ממעלה רחף למצדה

טיול יום אדיר לחובבי לכת ואוהבי היסטוריה

תאריך הטיולOctober 2014
משך הטיוליום אחד
עונה מומלצתאוקטובר-אפריל

תחילת המסלול ונקודת הסיום

המסלול מתחיל בחניון הלילה רחף שצמוד לכביש 90 ,כ-10 ק"מ דרומית לצומת מצדה. במקום יש חנייה ללא שמירה, אין ברז מים או צל אך יש פח אשפה גדול. החניון מסומן בשלט חום לנחל רחף ובסימון שבילים ירוק.
נקודת הסיום בגן לאומי מצדה, בחניון המזרחי או המערבי (לפי בחירתכם). בשניהם חנייה מסודרת, שירותים, שולחנות פיקניק, ברזי מים וקיוסק.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

סיפור דרך מרחף למצדה -10 ק"מ, 8-7 שעות

כמו כל טיול מוצלח במדבר יהודה, גם את המסלול הזה התחלנו במעלה שמטפס את מצוק העתקים. הפעם - "מעלה רחף" (סימון ירוק) הוביל אותנו בעלייה. במהלך העלייה פנינו בסימון כחול לגב רחף, לרוב יש בו מים כל השנה (10 דק' סטייה לכל כיוון).
אחרי רחצת בוקר בגב הענקי חזרנו על עקבותינו לסימון הירוק והמשכנו במגמת עלייה. כעבור חצי שעה הגענו לראש מעלה רחף, נקודת תצפית נהדרת על הרי אדום, ים המלח, הר סדום ומצדה, רמת מדבר יהודה וערד.
בראש המעלה הגענו לפיצול שבילים, משם עברנו לשביל המסומן בצבע כחול. 10 דקות של הליכה מישורית הובילה לפיצול שבילים נוסף בו המשכנו צפונה עם הסימון השחור. הדרך יורדת לערוץ יפה שמתחבר לנחל רחף, ירדנו איתה וחצינו את הנחל.
בנקודת החצייה של נחל רחף יש מצד ימין נקודת צל נהדרת למנוחה, כדאי לנצל אותה כי אחריה אין נקודות צל טובות עד מצדה.
בשלב זה אנחנו על רמת מדבר יהודה, הליכה יפה ומיוחדת של כ-4 שעות סה"כ שרובה מתונות יחסית.
סימון השבילים באמצע ההליכה התחלף לירוק (שביל גי'פים) ובהמשך שוב שחור (ושביל רגלי). בכל אופן אנחנו המשכנו במגמה קבועה צפונה.
עליה קצרה הביאה אותנו לאוכף קטן, מערבית להר אלעזר, ובו נחשפה מצדה במלוא הדרה.
באוכף פיצול עם שביל אדום. עלינו כ-10 דקות בשביל השחור לתצפית מהר אלעזר וחזרנו על עקבותינו. משם ירדנו לנחל מצדה בסימון האדום, וכעבור חצי שעה הגענו לחניון מצדה המערבי. המקום מסודר ונהדר למנוחה ולהתארגנות לארוחת צהריים, או סתם להתרעננות וגלידה (יש לשלם בקופה בכניסה לגן לאומי מצדה).
כדאי מאד לבקר על הר מצדה, אתר ארכאולוגי נדיר בעל ערך היסטורי ולאומי רב ובקנה מידה עולמי. האתר הוכרז כאתר מורשת עולמי של אונסקו. העליה למצדה משביל הסוללה נוחה ואורכת כ-15 דקות, ומראש ההר תצפית מרהיבה על האזור כולו. בקופה ניתן לקבל עלון ובו מפה של האתר והסברים.
ממצדה אפשר לרדת חזרה בשביל הסוללה לחניון המערבי, או לחילופין לרדת לחניון הדקלים המזרחי בשביל הנחש (45 דק') או ברכבל (כ-40 ש"ח לאדם).
תהנו!

טיפים

  • במבואה המזרחית אפשר לראות סרט קצר שמספר את סיפורו של האתר, כלול בעלות הכניסה
  • מוזיאון מצדה- מומלץ ביותר

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )