נחל צפית (עליון ותחתון)

נחל צפית מאפשר הליכת יום יפה ומאתגרת שמאפשר חווית הליכה נעימה גם עבור מטיבי לכת וגם עבור משפחות. לאחר ימות גשם ניתן למצוא בו גבי מים רבים, דבר שהופך את המסלול לחוויה נהדרת

תאריך הטיולFebruary 2014
משך הטיוליום אחד
עונה מומלצתלא בקיץ

דרכי הגעה וחזרה

תחילת המסלול נמצאת במצד תמר. מצד תמר נמצא מצידו הצפוני של כביש 25 בין דימונה לצומת הערבה.
המסלול הוא מסלול חד כיווני, על כן מומלץ להגיע עם שני רכבים ולהחנות את הרכב השני בתחנת הדלק של חברת "דלק" בסמוך לצומת הערבה ואת הרכב שראשון להכנות בתחילת המסלול במצד תמר.

בעיקרון אין בעיה להשאיר את הרכב במצד תמר, אם כי מומלץ לא להשאיר ברכב חפתים יקירי ערך.

מומלץ מאוד לצאת מוקדם אל המסלול על מנת לא להיתקע מאחורי קבוצות גדולות.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

נחל צפית עליון

נקודת ההתחלה היא "במצד תמר". מצד תמר הוא אתר ברכס חצרה, בו נמצאים שרידי מצודה מהתקופה הרומית בארץ ישראל. המצד ממוקם בראשו של מעלה תמר, שביל קדום היורד מרכס חצרה אל הערבה ודרום ים המלח.

במצד תמר אנחנו מחנים את הרכב ומיד חוצים את הכביש לצידו האחר לכיוון דרום. בנקודה הזו מתחיל השביל הכחול ושביל ישראל לכיוון דרום מערב. מהכביש אנחנו עולים עם השביל הכחול בגבעה מתונה ולאחר עלייה קצרה נגיע לשיאה. מכאן השביל הוא לא מאוד ברור ויש להסתמך על סימון השבילים הכחול ושביל ישראל. השביל יורד לכיוון הנחל, תחילה זו הליכה נוחה ואחרי כמה מאות מטרים הירידה הופכת תלולה. לאחר 2 ק"מ ממעבר הכביש נכנס לתוך נחל צפית ולמפגש שבילים של שביל ישראל שממשיך לכיוון מכתש חצרה ושביל שחור, שהוא נחל צפית.

בעיקרון המסלול שלנו הולך לכיוון מזרח, כלומר עלינו לפנות לצד שמאל. אבל מומלץ לפנות לכיוון ימין וללכת מספר דקות ספורות ולהגיע לעין צפית. בעונת הגשמים או תקופה קצרה אחריה המעיין מלא עד מאוד, בעיקרון המעיין פעיל בכל ימות השנה, אך בימי הקיץ המים מעופשים ולא מומלץ להיכנס אליהם. זו פינה נהדרת לעצירה. אחרי כן פשוט נשוב למפגש שבילים שממנו הגענו אל המעיין.

מהמפגש שבילים אנחנו הולכים לכיוון דרום מזרח, על שביל שחור, זו בעצם ההליכה בתוך נחל צפית. מנקודת המפגש כעבור הליכה קצרה נגיע אל המפל הראשון. משלב זה נתחיל לנוע בין צידו הימני לצידו השמאלי של הנחל את המפל הראשון השביל מקיף מצידו הימני ומביא אותנו לתחתית המפל. ניתן ללכת לכיוון המפל ולברר האם ישנו גב בתחתיתו (בדרך כלל יבש). נמשיך בנחל על השביל השחור וכעבור זמן לא רב נגיע לשרשרת של מפלים שהשביל מאגף אותם משני צידי הערוץ. משעה שעברנו את המפלים ההליכה בנחל הופכת נוחה הרבה יותר, הלכיה במגמת ירידה מתונה בין סלעים ובולדרים.
לאחר 1.5 קילומטר מסיום המפלים אנחנו מגיעים לפיצול שבילים בו השביל השחור מטפס על גדתו השמאלית ואילו שביל כחול ממשיך בנחל, זהו השביל שנמשיך בו. כעבור קילומטר נגיע לרחבת עפר שנמצאת בסמוך לכביש המפעלים המוביל אל תוך המכתש הקטן.

מרחק: 9 ק"מ
זמן הליכה: 2- 6 שעות

נחל צפית תחתון

מרחבת העפר אנחנו פוגשים בשביל השחור ובו אנחנו ממשיכים לרדת בנחל. בשלב הזה הנחל הוא רחב יחסית וההליכה בו נוחה במגמת ירידה אך כעבור זמן לא רב השביל סוטה מעט ימינה ונכנס אל תוך קניון גדול. על מנת לרדת לתוך הקניון אנחנו נעזרים בסולמות וחבלים.
לאחר המעבר בנקודה זו הנחל חוזר להיות רחב יותר, אלא שעתה הוא נמצא בין מצוקים. לאחר המפל אנחנו הולכים כ-2 ק"מ בתוך הנחל עד אשר אנחנו מגיעים למפגש שבילים, של השביל השחור שלנו ושביל כחול שעולה לכיוון כביש 25 היורד לצומת הערבה.
מומלץ לזכור את השביל הזה, כיוון שנחל צפית הוא נחל אשר קולט מטיילים רבים בכל שבוע, בעיקר בעונות המומלצות, לעיתים קרובות מגיעים אל הנחל שכבות בית ספר שלמות, הדבר אינו פוגם במסלול, אלא רק בסופו של השביל השחור, שמודבר בירידה תלולה בסולמות, דבר שעורך זמן רב ולעיתים דורש לחכות הרבה זמן, לכן מומלץ לזכור את השביל הכחול, למי שאינו רוצה לחכות ורוצה לעקוף את הפקק שנוצר בסיום הנחל.
נמשיך בשביל השחור שממשיך בנחל, אלא שהנחל הופך נקיקי. לאורך הנקיק אנחנו חוצים מפלים ונעזרים ביתדות, השלב האחרון של הנחל היא ירידה במפל שגובהו מטרים ספורים, בירידה נעזר ביתדות. וכאן נגמר המסלול האתגרי.

מנקודה זו נמשיך לנקודת הסיום בתחנת הדלק בסמוך לצומת הערבה.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )