מסלול אתגרי משיפולי המכתש הגדול ועד לערבה

נחל מדור- גב זרחן- עין אום תינה- נחל שרף- נחל מרזבה- נחל נקרות

תאריך הטיולFebruary 2014
משך הטיוליומיים
עונה מומלצתלא בקיץ

רקע כללי

המסלול המוצע כאן הוא מסלול אתגרי ביותר, לא מפני תוואי ההליכה שבו אלא בגלל שהוא דרוש יכולת ניווט בסיסיות, לא גל השבילים מסומנים (לא בשמורות טבע). ההליכה היא ארוכה.
המסלול משלב הליכה בתאי שטח שיוצאים מהשבילים המוכרים ובריחה אל תוך המדבר הגדול.

זמן המסלול הוא בין יומיים לשלושה ימים.

לאורך המסלול אין נקודות למילוי מים, על כן יש להביא כמות גדולה של מים, או לאחר ימות הגשמים ניתן לסמוך על גבים ומקורות מים לאורך המסלול שיהיו מלאים. וניתן להטמין מים בנקודת לאורך המסלול.
חשוב לצאת עם הרבה מים- חישוב של 5 ק"מ לאדם ליום.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

נקודות התחלה וסיום

המסלול אינו מעגלי.
ככל לא מומלץ להגיע עם רכב, כיוון שזה דורש להשאיר אותו בכל מני חורים שקה לחזור אליהם אחר כך.

נקודת ההתחלה היא במפעלי אורון בסמוך לדימונה.
נקודת הסיום היא בצומת של מושב עין יהב בערבה על כביש 90.

מי שכן מעוניין הגיע או לחוזר עם רכב- אין כל בעיה להשאיר את הרכב בסמוך למפעלי אורון, זה בטוח.
כך ניתן להשאיר את הרכב במושב עין יהב.

יום א'- מפעלי אורון- הר כרבולת- נחל מדור- נחל זרחן- גב זרחן- עין אום תינה- נחל צין

נקודת ההתחלה היא במפעלי אורון.
בשלב הראשון אנחנו הולכים על שביל ישראל. תחילה מטפסים על שיפולי המכתש עד אשר מגיעים להר כרבולת (פירטתי על המסלול הזה בטיול מקורות מים בנגב התיכון)
בעיקרון הולכים על שביל ישראל, תחילה מטפסים אל שיפולי המכתש ולאחר מכן הולכים על הר כרבולת. סך הכל הליכה היא מרחק של 7 ק"מ עד אשר מגיעים מפגש של שביל ישראל עליו אנחנו הולכים ושביל כחול שיורד לכיוון דרום- זהו נחל מדור. בנקודה הזו יש תצפית מאוד יפה, מומלץ לעצור.

אנחנו יורדים בנחל מדור ובשביל הכחול. זו הליכה במגמת ירידה, תלולה אבל אל מדי. כעבור קילומטר של ירידה אנחנו יוצאים מתוך הנחל הצר וממשיכים בתוך נחל רחב יותר. מנקודה זו אנחנו ממשיכים ללכת בנחל במגמת ירדה מתונה מאוד. השביל שעליו אנחנו הולכים על גבי השביל שחוצה מדי פעם ערוצונים, אבל בדר כלל זו הליכה נוחה. אנחנו הולכים על השביל הזה מנקודת הפיצול שבילים כ- 4.5 ק"מ עד אשר נגיע למפגש שבילים: השביל הכחול שלנו, שביל ג'יפים אדום שמגיע מכיוון צפון מערב ושביל שחור שמגיע שחוצה מכיוון צפון מזרח לדרום מערב.

מנקודה זו המסלול הופך להיות מסובך יותר, מכיוון שבשלב זה אנחנו עוזבים את הסימון ומתחילים פשוט ללכת בתוואי ללא סימון. הדבר שאנחנו עושים בשלב הזה הוא לעזוב את נחל מדור ולעלות לקו פרשת המים בין נחל מדור לנחל זרחן. מסילת הרכבת היא נמצאת בדיוק בתוואי שבין שני הנחלים, על כן מרגע שחצינו את המסילה ואנחנו מתחילים לרדת אנחנו יכולים להיות בטוחים שאנחנו בתוך נחל זרחן.

משעה שעברנו את מסילת הרכבת אנחנו הולכים עוד טיפה עולים לכיוון קו פרשת המים וכעבור כמה מאות מטרים בודדים אנחנו בשיא פרשת המים. מנקודה זו אנחנו מתחילים לרדת לכיוון נחל זרחן. אנחנו נכנסים אל תוך נחל זרחן, הוא נחל גדול מאוד ובולט, בעיקרון כיף נורא ללכת בתוך הנחל אבל גם ניתן ללכת על אחד מגדותיו שגבוהות מתחתית הנחל בכמה עשרות של מטרים.
אנחנו נלך בתוך נחל זרחן, שהוא נחל רחב ויפה מאוד. כעבור 3 ק"מ מרגע שחצינו את המסילה נגיע אל מפל גדול בנחל. בצידו הימני של המפל יש דרך לעקוף אותו. וכעבור רגע נהיה בתחתיתו של הנחל זרחן אשר מסומן בסימון כחול. נלך לכיוון עלייה בנחל, עד אשר נגיע לגב זרחן, גב מדהים ביופיו ובדרך כלל מלא. גב זה נמצא בתחתיתו של מפל ועוצמת המים חצבו את הבריכה בתוך הסלע ויצרה מאגר מדהים.

מגב זרחן נתחיל לרדת בנחל על השביל הכחול, מדובר בשביל ג'יפים, ההליכה בו לא מאתגרת מדי. תחילה הנחל דיי מתועל אך כעבור זמן לא רב הנחל נפתח. כעבור 3 קילומטר נגיע אל עין אום תינה, זהו מעיין ששמו מספר על התאנה השואבת את מימה מתוך המעיין. שוב זהו נקודת חן מדהימה ביופייה.

מעין אום תינה נלך עוד כחצי קילומטר במגמת עלייה על השביל הכחול עד אשר נגיע למפגש שבילים עם שביל אדום. נתחיל ללכת על השביל האדום לכיוון מזרח, השלב הזה הוא מעט משעמם מכיוון שמדובר בהליכה בתוך נחל צין בשביל ג'יפים, אבל בכל זאת יש נוף יהפ מסביב, לדוגמא נוכל להביט במדרונות של הר רכב שנמצא מצפון לנו.

כעבור 4 ק"מ על השביל האדום נגיע למפגש עם שביל כחול שמגיע ממזרח. במפגש השביל האדום פונה לכיוון דרום, נלך עם השביל לכיוון דרום ומשם נגיע כעבור 500 מטר לחניון לילה. בו נתארגן לילה.

מרחק: 24 ק"מ
זמן הליכה: 8- 16 שעות

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום ב'- נחל צין- נחל חגור- נחל מרזבה

היום השני מתחיל בהליכה די מעצבנת בסמוך למסילת הרכבת. ניתן ללכת במסלול אחר אבל הוא בשטח מעצבן לא פחות ומאריך את הדרך. לכן מומלץ ללכת על תוואי במסילה, איפה שניתן לחצות לצידה הדרומי של המסילה לעשות כן. אנחנו נלך על התוואי כ- 3.5 ק"מ. שוב לא הולכים על גבי שביל על כן צריכים לשים לב לניווט. הולכים על תוואי המסילה, לאחר 3.5 ק"מ אמורים לפגוש בשביל ג'יפים שפונה לכיוון דרום, בדרך אל השביל הזה עוברים שביל, אנחנו נצטרך לפנות לכיוון דרום בשביל השני. בכל מקרה המטרה שלנו היא להגיע אל נחל חגור.

משעה שפנינו בשביל, אנחנו ממשיכים איתו לכיוון דרום עד שהוא פונה לכיוון מזרח על תוואי דיי מישורי. מצפון לנו אנחנו יכולים לראות את נחל צין הרחב ואת הר רכב. כעבור הליכה של 2.5 ק"מ נפגוש בשביל שחור, שמצד אחד הוא שביל ג'יפים הממשיך לכיוון מזרח באותו התוואי ומצד שני השביךל השחור פונה דרומה אל עלייה בתוך נחל. זהו נחל חגור.


ניכנס אל הנחל ונתחיל לעלות בו, ההליכה בנחל אינה קלה, מדובר בהליכה של 4 ק"מ במגמת עלייה. תחילת הנחל היא עדין מישורית אל לאחר מכן היא הופכת להיות עליה תלולה יותר בין מלצלעות בולדרים. מדי פעם נצטרך לעקוף מפל, השביל השחור יוביל אותנו בדרך הנכונה. כעבור 4 ק"מ מתחילת הנחל נפגוש בשביל אדום. בעיקרון נמשיך על השביל הזה לכיוון מזרח. אבל ניתן בשלב הזה להיכנס אל גב נוסף אשר נמצא באזור, במידה וממשיכים בתוך הנחל עוד כ-700 מטר תגיעו לעין אורחות, זהו מקור מים הנמצא בתוך נקיק סלע, לאחר ימות הגשמים הוא מלא במים. בעיקרון הכניסה אל הגב אסורה, מכיוון שהוא משמש מקור מים טבעי לחיות. אבל בכל זאת ניתן להגיע אליו רק שימו לב שאם פקח יתפוס אתכם ככל הנראה תקבלו דו"ח.

אנחנו מתחילים ללכת על גבי השביל האדום לכיוון מזרח, ההליכה עליו אינו קשה במיוחד למרות שלעיתים היא כוללת עליות שאינן קלות כלל. כעבור 2 ק"מ על השביל האדום, תחילה העלייה ולאחר מכן על קו רכס שממנו נרד נגיע למפגש עם שביל ירוק מכיוון צפון, נחל שרף. יש שלט בפיצול שבילים. גם נחל שרף הוא נחל יפה מאוד, ההיתרון שלו שיש בו גב גדול (אבל זה לפעם אחרת).

מהמפגש שבילים על נחל שרף, נמשיך על השביל האדום במגמת עלייה. חושב להזכיר כי השביל האדום הוא שביל ג'יפים דיי נוח. נתפס על רכס נוסף ונגיע למפגש שבילים נוסף- שביל אדום (שלנו), שביל שחור שהולך מזרחה ושביל כחול שיורד דרומה. מהמפגש עם נחל שרף ועד הפיצול שבילים הליכה 2 ק"מ.
מנקודה זו נרד בשביל הכחול שיורד אל תוך נחל מרזבה. אך לאחר הירידה בשביל נעזוב את השביל הכחול וניכנס אל הנחל. בעיקרון הנחל אמור להיות מסומן (כנראה צבע ירוק- לא בטוח). ההליכה בנחל היא הליכה נוחה מאוד. זחל מרזבה הוא נחל מדהים ביופיו, בביומים שלאחר גשמים ניתן למצוא בו גבי מים רבים. היתרון גדול של הנחל הוא שהוא מוצל מאוד בשל היותו נחל צר יחסית אשר נע בנקיק.
ההליכה בנחל אינה קשה במיוחד, רוב הזמן הנחל דיי מתון ומוצל, לעיתים יש לחצות מפל, אבל בדרך כלל זה לא רציני.
כעובר 6 ק"מ של הליכה בנחל מגיעים למפגש ערוצים עם נחל שמגיע מערב. בעיקרון לנחל זה אין שם, אבל מי שיבחר ניתן ללכת בנחל הזה כ-4 ק"מ עד אשר מגיעים אל "עין אום צלח" שזהוא מאגר מים גדול (הבעיה שמשם אין לאן ללכת מבחינת שבילים מסומנים).
אנחנו ממשיכים בתוך נחל מרזבה עוד כ-3.5 ק"מ עד אשר נצא מתוך הנחל ונפגשו בנחל נקרות ובחניון לילה.

מרחק: 21 ק"מ
זמן הליכה: 7- 8 שעות

יום ג'- נחל מרזבה- נחל נקרות לעין יהב

ההליכה של יום זה היא בתוך נחל מרזבה ונחל נקרות בחלק הרחב מאוד שלהם, זו הליכה לא מאוד מרגשת, אבל זה המחיר שיש לשלם על הליכה בצד הזה של המדבר. אם יש אפשרות ניתן או להזמין חבר שגר באזור והוא בעל רכב שטח שיגיע לאסוף אתכם מהשטח כך גם ניתן לעצור טרמפים עם אלו שעושים טיולי ג'יפים.

מי שבכל זאת מחליט ללכת בנחל, מדובר בהליכה דיי מונוטונית. תחילה הולכים בתוך נחל מרזבה על השביל השחור כ-7 ק"מ עד אשר פוגשים בשביל אדום. זהו נחל נקרות.

מנקודה זו הולכים על נחל נקרות, על שביל אדום לכיוון מזרח כ-8 ק"מ עד אשר מגיעים אל הכביש ולסיום המסלול.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )