נודד מערב הרמון- טיול של יומיים באזור מערב מכתש רמון

נודד של יומיים באחד האזורים הכי יפים של הנגב, ללא סיוויליזציה- רק אתה והטבע המדברי. אזור זה לא מוכר להרבה אנשים ולכן המסלול לא מתוייר (למי מכם שמעדיף זאת...)

תאריך הטיולFebruary 2014
משך הטיוליומיים
עונה מומלצתאביב, סתיו וחורף (הכי מומלץ- חודשי מרץ אפריל)

ההגעה לנק' ההתחלה

נק' התחלת המסלול היא ליד מעלה ערוד הנמצא בקצה המערבי של המכתש (דרומית לבורות לוץ).

מכביש 40 פונים בצומת הרוחות מערבה לכביש 171, לכיוון בית הספר לקצינים "בה"ד 1" (צומת הרוחות נמצאת כ4 ק"מ צפונית למצפה רמון). ממשיכים ישר על כביש 171 עד לפנייה שמאלה למעלה ערוד (יש שלט חום המצביע על הפנייה ל"מעלה ערוד"). בפנייה זו יש לפנות שמאלה לשביל לכל רכב המסומן בכחול. נוסעים בשביל זה כ2.5 ק"מ עד ההגעה לפיצול שבילים עם שביל אדום- זהו תחילת המסלול.
למי שלא בא עם רכב (טרמפ/הקפצה)- ההליכה בסימון הכחול להגעה לנק' ההתחלה קצת מבאסת, לכן נסו לתפוס טרמפים בדרך (בעונת הטיולים יכול להיות שיתמזל מזלכם).

שימו לב- למיטב ידיעתי (אבל יש לבדוק זאת היטב), אין אוטובוס שעוצר על כביש 171 ליד בורות לוץ, לכן יש להגיע עם טרמפ או הקפצה.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

היום הראשון- ההגעה לחניון הלילה בנחל ערוד, דרך נחל אליאב ומעלה לוץ

מנק' ההתחלה (פיצול השבילים של הכחול והאדום), הולכים כ-300 מטר בשביל לכל רכב המסומן באדום ופונים ימינה בשביל שחור. השביל השחור מוביל לנחל אליאב המסומן בירוק, ובהגעה לפיצול השבילים עם הנחל (פיצול של שבילים שחור וירוק) יש לפנות שמאלה (דרום מערבה) בסימון הירוק. הולכים בסימון הירוק עם נחל אליאב ובשלב מסויים יוצאים מהנחל ומתחילים לטפס לכיוון מעלה לוץ.

מעלה לוץ הוא תצפית מדהימה הנמצאת על מצוקי לוץ וצופה על אזור הר הנגב המערבי (ניתן לראות גם את הר עריף ומכתשיו).

לאחר מנוחה בתצפית פונים לכיוון צפון בשביל המסומן בשחור (זוהי פנייה שמאלה מהסימון הירוק). שימו לב לא להמשיך בסימון הירוק!!!.

הסימון השחור הולך בנחל יפיפה (במפה לא מצויין שמו) ובעונת האביב יש בו פריחה מדהימה. יובל זה נשפך אל נחל ערוד המסומן בכחול. בהגעה לפיצול שבילים עם שביל הג'יפים הכחול יש לפנות ימינה בסימון הכחול ולאחר כ-ק"מ הליכה מגיעים לחניון הלילה של נחל ערוד.

היום השני- מנחל ערוד, דרך הר עידו, קניון הפריזמות במכתש וחזרה לכביש 171

מחניון הלילה בנחל ערוד ממשיכים לכיוון מזרח עם שביל הג'יפים הכחול ולאחר כ200 מטר מחניון הלילה פונים שמאלה (צפונה) בשביל המסומן באדום.

הסימון האדום עולה להר עידו שבו יש תצפית מדהימה גם כן (העלייה להר עידו קצת ארוכה ולכן כדאי לקום מוקדם ולעלות בשעות הנעימות. הסימון האדום לא עולה על פסגת הגבעה, אך אפשר להשאיר את התיקים על השביל, לעלות לפסגה ולרדת ממנה חזרה לשביל.
אחרי הר עידו ממשיכים בסימון האדום היורד אל תוך מכתש רמון ומגיע לנחל רמון החוצה את המכתש לאורכו. בהגעה לנחל רמון מגיעים לפיצול שביל עם שביל ג'יפים שחור ויש לפנות בפיצול זה ימינה (צפון מזרחה). ממשיכים קצת יותר מק"מ על שביל הג'יפים השחור ופונים שמאלה בשביל בסימון ירוק.

השביל הירוק עובר בקניון הפריזמות שהוא אחד מהמקומות המיוחדים בתוך מכתש רמון (מקום זה נקרא כך משום שניתן לראות שם מצבורים של אבני בזלת בצורת משושים).
לאחר קניון הפריזמות השביל מטפס את מצוק המכתש הצפוני (העלייה קצת קשה). לאחר הטיפוס והיציאה מתוך המכתש ממשיכים ישר בסימון הירוק ומגיעים לכביש 171.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

טיפים

  • לטעמי לא כדאי להשאיר רכבים בהתחלה ובסוף (אין חניון מסודר שמבטיח את השמירה על הרכב) ובנוסף אין אוטובוס שעוצר בנק' ההתחלה או הסוף. לכן אפשר להגיע לנק' ההתחלה עם טרמפ או הקפצה ומנק' הסוף אפשר לקחת טרמפים חזרה לצומת הרוחות, שם עובר האוטובו
  • מומלץ ואף חובה לטייל עם מפת סימון שבילים מס' 18.
  • הימים ארוכים וצריך לקחת מספיק מים. אין מקום למלא מים בדרך, לכן צריך לסחוב על הגב מים ליומיים או להטמין.
  • העונה הכי מומלצת לטיול היא האביב (חודשי מרץ אפריל) מכיוון שבחודשים אלו הפירחה בשיאה ואזור זה של הנגב הופך לשילוב מטריף בין המדבר להפריחה.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )