נחל ייט"ב וכוכב השחר

מסלול טיול מהישוב ייט"ב בבקעת הירדן ועד כוכב השחר. מסלול טיול במגמת עלייה באזור גב ההר

תאריך הטיולJuly 2013
משך הטיוליום אחד
עונה מומלצתכל השנה- לא בשיטפונות

נקודות התחלה וסיום

המסלול אינו מסלול מעגלי.

נקודת ההתחלה היא בישוב ייט"ב בבקעת הירדן- נוסעים על כביש 90 בכפר עוג'ה יש פנייה לכיוון מערב ולישוב ייט"ב. ישוב שה קרוי על שמו של יצחק טבנקין (יד יצחק טבנקין) נחנה את הרכב בסמוך לשער (מכיוון שיש באזור הזה חשש לגניבות).

נקודת הסיום היא בישוב כוכב השחר.

הכי מומלץ להשאיר רכב בתחילת המסלול ובסופו. אם הדבר לא אפשרי ניתן להתנייד בטרמפים למרות שבאזור זה דבר פחות מומלץ.

חשוב להדגיש כי מדובר באזור שהוא מחוץ לקו הירוק ויש לשמור על אמצעי זהירות בכל הקשור לביטחון.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

מסלול- נחל ייט"ב וכוכב הירדן

לאחר שחנינו את הרכב אנחנו מתחילים בהליכה על פני הכביש המוביל אל שמורת נחל ייט"ב. מדובר בהליכה על הכביש שאינה מרגשת יותר מדי. מימין לנו נוכל להבחין באמת מים אשר מובילה מים אל הכפר עוג'ה מתוך המעיין שנפגוש בהמשך "עין אל- עוג''ה". ההליכה על הכביש אורכת כ-4 ק"מ ורובה על פני שטח מישורי. לקראת סיום נבחין בחנייה ובשער אשר מונע כניסת כלי רכב אל תוך השמורה.
בעיקרון ניתן להחנות את הרכב כאן, אך הדבר אינו מומלץ מחשש לפריצות.

בעצם מנקדה זו אנחנו מתחילים את ההליכה שלנו בנחל. מדובר בנחל מרהיב ביופיו, היתרון הגדול שלו הוא שהוא עדין בתולי ואין בו הרבה מטיילים כך שנורא כיף לטייל בו. המסלול מסומן בצבע אדום ומסומן בצורה טובה מאוד (תודה לנעה ליאור שסימנה את המסלול). לאחר פחות מ-500 מטר של הליכה בתוך הנחל נגיע אל המעיין "עין אל עוג'ה". בשלב הזה האזור מעט מלוכלך, כיוון שהרבה אנשים מגיעים לטבול במעיין ומשאירים אחריהם את האשפה שלהם ורשות הטבע והגנים אינה פעילה כל כך באזור הזה.
המעיין הוא נקודה יפה ביותר, ניתן לראות שרידים של משהו שנראה כמו סכר אבל רובו הרוס ויש בו מעין בריכה טבעית גדולה אבל לא עמוקה מאוד.

נעזוב את המעיין ובעצם את המים לאורך המסלול. מנקודת המעיין אנחנו מתחילים בעלייה שתחילתה מתונה וסופה תלולה.
2 הקילומטרים הראשונים הם בעלייה מתונה יותר בתוך הנחל, שוב ההליכה בשלב הזה יפה מאוד, הליכה בתוך הנחל בין שני מצוקים ענקיים, ההליכה כאן מזכירה מעט את ההליכה בתוך ואדי קלט מדרומה לנו.

כעבור 2 ק"מ נגיע אל פיצול שבילים של השביל שלנו ושביל שחור שהולך דרום מערבה לכיוון כוכב השחר ואילו השביל שלנו ממשיך בתוך נחל ייט"ב, וזהו השביל שבו אנחנו נמשיך אלא שמנקודה זו הנחל הופך להיות קשה יותר להליכה, נדרש מאיתנו לדלג בין סלעים. לקראת סיומו של הנחל נגיע לנקודה בה יידרש מאיתנו לטפס בתוך מפל יהיו לנו לעזר יתדות, אך זו נקודה מסוכנת כיוון שאין כמעט נקודות אחיזה ויש לטפס בזהירות.

לאחר 3 ק"מ של הליכה בנחל נגיע לפיצול שבילים של השביל שלנו ושביל כחול ההולך אל כוכב הירדן. נפנה לכיוון כוכה הירדן בשביל כחול ובעצם נעזוב את הנחל. אנחנו נעלה בעלייה יחסית תלולה לאורך 2 ק"מ עד אשר נגיע לשער האחורי של כוכב הירדן.

מנקודה זו ניכנס אל תוך הישוב ונגיע אל שער הישוב המרכזי. מהשער נרד בכביש המחבר אל דרך אלון אלא שנפגוש בשביל ירוק אשר מטפס על גבעת כוכב הירדן, מדובר בעלייה תלולה אך קרה מאוד והנוף הנשקף ממנה שווה ביותר.

מנקודה זו אנחנו יורדים על גבי שביל ג'יפים בסימון כחול שיורד אל הכביש המחבר בין כביש אלון וישוב כוכב הירדן וזו בעצם נקודת הסיום שלנו

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )