יומיים בשמורת עין גדי

טיול של יומיים בשמורת עין גדי (נחל ערוגות ונחל דויד) עם לינה בחאן עין גדי

תאריך הטיולFebruary 2019
משך הטיוליומיים
עונה מומלצתחורף/סתיו/אביב

כללי

מדובר בשני טיולי יום באותה שמורה, הראשון מסלול מאתגר בנחל ערוגות והשני קל יותר אך עדיין שי קשה בנחל דויד.
נסיעות/הגעה: אנחנו הגענו ברכב פרטי בערב לפני ע"מ שנהיה רעננים ומוכנים ליום הטיול הראשון, אך ניתן להגיע גם באוטובוס מירושלים
מים לשתיה: יש לקחת 4.5 ליטר לאדם לפחות, חם במסלול (אפילו בחורף)
מים לטבילה: בשני המסלולים יש 2 מקומות לטבילה כ"א, יש לשים לב לזמנים מאחר ואסור להימצא בהם אחרי שעה מסוימת ועלולים לפספס את האפשרות לטבול.
כסף: בשני המסלולים נכנסנו בכניסה "אחורית" של השמורה ולכן בסוף המסלול בכניסה לשמורה יש להגיע לקופות ולשלם.
לינה: אנחנו בחרנו לישון בחאן עין גדי, למרות שהם לא זולים מאוד ובאינטרנט היו המון ביקורות על לכלוך במקום. בס"כ ישנו לילה אחד בחושה (120 שקל לאדם) ולילה אחד באוהל משלנו (60 שקל לאדם). העובדים במקום מאוד נחמדים והזולה שלהם כמעט מושלמת. יש מקומות נוספים ויקרים יותר לישון בהם (בית ספר שדה/אכסניית אנ"א) אך הם יקרים יותר ולא היו מקומות פנויים כשבדקנו.
מעיינות חמים: לאחר הטיול של היום הראשון נסענו מס ק"מ צפונה על כביש 90 למעיינות החמים בעין קדם. מדובר במקום בשטח ללא תשלום עם חניה מעטה ונדרשת ירידה ברגל לקו המים.
קפה/אוכל: אסור להדליק אש באף נקודה בשמורה ולאכול מותר רק בנקודות מסויימות, מומלץ להתיעץ עם השמורה היכן בדיוק.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

נחל ערוגות

12 ק"מ הליכה עם עליה מצטברת של 620 מטר וירידה מצטברת של 650 מטר (חמש שעות הליכה).
מהחאן שישנו בו יצאנו רגלית בשביל שמקיף את קיבוץ עין גדי ומתחיל לטפס בשביל בסימון ירוק במעלה צרויה. הטיפוס לא קל אבל הנוף שנפתח מאחורינו של ים המלח פשוט מדהים. מומלץ לצאת אל המסלול בשעה 8:00 בדיוק ע"מ להספיק לבריכות. אחרי עצירה לקפה בשיא הגובה, המשכנו בסימון ירוק עד מפגש עם סימון כחול בו פנינו ימינה. ממשיכים בהליכה על רמת המדבר עד מפגש עם שביל אדום בו פונים ימינה. נפתחת לפנינו תצפית יפה על נחל ערוגות.
מכאן מתחילה ירידה תלולה וקשה במעלה האייסים עד נחל ערוגות. בהתחברות לנחל ערוגות מומלץ לפנות שמאלה בסימן כחול לכיוון הבריכות העליונות. השהייה בבריכות העליונות מותרת רק עד השעה 14:00 בחורף (15:00 בקיץ) והשכשוך בהם מומלץ מאוד.
לאחר שכשוך קל וארוחת צהריים חזרנו עם עקבותינו במורד הנחל במסלול הכחול שנהפך לאדום. נגיע לפניה לירידה למפל הנסתר בסימון שביל כחול ונפנה בו. גם הבריכה במפל הנסתר יפיפיה והטבילה מומלצת השהייה במפל מותרת רק עד השעה 15:00 בחורף (16:00 בקיץ).
מכאן ניתן להגיע לסוף המסלול ב-2 דרכים אפשריות:
1. לעלות למסלול האדום שמגיע עד הכניסה לשמורה
2. להמשיך במסלול הכחול (הרטוב) שמתחבר מאוחר יותר למסלול האדום
אנחנו עלינו למסלול האדום מפאת חוסר זמן ותוך 45 דקות היינו בכניסה לשמורה.
מכאן תפסנו טרמפ עם תיירים גרמנים בחזרה לחאן ונסענו לטבילה קלה בנוף שקיעה במעיינות החמים בעין קדם.

נחל דויד

6.5 ק"מ הליכה עם עליה מצטברת של 330 מטר וירידה מצטברת של 330 מטר (3 וחצי שעות הליכה)
אחרי קיפול האוהלים וארוחת בוקר מפנקת (אין כמו שקשוקה בבוקר שבת) נסענו לכניסה לשמורה וחנינו שם. התחלנו בעליה לאורך הכביש שמוביל לבית ספר שדה עין גדי וחצינו אותו לפי השילוט במקום. מהיציאה האחורית שלו מתחיל סימון שבילים שחור המטפס דרך עתיקות מרהיבות לכיוון מעלה ישי. באמצע העליה נגיע למפגש עם שביל אדום הפונה שמאלה לשביל צפית. נעלה עליו מכאן השביל מישורי לאורך המצוק. ניתן לראות מלמעלה את הבריכות שליד מערת דודים אליהם נגיע מאוחר יותר. בצומת הבא נפנה שמאלה עם הסימון האדום היורד לתוך הנקיק לכיוון גב החלון. בנקודה מסוימת הסימון מתחיל לעלות מהנקיק ושם יש שלט המכוון לגב עצמו. על מנת להגיע לגב לא חייבים להיכנס למים, ניתן להאחז ביתדות שבצידי הקניון אך מומלץ לעשות זאת עם סנדלים בכל מקרה. הנוף בגב החלון משגע והמים קפואים (במיוחד בחורף) בגלל החשיפה המעטה לשמש ישירה. השהייה בגב מותרת עד 13:30 בלבד (15:30 בקיץ).
לאחר רחצה מרעננת נילה בחזרה לסימון האדום ונפנה שמאלה לצאת מהנקיק. מכאן השביל חובר למסלול ירוק הפונה שמאלה. השביל מתחיל לרדת לכיוון המקדש הכלכוליתי וממנו נעקוב אחרי השילוט (ללא סימון שבילים) אל עבר מערת דודים (יש לחלוף על הירידה לנחל). לפני המערה עצמה יש בריכה מקסימה שניתן לטבול ולהתגלש לתוכה וגם המערה עצמה מגניבה ביותר. השהייה במערה מותרת עד 14:30 בלבד (15:30 בקיץ).
מכאן עולים בחזרה עד הצומת המשולט המראה על הירידה למפל דויד. בקצה הירידה פנינו שמאלה על מנת לראות את המפל מצידו התחתון. כאן פתאום המסלול מתמלא אנשים שעושים את המסלול משפחות הקצר של הנחל.
מכאן לסוף המסלול נמשיך בהליכה לפי הסימון לאורך הנחל, האוטו כבר יחכה לנו בחניון.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )