נחל אל-על מסלול יפה ורטוב

מסלול מדהים המשלב את כל הדברים הטובים: עלייה ירידה, בריכות, מפלים, פירות והרבה יופי

לא יוצאים לטיול בלי מכשיר לוויני של RescueOne

  • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
  • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
  • הודעות ללא הגבלה
  • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיולAugust 2014
משך הטיוליום אחד
עונה מומלצתכל השנה ובעיקר בימי הקיץ החמים

רקע

מסלול יום המתאים לכל המשפחה, הכי כיף לצאת בימי הקיץ החמים ולטבול בבריכות המדהימות בנחל.
המסלול לוקח 3-4 שעות תלוי כמה זמן אתם במים, אורכו כ - 4 ק"מ והוא לא מעגלי.
מומלץ לקחת סנדלים (לבין הבריכות), כ - 2 ליטר מים לאדם, כובע, קרם הגנה ומפת סימון שבילים מספר 1.
את המסלול אפשר לעשות לשני הכיוונים (מאבני איתן לאלי עד וגם הפוך) אני אתאר את הדרך מאבני איתן לאלי עד.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

הגעה לנק' ההתחלה

המסלול אינו מעגלי אז רצוי 2 מכוניות.
לבאים מדרום: מצומת צמח (דרום הכינרת) עולים על כביש 98, נוסעים עליו ומטפסים דרך העיקולים לרמת הגולן. עוברים את מבוא חמה, כפר חרוב, אלי עד (נק' הסיום) ופונים לאבני איתן. נכנסים עד לשער, מחנים ומקיפים את המושב ממערב (שמאלה אם מסתכלים על המושב).
לבאים מצפון: על כביש 92 פונים מזרחה (שמאלה) בצומת כורסי ונוסעים בכביש המתפתל עד שמגיעים לצומת T על כביש 98. בצומת נפנה שמאלה, נעבור את אלי עד ונגיע לאבני איתן, כמו לבאים מדרום מחנים ליד השער ומקיפים את המושב ממערב.

הגעה לנק' הסיום

מושב אלי - עד (ע"ש המרגל אלי כהן ז"ל).
יוצאים מאבני איתן ופונים ימינה על כביש 98 ולאחר 1 ק"מ בערך פונים ימינה למושב אלי - עד. לאחר נסיעה קצרה בכביש הגישה ניראה סככות, חניה ושלט ירוק של רשות הטבע והגנים. שם נגמר המסלול

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

נחל אל-על סיפור דרך

לאחר החנייה וההתארגנות ליציאה מקיפים את מושב אבני איתן משמאל (מערב) לאחר 1.5 ק"מ נבחין בקיוסק וכמה ספסלים ירוקים - פה מתחיל הטיול.
עולים על השביל האדום ומתחילים בירידה תלולה מאוד. הירידה מאוד כיפית ועוברת בין שיחים ומתחת לעצים. בסוף הירידה שלוקחת בערך 10 דקות חוצים את הנחל בפעם הראשונה (לחצות בזהירות - מחליק!). הולכים 300 מטר (5 דקות) ומגיעים לירידה תלולה מאוד על אבן, הירידה מאתגרת אך לא מסובכת. בסוף הירידה נפנה שמאלה! למרות שהסימון מורה ימינה ונגיע למפל השחור (הסבר בהמשך), נשתכשך בבריכה ובמפל, זוהי נקודה מצויינת לא. בוקר או קפה טוב. משם נחזור לשביל האדום ונלך בערך 25 דקות (1 ק"מ) כשלאורך השביל המון צמחי מים ופירות (סברס, פטל, ענבים, רימונים וכו). בסוף הקילומטר הזה נגיע למטע זיתים (אחלה מקום חעוד עצירת מנוחה) ונמשיך מעל הנחל עוד בערך 10 דקות עד שניראה מתחתינו בריכות מים, תיהיה ירידה מחליקה לערוץ הנחל, נלך בו עוד בערך 10 דקות לאורך בריכות מים וסבך (חשוב לשים לב לסימון) לבסוף נגיע לתחילת המפל הלבן (מסוכן ביותר! לא להתקרב לקצה!), נחצה את הנחל לגדה הדרומית ולאחר הליכה קצרה נגיע לפיצול שבילים - ישר: ממשיכים על האדום לכיוון סיום המסלול ולא יורדים למפל הלבן. פונים ימינה (מומלץ בחום!): ויורדים במדרגות מעץ (5 דקות ירידה) לתחתית המפל הלבן (הסבר בהמשך) שם יש בריכה גדולה ועמוקה עם מים נקיים וצוננים. נחזור למעלה במדרגות ונפנה ימינה להמשך השביל האדום. השביל מטפס לחזרה למעלה בערוץ יפה. בהליכה הזו אין הרבה צל והיא בעלייה, אבל המפל הלבן שווה את זה! נלך 1.5 - 2 ק"מ על השביל ובדרך נזכה לתצפית מדהימה על הכינרת ולפעמים ניתן לראות נשרים. לקראת הסוף השביל עובר בין מצבורי סברסים (טעימים מאוד בעונה) ולבסוף מסיימים באלי-עד.

פירושי השמות במסלול והסבר על המפלים

המושב אלי-עד נקרא על שם המרגל אלי כהן ז"ל שנתלה בדמשק ב1965. ב1968 הוקם הישוב אלי-על שנקרא כך בגלל כפר ערבי שהיה שם הנקרא "אל על". ב1999 שונה שם הישוב מאלי-על לאלי-עד.
המפל השחור - מפל בגובה 8 מטרים עם בריכה נחמדה בתחתיתו, אזור הבריכה דיי מלוכלך לצערי. המפל נקרא כך בכלל שהוא יורד על סלע הבזל השחור!
המפל הלבן - גבוהו 15 מטרים והוא מתחתר בסלע גירני (לבן) ומכאן שמו, בסופו בריכה גדולה מאוד ופחות לכלוך.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )