נחל חווארים ועין עבדת- טיול יומי לכל המשפחה בנגב

טיול יומי מומלץ ביותר באזור שדה בוקר המשלב בתוכו נוף מדברי, היסטוריה ומעיינות. מתאים לכל המשפחה!!

תאריך הטיולMarch 2007
משך הטיוליום אחד
עונה מומלצתאביב, סתיו, חורף- כלא קר

דרכי הגעה

התחלת המסלול היא בנחל חווארים הנמצא כ2 ק"מ דרומית למדרשת שדה בוקר. יש לנסוע על כביש 40 עד שרואים שלט בו כתוב "בור חווארים" שם יש להחנות את הרכב בצד הכביש- יש חנייה קטנה לחניית הרכב (למגיעים מצפון השלט מורה על פנייה שמאלה).
לגבי השארת הרכב- אני לא שמעתי על גניבות או פריצות ואני אף השארתי את המכונית בעצמי, אך לעולם אין לדעת (אם אתם חוששים אפשר להחנות את הרכב בשדה בוקר ולקחת טרמפ/לבקש הקפצה עד תחילת המסלול). בחגים כנראה שאין בעייה להשאיר את הרכב (להפך, כנראה שתראו הרבה מכוניות).

את הרכב השני מחנים בהתאם למה שאתם מתכננים לעשות:
רק נחל חווארים- להחנות מתחת למדרשת שדה בוקר (יש להיכנס למדרשה, לפנות ימינה בכיכר בכניסה, עוברים את מבואות הרשות ליד קבר בן גוריון, נוסעים בכביש המפותל היורד לכיוון הנחל ולאחר הפיתולים יש חנייה בצד שמאל ליד שער).
נחל חווארים+עין עבדת קצר- בחנייה של עין עבדת (לעין עבדת מגיעים באותה הדרך- יורדים ממדרשת שדה בוקר וממשיכים עד לכניסה לשמורה) .
נחל חווארים+ עין עבדת ארוך- נוסעים דרומה ממדרשת שדה בוקר, כ-2.5 ק"מ אחרי צומת ציפורים פונים שמאלה בשלט גדול "עין עבדת חאן שיירות" ונוסעים עד הסוף.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

נחל חווארים

מהחנייה, המסלול מתחיל בסימון כחול. ישר בהתחלה ניתן לראות בצד שמאל של הדרך בור מים מתקופת הנבאטים. הבור מרשים בגודלו ומדגים את חוכמת ותרבות הנאבטים הנוודים. (בתקופת החורף הבור מתמלא במים). בהמשך המסלול עוברים ורואים סלעים מתקופות שונות- משטחי קירטון שמקורם במשקעי ים (אם תסתכלו היטב תוכלו למצוא שם שיני כרישים- באמת!!!), סלעי צור וסלעי חוואר.
בתחילת המסלול ישנה גבעונת קטנה שאפשר לעלות עלייה (תצפית נחמדה על הנחל) ואפשר גם לעקוף אותה משמאל.

המסלול כולו הוא בשביל הכחול. ישנן מס' שבילים המתחברים אליו (שביל אדום ושביל ירוק) ויש לשים לב לא לפנות בהם (אלא אם זה מה שאתם רוצים). אחרי הפיצול עם השביל הירוק ישנה מערה קטנה שאפשר לשבת בה ובנק' זו יש לשים לב שהשביל עולה מעל הנחל ולא נכנס לתוכו (אם תמשיכו בנחל תגיעו למפל ותצטרכו לחזור).

לקראת סוף הנחל מבחינים בפיצול שבילים כחול ושחור. אם ממשיכים בכחול מסיימים את מסלול נחל חווארים ובמקרה זה יש להחנות את הרכב מתחת למדרשת שדה בוקר. במידה ואתם רוצים להמשיך לעין עבדת, עליכם לפנות בסימון השחור.

עין עבדת

השביל בסימון השחור מוביל מנחל חווארים לעין עבדת (ישנו קטע שהולך בצמוד לכביש ויש להיזהר).
עין עבדת היא שמורה מדהימה ביופיה וטומנת בחובה מס' מעיינות מהיפים בנגב- עין מור, עין עבדת ועין מעריף (בשביל לא רואים את המעיינות עצמם אלא את זרם המים שהם יוצרים). בנוסף, ניתן לראות בשמורה סלעי קירטון ובתוכם "עדשות צור", נשרים הדואים בשמיים ומערות נזירים (נמצאות בעלייה לחנייה).
אפשר לעשות בעין עבדת 2 מסלולים- קצר וארוך (הסבר מפורט על עין עבדת בהמשך).

המסלול מסומן כל הדרך בסימון כחול והשביל מאוד ברור.
המסלול הקצר מגיע עד למפל (לוקח כשעה- שעה וחצי מהכניסה לעין עבדת). אחרי המפל חוזרים באותה בדרך עד הכניסה לשמורה.

המסלול הארוך ממשיך ועולה מעל המפל (לאחר ההגעה למפל יש לחזור קצת אחורה ולעלות במדרגות המקיפות את המפל). המסלול הארוך כולל עלייה קטנה המקיפה את המפל ולאחר מכן עלייה יחסית ארוכה הכוללת 2 סולמות בדרך.
בסוף העלייה מגיעים לחנייה, אך לפני שאתם נכנסים לרכב מומלץ לשבת דקה ולהירגע במצפור הנמצא בקצה העלייה (ישנם 2 מצפורים שאחד מהם צופה על עין מעריף).

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

הסבר קטן על שמורת עין עבדת

שמורת עין עבדת היא גן לאומי ולכן יש בה מס' כללים: אין לאכול או להדליק אש בתוכה, אסור להיכנס למים, ההליכה רק בסימון השבילים, העלייה בסולמות היא חד כיוונית (אי אפשר לרדת לכיוון המפל).
בכניסה לשמורה יש ספסלים בהם ניתן לאכול, שירותים ומקום למילוי מים.
הכניסה לשמורה מותנה בתשלום. להלן הקישור לאתר בו ניתן לקבל פרטים על התשלום וכו'...
http://www.parks.org.il/Builda...
כמו כן יש שעות מסויימות בהם ניתן להיכנס לשמורה:
קיץ: 8:00-17:00.
חורף: 8:00-16:00.
בימי שישי וערבי חג: 8:00 - 15:00
הכניסה לשמורה נסגרת שעה לפני שעות הסגירה הרשומות מעלה
* בחודשי החורף: כניסה אחרונה בשעה 15:00, היציאה מהשמורה עד השעה 16:00.

טיפים

  • הסיפור אמנם מפורט אך לא מחליף מפה. מומלץ מאוד לטייל עם מפה 15.
  • את נחל חווארים אפשר לעשות בלילה. זוהי חוויה מדהימה האפשרית כיוון שסלעי החוואר מוארים באור הירח (לי יצא לעשות זאת פעם אחת ונהניתי מאוד). במקרה זה יש לשים לב שמטיילים בלילה עם ירח מלא!!! ובנוסף מומלץ ואף חובה לחכות שהירח יעלה גבוה כדי שההרים לא יסתירו
  • למטיילים המעוניינים לעשות את נחל חווארים ועין עבדת- רצוי להתחיל מוקדם כדי שלא תהיו מוגבלים בשעות ( שימו לב שבשמורת עין עבדת יש שעות כניסה ויציאה)
  • המסלול שרשמתי הוא לא מעגלי ויש צורך ב2 מכוניות (או הקפצה). ניתן לבצע את המסלול גם באופן מעגלי: התחלה במסלול הכחול, פניה ימינה בסימון הירוק ושוב פנייה ימינה בסימון האדום המחזיר אותנו לשביל בסימון הכחול בו נפנה שמאלה חזרה לרכב. אופציה נוספת היא להתחיל
  • בחגים ובעונת הטיולים, לשים לב שאם יש המון אנשים בשמורת עין עבדת אולי לא כדאי לעשות את המסלול הארוך (כדי לא לחכות הרבה זמן בסולמות).

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )