נחל אוג ודרך הסוכר

טיול יום ארוך המשלב חלקים מדרך הסוכר המשמשת רוכבי אופניים, עם נחל אוג לכל אורכו- כל 3 המקטעים שלו.

תאריך הטיולDecember 2020
משך הטיוליום אחד
עונה מומלצתלא בקיץ. לא כשיש סכנת שיטפונות!

מנהלות

אורך המסלול כ21 קילומטר, עם 550 מטר טיפוס. מתאים למטיבי לכת. חלקים ממנו ניתן לרוץ ריצת שטח. בהליכה בלבד זה יקח סביב 6-7 שעות. המסלול מגוון ויפה מאוד אך מכיל קטעים מפחידים במקצת ולא מומלץ לסובלים מפחד גבהים.
נקודת התחלה במנזר נבי מוסא, הגעה לשם מכביש 1 לכיוון ים המלח. פונים דרומה לפי השילוט ואחרי קילומטר וקצת מגיעים לנבי מוסא, שם מחנים את הרכב.
חלק מהמסלול לא מסומן בסימון שבילים [דרך הסוכר] לכן חשוב להשתמש באפליקציה לניווט כמו טריילז. מצורף מפה ממנה אפשר להוריד קובץ GPX.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

דרך הסוכר

מהצומת של מנזר נבי מוסא יש לחזור כ100 מטר ימינה ואז לפנות שמאלה [מערבה] לשביל לא מסומן. זוהי דרך הסוכר המפורסמת, אחד מסינגלי האופניים הידועים והפופולאריים ביותר בארץ . סיכויים רבים שתראו רוכבים באים מולכם, ובמהירות, כי הם בירידה [ואתם בעלייה... מסיבה זו לא תראו רוכבים מאחוריכם :)]
במקרה כזה אנא רדו מהשביל ותנו להם לעבור, למען הבטיחות שלכם ושלהם.
בכל אופן ממשיכים עם השביל מערבה. לאורך התוואי יש כמה שבילים מקבילים, חלקם עולים על גבעות קטנות וחלקם עוקפים אותם. בחרו בשביל שיש בו סימני צמיגי אופניים. חשוב לעקוב אחרי התוואי באפליקציה. השביל במגמת עלייה וממנו נשקפים נופים יפים של מדבר יהודה.
אחרי 5 קילומטר הליכה ובערך 300 מטר טיפוס, שביל ירוק חוצה את השביל שלנו. פונים בו שמאלה ומתחילים לרדת לנחל אוג.

נחל אוג עליון

קטע זה של נחל אוג לא מומלץ לסובלים מפחד גבהים.
ממשיכים בשביל הירוק עוד קילומטר ואז השביל יורד לנחל אוג בתלילות. מגיעים לנחל ומיד השביל עולה על צלע ההר כדי לעקוף נקיק ומפלים. מכאן וב3 קילומטר הבאים השביל עובר על צלע ההר, בד"כ בצד שמאל אבל גם יורד לנחל וחוצה ועובר ימינה וחוזר שמאלה.
הנוף של הנחל פראי ומרשים מאוד! צוקים מחודדים ונקיק צר למטה.
השביל צר ועובר על סף תהומות, ומצריך משנה זהירות. בקטעים בעייתיים מותקנים ידיות ברזל לעזר. מפעם לפעם צריך לטפס או לרדת וגם אז בד"כ יש ברזלים מותקנים שעוזרים. אחרי כ3 קילומטר השביל יורד מצלע ההר על מדף סלע, בשיפוע של כ40 מעלות, ומגיע לנחל. עוד קילומטר בערוץ ומגיעים לכביש, שעובר על גשר מעלינו. זה סוף המקטע של אוג עליון.
חשוב: לא לטייל בקטע זה אחרי גשם - השביל עלול להיות מחליק ומסוכן.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

נחל אוג מרכזי

עוברים מתחת לגשר וממשיכים בשביל הירוק בנחל אוג מרכזי.
חלק זה קל טכנית, נוח להליכה [וריצה] ויפה מאוד. הנחל רחב למדי ומתפתל בפיתולים קטנים וגדולים, הקירות שלו מתקרבים ומתרחקים לחילופין . מפעם לפעם הנחל מתחתר ונהיה קניוני ואז מתרחב שוב.
אחרי כ5.5 קילומטר קלילים למדי , שביל שחור חוצה את הנחל וזהו סוף הקטע האמצעי ותחילת אוג תחתון.

נחל אוג תחתון

ממשיכים בשביל הירוק. אוג תחתון הוא הקטע המפורסם והקניוני של נחל אוג. רבים הסיכויים שתפגשו שם מטיילים בהמונים ואולי גם תתקעו בתורות במפלים. זהו מסלול קצר - קילומטר בערך - אבל אחד היפים במדבר יהודה. הולכים בתוך קניון צר ועמוק, ויורדים במפלים בעזרת ידיות ברזל. המפלים בגובה של עד 8 מטר בערך ויש כ3 כאלה. בסוף הקניון יש לפנות שמאלה ולעלות עם השביל למגרש החנייה ליד אלמוג. שימו לב שאתם לא ממשיכים במורד הנחל ומפספסים את הפניה שמאלה.

חזרה לנבי מוסא

ממגרש החניה פונים שמאלה - מערבה - בשביל כחול. מצד ימין שלנו נראה [כנראה] רוכבי אופניים מסיימים את דרך הסוכר. ממול נראה הר מרשים. מיד נכיר אותו מקרוב. אחרי קילומטר על השביל הכחול נגיע לצומת T עם שביל שחור . ממשיכים על שביל לא מסומן שעולה בתלילות גדולה על ההר הזה, בכיוון צפון מערב [אלכסון ימינה וקדימה]. אחרי 150 מטר טיפוס, כ600 מטר הליכה, מגיעים לפסגה ומשם קילומטר הליכה מערבה על שביל לא מסומן עד שרואים את נבי מוסא. השביל מגיע לבית קברות קטן מאחורי המנזר, עוקף אותו ואז מגיע למנזר. שם ממתין לנו [בתקווה] הרכב.

בהצלחה!

טיפים

  • לחוששים להשאיר את הרכב בנבי מוסא אפשר להתחיל - ולסיים- את המסלול בחניון אוג תחתון, ליד קיבוץ אלמוג. ושם להשאיר את הרכב. מקום קצת יותר בטוח.
  • ניתן לעשות חלקים מהמסלול, רק אוג מרכזי ותחתון, או לוותר על אוג תחתון אם רואים כמויות מטיילים אדירות שם.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )