ממצד תמר לעין ירקעם דרך המכתש הקטן

טיול בן יומיים בצפון הערבה- מכתש אחד, שני מעיינות, שלושה מצדים עתיקים וארבעה מעלות מפותלים

לא יוצאים לטיול בלי מכשיר לוויני של RescueOne

  • לחצן מצוקה למוקד החירום RescueOne
  • איסוף חינם מסניפי "למטייל" בכל הארץ
  • הודעות ללא הגבלה
  • יכולות ניווט מתקדמות
הזמינו מכשיר לטיול
תאריך הטיולFebruary 2013
משך הטיוליומיים
עונה מומלצתאוקטובר-מרץ

לוגיסטיקה והתארגנויות כלליות

הטיול מתחיל ממצד תמר, שנמצא ממש על כביש 25 בין צומת צפית לצומת הערבה. במקום חניון לילה כך שאפשר לישון ממש בתחילת המסלול כבר ערב קודם. תשמחו לדעת שניתן להגיע לצומת צפית (כ-4 ק"מ מתחילת המסלול) בתחבורה ציבורית. שימו לב שאין בחניון לילה של מצד תמר מים ועליכם להתארגן בהתאם.
את הלילה שבין ימי ההליכה ישנים בחניון הלילה "מצפה המכתש". אל החניון ניתן להגיע בכל רכב (לא 4X4) ואין בחניון מים. כדאי לא לסמוך על הבסיס הקטן שסמוך לחניון, הוא לא תמיד מאוייש, ובנוסף החיילים קיבלו הוראה מפורשת לא לתת מים למטיילים.
הטיול מסתיים במגרש החניה של עין ירקעם, על כביש מס' 206 (ליד מפעלי אורון). מכאן כבר אין תחבורה ציבורית, אך בשבתות ובחגים בעונה מטיילים רבים פוקדים את עין ירקעם ותוכלו לתפוס איתם טרמפ לדימונה ירוחם, ואולי ואפילו למרכז.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

היום הראשון: ממצד תמר למצפה המכתש

ממצד תמר מאתרים את הסימון של שביל ישראל, הוא ילווה אותכם ביומיים הקרובים לאורך כל הדרך. בהתאם לסימון חוצים את הכביש, בזהירות, לכיוון דרום ומתחילים את היום. לאחר כמה דק' של הליכה תתחילו לרדת לערוצו היפה של נחל צפית. בנקודה בה השביל חוצה את הנחל תפגשו בסימון שבילים, מומלץ בנקודה זו לסטות מהשביל במעלה הנחל, סימון שחור, לכיוון עין צפית. הסטייה קצרצרה, כקילומטר לכל כיוון, ובהחלט שווה את ההליכה - פשוט מקום יפה לקפה של בוקר.
חוזרים על עקבותינו לסימון שביל ישראל ומתחילים לטפס לעבר הגדה השנייה של נחל צפית, לאחר כרבע שעה של טיפוס נחשף לעינינו הנוף המרהיב של הערבה, דרום ים המלח והרי מואב.
עוד כמה קילומטרים של הליכה ומגיעים לראש מעלה חצרה. מנקודה זו נשקף המכתש הקטן בשלמותו ובמלוא תפארתו , וזו נקודה מושלמת לעצירת מנוחה ולמתעניינים להסבר על היווצרות מכתשים... אנו נמצאים על שפת המכתש וניתן מנקודה זו לראות את צידו השני של המכתש אליו נגיע בסופו של היום, אך קודם עלינו לרדת לקרקעית המכתש לטפס לצידו השני... אז קדימה לדרך!
יורדים את מעלה חצרה לתוך המכתש, בסוף הירידה תמצאו בתוך המכתש עצי שיטה ונחלים קניוניים באבן החול, ואלו כמה נקודות צל טובות למנוחה. בהמשך הדרך תעברו ליד בריכת מים מבטון ומבנה מגודר. מכאן ניתן לסתות לרגע ולראות את שער "אשמדי", הפתח היחיד בקירותיו של המכתש ממנו מתנקז נחל חצרה אל מחוץ למכתש. במקום תראו עמוד חשמל שעליו סחופת משיטפון גדול שהיה כאן בערך לפני כעשור, הדבר ממחיש את עוצמת השיטפון והגובה אליו מגיעים המים בצאתם בפתח הצר שבקיר המכתש, שווה ביותר!
ממשיכים בהליכה, הגדה מערבית של המכתש הולכת ומתקרבת ואנו מתחילים לטפס עליה, זה הוא מעלה עלי. העלייה לוקחת כשעה ובסופה, שוב, תצפית נהדרת. אם תכננתם את הזמנים טוב, או שסתם התמזל מזלכם, הגעתם למעלה בדיוק בשקיעה והמכתש והרי אדום מחליפים צבעים לנגד עינכם.
מכאן נשאר עוד כ45 דק' של הליכה עד חניון הלילה שבו תוכלו להוריד את התיק ולחלוץ נעליים.

היום השני: ממצפה המכתש לעין ירקעם

משקימים קום ומתחילים לצעוד...
היום מתחיל בהליכה עם נוף מרהיב למישור ימין ולערבה. לאחר כ-4 ק"מ בערך שעה וחצי נגיע למצד צפיר - נקודה מעולה לארוחת בוקר. מצד צפיר, היום כמו פעם, הינו פרשת דרכים אזורית. הוא נמצא על דרך רומית עתיקה ותמצאו בקרבתו פיצולי שבילים רבים. ממשיכים על שביל ישראל (ביחד עם סימון כחול) לכיוון נחל חתירה.
ממצד צפיר הגבוה נתחיל לרדת במתינות, עד שנגיע לראש מעלה ימין - נק' נוף מרהיבה! כאן הירידה הופכת לתלולה, ואנו צולחים מצוק מרשים ויורדים לנחל ימין ולנחל חתירה. ישנן כאן נקודות צל רבות וכבר מתחילים לראות מעט מטיילים, מגמה שתימשך ככל שנתקרב לעין ירקעם. לאחר הליכה לא ארוכה בנחל ימין ונחל חתירה נגיע למרגלותיו של מעלה פלמ"ח המפורסם. העליה אינה ארוכה אך תלולה וכוללת טיפוס בסולם. בסופה, תגלו כתובת חרוטה על קיר שמרמזת על הסיפור המרתק של המעלה...
כחצי שעה הליכה נוספת ומגיעים לעין ירקעם, נקודה יפה ומיוחדת (אך מוכרת מאוד למטיילים). זו הזדמנות ליצור קשרים ולהתחיל לחפש טרמפ... כמה דקות של הליכה מעין ירקעם, ואתם במצד ירקעם שלידו מגרש חנייה - זהו סוף המסלול.
מקווה שניהנתם (בעצם לא יכול להיות שלא..) בהצלחה!

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )