נחל עורבים

טיול יום קצר במורדות הגולן- נחל עורבים- סכר ירדינון- קיבוץ שמיר שכולל בתוכו תצפית מדהימה, מפל, הליכה בין בולדרים ופריחה בעונה

לא יוצאים לטיול בלי מכשיר לוויני של RescueOne

  • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
  • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
  • הודעות ללא הגבלה
  • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיול2014 M04
משך הטיוליום אחד
עונה מומלצתכל השנה

נקודת התחלה

המסלול אינו מסלול מעגלי.

מכאן יש כמה אפשריות:
לבוא אם שני רכבים ולהחנות רכב אחד בתחילה ורכב בסיום.
לא לבוא עם רכב ולהסתמך על טרמפים (שקיימים בגולן)
לבוא עם רכב אחד ובסיום המסלול לחזור בטרמפ, מה שאנחנו עשינו אבל חיכינו גם לא מעט זמן לטרמפ והלכנו ברגל מסיום המסלול ועד הכביש ומצומת על 959 על הכביש המשובש ועד הרכב בחזרה.

נקודת ההתחלה: נוסעים על 959 בין צומת גונן למרום גולן. חולפים על פני הפנייה צפונה לכיוון הישוב קלע אלון. לאחר כקילומטר ישנה פנייה לכיוון צפון לכביש משובש. נוסעים על הכביש כ- 2.5 ק"מ, יש שילוט לאורך הכביש, עד אשר מגיעים אל החנייה של נחל עורבים.

מסלול נחל עורבים

מיד לאחר שהחננו את הרכב נתחיל את ההליכה בתוך הנחל. מהרגע הראשון ההליכה תהיה בין בולדרים ולא תהיה מאוד נוחה. לאורך כל המסלול בנחל נלך לצדיו של שביל סימון אדום ומגמת ההליכה תהיה ירידה.
בשלב הראשון, אומנם ההליכה אינה נוחה בעקבות סלעים רבים אשר חוסמים את פתח הנחל, אבל הירידה היא דיי מתונה, חשוב לשים לב לסימון בשלב הזה.

כעבור הליכה של 500 מטר נפגוש שביל עפר, השביל האדום יעבור אליו.
לאחר קילומטר נגיע אל תצפית מדהימה שממנה נראה את מורדות נחל עורבים, לפתע נבין עד כמה הנחל תלול אבל מדהים ביופיו. זו נקודה מדהימה שכדאי מאוד לעצור בה. בשלב הזה אנחנו נמצאים בראשו של המפל הגדול ביותר של נחל עורבים. מנקודה זו נתחיל לרדת לכיוון תחתית המפל. הירידה היא ירידה תלולה מאוד, אומנם היא לא נמשכת זמן רב, אבל יש לשים לב איפה שמים את הרגלים בכל שלב, כמו כן הירידה מלווה במעקים ויתדות. כעבור זמן לא רב נמצא את עצמנו בתחתית הנחל, שם נפגוש סימון שבילים, השביל האדום שלנו וסימון שקוף. סימון שקוף הוא סימון של נקודת חן שנמצאת במרחק של כמה מאות מטרים, בהקשר הזה נלך בסימון השקוף וכעבור פחות ממאה מטרים נגיע לתחתית המפל.

נחזור ונרד בדרך האדומה אל תחתית הנחל, משלב זה ההליכה היא עדין מאתגרת ומחייבת ריכוז במעבר בין הסלעים. תחילה נעבור לצידו האחר של הנחל ולאחר מכן נמשיך בתוך הנחל על השביל האדום, לאורך ההליכה השביל יעקוף שני מפלים גדולים ומרשימים.
שימו לב טוב, האזור הסלעי של הנחל מאפשר מחסה לבעלי חיים רבים באזור- בעיקר ניתן לראות לראות להקות של שפני סלע.

בשלב הזה הנחל הופך להיות מעט יותר מתון, אבל עדין תלול וההליכה בו אינה נוחה. לאחר שעברנו את המפלים וירידה בזווית מאוד לא נוחה. נגיע אל הנגמ"ש ההפוך בנחל, הליכה קצרה על השביל האדום תביא אותנו לגרטאת משאית אדומה המונחת בנחל, על הנגמ"ש מוצב כיתוב לזכרו של סמל אלחנן שכטר שנהרג בעת התרסקות המשאית אל הנחל בזמן הובלתה אל הנגמ"ש בחזרה מאימון ברמת הגולן.
מנקודה זו נלך פחות מקילומטר על השביל האדום, עד אשר נגיע לפתחו של נחל עורבים ולמפגש עם שביל ג'יפים.

מנקודה זו השביל האדום ממשיך לכיוון שמאל, כלומר דרום אל כביש 959, זו הליכה של 2.5 ק"מ עד שמגיעים לכביש ממנו ניתן לתפוס טרמפים, אבל זו לא נקודה מאוד נוחה.

ניתן לפנות לכיוון צפון על גבי שביל ג'יפים שאינו מסומן. ניתן ללכת על השביל לכיוון קיבוץ שמיר. כעבור הליכה של 1.5 ק"מ נחצה את נחל ירדינון, שבו נמצא סכר הירדינון. סכר זה אוסף את מימיו של נחל ירדינון, ויוצר בריכה עמוקה שנורא כיף לטבול בה. מניסיון עדיף לא לקםוץ אל המים מחשש להיתקל בסלעים.

בעיקרון בסמוך לסכר ירדינון ישנו שער שביל עפר שמוביל אל קיבוץ שמיר, ניתן להגיע עם הרכב ממש עד השער, אבל למי מכם שהגיע ללא רכב, פשוט נמשיך כ-2 ק"מ אל קיבוץ שמיר ואל סיומו של המסלול.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

אנונימי ( להתחברות )