיוחד.
אם ברצונכם להגיע מצידו השני של הגב (כי לא בא לכם לקפוץ כשיש מים או להתגלש כשאין מים) ניתן להגיע דרך הסימון הירוק עד אשר תתאפשר מצד שמאל פניית פרסה בתוך הנחל אל חלקו התחתון של הגב. זה ידרוש יותר זמן הגעה.

הגב הוא ענקי ויכול להיות בעומק של חמישה מטרים שמצריך שחייה בו לאחר הגשמים.

מצד ירקעם (מעין תל ליד איפה שחנינו את הרכב) מתוארך לתקופה הביזנטית והוא קשור גם למדרגות החצובות אל הגב שכנראה נוצרו בשל השימוש הרב של התושבים במים.

הסנפיר הגדול

מסלולים מקבלים לרוב את שמם לפי צורתם. אך בדרך כלל הצורה נראית ככזו רק מפרספקטיבה של מרחק. הסנפיר הגדול- נראה סנפיר לאורך כל דקה מהעלייה הקשוחה אליו כאשר הוא משמש כקיר המכתש הגדול (שהוא בעצם קטן יותר ממכתש רמון אבל התגלה לפניו) ואנחנו, הבאים מעין ירקעם, נכנס אל המכתש לאחר חצייתו. בתמורה לכך נקבל נוף מדהים אל עבר המכתש (ואל עבר הצד השני- מישור ימין והכור). התצפית אל המכתש מאפשרת ראייה ויזואלית להסבר של היווצרות מכתש, מכוון שאינני מומחית- לא אנסה את מזלי להסביר פה את התופעה אבל כן אמליץ על קריאה בנושא (צירפתי קישור שמסביר באופן פשטני למדיי).

לאחר הטבילה בעין ירקעם חזרנו אל נקודת ההתחלה, החניון. משם חצינו את הכביש אל עבר מסלול המסומן שחור. נמשיך בו מערבה אל עבר המכתש, נעבור דרך תעלה באורך 120 מטרים מתחת לפסי הרכבת (שעליה עוברות רכבות להובלת פספסטים). לאחריה נתחיל לטפס את קיר המכתש. בהצלחה.

העליה ממש הופכת להיות טיפוס על קיר, סלע גיר קשה, די צר ובסופה היא נראית הרבה יותר מגניבה מאשר תוך כדי. כמובן שרמת הקושי תשתנה בהתאם למזג האוויר. העליה אמנם לא פשוטה אבל היא לא סתם טיפוס על הר. על הפסגה, בגובה 450 מטרים, עם הרוח הנושבת, כייף לשבת ולצפות מתצפית מלאה של 360 מעלות על כל האזור.

נתחיל לרדת עם השביל השחור בירידה נינוחה שבהמשכה קטע אתגרי קטן. בדרך נראה פיצול עם שביל ירוק (זהו המסלול הנקרא 'הסנפיר הקטן'). אחרי סך הכל של פחות מקילומטר עד הכביש, אותו נחצה כדי להגיע לחולות הצבעוניים ולשולחנות הפיקניק.

טיפים

  • תביאו בגד ים!
  • שימו לב שעקב הפופולריות של המעיין ועקב העובדה שזו שמורה, חשוב לשמור על חוקי השמורה (לא לרדת משביל ולא ללון אלא בחניון רשמי)

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

אנונימי ( להתחברות )

אוהל מטורף ואחלה פנסים בתחרות החודש

אוהל מדהים מדגם Hubba Hubba™ NX 2 של MSR למקום הראשון ושלושה פנסים של BlackDiamond בהגרלה