מכרמל לעין גדי באופניים

טיול יום באופניים מדרום הר חברון לים המלח עם התרעננויות בדרך באום דרג', ביר א-שרקי וגבי חבר.

משך הטיוליום אחד
עונה מומלצתחורף

כללי

הרבה להספיק אחרי גל השיטפונות המבורך שפקד את המדבר, וכדי לא להיכנע לפתגם "תפסת מרובה לא תפסת" - אופניים. טיול יום קליל ברובו, כל עוד היינו על האופניים. מושלם להנאה מירבית מהמדבר הפורח.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

פרטים טכניים

אורך מסלול: 36 ק"מ, 7 שעות סה"כ כולל עצירות
סה"כ עליה: 563 מ'
סה"כ ירידה: 1670 מ'

את המסלול תכננו בהתאם לחסדי התחבורה הציבורית, ולכן:
נק' התחלה: היישוב כרמל
נק' סיום: עין גדי

מכרמל לאום דרג'

את המסלול מתחילים ביישוב כרמל שבדרום הר חברון. כדי לפגוש את הדרך עליה נרכב יש לצאת מהיישוב, לפנות ימינה ולהקיף את היישוב מצפון (לאחר 400 מ' יורדים מהשביל). נוסעים על הכביש הסלול וב-1.2 ק"מ מגיעים למזלג, בתוך כפר בדואי רווי במפרים. משם ממשיכים באין מפריע במדבר הפתוח על הדרך הנוחה במגמת ירידה. ב-7.34 ק"מ השביל מתעקל חדות ימינה (מזרחה) בסמוך לשטח אימונים צבאי. אחרי 500 מ' נוספים מגיעים לפיצול שבילים ולוקחים את הדרך שעולה צפונה לכיוון אום דרג'. 1.5 ק"מ בעליה לא פשוטה לחובבנים כמונו, אך לא משהו רציני...
* אם דרג': שרידי מבנה של משטרת הגבולות הירדנית. אחת משש תחנות משמר הגבול הדרום מזרחי של יהודה בתקופה הירדנית (רוג'ום אנקה תחנה מוכרת נוספת). ניתן לטפס בזהירות על גג המבנה וליהנות מהנוף הנשקף סביב.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

אום דרג' לביר א-שרקי

מאום דרג' חוזרים לצומת המרובע וממשיכים לצד השני, בעליה מתונה דרומה, לכיוון היישוב הבדווי ח'שם אל-דרג'. ב-13.3 ק"מ מגיעים לצומת T בפאתי הכפר ופונים שמאלה. יורדים בדרך נוחה, סמ"ש שחור, עד ק"מ 15.1 ופונים ימינה בשביל לכיוון ביר א-שרקי. בריכה מבוטנת עם מים מרעננים ומעוטרים בבקבוקי פלסטיק. אמנם נראה שאין איך לצאת, אך בקצה הדרום מזרחי יש מדרגות מהן אפשר לעלות בחזרה. בעבר הייתה מאגורת מפוארת בסמוך לבריכה, אך זו נהרסה עם הזמן וכעת לא נאגרים בה מים.

ביר א-שרקי לגבי נחל חבר

חוזרים לשביל הראשי עם הסימון השחור במגמת ירידה. ב-18 ק"מ מגיעים לפיצול עם סמ"ש ירוק, אך אנו עדיין עם הסימון השחור ופונים שמאלה בירידה לעבר בור קרש. מים אין בו, אך מקום נחמד לעצירה. ממשיכים עם הסמ"ש השחור בעליה צפונה ומתעקלים מזרחה עם השביל לכיוון הר חולד אותו נאגף מדרום. לא עלינו להר, אך נראה מלמטה שקיים פוטנציאל יפה לתצפית. ממשיכים במגמת ירידה בשביל השחור, ב-23.25 ק"מ עוברים פיצול שבילים עם סמ"ש כחול וב-24.85 ק"מ פונים ימינה בפיצול, לשביל לא מסומן שעולה מזרחה. השביל לאחר זמן קצר יורד לכיוון המפל של נחל חבר והשביל האדום של שמגיע מנחל משמר. מנק' התצפית על המפל המרהיב ירדנו מהאופניים וירדנו בזהירות לעבר הגבים. מקום יפהפה ומפוצץ מים לאחר שטפונות.

נחל חבר עד עין גדי

מהנחל עולים בדיוק כמו שירדנו, עם האופניים ביד. לאחר כ-500 מ כבר אפשר לעלות בחזרה על האופניים ולהמשיך עם הסימון האדום לכיוון שביל רחב יותר שגם כן מסומן אדום. ב-28.5 ק"מ מגיעים לפיצול שבילים ופונים ימינה לשביל 4X4 עם סמ"ש ירוק. נהנים מהרגעים האחרונים של רכיבה סימפטית ובק"מ 31.8 מגיעים לתצפית מראש מעלה צרויה.
* הירידה תלולה ומסוכנת, לא להולכי רגל, אלא לאופניים. כמובן לא רכבנו את הירידה, אלא נשאנו את האופניים ביד/על הגב בדרך שללא ספק התארכה מעבר לציפיותינו (גם לא הרעיון הכי בטוח. בדיעבד, לא יזיק לחפש מקום אחר לירידה). אז.. לעשות אותה בחושך - לא מומלץ; לבנות על איחור אופנתי של האוטובוס - גבולי למדי; להשיג את האוטובוס עם האופניים ברגע האחרון - גם לא כדאי. חוויה בוודאי..
לאחר שעה וחצי קשוחה למדי מגיעים לשער האחורי של עין גדי, שכמובן נעול, ומקיפים את הקיבוץ מדרום עד ההגעה לכביש ומשם לתחנת האוטובוס.

טיפים

  • חשוב להביא כלים לתיקון פנצ'ר במקרה של ביש מזל
  • מעלה צרויה מאד לא סימפטי ואף מסוכן לאופניים או להליכה עם האופניים. כדאי לשקול לרדת דרך מעלה עין גדי מהעבר השני של נחל ערוגות (מצפון לקיבוץ). אם בוחרים באפשרות הזאת - לרדת בזהירות.
  • מומלץ להוריד את קובץ ה-GPS המצורף כדי לעקוב בקלות אחר ההנחיות. במחשב, ניתן לפתוח את קובץ המסלול באתר https://israelhiking.osm.org.il, ושם גם לראות את הקילומטראז' בכל נקודה. בפלאפון, ניתן להשתמש בקובץ באפליקציה Off-Road שמאפשרת להוריד מראש מפה עם סימוני השבילים.

קבצים מצורפים

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )