טיול סנפלינג בנחל חצצון

טיול סנפלינג יפהפה ומאתגר, עם מעקף למפל הגבוה ביותר שמותר לגלישה (120 מ')

תאריך הטיולJune 2020
עונה מומלצתכל השנה

כללי

** רובו של סיפור הדרך נכתב ע"י איתי שגב. אני הוספתי כמה נקודות, ובעיקר תמונות :)

אורך המסלול: 9 ק"מ
רמת קושי: מטיבי לכת ובעלי ניסיון בגלישה.
ציוד נדרש: 2 חבלי 120 מ' / 2 חבלי 60 מ' (לאלו שאינם גולשים במפל הגבוה, כמונו), רצוי לקחת עוד חבל של 40 מ' למפלים הקטנים.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

ממצפה שלם עד המפלים

המסלול מתחיל בעלייה משמעותית מקיבוץ מצפה שלם באורך של כ-3 ע"ב סמ"ש כחול. בסוף העלייה, אשר לא בורכה ביותר מדי צל, מגיעים למצפה 'מכוור' - מצפה בנוי ומסודר אשר נמצא בפסגת הרכס. ניתן להתרשם מהנוף של ים המלח והרי מואב הירדניים.
ממצפה 'מכוור', ממשיכים ע"ב סמ"ש כחול על גבי שביל ג'יפים , כ-2.5 ק"מ מישוריים יחסית. כאשר נצפה משמאלנו (דרום) בעץ שיטה גדול לרפואה, בתוך הנחל, נרד מהשביל המסומן דרומה לנחל – החצצון.
נחל חצצון מתחיל בנקודה זו כאשר הוא פתוח למדי ורחב, אך כבר לאחר כ–500 מ' ניתן להבחין ב"סגירה" של הנחל ובמצוקים משמעותיים משני צדדי הנחל. השביל מסומן בצורה רעועה למדי באמצעות רוג'ומים. מומלץ להיצמד לנחל עצמו.
** משלב זה אין קליטת פלאפון.

הכניסה לנחל ועד המפל הגדול

לאחר העיקולים החדים בנחל, קיים "מפלון" ראשון, כ–6 מ', עם שני עיגונים.
אחריו נמשיך בנחל כאשר בשלב מסוים נתנתק מתחתית הערוץ הראשי ונלך בעקבות סימון ירוק (נקודות/פסים ירוקים) ורוג'ומים, בשליש גובה של צידו הימני (דרומי) של הנחל. בדרך נעקוף 3 מפלים גבוהים אשר לא ניתן לגלוש בהם. מתחת למפח האחרון ניתן לראות גב יפה שמתמלא בעונה.
לאחר כקילומטר וחצי, נגיע למפל הראשון, המפל הגדול בן 120 מ'. מפל זה מיועד לבעלי ניסיון רב בגלישה ודורש 2 חבלי 120 מ'. לגולשים במפל זה יש לרדת בנקודה זו חזרה לערוץ הראשי בעקבות הרוג'ומים.
לעוקפים מפל זה, יש לעלות על השלוחה הדרומית למפל הגדול בעקבות רוג'ומים רבים. ממעלה השלוחה ניתן יהיה לראות מעט מתחתינו, עדיין על צלע ההר, מרעול עם רוגו'מים עליו. נלך בעקבות מרעול זה כאשר אנו מתרחקים מהערוץ הראשי ומאגפים את היובל לנחל חצצון ממערב (הליכה דרומה ולאחר מכן מערבה) לאחר כ-700 מ', נגיע למפל המעקף שבגובה 60 מ'.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

מפל המעקף למפל הגדול - 60 מ'

קיים עיגון אחד בלבד בראש המפל, ובנוסף ניתן לבצע אבטחה נוספת ע"י סלע מימין לעיגון. מומלץ לגלוש מפל זה בשני חלקים, שכן המפל בעל 2 מדפים ומקבל זווית תוך כדי הירידה בו (כדי למנוע תקיעה של החבל בטכניקת 'גולש אחרון').
במדף הראשון והשני קיימים עיגונים רבים נוספים. יש לרדת מראש המפל עד למדף השני (כ-15 מ') ולאחר מכן עד לתחתית המפל באמצעות העיגונים במדף זה (כ-40 מ').

לאחר הירידה במפל זה, נתחבר דרך היובל חזרה לערוץ הראשי, תחתית המפל הגדול. הירידה כוללת הליכה בתנאים לא פשוטים, עשירה בבולדרים, ומסומנת גם היא בצורה רעועה ע"י רוג'ומים.
נסתפק בלהתרשם מהמפל העצום שנמצא מערבית אלינו ונמשיך מכאן בערוץ הראשי של הנחל.

המשך המסלול - 3 מפלים

במרחק של כ–400 מ' מהמפל הגדול נמצא המפל השני - 55 מ'. קיימים כ-6 עיגונים (3 עמדות גלישה), כאשר הימנית היא הנוחה ביותר לתפעול.

לאחר מפל זה, ממוקם המפל השלישי, מפל הדרגשים - 35 מ'. המפל יפהפה ומיוחד מאוד בעל 3 מדפים. קיימים 4 עיגונים כאשר 2 מהם דיי חלודים, מומלץ להשתמש בעיגונים הממוקמים נמוך יותר. מיד אחריו, נגיע ל"מפלון" שני של כ-10 מ'. קיים עיגול אחד בו השתמשנו, אך ככל הנראה ניתן לרדת גם בכוח ידיים.

לקינוח, המפל הרביעי - 40 מ'. קיימים 4 עיגונים רחוקים יחסית משפת המצוק.

אחרי המפל האחרון נמשיך ע"ב סמ"ש ירוק, בערוץ הראשי, עד לעיקול ימינה משמעותי בנחל. כאן, ניתן לעלות עלייה תלולה יחסית לכביש הגישה למצפה שלם (במרעול שנמצא על הרכס) או להמשיך עוד כ-200 מ' עד לעלייה מתונה ונוחה יותר אל אותו כביש גישה.

הערות נוספות

ההגעה והגלישה במפל הראשון היא המורכבת יותר במסלול זה; הן מבחינת קושי הניווט והן מבחינה פיזית, לאחר מכן יש ללכת בערוץ המרכזי ולעקוב בכל עת אחר הרוג'ומים שתורמים לניווט חלק ובטוח יותר בתוך הנחל.

טיפים

  • הסיפור נכתב בגלל היעדר מידע באינטרנט למעט "עמוד ענן". מומלץ להפעיל את האפליקציה עוד לפני שמאבדים קליטת סלולר. הנקודות המדויקות למפלים מופיעות שם.
  • בימים חמים מומלץ להצטייד בכובע ובמספיק מים מראש (לפחות 4 ליטרים), שכן המסלול ברובו חשוף לשמש. כמובן גם נעליים נוחות לטיפוס וירידה בנחל.
  • על מנת להימנע מפקקים (במפלים. בכביש כל אחד וההנאות שלו), מומלץ להתחיל את המסלול בשעה מוקדמת. בימים חמים בפרט.
  • לא ניתן להיכנס עם הרכב לתוך שטח הקיבוץ בימי שבת וחג. ניתן לחנות בסמוך למפעל "אהבה", על כביש הגישה לקיבוץ.

קבצים מצורפים

תגובות


התגובה שלך

יש לך מה להוסיף? רוצה לשאול את הכותב/ת שאלה? פשוט לזרוק מילה טובה?

בקשה קטנה - אין לבקש ייעוץ באופן פרטי, נסו לשאול שאלות כאן וכך המידע יהיה זמין לכולם
אנונימי ( להתחברות )