נחל דישון

טיול יום מעולה לאורך הנחל בין צוקיו המרשימים

לא יוצאים לטיול בלי מכשיר לוויני של RescueOne

  • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
  • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
  • הודעות ללא הגבלה
  • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיולMarch 2013
משך הטיוליום אחד
עונה מומלצתאביב, חורף

רקע ולוגיסטיקה

נחל דישון הוא אחד הנחלים היפים בארץ. הוא נמצא קצת מדרום לגבול עם לבנון - בגליל העליון המזרחי. המסלול מתחיל מנחל אביב (שעתיד להשפך לנחל דישון ואיתו גם אנחנו). נחל אביב הוא נחל פרעי ותלול בסלעים שלו יש כמה מערות גדולות ומרשימות - לא עמוקות במיוחד, מן פתחים גדולים בסלע הגיר. לאחר מכן מגיעים לנחל דישון - צוקיו מתנשאים מעלינו.

כדאי לעשות את המסלול בימי חורף יפים או באביב כי הוא לא מוצל במיוחד ולכן בקיץ יהיה בו חם. בנוסף בקיץ ובסתיו כל הצמחיה יבשה וצהובה - דבר שנותן מראה קצת מדכא למקום המקסים (הייתי במסלול גם בסתיו...). באביב לעומת זאת, הנחלים זורמים, הפרחים פורחים והכל ירוק ומלבלב!

איך מגיעים? אני לקחתי הוראות הגעה מאתר אחר והאמת היא שממש הסתבכתי. פשוט הקלידו ב-WAZE כניסה לנחל אביב ותראו מיד היכן בדיוק המקום נמצא. המסלול לא מעגלי אך דורש הקפצה קצרה בלבד. את הרכב השני יש להשאיר בחניון נחל דישון. לאחר בית הכנסת העתיק ברעם על כביש 899 נמשיך עוד 6 ק"מ בערך ולאחר הפניה לרחניה נגיע לחניה מסודרת.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

חלק א' - נחל אביב

נתחיל לרדת בנחל בשביל המסומן בסימון שבילים כחול. השביל עובר באפיק של נחל אביב. ירידה לא פשוטה לילדים קטנים אך חוויתית לגדולים, בין סלעים, עם מעט מדרגות, בין צמחיה שופעת.

מי הגשמים יצרו באבן הגיר של נחל אביב מערות וצורות סלע שונות ומשונות. לאחר כ-800 מטר של ירידה בסלעים נגיע לסימון דרך שקוף (המסמן פיצול קצר הלוך-חזור לעבר אטרקציה). נעקוב אחר הסימון ונעלה עם השביל בעליה תלולה (אבל קצרה, אל דאגה) למערה גדולה המשקיפה על הנחל. זוהי מערת קבורה ובה 10 קברים עתיקים.

פעם במערות התגוררו בני אדם, ויתכן כי מערת הקבורה שימשה אותם. היום הדיירים של המערות הם העופות - יונים ועורבים ואפילו נשרים בונים במערות את הקינים שלהם.

מערת חניה

נחזור לשביל ממערת הקבורה ונחפש את המערה הבאה מימין. לאחר עוד 300 מטר בערך נראה מעלינו את מערת חניה. נטפס אל מערה זו בעליה תלולה ונראה בה סימנים ברורים של התיישבות בני אדם. היו הייתה פעם מערה טבעית, אבל באו בני האדם והחליטו להגדיל אותה וחצבו בה בית בן 3 קומות. בקומה העליונה יש כמה חדרים ומהחדרים חלונות עם נוף לנחל וארון (בור...) למזון כנראה. במפלס התחתון יש מרפסת עם נוף מדהים שעוצבה במיוחד לפק"ל קפה (כך הרגשנו...). ואם נסתכל לגדה השניה של הנחל נוכל לראות כבר את היעד הבא - מערת אביב.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

מערת אביב וירידה לנחל דישון

נרד ממערת חניה ונמשיך עם השביל שיוביל אותנו עד מערות אביב. ממערת אביב נשקף נוף יפיפה של נחל אביב ונחל דישון. המערה היא בעצם שרשרת של מערות בסלע הגיר. ברור שגרו שם בני אדם - שימו לב לבורות המים שחלקם מכוסים או מטוייחים ולתעלות מים שהובילו את מי הגשמים לבורות אלו.

ממערות אביב, נתחיל לרדת לעבר אפיק הנחל. לאחר כק"מ אחד נגיע למקום בו נשפך נחל אביב לתוך נחל דישון ונפנה ימינה, המעלה נחל דישון. בחורף, לאחר הגשמים, יש מים בנחל. המים מאד רדודים, כך שכדאי להביא סנדלים וממש ללכת במים (אם היום יפה). אם קר מדי - תצטרכו לדלג בין האבנים.

לאחר כ- 2 ק"מ נוספים של הליכה בשביל, נגיע לנקודת הסיום - מגרש החניה בו השארנו את הרכב.

טיפים

  • בחניון דישון, נקודת הסיום של המסלול, יש שולחנות פיקניק ומקום נחמד לשבת ולאכול בסוף הטיול. כך שאם משאירים שם רכב - שימו לב שתשאירו את האוכל ברכב הזה!

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )