טיול של יומיים למטיבי לכת בין עין גדי לערד

בתאריכים 21-22.03.2014 טיילנו חמישה חברים במסלול למטיבי לכת בין עין גדי לערד שהורכב מכמה מסלולים מוכרים יותר ופחות

תאריך הטיולMarch 2014
משך הטיוליומיים
עונה מומלצתאוקטובר-מרץ כאשר אין סכנת שטפונות

הקדמה

מידע כללי על המסלול:
מדובר באחד המקומות היותר מטוילים בתקופות הקרות. המסלול יצא מאוד מגוון וכלל מקומות עם מים לרחצה, תצפיות, מצוקים והליכה מעניינת ומאתגרת. הפעם רציתי להשלים את החלקים העליונים של גבי הרדוף ונחל צאלים שבחלקם לא יצא לי לבקר מזמן ובחלקם לא הייתי בכלל ולכן דילגנו על נחל צאלים התחתון שגם הוא מדהים ביופיו.

לינה, מים ואוכל:
ישנו בחניון לילה נחל משמר.
אין אפשרות להצטייד באוכל על המסלול.
אין מים טובים ב 100% ללא פילטור, אך יש אפשרות לפלטר מעין משמר (מים יחסית נקיים), גבי חבר , גבי הרדוף,
גבים שונים בנחל צאלים

מפות:
מפת סימון שבילים 11-דרום מדבר יהודה וים המלח.
אין שביל אחיד שמגדיר את המסלול ולכן יש הרכבה של מספר שבילים. רב המסלול מתבסס על שבילים מסומנים אך לקראת סופו יש הליכה ב4 על 4 בלי צבע ונאקב רגלי שמופיעים במפות.

מזג אוויר:
זהו אזור מדברי ולכן יכול להיות שינוי רציני בין היום והלילה כאשר בחורף בלילות יכול להיות קר.
רוב המסלול חשוף ולכן לא מומלץ בימים חמים.
לנו היו טמפרטורות ממוצעות סביב 25 מעלות ביום ו 10 בלילה.

הגעה ועזיבה:
הגענו בשני רכבים לערד, השארנו אחד שם ונסענו לעין גדי להתחלה וחנינו בכניסה לקיבוץ עין גדי.
ניתן היה להגיע גם בתחבורה ציבורית לנקודת התחלה וסוף.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

יום 1 - עין גדי עד חניון לילה משמר

אחרי הקפצת הרכבים, התארגנו במהירות בגלל השעה המאוחרת ויצאנו לדרך, כאשר במקביל אלינו התחילה ללכת עוד קבוצה (לפני כ 20 דקות) שהתכוונו ללכת באותו המסלול ולישון באותו החניון לילה. התחלנו לעלות באחת העליות היותר ארוכות (כ 550 מטר על כ 2.5 ק"מ) של מעלה צרויה במסלול הירוק 11021 וכבר אחרי כחצי שעה עקפנו את הקבוצה השנייה ויותר לא ראינו אותם עד סוף הטיול. הזהרתי אותם שאם הם לא יגבירו את הקצב, אז אין סיכוי שיגיעו לחניון הלילה אלא עם כן יעקפו את הירידה והעליה מעין משמר.
לנו העלייה לקחה כשעה ו 20 דקות שלאחריה הגענו לתצפית מדהימה לעבר ים המלח ולרמת חבר בצד השני. בהמשך המשיך השביל הירוק 11022 ברמת חבר לאורך כ 3.5 ק"מ עד למפגש עם ה 4 על 4 האדום 11036 ובו פנינו דרום-מערבה כדי ללכת כ 1.5 ק"מ נוספים עד לירידה לגבי חבר. הירידה לשם הייתה קצרה יחסית ובמקום יש מצוקים יפים בתוך מעוק ומספר גבים מלאים כאשר בחרנו את אחד הגדולים שבהם ונשארנו לרחצה וארוחת צהריים. בהמשך עלינו לצד השני והתקדמנו כ 5.5 ק"מ נוספים באדום 11020 בין נחלים יבשים וגבעות שונות ומשונות עד לירידה לנחל משמר שהתגלתה כחדה וארוכה במיוחד עם בולדרים ודרדרת בשביל הגיוון. בתחתית הנחל היה פיצול עם השחור 11127 שבו המשכנו כ 300 מטר מערבה לעבר עין משמר. במקום היו מספר בריכות כאשר בבריכה הראשית לצערנו היה טפטוף קל בלבד, אך זה כנראה היה מספיק כדי ליצור זרימה סבירה של מים בנחל. מלאנו את בקבוקי המים במקום כדי לטהר אותם בהמשך היום בחניון הלילה והתחלנו לעלות לצד השני שהיה לא פחות תלול מהירידה. אחרי סיום העלייה ותצפית יפה על האזור, התקדמנו כ 1.5 ק"מ נוספים בשחור עד המפגש עם בשביל הכחול 11130 שבו מערבית לנקודת המפגש היה החניון לילה. באותו הלילה היינו היחידים במקום, לא הייתה תאורה כלשהי באזור וגם השמיים היו נקיים מתמיד ולכן היה מצפה כוכבים משגע בכל הכיוונים.

סטטיסטיקת הליכה:
מרחק: כ 19.5 ק"מ.
שינויי גובה: כ 1100 מטר עליות ו 500 מטר ירידות
זמנים: לקח לנו כ 8:00 שעות בקצב ממוצע של 2.5 קמ"ש כולל הפסקות.

יום 2 - חניון לילה משמר עד ערד

ידענו מראש כי היום השני הולך להיות ארוך ולכן קמנו מוקדם בבוקר ויצאנו לדרך באור ראשון על השביל הכחול 11131 ואחרי כ 1 ק"מ פנינו מערבה לשביל הירוק 11132 שעוקף את אחד הרכסים ומגיע למספר תצפיות נהדרות על נחל צאלים התחתון. כבר על הבוקר חיכתה לנו ההפתעה הראשונה של היום בדמות גמלים משוטטים שנראו הרבה יותר ידידותיים מהרגיל. בחלק מהתצפיות התקרבנו למצוק והנחל נראה שומם לחלוטין בגלל השעה המוקדם. המשכנו להתקדם לגבי הרדוף ושם אחרי ירידה קצרה יחסית מצאנו מספר גבים וישבנו לארוחת בוקר. בגבי הרדוף נוצר מעוק עמוק ומיוחד בצורת פרסה שלכל אורכו הייתה פריחה יפה וגבי מים פזורים. עלינו בצד השני לתצפית של מעלה הנמר ופנינו מערבה בשביל האדום 11141 עד למפגש עם הכחול ושם התפצלנו לשני קבוצות כאשר אחת המשיכה במסלול הכחול 11140 עד לנקודת המפגש ואנחנו עלינו בשביל השחור 11123 להר נמר שבו תצפית יפה של 360 מעלות לכל האזור ובהמשך הליכה על סכין עד לנקודת המפגש עם השביל הכחול 11140 שבו חיכו לנו החברים. המשכנו להתקדם עם השביל הכחול עוד כ 2 ק"מ נוספים עד למפגש עם השביל 4 על 4 השחור 11142 שמוביל לבריכת צפירה וכך גם הלכנו. כ 100 מטר לפני הסוף של הירידה ציפתה לנו ההפתעה השנייה כאשר דורון נקע את הקרסול, אך למזלנו זה קרה לא באמצע המדבר אלא דווקא מאוד קרוב לאחד החניונים היותר עמוסים של הטבע ליד בריכת צפירה. לא הייתה בעיה לדורון למצוא טרמפ ולכן בלב שקט נפרדנו ממנו והמשכנו בדרכינו על השביל הירוק 11143 מערבה דרך נחל צאלים העליון. שאלנו מספר מטיילי יום במקום והמליצו לנו להתקדם כ 1-2 ק"מ לבריכות העליונות יותר וכך עשינו עד שמצאנו את הבריכה המתאימה לרחצה ולמילוי מים להמשך. אחרי מנוחה, תה וארוחה טיהרנו מספיק מים כדי להתקדם והמשכנו בדרכינו כ 4 ק"מ נוספים בנחל צאלים המפותל. ככל שהתקדמנו במעלה הנחל כך כמות הבריכות הלכה ופחתה. כאשר הגענו לשלוחת צלה ירדנו מהשביל הירוק והמשכנו ב 4 על 4 ברור לאורך נחל צאלים כ 4 ק"מ נוספים עד שהחלטנו לפנות דרומה בנאקב עתיק שמסומן במפה ולעלות לרכס שממנו כבר רואים את ערד ואז להתקדם לכיוון הרכב. אחרי הליכה של כ 2 ק"מ דרך הנאקב התחברנו לשביל האדום 11265 ואיתו עלינו דרך נחל חסד ישירות לשכונות האחוריות של ערד איפה שהשארנו את הרכב.
התארגנו ברכב ונסענו לאסוף את הרכב השני שנשאר בעין גדי וכך נגמר עוד טיול מוצלח במדבר.

סטטיסטיקת הליכה:
מרחק: כ 29 ק"מ.
שינויי גובה: כ 950 מטר עליות ו 600 מטר ירידות
זמנים: לקח לנו כ 12:00 שעות בקצב ממוצע של 2.4 קמ"ש כולל הפסקות.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

לסיכום

בטיול הצלחנו לאזן בין דרגת הקושי שהייתה גדולה יחסית בגלל התוואי של השטח, המרחק והעליות/ירידות לבין הרצון לטייל ביומיים בכל המקומות הרבים שעברנו בהם בלי לוגיסטיקה מיותרת. הטיול מתאים בעיקר למטיבי לכת שמחפשים מסלול קצת שונה ומאתגר מהרגיל.

סטטיסטיקת הליכה ליומיים:
מרחק: כ 48 ק"מ.
שינויי גובה: כ 2050 מטר עליות ו 1100 מטר ירידות

תמונות מלאות בפיקאסה:

הקלטת המסלול באבריטרייל:
http://www.everytrail.com/view...
הקלטת המסלול בגיפיאסיס:
http://www.gpsies.com/map.do?f...
נאקה נהנת בטבע:
https://www.youtube.com/watch?...

טיפים

  • לא ניתן להסתמך על מקורות מים טבעיים לשתיה כי גם הכמות משתנה מעונה לעונה ומשנה לשנה ולכן חשוב להביא אמצעי טיהור כלשהם גם למקרה חירום אם נתקעתם בשטח או שלא תכננתם את כמות המים נכון.
  • בחניוני יום רבים באזור יש סכנת פריצה לרכבים ולכן מומלץ גם למטיילים רגליים לשים לב ולא להשאיר דברים מפוזרים בחניוני לילה
  • ניתן לעשות את המסלול גם בכיוון ההפוך כדי להוריד את כמות העליות.
  • צר
  • אם רואים שמתקרבים לחושך, אז לא כדאי לרדת לעין משמר וניתן לעקוף דרך השביל הירוק 11128 והכחול 11130 שמוביל לאותו החניון לילה.
  • אם רואים שמתקרבים לחושך, אז לא כדאי לרדת לעין משמר וניתן לעקוף דרך השביל הירוק 11128 והכחול 11130 שמוביל לאותו החניון לילה.

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )